Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#199
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daaaa...si cica nu germineaza decat in prezenta nu-stiu carei bacterii.

#200
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
[quote name='diorama' date='17th November 2009, 23:07' post='7348999']
Pai Hade, o sa razi dar mie mi se pare ca seamana bine  :lol: . Poate nu vad bine. Oricum, felicitari pentru micuta tija.

diorama incepi sa ma sperii . ca forma poate seamana ca sunt dendrobiumi, dar la culoare  :rolleyes: eu zic ca nu deloc . al tau seamana la culoare cu a lui caramell si cu asta
asa mici erau keiki prin iulie ,cred .

Attached Files


Edited by HADE 61, 18 November 2009 - 07:34.


#201
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postdiorama, on 17th November 2009, 23:07, said:

Anca, e greu cu polenizatul, nu mai zic de germinat semintele. Orhideea pastreaza si coace foarte greu pastaia. Daca ai noroc si o coace, trebuie sa creezi un fel de acvariu si manusi din alea built-in, ca in laboratoarele sterile. Bagi in el tot ce trebuie, inclusiv dezinfectantul, faci pat din banane pisate pentru ca semintele sa aiba papa si te rogi la Dzeu.
:D si eu chiar ma intrebam daca reusesc sa fac pastai de vanilie acasa :lol:

#202
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai cu polenizatul treaba sta asa la orhi:staminele (partea reproductiva masculina, sunt in centrul florii sub cupa mica) sunt cam departe de pistil (partea feminina)-care se afla adanc in cupa din centrul florii, cupa care are si o forma ciudata ca are ca un capacel. am citit ca se face asa (da' n-am avut curaj sa incerc): se ia o stamina si cu o penseta cu varful foarte subtire se introduce in cupa aia, cu grija sa nu rupi capacelul. si dupa 2-3 zile cica ar trebui scoasa stamina. sau cu o pensula f.subtire se pudreaza stamina si apoi se pudreaza pistilul usurel.

din ce m-am uitat pe net floarea de vanilie pare mai prietenoasa dpdv anatomic :)

#203
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postanknic, on 18th November 2009, 09:22, said:

din ce m-am uitat pe net floarea de vanilie pare mai prietenoasa dpdv anatomic :)
Da' si pana vezi floarea la ea... Si creste ca o tiganca, stalp de casa faci din ea.

Quote

diorama incepi sa ma sperii .
:lol:

Edited by diorama, 18 November 2009 - 16:18.


#204
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
pun o poza cu noua mea orhidee - LUDISIA , deocamdata doar cu tija florala 19 lei la brico  . scrie ca e orhidee terestra si traieste in pamant obisnuit de flori .

Attached Files


Edited by HADE 61, 22 November 2009 - 13:07.


#205
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
E foarte frumoasa, sa te bucuri de ea! Da, este terestra si radacinile stau in pamant. Este insa foarte mare iubitoare de umbra, nu suporta lumina. Din acest motiv ar fi bine sa nu o lasi la geam, altfel frunzele se vor deschide la culoare (devin rosii) si se vor usca.

#206
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
caramell , m-ai speriat . in ce conditii a fost tinuta , asa cum arata ? arata bine sau nu ?
la mine sta pe un pervaz , dar la 1,20 m fata de geamul de la balcon exterior  .

Attached Files

  • Attached File  063.JPG   1.74MB   53 downloads

Edited by HADE 61, 25 November 2009 - 16:22.


#207
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mi-a murit orhideea aia mica. :(

#208
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View PostHADE 61, on 25th November 2009, 16:20, said:

caramell , m-ai speriat . in ce conditii a fost tinuta , asa cum arata ? arata bine sau nu ?
la mine sta pe un pervaz , dar la 1,20 m fata de geamul de la balcon exterior  .

Arata foarte bine, nu iti face griji! :) Daca ii merge acolo si nu cade soarele direct pe ea, las-o unde e. Daca insa vezi ca frunzulitele devin rosii, mut-o si mai departe de lumina.

View PostJaqueline, on 25th November 2009, 16:43, said:

Mi-a murit orhideea aia mica. :(

Care orhidee? Phalenopsisul din ghiveciul alb? Ce s-a intamplat? I-au cazut toate frunzele sau au putrezit radacinile?

#209
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postcaramell, on 25th November 2009, 21:22, said:

Care orhidee? Phalenopsisul din ghiveciul alb? Ce s-a intamplat? I-au cazut toate frunzele sau au putrezit radacinile?
Da, aia. Radacinile inca se tineau cat de cat, dar deja incepuse sa mucegaiasca de la petiol si in final i-a cazut si ultima frunza.

#210
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Imi pare rau. :(. Cred ca ai gresit ceva in modul de udare al plantei. La phalaenopsis trebuie multa atentie ca nu cumva sa ajunga apa in axisul plantei, situatie in care orhideea poate muri chiar si 2 saptamani. In cazul in care ai udat planta pe deasupra, riscul este foarte mare. Phalele se uda prin scufundare 5 min intr-un vas cu apa, astfel incat apa sa nu ajunga la frunze. Dupa udare se verifica planta si eventualele picaturi de apa care ar putea stagna pe frunze sau in axis se sterg cu un servetel. Ghivecelul tau alb din pacate nu cred ca permitea aceasta metoda de udare.

Nu te descuraja. Acum iarna este perioada optima de inflorire a phalelor si le vei gasi in multe magazine. Alege una cu ghivecel transparent, cu radacini verzi sanatoase si cu putina atentie la udare te vei bucura mult timp de frumusetea acestor flori.

#211
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Asa e, n-am stiut cum sa o ud, iar cand am aflat deja era prea tarziu.  :)
Planta nu era pusa direct in ghiveciul alb, ci intr-un paharel de plastic transparent pe care-l scoteam ca sa pot sa o ud. Desi primele dati am udat-o pe la suprafata. De aici cred ca au inceput problemele.


Imi pare rau ca era foarte dragalasa si era cadou de la bunica mea.  :)

Macar acum stiu cum sa am grija de viitoarea mea orhidee.

#212
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Phalele au o putere mare de regenerare. Nu vreau sa iti dau sperante false, dar daca radacinile sunt sanatoase, este posibil ca planta sa nu fi murit inca. Daca nu ai aruncat-o, nu ii taia tijele florale ramase. Las-o doar in ghiveciul transparent ca sa ii poti urmari radacinile. Si ud-o prin scufundare numai cand acestea devin albicioase iar ghiveciul foarte usor. In momentul in care planta mama nu mai poate continua, pe tijele florale apar keiki. Dar e nevoie de multa rabdare.

#213
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Caramell zice bine. Fii atenta aici metoda de reanimare. Daca coletul e inca verde si nu a mucegait, scoate orhideea, curata tot ce e putred, spala mucegaiul, sterge bine si pudreaza cu scortisoara sau praf de carbune. Mai putin scortisoara ca inhiba formarea radacinilor dar na, ce ai la indemana. Tai un bidon de 5 litri pe jumatate, pui pe fund pietricele, torni apa cat sa le acoperi, pe pietricele pui o farfurioara in care asezi orhideea. Atentie, sa nu atinga deloc apa! Deci pui in farfuria uscata, fara sa atinga apa din pietre. Pui bidonul taiat deasupra, pui si capacul si bagi la caldura. Nu pe calorifer, dar in apropiere, atat cat sa fie caldut si umed in sticla. Aeriseste zilnic. Este foarte posibil sa faca mucegai, de fapt 99% posibil. Nu te descuraja. Aerisesti zilnic, daca e nevoie scoti si orhideea, o stergi de mucegai, o cureti si bagi la loc. In timp sunt sanse mari sa formeze radacini. Umiditatea ridicata din bidon o va hidrata, nu uita ca in mediul lor natural, orhideele au umiditate peste 60%. Incearca si asa, daca nu ai aruncat-o. Eu am una acum la reanimare, m-am batut cu mucegaiul multa vreme dar am reusit sa-l infrang. Frunzele arata bine, peretii bidonului au condens, mucegai nu se mai formeaza dar, ce-i drept, radacinile intarzie sa apara. Nu-mi fac griji, orhideele de obicei se dezvolta mai greu.

#214
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Nu m-am putut abtine si am trecut azi pe la Brico. "Expozitia" poarta numele de Festivalul Orhideelor. Am fost placut surprinsa de varietarea orhideelor, de modul de aranjare care punea foarte bine in valoare plantele. Am plecat acasa cu un dendrobium tip phalaenopsis cu floare mare, nu am reusit sa stau cuminte... -_-

Edited by caramell, 27 November 2009 - 00:26.


#215
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Preturile cum erau?

#216
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Preturile mi s-au parut maricele (insa mai mici decat preturile pe care le au orhideele vara). Variau in functie de tipul plantei si numarul de tije, de la 19 lei (ludisia) la 119 lei (vanda, ascocenda, phale f. mari)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate