Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Master Online

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005
Buna
Am vazut ca la ASE Bucuresti se fac cursuri de master online.Ce stiti de acest master online?E cineva care a urmat sau urmeaza asa ceva?Diplomele sunt recunoscute.
As vrea pareri si sfaturi legate de master online.

Thks
Avy

#2
ba1923

ba1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.06.2007
salut. am terminat eu masterat-ul de marketing online de la ASE in primavara.

una peste alta e OK, mai ales daca nu ai timp sa frecventezi cursuri si seminarii.

totul se intampla prin intermediul unei platforme online: acolo se posteaza cursurile si seminariile. partea interactiva consta in interventi pe forumuri (unele punctate) si teme facute acasa (individuale sau de grup), care se trimit tot prin intermediul platformei online.

sesiunea e comprimata in 3 zile (Vineri-Duminica) si examenele sunt online la sediile ASE. majoritatea grile, cu afisarea instantanee a rezultatului final, odata ce termini.

concluzie: util, mai ales daca nu ai timp/chef sa te tii de un program fix.

daca ai intrebari punctuale, le astept.


View Postavy31, on Aug 1 2007, 11:47, said:

Buna
Am vazut ca la ASE Bucuresti se fac cursuri de master online.Ce stiti de acest master online?E cineva care a urmat sau urmeaza asa ceva?Diplomele sunt recunoscute.
As vrea pareri si sfaturi legate de master online.

Thks
Avy


#3
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005

View Postba1923, on Aug 2 2007, 09:25, said:

salut. am terminat eu masterat-ul de marketing online de la ASE in primavara.

una peste alta e OK, mai ales daca nu ai timp sa frecventezi cursuri si seminarii.

totul se intampla prin intermediul unei platforme online: acolo se posteaza cursurile si seminariile. partea interactiva consta in interventi pe forumuri (unele punctate) si teme facute acasa (individuale sau de grup), care se trimit tot prin intermediul platformei online.

sesiunea e comprimata in 3 zile (Vineri-Duminica) si examenele sunt online la sediile ASE. majoritatea grile, cu afisarea instantanee a rezultatului final, odata ce termini.

concluzie: util, mai ales daca nu ai timp/chef sa te tii de un program fix.

daca ai intrebari punctuale, le astept.

Multumesc pentru raspunsuri
Eu sunt din Craiova si ma interesa sa urmez unul din cele doua: managementul informatizat al proiectelor sau baze de date -suport pentru afaceri.Din cite am inteles  examenele se dau si la Craiova la ASE.Diplomele sunt recunoscute?Care e parerea patronilor despre aceste diplome?Cum se achita taxa ?
Te ajuta cu ceva aceasta diploma ... sa zicem in gasirea unui job mai bun?
thks

#4
ba1923

ba1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.06.2007
cei de la ase sustin ca diplomele sunt echivalente fomri de invatamant zi, nu se face vreo diferenta.
taxa eu am achitat-o prin OP, in contul ASE, se poate din orice banca unde ai cont. ma gandesc ca se poate achita si la ei la casierie.
examenele se pot sustine si in centrele lor regionale, dar daca ai putea veni sa le dai la bucuresti e mai bine pentru tine. mai schimbi o vorba cu profii live si, mai ales, unde-s multi puterea creste  :thumbup:
cat despre ce cred patronii, difera de la unii la altii. in primul rand nu are cum sa dauneze diploma asta, e clar. mai departe nu stiu cate usi iti deschide
oricum, trebuie sa intrebi si la ASE despre programele pe care vrei tu sa le urmezi. eu ti-am spus cum a fost la al meu

bafta

View Postavy31, on Aug 2 2007, 11:41, said:

Multumesc pentru raspunsuri
Eu sunt din Craiova si ma interesa sa urmez unul din cele doua: managementul informatizat al proiectelor sau baze de date -suport pentru afaceri.Din cite am inteles  examenele se dau si la Craiova la ASE.Diplomele sunt recunoscute?Care e parerea patronilor despre aceste diplome?Cum se achita taxa ?
Te ajuta cu ceva aceasta diploma ... sa zicem in gasirea unui job mai bun?
thks


#5
avy31

avy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.07.2005

View Postba1923, on Aug 2 2007, 12:03, said:

cei de la ase sustin ca diplomele sunt echivalente fomri de invatamant zi, nu se face vreo diferenta.
taxa eu am achitat-o prin OP, in contul ASE, se poate din orice banca unde ai cont. ma gandesc ca se poate achita si la ei la casierie.
examenele se pot sustine si in centrele lor regionale, dar daca ai putea veni sa le dai la bucuresti e mai bine pentru tine. mai schimbi o vorba cu profii live si, mai ales, unde-s multi puterea creste  :thumbup:
cat despre ce cred patronii, difera de la unii la altii. in primul rand nu are cum sa dauneze diploma asta, e clar. mai departe nu stiu cate usi iti deschide
oricum, trebuie sa intrebi si la ASE despre programele pe care vrei tu sa le urmezi. eu ti-am spus cum a fost la al meu

bafta
Multumesc mult ptr raspunsuri

#6
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
A facut cineva masterul de baze de date online? Cum sunt cursurile, exemenele...etc. Merci

#7
lulu21

lulu21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.11.2008
și pe diplomă scrie master online?
te întreb asta pentru că am auzit că la nivel licența diploma arată exact la fel la învățământul de zi cu cea de la idd

#8
Kon-tiki

Kon-tiki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2009
Alina te sustin :) . Si eu sunt interesata de acest master si vreau sa stiu daca isi merita banii. In prezent fac un master la SNSPA, ID, si nu vreau sa repet istoria, adica sa regret ca m-am inscris si am cheltuit inutil timp, nervi si bani :wallbash: .
Daca cineva este interesat de un master la SNSPA, ID, sa se gandeasca foarte bine si sa se inarmeze cu multa rabdare :excl: . In cei 2 ani nu m-am ales cu nimic concret, iar atitudinea unora dintre profesori este incalificabila :smoke: , culmea este ca facultatea se numeste "Comunicare si resurse umane", comunicare care este altfel inteleasa decat ar trebui, practic inexistenta intre profesori si studenti (ma refer la unii profesori, care din pacate-s majoritari, de unde si impresia generala).
Rog pe cei care-s inscrisi sau au terminat acest master online de la ASE, Baze de date, sa ne furnizeze niste impresii referitoare la cursuri, mod de desfasurare, seriozitate, calitatea invatamantului, disponibilitatea si deschiderea profesorilor, examene. Mi-ar fi de mare ajutor si m-ar ajuta in decizia finala, mai ales ca pana-n toamna nu-i asa mult timp :helpsmilie: .

Multumesc aniticipat
:cheers:


View Postalina_ally23, on Jan 19 2009, 21:30, said:

A facut cineva masterul de baze de date online? Cum sunt cursurile, exemenele...etc. Merci

Edited by Kon-tiki, 05 March 2009 - 20:14.


#9
busyline

busyline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2007
Si eu sunt interesat de acest master!  Si mai sunt curios daca stie cineva cum e cu prezenta la acelasi master de baze de data dar la buget(zi)! Daca l-a facut cineva si daca intradevar se respecta programa analitica a cursurilor.
Multumesc anticipat!

#10
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006
Salut! Uite ca azi nu sunt singurul interesat de masterul de Baze de date...
Am incercat sa pricep ceva din discutiile postate pe forumul ase-ului, dar...ma declar depasit de stilul de comunicare al actualilor studenti (ma refer la cei foarte tineri! ;) ), incat ...nu am inteles mare-lucru din discutiile lor, desi se invarteau pe langa subiectul Baze de date. Poate diferenta de varsta sa fie de vina...  :P
As fi vrut sa stiu daca examenele au un nivel ridicat de dificultate, chestii generale, despre care se intreaba oricine vrea sa faca un master. Poate ne aude cineva aici...

#11
Laurett

Laurett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2009
Salutare tuturor!

Are cineva idee ce titulatura va aparea pe diploma de master online - baze de date, suport pentru afaceri (ase)? As dori sa ma inscriu si eu la acest program... asa ca orice veste, e bine venita!  :)

#12
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006
:rolleyes:
Dragilor, m-am cam lamurit cum sta treaba cu masterul „baze de date” de la ASE... Din pacate, se intampla ceea ce mi-era teama ca voi intalni peste tot in Romania, adica...se incearca „dusul cu zaharelul”!
Deci, lucrurile stau cam asa: te duci la inscriere, blindat cu dosar de inscriere, facut asa cum ti se cere, avand in cap toate informatiile postate de ei pe site-ul ASE-ului si pe pagina web a masterului, plus, banii pt.inscriere adica 2 mil....

Nimic neconform cu ce vor ei, pana aici!

Eeeei, cand ajungi acolo, pe labga faptul ca vei constata ca exista o coada imensa la inscrieri, ca nu ai timp sa „prinzi rand” pana isi iau pauza de masa doamnele de la inscriere si constati cu durere ca, pe o asa caldura, NIMANUI NU-I PASA DE TINE, ca si tu esti OM si vii acolo pe TIMPUL TAU, pe NERVII TAI, si nu in ultimul rand PE BANII TAI, ti se spune nonsalant la ora 13,00...SA ELIBEREZI INTRAREA, PT.CA SE INCHIDE USA! Adica...sa te intorci la ora...15,00! Adica, ALT DRUM, ALTI NERVI, ACEEASI CALDURA, chiar mai mare, dar...NIMANUI NU-I PASA CA ESTI OM SI NU UN OBIECT DE ARUNCAT ca o minge de ping-pong... Si...decizi sa vii la ora 15,00! Apoi, te mai pregatesti pentru O ORA DE STAT INAUNTRU, pentru...alta poza, alte fise de inscriere...si multe intrebari, CARE AVEAU RASPUNSUL, ORICUM, IN DOSARUL PE CARE TOCMAI L-AI INTOCMIT, PLATIND NOTARULUI PENTRU LEGALIZARE...AAPROXIMATIV 1 MILION DE LEI (+2 mil inscrierea = Total 3 milioane lei PT.INSCRIERE)

Da, daaaaar...mai este o prblema la care nu s-a asteptat nimeni si la care nu vei primi raspuns:
DACA VEI DORI CU TOT DINADINSUL SA URMEZI UN ANUMIT MASTER CMPLEMENTAR (baze de date, de exemplu!), care, evident, te intereseaza ca si MISIUNE, sau OBIECT (conf. fisei de master de pe site-ul ASE-ului) si vei dori sa-l faci INDIFERENT DE FORMA DE FRECVENTA (zi sau on-line), vei avea surpriza sa realizezi ca... „NU SE POATE”  

Motivul? E de domeniul...bataii de joc la care esti supus oriunde mergi sa ceri ceva, in tara asta: TREBUIE SA DEPUI ALT DOSAR, ALTA TAXA DE INSCRIERE, ALTE DOCUMENTE LEGALIZATE... deoarece... „ESTE ALTA ORGANIZARE ACOLO, LA ON-LINE!” ...a fost exprimarea care m-a lasat cu un gust amar, de atata cinism si...greata. CUM SA FIE O ALTA ORGANIZARE? Doar e ACELASI MASTER, OAMENI BUNI!!! ACEEASI FACULTATE!!! ACEIASI PROFESORI!!! DE CE SA PLATESC ALTA TAXA DE INSCRIERE SI SA PLATESC NOTARULUI LEGALIZAREA ALTOR DOCUMENTE???????????

Si, mi-am permis sa pun si o intrebare la care nu am primit raspuns asa cum as fi dorit, ci un raspuns...complet lipsit de vreun interes fata de persoana mea: DACA VOI FI ADMIS LA ACEST MASTER LA AMBELE FORME DE FRECVENTA, VOI URMA AMBELE FORME DE FRECVENTA ALE ACELUIASI MASTER??????? (pt.ca daca ma obliga sa fac dosare diferite si plati diferite, trebuie sa si beneficiez de ele, nu, DACA MA ADMITE LA AMANDOUA, NU-I LOGIC ASA? Iar regulamentul chiar PERMITE sa urmezi doua mastere in cadrul aceluiasi tip de master (complementar in acest caz!), daca unul este on-line!)

Adica...VOI PUTEA FACE ACELASI MASTER DE DOUA ORI, IN ACELASI TIMP (chiar daca nu-mi ajuta la nimic??????)

Evident, raspunsul ar fi trebuit sa fie NU...

Dar, cum acest raspuns ar fi fost urmat de o alta intrebare...si anume: SI, PENTRU CE AM PLATIT EU DOUA TAXE DE INSCRIERE, ATUNCI?

...nu am mai primit nici un raspuns, decat o biata sugestie sa merg sa vorbesc la usa de...„on-line”, de fapt, era o sugestie sa ies pe usa si s-o inchid pe dinafara...

Pe scurt, se intelege ca pe acolo, NIMENI NU S-A GANDIT CA UN INDIVID AR PUTEA VENI SA FACA UN MASTER DIN...CONVINGERE, indiferent de forma de frecventa!
Toata lumea mi-a sugerat sa...pun ce alte optiuni mai vreau, „PT.CA MAI SUNT DESTULE!”. Si...e ...GRATIS!!! :P :OK:

Le-am spus ca VIN ACOLO PENTRU ACEL MASTER, NU PENTRU CA SA FAC UN MASTER, INDIFERENT DEOBIECT si NU INTELEG DE CE NU AM VOIE SA OPTEZ PENTRU ACELASI MASTER DEPUNAND UN SINGUR DOSAR SI O SINGURA TAXA, evident...

Si, uite-asa, mai capeti inca un gust amar, cand vezi cum se vrea doar sa ti se ia banii si nu contezi DELOC, in timp ce minunatele institutii de invatamant de stat se bat cu pumnii in piept ca sa ne arate cat sunt de...corecte si de...acreditate! (Ca sa nu mai zic si faptul de rasul curcilor, ca in timp ce dezbateam „problema mea”, a aparut un ...profesoras tinerel, care a avut o replica ce m-a lasat CU GURA CASCATA: ...hmmm, si...DE CE VRETI NEAPARAT SA FACETI UN MASTER CARE NU ESTE ACREDITAT??????????????????... FARA CUVINTE! :rolleyes:  :coolspeak:  :puke:

#13
busyline

busyline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2007
multumesc pentru relatarea experientei. De mare ajutor!! Intre timp am mai facut si eu niste sapaturi si am ajuns la concluzia: sa faci un master pentru ca iti place domeniul, sau ca vrei sa te specializezi in domeniul respectiv sau pur si simplu ca vrei sa inveti ceva, nu e la moda in Romania. Singurul scop al masterului (concluzie trasa in urama discutiei cu mai multi profesori universitari si de la ASE si de la ATM) este sa ai o diploma ca sa poti "avansa" in carieria. Citez "Daca vrei sa inveti ceva, invata de unul singur si i-ati certificari...". Cu toate ca ar fi fost foarte foarte dificil sa gasesc resursele financiare pentru masterul de Baze de Date de la ASE eram ferm convins ca o sa il urmez indiferent ca mor de foame... -_-  dar incet incet m-am calmat si am ajuns la concluzia ca decat sa dau 72 de milioane la o fabrica de diplome acreditata mai bine ma lipsesc... salutare si multumesc inca odata de timpul pentru relatarea intamplarii. Daca in final ai fost admis te-as ruga sa ne mai tii la curent cu evolutia si cursurilor, prestatia profilor si cine stie poate la anul revine iar febra....papa

#14
Puma01

Puma01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006
Nic,

Si pana la urma, ce ai facut? Pe care l-ai urmat?

Cred ca pana la urma erai foarte nervoasa atunci cand ai scris acest post, deoarece in cazul meu nu a fost deloc cum ai relatat tu. Da, atitudinea ASE-ului vis-a-vis de toti cei ce vin sa se inscrie e in afara de orice bun simt al logicii, doar ca, pe o alta parte, nu te duci acolo sa ti se intinda o tava din care tu trebuie sa alegi.

Tine minte - facultatea e facultativa, iar master-ul este dupa simpla vointa.

Astept sa vad urmarea, si as dori ca la acest topic sa mai raspunda lumea (in special promotia 2007).

Din cate am inteles pe diploma nu se stipuleaza absolut nimic legat de forma in care ai sustinut master-ul. Si asa e si logic.

Pana la urma master-ul online este o forma de invatamant la distanta.

Hai sa pastram o parere obiectiva in tot ceea ce tine de master-ul online, ptr. a nu lasa un gust amar asupra celor ce vor sa avanseze in viata.

#15
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006
:) Stimate „coleg”, Puma01, am sa va raspund... „punctual” („punctual” a fost raspunsul ASE-ului la intrebarea mea ”Cum veti rezolva situatia celor 300 de oameni care s-au inscris la masterele on-line, pe care le-ati anulat?”)

1. Permiteti-mi o intrebare: de unde rezulta, din comentariile mele, sau din datele de pe acest site, cum ca as fi o... „EA”? (vis-a-vis de exprimarea dumneavoastra:   „Cred ca pana la urma erai foarte nervoasa(...)”

2. Presupunand ca nu aveti nici o legatura cu ...practica ASE-ului, si anume aceea de a dezavantaja ABUZIV si EVIDENT, prin aplicarea PARTINITOARE a propriei metodologii de selectare a admisilor, atat la masterate, cat si la facultati, chiar este de mirare remarca pe care o faceti, deoarece din ea nu rezulta ...legatura cu comentariile mele, desi, va adresati, evident...mie! Remarca dumneavoastra: „ (...) doar ca, pe o alta parte, nu te duci acolo sa ti se intinda o tava din care tu trebuie sa alegi.”

3. Cu „tinerea de minte”, nu-mi permit sa ma joc. Si apelez la aceasta „calitate” - permiteti-mi s-o numesc asa, deoarece castig salariu de pe urma ei - de aproximativ 16 ani, zi de zi si m-ar linsa sefii mei daca as considera ca n-o mai am... Doar in concediu imi permit sa uit ca o am cu mine. Insa, anul acesta imi voi lua concediu dupa ce clarific situatia privind studiile de baze de date, pe care le voi urma, dar nu in cadrul ASE Bucuresti. Se mai organizeaza programe de masterat pe acest obiect si la alte universitati din tara, trebuie doar sa cautati, DACA AVETI NEVOIE, EVIDENT!  :OK:  Eu am cautat si am gasit. Iar admiterea nu e deloc partinitoare, ci se face EXACT ASA CUM SE STIPULEAZA IN METODOLOGE, IN ORDINEA OPTIUNILOR, IN FUNCTIE DE MEDII, nu cum se face la ASE, dupa o metodologie interpretabila (dar, asta se presupune ca stiti deja! ;) ), in ordinea stricta a mediilor TUTUROR CANDIDATILOR DIN TOATE RANGURILE OPTIUNILOR POSIBILE (de la 1 la n), in asa fel incat cel cu o singura optiune, ajunge in urma celui cu a...8-a optiune... Parol, doar ASE-ul practica asa ceva! In acest fel un candidat cu o singura optiune, are atat de putine sanse sa fie admis, pe cat de multi si-au inscris optiunea acelui master in lista de optiuni. Cat e de „fair-play” aceasta practica, fata de un pretendent la UN SINGUR PROGRAM DE MASTERAT, fata de un candidat la...8 programe pe o singura cerere? Pentru ca, CONTRAR CELOR AFIRMATE DE DUMNEAVOASTRA, „tineti minte”, MASTERATUL se face in scopul de a APROFUNDA sau COMPLETA STUDIILE „facultative”! Si, cred ca nu va este nici dumneaovoastra greu sa recunoasteti ca cel mai motivat pretendent la un program de masterat, este CEL CARE VINE CU O SINGURA OPTIUNE, nu unul care vine la un masterat, fara sa conteze prea mult pentru el OBIECTUL programului, ci numai obtinerea unei DIPLOME! Sa zicem ca aici s-ar incadra si unii din promotia 2007, pentru care vreti sa va aratati interesat...  ;)  S-o practica acest stil cu succes de catre ASE, dar nu cumva, prin aceasta practica se confirma...avantajarea celor care termina facultatile in vremurile actuale, cu medii de top, dar care nu sunt prea interesati de UN OBIECT CONCRET AL UNUI MASTERAT, FATA DE CEI CARE AU UN TARGET CLAR, dar care au terminat facultatile in urma cu 10-15 ani, dar, nu in ultimul rand, care...stiu ce cauta!? Dar, recunosc, rationamentul acesta nu este unul la indemana oricui, pentru a fi inteles... Iar aspectul prioritatilor de selectie, asa cum aceasta este facuta de ASE, ar presupune ca criteriile „LOIALITATE” (fata de cel care aspira cu o unica optiune la un program!) si „EGALITATE DE SANSE”, sa reprezinte O IPOTEZA, adica sa fie criterii DEFAULT, subântelese in elaborarea metodologiei de admitere, nu? Printre aceste fraze, gasiti si raspunsul meu atat la intrebarea „Si pana la urma, ce ai facut? Pe care l-ai urmat?”, cat si un raspuns referitor la replica dumneavoastra:Tine minte - facultatea e facultativa, iar master-ul este dupa simpla vointa. Si, cu permisiunea dumneavoastra, explicati-ne si noua, care este diferenta intre „facultativ” si „dupa simpla vointa”, deoarece, dupa „simplele” si „facultativele” mele studii, nu vad vreuna. Daca puteti face un efort, ca sa priviti lucrurile nu din punctul de vedere AL UNUI ANGAJAT AL ASE-ului, ci DIN PUNCTUL DE VEDERE AL UNUI INDIVID CARE SI-A FINALIZAT, sa zicem, STUDIILE OBLIGATORII, d.p.d.v. legal!

4.  Referitor la „Din cate am inteles pe diploma nu se stipuleaza absolut nimic legat de forma in care ai sustinut master-ul. Si asa e si logic. Pana la urma master-ul online este o forma de invatamant la distanta.”, pot sa va spun , desi am indoieli ca nu ati aflat, doamna ministru al educatiei tocmai ne-a pus la zid pe cei din generatiile „old”, anuland invatamantul cu forma de frecventa on-line, fara sa se uite peste gardul domniei-sale, pentru ca ar fi vazut ca in lumea civilizata se practica cu succes aceasta forma de frecventa, dar cu examinare severa si corecta, in asa fel incat sa nu existe diferente intre sansele absolventilor de la diferite forme de frecventa, in a ocupa o slujba in domeniu... Totodata, domnnia-sa a decis ca pe diplomele de absolvire sa fie inscrise FORMELE DE FRECVENTA, asa ca...a decis astfel sa mai ucida anumite vise, care ar fi putut darama niste conceptii comuniste, la angajare (ex: invatamantul la zi - calitate, vs.invatamantul online-non calitate. Deh...organizarea ne omoara, de 20 de ani!)...

5. Nu doresc „gusturi amare” NIMANUI, din contra, am dorit sa impartasesc EXPERIENTA MEA REALA, ASA CUM S-A PETRECUT, pentru ca cine are urechi de auzit, sa auda, si cine are picioare de fugit...sa fuga! Asta ar face orice persoana care doreste ca altcineva sa nu mai repete o experienta trista. se numeste simplu: ALTRUISM!
Acesta este ultimul meu raspuns la replica dumneavoastra si se refera la: ”Hai sa pastram o parere obiectiva in tot ceea ce tine de master-ul online, ptr. a nu lasa un gust amar asupra celor ce vor sa avanseze in viata.”, iar OBIECTIVITATEA este tocmai REALITATEA TRISTA, IN FATA CAREIA M-AM TREZIT, dupa... o multime de ani in care am crezut ca aceasta institutie este un model de corectitudine si profesionalism...

Intr-adevar...amar!

Insa...SMILE! Mai sunt si alte posibilitati! Trebuie doar sa stii ce-ti doresti, caci...s-ar putea sa si primesti!  :peacefingers:

#16
Puma01

Puma01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006
... respect ptr. explicatii. Scuzele mele ptr. confundarea sexului. Dar...

Unde anume scrie ca invatamantul online a fost pus la zid?

10x

#17
mikeostiarm

mikeostiarm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2009
Salut. Am si eu o mare problema! Anul acesta m-am isncris la un master online in Business in turism (eu terminand facultatea de Geografie, sectia Turism). Cum au fost prea putini candidati, nu s-a mai organizat masterul, dar am avut sansa sa mut dosarul. Si am facut prostia sa ma mut la Business simplu (care combinat cu licenta mea de Geografie in Turism, cel putin pentru viitorul apropiat chiar nu e de nici un folos). Stie cineva sa ma ajute, sa imi raspunda la intrebarea urmatoare: ma pot transfera la un alt master online fara sa mai platesc taxa, inscriere, etc (asta avand in vedere ca masterul e organizat de Facultatea de comert si este singurul de tip online, asadar ar insemna sa schimb si facultatea)

#18
nic273

nic273

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.11.2006

View PostPuma01, on 27th August 2009, 12:31, said:

Dar...
Unde anume scrie ca invatamantul online a fost pus la zid?

:OK:

Huuuuhhh! Am asteptat sa apara forma finala a legii, ca sa nu ne facem impresii finale gresit...

In fine, alesii nostri s-au luminat si si-au dat seama ca ne faceam de rasul Bangladeshului, daca dadeau curs acelui basic-instinct al doamnei ministru al educatiei, de a desfiinta formele de frecventa „fara frecventa” si „on-line” si sa pastram doar struto-camila „frecventa redusa”... Ramane de vazut daca pe alocuri vor apărea monstruozitati tipic romanesti, din interpretari eronate sau coroborări cu alte prevederi legale, care se bat cap-in-cap cu anumite articole din legea nouă...

Quote

Art. 77 - Forme de organizare
(1) În cadrul programelor de studii de licență și masterat, cu excepția programelor de doctorat și a programelor din domeniul sănătate, activitatea didactică se poate organiza în următoarele forme: învățământ de zi, seral, cu frecvență redusă  și la distanță. Mijloacele de comunicare electronică la distanță  și activitățile directe prin internet (on-line) pot fi utilizate ca instrumente de învățare.
(2) Programele ciclului universitar de doctorat se pot organiza numai la formele zi  și cu frecvență redusă.
(3) Programele ciclului universitar de licență în domeniul sănătate se pot organiza numai la forma de zi.
(4) Diplomele  și certificatele de studii eliberate de instituțiile de învățământ superior, în condițiile legii, pentru aceleași specializări, indiferent de forma de învățământ absolvită, sunt echivalente.
(5) Programele de studii se autorizează provizoriu/se acreditează distinct pe fiecare formă de organizare a învățământului.  
(6) Formele de învățământ seral și cu frecvență redusă, precum și la distanță pot fi organizate de instituțiile de învățământ superior dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) instituția de învățământ superior este acreditată;
b.) programul de studii ce urmează a fi organizat este acreditat la forma de zi.”


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate