Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1063
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Posttina-thedaydreamer, on 06 aprilie 2013 - 15:20, said:

Buna ziua!
Am primit o orhidee in ianuarie, si am avut mare  grija de ea, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa i se usuce florile si tijele. Ce sa fac? Sa ii tai tijele sau sa  astept sa ii cada florile si apoi sa i le tai?
Imi este foarte drag de ea si chiar nu inteleg ce s-a intamplat, am udat-o o data pe saptamana, maxim 1 ora am pus apa intr-un bol si am scufundat-o pana la 1/2 din suportul transparent. Va rog mult sa-mi dati un sfat. Multumesc.
Mentionez ca din ianuarie pana acum 2 saptamani nu i s-au ofilit florile, am primit-o inflorita, si acum i-a cazut si o frunza Posted Image.

Cam asa arata tijele si florile. Acum am udat-o si i-am luat frunza care s-a necrozat Posted Image.

La un moment dat florile se usuca de obicei tin in jur de 3 luni. Ai 2 posibilitati fie tai cat mai de jos tijele fie astepti sa se ususce si vezi cat se usuca si tai din locul cel mai de jos unde nu este uscat si ai posibilitatea ca la urmatoarea inflorire sa se ramifice numai ca asa e mai inestetic. De ce s-a necrozat frunza? Asa ai primit-o sau s-a intamplat la tine? A ramas cumva din greseala apa intre frunze? In cat timp s-a necrozat frunza ... daca a fost un proces rapid e posibil sa pierzi planta desi ea arata bine.

#1064
tina-thedaydreamer

tina-thedaydreamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2010
Multumesc mult pentru raspuns. Azi-dimineata am vazut ca este negru la baza frunzei, si cand am tras un pic de ea, s-a desprins. Nu am pulverizat apa, nu stiu prea bine cum ar fi putut ajunge apa intre frunze, ca o scufund pana la jumatatea ghivechiului transparent. I-a mai cazut o frunza, acum vreo 1 luna jumatate, dar nu din acelasi loc. Acum m-am uitat mai bine la ea, si am vazut ca 3 radacini situate la suprafata sunt uscate ( ca cea din imagine). Ce sa fac, sa o scot din ghiveciul transparent si sa  o replantez? Va rog mult sa-mi raspundeti ca e prima orhidee pe care o am si imi doresc foarte mult sa supravietuiasca, si chiar nu stiu unde gresesc.Multumesc!

Imagine cu radacina de la suprafata si cu locul de unde am luat frunza necrozata.

Attached Files



#1065
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Posttina-thedaydreamer, on 06 aprilie 2013 - 16:04, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Azi-dimineata am vazut ca este negru la baza frunzei, si cand am tras un pic de ea, s-a desprins. Nu am pulverizat apa, nu stiu prea bine cum ar fi putut ajunge apa intre frunze, ca o scufund pana la jumatatea ghivechiului transparent. I-a mai cazut o frunza, acum vreo 1 luna jumatate, dar nu din acelasi loc. Acum m-am uitat mai bine la ea, si am vazut ca 3 radacini situate la suprafata sunt uscate ( ca cea din imagine). Ce sa fac, sa o scot din ghiveciul transparent si sa  o replantez? Va rog mult sa-mi raspundeti ca e prima orhidee pe care o am si imi doresc foarte mult sa supravietuiasca, si chiar nu stiu unde gresesc.Multumesc!

Imagine cu radacina de la suprafata si cu locul de unde am luat frunza necrozata.

Pai deocamdata nu poti decat sa astepti. Prin vas radacinile sunt ok ... ideea e ca, daca a ajuns acolo apa si a stagnat o perioada de timp asta e doar primul semn si nu mai ai ce face sa salvezi planta pentru ca a putrezit coletul si in curand vor cadea si celelalte frunze. Din cate vad eu acolo insa si frunza cea mai din stanga sus incepe sa fie un pic colorata (poza nu e foarte clara). In principiu daca mai incep sa cada frunze si asta ar trebui sa fie relativ repede (maxim  2-3 zile) nu mai ai ce face ... daca nu sunt alte cauze si ai scapat.

Edited by rogue80, 06 April 2013 - 18:56.


#1066
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Buna! Am o problema cu o Orhidee Phaleonopsis careia i-am schimbat ghiveciul si pamantul, la  cateva zile de la replantare s-a format pe radaciniile de la suprafata mucegai, mentionez ca giveciul este transparent dar este  mult mai mare decat coroana de radacini care nu  se mai vad prin peretii ghiveciului, iar  pamantul folosit este special pentru orhidee, dar este foarte dens, nu am folosit un mix care sa permita aerisirea acestora. Credeti ca ar trebui sa schimb pamantul, sau poate planta a fost udata prea tare asta determinand aparitia mucegaiului? Multumesc.

#1067
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Scoate-o, curata tot ce e mucegait/putrezit si pune-o in scoarta. Unii phalaenopsisi traiesc si in substrat mai dens, dar trebuie udati putin si rar. Eu, personal, aleg intotdeauna scoarta.

#1068
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View PostPS2RO, on 16 aprilie 2013 - 16:59, said:

Buna! Am o problema cu o Orhidee Phaleonopsis careia i-am schimbat ghiveciul si pamantul, la  cateva zile de la replantare s-a format pe radaciniile de la suprafata mucegai, mentionez ca giveciul este transparent dar este  mult mai mare decat coroana de radacini care nu  se mai vad prin peretii ghiveciului, iar  pamantul folosit este special pentru orhidee, dar este foarte dens, nu am folosit un mix care sa permita aerisirea acestora. Credeti ca ar trebui sa schimb pamantul, sau poate planta a fost udata prea tare asta determinand aparitia mucegaiului? Multumesc.

Conteaza mult de la ce firma ai cumparat acel pamant special pentru orhidee si care e procentul de scoarta. Dupa cum a spus mai sus o colega de forum ideal e scoarta pentru ca in ea nu ai probleme. Nu ai facut bine ca ai pus intr-un vas mai mare pentru ca acum exista mult spatiu in comparatie cu radacini si substratul se usuca mul mai greu si poti avea probleme cu putrezirea radacinilor. Un alt dezavantaj va fi mai incolo in legatura cu spatiu pentru ca va creste mai mare in comparatie daca o puneai in acelasi vas. In general o muti in ceva mai mare numai daca are foarte multe radacini si nu mai incape in cel vechi (si atunci este varianta taierii unor radacini). Mucegaiul probabil a aparut din cauza pamantului umed care nu a apucat sa se usuce intre udari.

#1069
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Buna ziua,

Am si eu o problema cu o orhidee. De vreo 2 saptamani am observat ca o frunza a inceput sa se ofileasca, dupa care am observat ca alte 2 frunze au inceput sa se ofileasca. Intr-o saptamana am avut impresia ca am pus prea multa apa in ghiveci. Am udat floarea si am uitat sa absorb apa care a ramas sub farfurioara. Poate fi asta motivul? De atunci (de 2 saptamani) nu am mai udat floarea, pentru ca mi se pare ca si acum are apa... In cazul acesta se va pierde floarea de tot? Sau ce pot sa fac? Multumesc!

#1070
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postshov54, on 18 aprilie 2013 - 11:25, said:

Buna ziua,

Am si eu o problema cu o orhidee. De vreo 2 saptamani am observat ca o frunza a inceput sa se ofileasca, dupa care am observat ca alte 2 frunze au inceput sa se ofileasca. Intr-o saptamana am avut impresia ca am pus prea multa apa in ghiveci. Am udat floarea si am uitat sa absorb apa care a ramas sub farfurioara. Poate fi asta motivul? De atunci (de 2 saptamani) nu am mai udat floarea, pentru ca mi se pare ca si acum are apa... In cazul acesta se va pierde floarea de tot? Sau ce pot sa fac? Multumesc!

Ca sa te ajute cineva ar trebui sa pui niste poze.

#1071
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPS2RO, on 16 aprilie 2013 - 16:59, said:

determinand aparitia mucegaiului? Multumesc.

cum arata mucegaiul ala?

#1072
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Am revenit cu poze. Sunt poze cu 2 orhidee diferite.

Prima e cea careia i s-au ofilit frunzele. Mi se pare ca ar fi si radacinile putrezite... Nu ma pricep deloc, sunt primele 2 flori pe care le am. La inceput le scufundam in apa, iar de ultimele 2-3 dati le-am udat de sus. De atunci a aparut problema. Si o floricica a inceput sa se ofileasca... nu stiu daca se vede in poza. Se mai poate face ceva cu ea sau e caz pierdut?

Pe a doua orhidee (orhidee2, orhidee2-2 din poza) am primit-o asa, cu frunza rupta si usor patata. Si radacinile aveau o culoare mai ciudata, nu erau de un verde din acela frumos, sanatos. Ar trebui sa tai acea frunza sau sa o las asa?

Cam de 3 luni am ambele orhidee.

Multumesc!

Attached Files



#1073
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Asta are radacinile putrede, altfel nu are cum sa arate asa. Caut-o si vezi, nu mai astepta. Desfa-o si eventual pune niste poze aici.

LE: A, sunt doua. Da, ce am zis mai sus x2. Desfa-le.

#1074
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Asa sunt radacinile. Cum adica sa le desfac? Sa tai radacinile putrezite? Si sa bag ce ramane la loc, in acelasi ghiveci? Dupa cum am zis, sunt primele flori pe care le am, deci nu am absolut nicio idee ce ar trebui sa fac. Multumesc!

P.S. La prima orhidee, cea cu frunza rupta, radacinile aratau asa de la inceput.

Attached Files



#1075
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postshov54, on 20 aprilie 2013 - 17:00, said:

Asa sunt radacinile. Cum adica sa le desfac? Sa tai radacinile putrezite? Si sa bag ce ramane la loc, in acelasi ghiveci? Dupa cum am zis, sunt primele flori pe care le am, deci nu am absolut nicio idee ce ar trebui sa fac. Multumesc!

P.S. La prima orhidee, cea cu frunza rupta, radacinile aratau asa de la inceput.

Prima orhidee este puternic deshidratata ... cat de des ai udat-o ? In principiu ar trebui sa o scoti ... tai ce e putred dar din cate se vede nu prea ai ce ... eventual scoti din mijloc buretele care pare sa fi facut rau si apoi o pui din nou in scoarta. La a doua la fel si ea pare deshidratata. Ideea e ca nu mai trebuie sa o tii in soare direct pentru ca vei pierde in timp toate frunzele si in final planta. Din cate vad eu acolo ai udat prea rar florile.

#1076
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postrogue80, on 20 aprilie 2013 - 21:03, said:


Prima orhidee este puternic deshidratata ... cat de des ai udat-o ? In principiu ar trebui sa o scoti ... tai ce e putred dar din cate se vede nu prea ai ce ... eventual scoti din mijloc buretele care pare sa fi facut rau si apoi o pui din nou in scoarta. La a doua la fel si ea pare deshidratata. Ideea e ca nu mai trebuie sa o tii in soare direct pentru ca vei pierde in timp toate frunzele si in final planta. Din cate vad eu acolo ai udat prea rar florile.

O data pe saptamana le-am udat, iar eu am avut impresia ca le-am udat prea tare si de aceea arata radacinile asa...:(

#1077
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu le-a udat prea putin. Din contra. Umiditatea in exces, as putea zice baltirea in apa a dus la dezastrul ala. Buretii si smocul de sphagnum din mijloc (pe care nu il vezi prin peretii ghiveciului dar, daca desfaci balotul, o sa-l gasesti acolo) a retinut apa si a dus la putrezire. Practic orhideea moare de sete nu pentru ca nu a avut apa, ci pentru ca nu a mai avut radacini cu care sa absoarba apa. Am tot spus ca trebuie sa ne gandim la cum traiesc phalaenopsisii in mediul lor natural. Agatate de copaci, ploua pe ele zilnic, dar beneficiaza de vant, care usuca imediat apa. Ei, incearca sa recreezi, pe cat posibil, chestia asta acasa. Adica subtrat cat mai aerat (scoarta curata), udare prin scufundare o data pe sapt sau chiar mai rar, in functie de culoarea radacinilor (verde inchis - sunt ude, verde sidefiu - necesita udare). Camera in care le tii trebuie bine aerisita si ai grija sa nu torni apa intre frunze (acolo unde formeaza un V la imbinarea cu tulpina). In rest, sa-ti traiasca, sunt niste plante rezistente si nepretentioase.

#1078
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Orhideea mea. O am cam de ani. In toamna trecuta am schimbat ghiveciul ca era mic si fix in perioada aia nu am gasit nici la Hornbach nici la Dedeman ghivece transparente... Solutia parca nu imi place, ma gandesc poate la toamna sa o replantez... sau mai bine nu? GHiveciul oricum are mai multe gauri destul de mari date de mine pe fund pentru scurgere apa.

O ud 1 dapa pe sapt, pusa in chiuveta si curs apa potrivita ca temp. O data la 2-3 sapt o ud abundent folosind apa dintr-o sticla de 2 l in care pun ingrasamant lichid... lasata poi sa se scurga si pus la loc pe farfurie.

Voiam sa cer cateva pareri de la persoane avizate:

1. sa schimb iar ghiveciul cu unul transparent? ar trebui de data asta unul mai mare?
2. cum vi se par radacinile? In poza_3 am rascolit nitel substratul sa se vada mai bine radacinuta aia...
3. Altceva specific de facut pentru intretinerea plantei?


Multumesc

PS. Frunzele sunt ude ca le-am sters cu o carpa de praf, asta fac cam 1 data la 3-4 luni, ca traim in minunatul Buc :)

Attached Files


Edited by SwatKat, 24 April 2013 - 22:48.


#1079
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In primul rand, fertilizezi mult prea des. Rezuma-te la o data pe luna, poate si mai si dilueaza fertilizantul in cantitate dubla de apa fata de cat scrie pe sticla. Vad acolo si ceva putred. Nu stiu sa-ti spun in ce stare e orhideea, pentru ca in substrat se pot intampla multe. Eu tin orhidee si in ghivece netransparente, nu-i musai sa treaca lumina prin ele. Problema de cele mai multe ori e udarea excesiva/substratul prea retentiv.

#1080
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
OK. Multumesc pt sugestii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate