Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1171
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ce-i in ghiveci sigur e putred. Ma rog, poti verifica. Iar ce-i in sus... Dumnezeu cu mila. Poti incerca sa tai cu o lama sterilizata partea aia neagra si sa pui orhideea intr-o sticla de plastic taiata, pe o farfurie cu pietricele si apa, fara ca planta sa atinga apa. Trebuie sa se hraneasca exclusiv cu umiditatea din aer. Ii pui capac si o lasi sa vezi daca formeaza radacini. Dar e cu cantec, o sa formeze la inceput mucegai, trebuie sa stropesti cu ceai de musetel, sa aerisesti zilnic, sa stergi mucegaiul care se formeaza inauntru. E complicat si, chiar daca ai salva-o, pana o sa vezi flori la ea, o sa treaca cativa ani. Eu, personal, as arunca-o.

#1172
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 diorama, on 30 iulie 2013 - 21:36, said:

Ce-i in ghiveci sigur e putred. Ma rog, poti verifica. Iar ce-i in sus... Dumnezeu cu mila. Poti incerca sa tai cu o lama sterilizata partea aia neagra si sa pui orhideea intr-o sticla de plastic taiata, pe o farfurie cu pietricele si apa, fara ca planta sa atinga apa. Trebuie sa se hraneasca exclusiv cu umiditatea din aer. Ii pui capac si o lasi sa vezi daca formeaza radacini. Dar e cu cantec, o sa formeze la inceput mucegai, trebuie sa stropesti cu ceai de musetel, sa aerisesti zilnic, sa stergi mucegaiul care se formeaza inauntru. E complicat si, chiar daca ai salva-o, pana o sa vezi flori la ea, o sa treaca cativa ani. Eu, personal, as arunca-o.
Trist! Posted Image  nici n-am apucat sa vad ce culoare are. Ce-i in ghiveci nu pare sa fie putrezit de tot, ce parere ai?! Iar din alea 2 frunze chiar nu stiu ce sa zic ... mare mi-ar fi mirarea sa dea ceva din ele.

Attached Files



#1173
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Luminita_x2001, on 30 iulie 2013 - 22:45, said:

Trist! Posted Image  nici n-am apucat sa vad ce culoare are. Ce-i in ghiveci nu pare sa fie putrezit de tot, ce parere ai?! Iar din alea 2 frunze chiar nu stiu ce sa zic ... mare mi-ar fi mirarea sa dea ceva din ele.
Partea de sus nu mai ai ce face cu ea poti sa arunci linistita. Partea cu radacini pare si ea compromisa dar trebuie vazut cat de tare. Trebuie sa cureti bine ce e in ghiveci dar nu cred ca sunt probleme acolo si daca e ok ar fi bine sa nu tai fara motiv radacini.  In general phalaenopsis moare foarte repede daca e udata in colet si acesta putrezeste. Cam in 2-3 saptamani maxim ori vor cadea toate frunzele si recuperarea ei va fi foarte grea si nu prea mai este recomandata ori floarea isi va reveni in timp destul de indelungat (vreo 3 luni e posibil sa nu vezi nimic la suprafata). Am vazut in prima poza ca are niste cresteri pe radacini care par recente asa ca e posibil sa mai fie sanse bune. Succes.

#1174
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
a trecut o saptamana de cand e rupta orhideea. Totul este ca in poze. Arata la fel ambele parti. Sa inteleg ca e de bine? Tot acum o saptamana am stropit toate florile cu 3 insecticide: reldan, mospilan si topsin. Ieri am gasit pe 2 dintre orhidee lanosi. M-am dus cu ele la baie, le-am stropit din nou cu reldan si mospilan. Ce sa vezi? Dupa le-am stropit bine de tot, de curgea insecticidul după ele, fiind in exces, la o jumatate de ora dupa ce s-a uscat insecticidul, lanosii ies la plimbare pe frunza. Posted Image  Cred ca e printre primele dati cand ii vad migrand. I-am stropit iara, pe cei mari i-am luat cu penseta.

#1175
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cred ca-s si in substrat. Scoate-o de tot si bag-o la dus si spal-o bine. Schimba si scoarta. O sa moara aia la un moment dat, eu i-am casapit doar cu zeama de usturoi, deci nu-s cine stie ce.

#1176
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
mmm. O sa fac si eu astazi usturoi. Le umplu si de mujdei. Scap si de vampiri si de lanosi. 2 în 1 Posted Image

#1177
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Am o curiozitate: dupa cat timp infloresc puii de miltonie?

#1178
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Luminita_x2001, on 06 august 2013 - 08:37, said:

Am o curiozitate: dupa cat timp infloresc puii de miltonie?
De obicei infloresc toamna sau primavara in functie de cand ai cresteri. Ei infloresc cand ajung la maturitate si de obicei cresc un pic mai mari decat bulbii care ii ai deja.

#1179
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
si deci cum toamna abia incepe, iar astia abia se ridica, inseamna ca la primavara. Au crescut repejor. In special cei mici. Acum 2 saptamani se vedeau frunzulite in substrat, acum sunt la jumatate fata de cat e planta acum. Posted Image

#1180
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Frunzulitele vor creste si la maturitate va creste la baza un mic bulb. E posibil daca merge bine sa poata inflori si prin octombrie - noiembrie mai ales daca o sa fie pusa la o fereastra luminoasa.

#1181
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
super. Acum le am in balcon dar puse jos sa nu bata soarele. Lumina este, cald este. Macar nu bate soarele direct pe ele. Am sa le mut la geam prin septembrie asa. Posted Image

#1182
Florareasa

Florareasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2013
BunaPosted Image ,sint si eu o iubitoare de orhidee si ma mindresc si eu cu o mica colectie de phale.Recent mi-am procurat o orhidee albastra,insa din unele surse de informare am inteles ca orhideele albastre sunt de fapt orhidei albe injectate cu ceva care provoaca culoare blue a florilorPosted Image .Deci vin cu o mare rugaminte daca cineva stie cu ce se injecteaza sau se stropeste orhideea pentru a o colora in albastru ,va rog frumos sa-mi scrieti aiciPosted Image Posted Image .Mersi!Posted Image

#1183
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Florareasa, on 10 august 2013 - 14:27, said:

BunaPosted Image ,sint si eu o iubitoare de orhidee si ma mindresc si eu cu o mica colectie de phale.Recent mi-am procurat o orhidee albastra,insa din unele surse de informare am inteles ca orhideele albastre sunt de fapt orhidei albe injectate cu ceva care provoaca culoare blue a florilorPosted Image .Deci vin cu o mare rugaminte daca cineva stie cu ce se injecteaza sau se stropeste orhideea pentru a o colora in albastru ,va rog frumos sa-mi scrieti aiciPosted Image Posted Image .Mersi!Posted Image
Daca descoperi sa ma anunti si pe mine. Iti tine pana la urmatoarea inflorire, cea albastra, iar in timp ti se va decolora. Am vazut la cineva la geam o orhidee albastra Posted Image  dar pusa pe niste bile (par de gelatina asa). Am auzit ca se gasesc in florarii si nu sunt nici scumpe. In schimb la cateva luni dupa am vazut ca orhideea e bleo deschis, mai mult alba. Posted Image
Din experienta mea, (am avut aceasta boala de a colora pe cele alba, insa m-am lasat) daca torni cerneala in ghiveci ... rezultatul se albastresc radacinile si nimic altceva. Eu am intepat-o in tija, i-am bagat colorant alimentar (desi e foarte greu cu injectatul, mai mult a curs) insa ea era tot alba. Asa ca am cedat si mai bine alba decat sa o pierd de tot Posted Image
Apropopo, cica la cele injectate / colorate artificial, florile tin mai putin.
Am atasat si 2 poze cu orhideea de care ti-am povestit (sunt poze facute cu telefonul si in fuga ca sa nu ma alerge proprietara) Posted Image

Attached Files



#1184
Florareasa

Florareasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2013
Pe a mea defapt am luat-o la reducere si avea doar citeva flori care peste doua saptamini au cazutPosted Image ,nefiind anuntata ca urmatoarea inflorire poate fi alba am cumparato cu gindul ca v-a fi albastra toata viata.Acum vad  ca da frunzulite noi si probabil in vrio citeva luni v-a da si tija noua.Pe tijele vechi sint locuri unde se vede ca a fost injectata,dar la ea si frunzele is de o culoare asa verde inchis spre albastru probabil ea a fost si stropita cu ceva.Ce tine de frunzulitele noi sunt de o culoare verde ca la o orhidee obisnuita.La un moment ma gindeam sa o ud cu apa si colorant alimentar dar daca zici ca nu a avut nici un efect o las asa,imi este frica sa nu o traumezPosted Image .Oricum sper ca cineva din voi a mai trecut prin o astfel de situatie si poate sa-mi dee un sfat Posted Image Posted Image Posted Image cum sa o intretin ca sa nu ii pierd culoarea asta frumoasaPosted Image  .

#1185
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Florareasa, on 11 august 2013 - 10:26, said:

Pe a mea defapt am luat-o la reducere si avea doar citeva flori care peste doua saptamini au cazutPosted Image ,nefiind anuntata ca urmatoarea inflorire poate fi alba am cumparato cu gindul ca v-a fi albastra toata viata.Acum vad  ca da frunzulite noi si probabil in vrio citeva luni v-a da si tija noua.Pe tijele vechi sint locuri unde se vede ca a fost injectata,dar la ea si frunzele is de o culoare asa verde inchis spre albastru probabil ea a fost si stropita cu ceva.Ce tine de frunzulitele noi sunt de o culoare verde ca la o orhidee obisnuita.La un moment ma gindeam sa o ud cu apa si colorant alimentar dar daca zici ca nu a avut nici un efect o las asa,imi este frica sa nu o traumezPosted Image .Oricum sper ca cineva din voi a mai trecut prin o astfel de situatie si poate sa-mi dee un sfat Posted Image Posted Image Posted Image cum sa o intretin ca sa nu ii pierd culoarea asta frumoasaPosted Image  .
Cred ca merge tot cu injectatul, dar pe tijele tinere, cele mature cu flori sunt mai lemnoase si nu am reusit sa bag serul bine in ele, mai mult a curs inapoi.

#1186
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Buna! La orhideele dendrobium se face udarea la fel ca la phale,prin scufundare?

#1187
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Florareasa, on 11 august 2013 - 10:26, said:

Pe a mea defapt am luat-o la reducere si avea doar citeva flori care peste doua saptamini au cazutPosted Image ,nefiind anuntata ca urmatoarea inflorire poate fi alba am cumparato cu gindul ca v-a fi albastra toata viata.Acum vad  ca da frunzulite noi si probabil in vrio citeva luni v-a da si tija noua.Pe tijele vechi sint locuri unde se vede ca a fost injectata,dar la ea si frunzele is de o culoare asa verde inchis spre albastru probabil ea a fost si stropita cu ceva.Ce tine de frunzulitele noi sunt de o culoare verde ca la o orhidee obisnuita.La un moment ma gindeam sa o ud cu apa si colorant alimentar dar daca zici ca nu a avut nici un efect o las asa,imi este frica sa nu o traumezPosted Image .Oricum sper ca cineva din voi a mai trecut prin o astfel de situatie si poate sa-mi dee un sfat Posted Image Posted Image Posted Image cum sa o intretin ca sa nu ii pierd culoarea asta frumoasaPosted Image  .
Colorare orhidee uite aici scrie ce colorant sa folosesti si cum sa faci.

#1188
Florareasa

Florareasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2013

 Luminita_x2001, on 11 august 2013 - 20:25, said:

Colorare orhidee uite aici scrie ce colorant sa folosesti si cum sa faci.
Mersi pentru informatie,am citit deja articolul data cu ceva timp in urma.Oricum mersi.

Nustiu cit de bine e ,dar imi venise o idei sa incerc sa o ud cu apa si cerneala albastra ,numai ca mie frica sa nu se usuce dupa asta....Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate