Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

K100D - banding serios

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
E vorba de aparatul unui prieten, un Pentax K100D, nou-noutz, adus din US, de la BH.
Ii scoate un pretty nasty banding, rosu-portocaliu parca. Indiferent de obiectiv si de lumina ambianta; indiferent si de ISO - ii apare si la 100 si la 3200.
Mai nasol e ca nu am putut determina un pattern precis, cand apare si cand nu. Insa cert este ca ii apare la peste 50% din imagini, cam aleatoriu din cate si-a dat omul seama.
Attached File  IMGP0331_crop.jpg   176.39K   162 downloads Attached File  IMGP0332_crop.jpg   200.82K   136 downloads Attached File  blitz.JPG   220.76K   132 downloads Attached File  18_55_18mm_f16_crop.jpg   180.44K   120 downloads

IMO e clar ca are un defect, insa as vrea si opinia voastra... eventual daca ati mai avut careva parte de asemenea fenomen si cum ati rezolvat problema.

Ce poate omul sa faca, avand in vedere ca nu prea are cum sa il mai trimita inapoi in State? Se poate folosi garantia si in Uniune?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca are o problema la senzor sau la parte de procesare a imaginii.
Cred ca cea mai buna optiune ar fi sa ia legatura cu BH, sunt foarte de treaba si rezolva destul de rapid tinand seama de distanta.
Vedeti cat costa transportul pana acolo, ca inapoi trimit pe barba lor.

#3
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
dus un rand din matrice.
la garantie cu el. Bh only

#4
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View Postqudatheo, on Jun 8 2007, 17:50, said:

Ce poate omul sa faca, avand in vedere ca nu prea are cum sa il mai trimita inapoi in State? Se poate folosi garantia si in Uniune?

Am avut si eu probleme cu un S1IS luat de la bh, la fel defect tare. Am luat legatura cu ei, si l-am trimis inapoi prin UPS pe banii lor. Nu mi-au trimis altul si mi-au dat refund la bani. Am pierdut insa transportul de acolo aici. La UPS au vrut confirmarea ca platesc ei si dupa 1 zi au avut-o. Baieti bun bh astia...

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdocman2, on Jun 8 2007, 13:33, said:

dus un rand din matrice.
Nu este dus un rand, in prima poza a fost ceva aleator, ca nu mai apare in celelalte. In schimb apare la greu banding in diverse pozitii, in special zonele gri inchis.
Hmmm... nu mai zic nimic ca imi fac dusmani.

#6
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View PostSuperDuper, on Jun 9 2007, 02:03, said:

Nu este dus un rand, in prima poza a fost ceva aleator, ca nu mai apare in celelalte. In schimb apare la greu banding in diverse pozitii, in special zonele gri inchis.
Hmmm... nu mai zic nimic ca imi fac dusmani.
In general, am constatat ca apare in zonele intunecate, dar nu numai.

#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Va multumesc la toti pentru sugestii, din pctul meu de vedere e clara treaba: jucaria e bulita si deci trebuie trimisa inapoi, la BH.
Insa acum, imi zice omul meu ca are alta belea: intrucat a luat aparatul printr-un rebate, se pare ca nu are garantie decat 30 zile de la BH. Restul pana la doi ani se pare ca sunt oferiti de Pentax US.  :blink:
Cica astea sunt conditiile de pe factura/certificat. Eu nu sunt prea convins... o sa ma mai informez.  :scratchchin:

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postqudatheo, on Jun 8 2007, 21:59, said:

Va multumesc la toti pentru sugestii, din pctul meu de vedere e clara treaba: jucaria e bulita si deci trebuie trimisa inapoi, la BH.
Insa acum, imi zice omul meu ca are alta belea: intrucat a luat aparatul printr-un rebate, se pare ca nu are garantie decat 30 zile de la BH. Restul pana la doi ani se pare ca sunt oferiti de Pentax US.  :blink:
Cica astea sunt conditiile de pe factura/certificat. Eu nu sunt prea convins... o sa ma mai informez.  :scratchchin:
Pai la rebate cumparatorul taie codul UPC si il trimite inapoi la vanzator sau producator (cine da rebate-ul). Primeste inapoi o suma oarecare, dar nu mai poate returna produsul ci trebuie sa il repare la garantie. Daca nu trimitea UPC-ul pentru cecul de rebate, putea returna camera... de, nu se poate si cu sacii in caruta si cu banii in buzunar.

#9
Sebannian

Sebannian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2007
Salutare tuturor! Eu sunt cel cu K100D-ul "problematic". Dupa cum stiti deja, am achizitionat aparatul de pe BH in urma unui rebate, impreuna cu un teleobiectiv 50-200mm. Aparatul mi-a fost adus din state de catre un amic si sunt sigur ca nu a suferit avarii pe parcurs. Sunt relativ nou in domeniul acesta al fotografiei, fie si la nivel de amatori, nu am pretentia sa fac vreodata foto profi, tocmai de aceea am cumparat un aparat care sa fie suficient de bun pentru nivelul meu, avand in vedere si raportul pret/calitate, asa ca, in masura in care sunteti familiarizati cu diversele probleme ce pot apare la un dSLR,va rog sa imi spuneti parerea voastra cu privire la problema care a aparut. Prietenul meu, QudaTheo v-a prezentat inaintea mea despre ce este vorba si am citit parerile voastre de pana acum, insa nu pot spune ca sunt convins ca ar fi o problema. Daca se poate se fiti mai "tehnici" in explicarea fenomenului v-as fi recunoscator, si asta pt ca imi trebuie un motiv bine intemeiat sa il trimit inapoi in US, fiind si un stres si o cheltuiata in plus. E clar, fenomenul exista, se repeta, intradevar numai in anumite situatii. Totusi as vrea sa fiu sigur ca nu e din cauza setarilor si reglajelor mele defectuoase, recunosc ca inca nu prea le nimeresc.  :whistling:
Intrebarea mea este: daca ar fi stricat senzorul, sau o parte din el, de ce aberatia nu apare in TOATE fotografiile, ci in aproximativ 20-30% dintre ele?.....desi Quda crede ca apare in toate, numai ca nu se vad cu ochiul liber! ;)

Va multumesc pentru amabilitate!

#10
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Salut, si eu am aceiasi problema cu un Canon PowerShot A60. Cand l-am cumparat nu avea nimic, dupa 1-2 ani de intrebuintari extreme a inceput sa faca la fel ca al tau (in special in conditii fara lumina). Asa ca ii aplica cateva "palme" de fiecare daca cand imi face figuri si tine treaba. Acum nu stiu daca si la tine e la fel dar eu cred ca problema este undeva la o inbinare/legatura. Sigur este un contact slab.
Numai bine!

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bandingul este specific Pentax. Apare si la K10D. Probabil este de la prelucarea in aparat a imaginii, o eroare in softul intern de corectie pre-gamma "in 16 puncte" (sau cum naiba o denumesc ei) posibil.

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Sau poate habar n-ai.
Banding-ul nu e specific Pentax, ci e o problema inerenta acestui tip de aparate (da, la dragele noastre deegeetale ma refer) - producatorii 'luptand' din greu sa o evite. K10D nu are banding (exceptand putine cazuri, la expuneri lungi - problema de altfel corectata printr-un upgrade de firmware), ci VPN - nu mai repet in ce conditii. Da, sunt lucruri diferite.

Sebannian:
Aparatul pare sa necesite o vizita in service. Totusi... zici ca problema din prima poza a aparut o singura data?
Ar mai fi un lucru de verificat in legatura cu acel banding: sa te asiguri ca poate fi reprodus, in conditiile in care ai eliminat factorii ce pot produce interferente (linii de inalta tensiune, aparatura electrica samd).

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSuperDuper, on Jun 9 2007, 16:48, said:

Bandingul este specific Pentax. Apare si la K10D. Probabil este de la prelucarea in aparat a imaginii, o eroare in softul intern de corectie pre-gamma "in 16 puncte" (sau cum naiba o denumesc ei) posibil.

man, hai sa fim seriosi ... eu SUBEXPUN voit pt ca asa imi place si nu am nici urma de banding sau chestii d-astea, nici la iso 1600 ...

si am k100d ... deci nu vorbesc aiurea ... e defect aparatul, nu e o "proprietate" a aparatului.

baga un ochi la mine in galerie sa vezi daca e vreun banding pe acolo ...

#14
Sebannian

Sebannian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2007
Salut! Multumesc pt raspunsurile de pana acum!
Aparatul e nou, de aproximativ o luna si l-am folosit pt prima data cand am fost acum o saptamana pe Cheile Nerei, deci nu se poate pune problema de a fi prea folosit. Poate fi si vreun contact prost, nu stiu, v-am spus ca nu ma pricep la chestii tehnice, dar totusi nu vrea sa incerc varianta brutala cu dat palme, zgaltait si alte chestii.
Kunitze, problema este aceeasi in toate pozele, adica benzile apar pe orizontala, ceea ce ati vazut acolo in prima poza pe verticala este datorita ca v-am indus eu in eroare, neintentionat desigur, uitand ca poza am facut-o cu aparatul pe vericala.  :blush:
Apar indiferent daca salvez in format RAW sau Jpeg.
Despre interferente electromagnetice nu poate fi vorba, din moment ce majoritatea pozelor au fost facute undeva in mijlocul naturii, decat daca, cine stie, era pe acolo vreao antena radio sau de telefonie, desi nu cred, nu era semnal in toata zona.
Am facut un test, daca ii pot spune asa, cum ambele obiective pe care le detin, un 18-55 si un 50-200, sub indrumarea maestrului Quda, si rezultatele nu au fost prea imbucuratoare. Desigur au fost facute la mine in camera si nu in afara, lumina nu era prea puternica, totusi nu cred ca asta ar influenta asa de dramatic rezultatele. Ce sa zic....o sa va mai postez si cateva din pozele test.
Cat despre asa-zisul banding caracteristic k10-d-ului, am inteles ca este vorba de un aspect vertical al dungilor si in niciun caz cu tenta portocalie. Nu stiu daca tot despre asta este vorba. Probabil ca spun o prostie, dar cand ma uit la dungile astea parca vad un monitor cu frame rate mic.

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Sigur ca nu-i o solutie sa-l iei la palme.
In prima poza am vazut (si) altceva. In fine... s-ar putea sa fie defect aparatul, s-ar putea sa aiba nevoie de ceva ajustari. Au mai existat cazuri in care banding-ul a fost corectat printr-un update de firmware (*istDS, D200...) insa nu era atat de sever ca-n acest caz.
Pacat, ai avut ghinion. Mult noroc cu urmatorul aparat!

VPN-ul K10D-ului e o problema diferita. Nu e banding, ci o variatie a intensitatii zgomotului (acesta fiind practic grupat in benzi verticale); se observa cand vizualizezi poza full-size.

#16
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Benzile par sa nu aiba un pattern anume.
Sau au?
Vezi daca nu se rezolva prin update de firmware

Edited by bchendran, 09 June 2007 - 22:01.


#17
Sebannian

Sebannian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2007
Nu par a avea un pattern, desi am obs ca tind sa ocupe partea centrala a imaginii si mai putin in partea superioara, respectiv inferioara. Probabil ca va trebui sa ma resemnez cu ideea ca este ceva defect in el si va trebui sa il trimit inapoi.  :upset:
Attached File  IMGP0552.jpg   346.81K   45 downloads

Edited by Sebannian, 10 June 2007 - 01:16.


#18
Sebannian

Sebannian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2007
Alte exemple le puteti vedea postate de Quda, nu stiu din ce motiv eu nu pot incarca decat o poza/post.  :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate