Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#271
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
revin cu rezultatul histopatologic: adenocarcinom cu componenta mucinoasa (sub 50%) cu grad inalt de malignitate care infiltreaza peretele colic pana in subseroasa. nu produce metastaz in cei 28 limfonoduli pericolici prelevati. pT3N0 DUKES MAC: B2
Polipoza cronica(>100)

#272
dan_pal

dan_pal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2010
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, analizele mamei mele(72 ani) in primavara au iesit nu f bune : vsh 70 si infectie urinara. I s-a spus ca vsh marit e de la infectia urinara. A luat tratament , si a refacut analizele dupa 3 luni unde i-a iesit Vsh 80 dar nu mai aparea infectia urinara.
(in ambele cazuri a avut si o anemie minora si colesterol crescut (260-280).)
Intrebarea mea este, faptul ca vsh a crescut in loc sa scada, desi infectia urinara a disparut ce poate indica? I s-a dat trimitere sa faca niste analize in spital (nu stiu ce analize) insa sunt ingrijorat, tot cautand pe net am observat ca vsh creste in infectii si cancere si acum stau sub un stres continu

#273
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postbiker17, on 26th October 2011, 15:15, said:

revin cu rezultatul histopatologic: adenocarcinom cu componenta mucinoasa (sub 50%) cu grad inalt de malignitate care infiltreaza peretele colic pana in subseroasa. nu produce metastaz in cei 28 limfonoduli pericolici prelevati. pT3N0 DUKES MAC: B2
Polipoza cronica(>100)
nici o parere?

#274
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Iata ca revin si eu cu "jurnalul de bord". Tocmai am facut al doilea CT de la operatie. S-au implinit 2 ani. Treburile stau relativ OK in sensul ca nu am recidive dar s-au gasit 3 ganglioni limfatici inflamati (mariti - 10x6mm) in zona anastomozei, ceea ce m-a pus un pic pe ganduri.
Mi-am gasit in schimb alte chestii vechi de prin copilarie, chestii pe care le credeam rezolvate :) ...

Sa vad ce fac cu ganglionii aia. Am sa fac o vizita la medicul meu oncolog sa vedem ce are de spus.

La Multi Ani tuturor si sanatate multa !

Edited by ro_explorer, 29 December 2011 - 11:23.


#275
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
puteti sa-mi spuneti daca sunt permise citrice(pomelo, grapefruit, etc) intre sedintele de citostatice sau dupa terminarea tratamentului? pe de o parte am citit ca au antioxidanti care distrug celulele canceroase dar pe de alta parte am citit ca nu trebuie consumate.

#276
laura03

laura03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2012
Buna ziua,

Mama mea in varsta de 43 de ani a fost operata in urma cu ceva timp de o tumora pe colon de 11 cm cu ocluzie intestinala. I s-a facut anus contra naturii ( in 6-7 luni am inteles ca va revenii la normal printr-o noua interventie chirurgicala).In timpul operatiei au depistat si o tumora de 2 cm la stomac,care nu s-a vazut la nici o investigatie ( nu era ceva metastazat ).La testele IHC a iesit :carcinom scuamos cu celule mici,non-cheratinizat ( pT4-pN0-cM0 ) cod 8073 / 3 cu diagnosticul de carcinom slab diferentiat posibil neuroendocrin iar pentru cea de la stomac tumora stromala gastrica( GIST ) cu celule fuziforme,cu potential malign incert.
Testele IHC : CHROMOGRANINA - negativ in celulele tumorale,SYNAPTOFIZINA - negativ in celulele tumorale,NSE - negativ in celulele tumorale,Ki 67 - 30 - 40% pozitiv in celulele tumorale.
Iar acestea cred ca sunt pentru cea de la stomac : CD 117 si CD 34 - pozitiv difuz in celulele tumorale,SMA - pozitiv focal in celulele tumorale, PDGFR - negativ in celulele tumorale, Desmina - negativ in celulele tumorale.
Are cineva idee ce inseamna asta? Sunt constienta ca este cancer dar imi poate spune cineva cat de grav este? Care sunt sansele de vindecare?Va trebuii sa inceapa citostaticele in curand imi este foarte teama...mai ales ca este extrem de slaba.Va rog din suflet sa-mi raspundeti,sunt disperata.

Va multumesc

#277
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View Postbiker17, on 16th February 2012, 13:15, said:

puteti sa-mi spuneti daca sunt permise citrice(pomelo, grapefruit, etc) intre sedintele de citostatice sau dupa terminarea tratamentului? pe de o parte am citit ca au antioxidanti care distrug celulele canceroase dar pe de alta parte am citit ca nu trebuie consumate.


Google Modified Citrus Pectin.

#278
fatih

fatih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.07.2010
Jurnal de bord: 2 ani de la operatie, CT si colonoscopie. La fel ca ro_explorer, ceva activitate ganglionara ciudata, si analizele de sange arata un marker tumoral ceva crescut, in limite normale totusi. Colonoscopia ok. Urmeaza inca o vizita la oncolog, sa vedem ce facem.

ro_explorer, cum esti?

Edited by fatih, 09 May 2012 - 22:09.


#279
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc de intrebare, bine. La mine colonoscopia urmeaza sa o fac undeva in iulie. Pana atunci insa, m-am apucat de mancat mai stiintific (sa ii spunem, putin mai sanatos) si am inceput sa fac miscare. Am reusit in felul asta sa ajung la 86Kg (de la 101 pe 1 ian 2012 :) ) ... Practic, parca am vrut cumva sa imi demonstrez ca totul e cumva OK tinand cont de faptul ca inainte de diagnostic (si implicit inainte de operatie) slabeam mancand ....
Analizele de sange sunt excelente ... aparent am reintrat in "normal". Sunt foarte surprins ca tractul meu digestiv nu mai da nici un fel de semn ca ar avea colonul scurtat cu cca 40%. Am avut scaune neregulate pana cand am inceput sa mananc mai cu cap ... acum chiar pot spune ca ma simt ca inainte.

Ma bucur sa aud ca totul e OK si la tine. Poate mai aducem o raza de lumina in sufletele unora prin jurnale pozitive.

#280
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postfatih, on 17th September 2010, 11:18, said:

Eu am 33 si fiica-mea 6. Doctora oncolog mi-a spus ca fata trebuie isi faca evaluari incepand cu 10 ani in minus fata de varsta mea de acum...
La fel se recomanda si aici in Scandinavia. Coloscopie a rudelor de gradul 1, varsta pacientului - 10 ani

#281
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Pe baza estimarilor astora eram deja la 2 metri sub pamant.
Bunicul meu a facut cancer la colon si a murit din cauza asta pe la 60 de ani. Maica-mea a fost diagnosticata cu cancer de colon gradul IV, fara metastaze la 49 de ani (acum 12 ani) si a fost norocoasa ... a iesit din situatia asta si e bine si acum, screeningul anual nearatand probleme.
Eu, pe de alta parte, mi-am facut control asa, de screening, acum 2 ani si jumtatae fix (33 de ani) si eram deja undeva pe la stadiul 2b-3a (am avut 2 diagnostice, ambele fondate, deci e o situatie de incertitudine). Asa ca, treaba cu "10 ani inainte" nu trebuie luata ca atare.
Eu unul am sa insist ca fiul meu sa inceapa screening undeva dupa majorat (momentan are 7 ani deci mai e timp).

Edited by ro_explorer, 12 May 2012 - 17:10.


#282
fatih

fatih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.07.2010

View Postro_explorer, on 11th May 2012, 22:09, said:

Multumesc de intrebare, bine. La mine colonoscopia urmeaza sa o fac undeva in iulie. Pana atunci insa, m-am apucat de mancat mai stiintific (sa ii spunem, putin mai sanatos) si am inceput sa fac miscare. Am reusit in felul asta sa ajung la 86Kg (de la 101 pe 1 ian 2012 :) ) ... Practic, parca am vrut cumva sa imi demonstrez ca totul e cumva OK tinand cont de faptul ca inainte de diagnostic (si implicit inainte de operatie) slabeam mancand ....
Analizele de sange sunt excelente ... aparent am reintrat in "normal". Sunt foarte surprins ca tractul meu digestiv nu mai da nici un fel de semn ca ar avea colonul scurtat cu cca 40%. Am avut scaune neregulate pana cand am inceput sa mananc mai cu cap ... acum chiar pot spune ca ma simt ca inainte.

Ma bucur sa aud ca totul e OK si la tine. Poate mai aducem o raza de lumina in sufletele unora prin jurnale pozitive.

Da-ne cateva detalii despre ce mananci. Eu am citit o gramada in anii din urma si am sfarsit cu o dieta aproximativ 75% vegetariana, 20-23 % lactate/oua/peste si doar restul carne, si asta doar pasare si doar de curte. In plus am eliminat aproape total glutenul si am scapat de balonarea ce ma chinuia aproape zilnic. In rest, asa cum spui, nu am nici cea mai mica senzatie ca mi-ar lipsi jumatate din colon.

#283
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View Postfatih, on 14th May 2012, 21:59, said:

Da-ne cateva detalii despre ce mananci.

Ca sa fim intelesi de la inceput ... nu zic ca ce fac eu bine pentru toata lumea sau ca asa trebuie facut in general .. pot spune doar ca la mine functioneaza.

In primul rand si cred ca si cel mai important lucru - mese la ore fixe (cu abatere de cel mult jumatate de ora): micul dejun la ~7:00-17:30,  pranzul la 12:00-12:30, cina la 17:30-18:00
Dupa ora 18:00 doar apa (bine, daca ai sa iesi cu prietenii la o terasa nu o sa stai sa te uiti la ei .. bei si tu o bere acolo :) ) ...

Cantitativ incerc sa nu depasesc ~300-350 de grame (altfel am o senzatie de plin care ma deranjeaza). Daca mananc ceva slab caloric (deci care trebuie consumat in cantitate usor crescuta) prefer sa mananc in 2 reprize cu pauza - exemplu, la pranz o salata 100% vegetala.
Caloric incerc sa nu depasesc limita de 2000Kcal pe zi (in general ma limitez la cca 1500). Ca distributie: dimineata cca 500-800 Kcal (depinde foarte mult de ce anume mananc), la pranz vreo 500-600 si seara vreo 300-400. Bine, astea sunt valori medii.
Ca si tine, am redus mult aportul de carne. Mananc doar carne fiarta sau pe gratar si o fac doar ca sa aduc un aport de proteine dietei.
Nu amestec carbohidratii cu lipidele.
Desertul nu mai exista in dieta. Daca mi-e pofta de ceva dulce (prajitura/inghetata/tort/etc) le mananc intre mese, la cel putin 1 ora distanta de la ultima masa.'
Fara fructe seara (sau alimente care se digera greu si care pot fermenta).

Exemplu concret:
Mic dejun: Lapte (~250-300ml) cu cereale (cereale simple in general)
Pranz: in general o salata cu peste sau ceva similar bazat 80% pe vegetale (ex: legume mexicane cu pui)
Seara: peste sau alta salata

Daca sunt plecat (cum sunt acum cu serviciul de exemplu):
Mic dejun (clasic, ce se gaseste la hotel): un ou omleta cu legume (plus cascaval + salata verde + rosii)
Pranz: Orez cu creveti
Cina: 2-3 roluri de legume invelite in hartie de orez cu sos picant de peste (mancare locala vietnameza :) )

Intre mese ... fructe.

Cam astea ar fi liniile generale dupa care ma ghidez la mancare. In rest .. miscare pe cat posibil.
Nu mai merg cu scarile rulante la metrou.
Folosesc mult bicicleta.
Cand sunt plecat pe undeva incerc sa profit la maxim de facilitatile locale (acum de exemplu, innot cate 30 de minute dimineata inainte de micul dejun si seara inainte de culcare ... eventual putin aerobic sau fitness in sala - facilitati ce sunt accesibile doar coborand sau urcand cateva etaje).

So far so good.

Cel mai tare ma oftica faptul ca a trebuit sa trec printr-o trauma serioasa ca sa mi se deschida ochii si sa pot vedea pe bune ca viata se simte altfel cand o traiesti sanatos.

Edited by ro_explorer, 15 May 2012 - 06:51.


#284
fatih

fatih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.07.2010
Da, asa-i, puteam ajunge la modul de viata actual si fara experienta asta. Ca sa vezi coincidenta, cumnatul meu a fost diagnosticat cu cancer de colon saptamana trecuta si operat ieri. Fix la 2 ani dupa mine. Fara rudenie de sange, fara chestii genetice, nimic. Maine ii fac prima vizita in spital. Trebuie sa canalizez toate energiile sa-l conving ca uite, se poate trai bine-mersi si dupa acest hop.

Dar clar, lucrurile niciodata nu vor fi la fel ca inainte - asta neinsemnand musai ca e ceva rau.

A, si cu mancarea: evident ca nu exista reteta perfecta. Fiecare sfarseste pana la urma prin a simti ce-i prieste si ce nu. Eu ma simt excelent dupa cei doi ani de practica "ierbivora", vorba sora-mii. Mai ales acum ca mi-am vazut visul cu ochii si am gradina mea.

Edited by fatih, 15 May 2012 - 21:14.


#285
irongirl2000

irongirl2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012
Buna ziua,
Soacra mea in varsta de 58 de ani s-a internat in octombrie 2011 la Fundeni din cauza unor dureri foarte mari in zona ovarelor. Ea a fost diagnosticata acum vreo 20 de ani cu rectocolita ultra-hemoragica, dar nu a mers la controalele recomandate atunci de medic. In urma analizelor i s-a descoperit o tumoare la colon pentru care a fost operata, inlaturandu-se toata tumoarea, vezica, ovarele si uterul. Rezulatul anatomopatologic a fost urmatorul:
"-  Piesa de rezectie recto-sigmoidiana in bloc cu histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si cistectomie partiala prezentand la nivel recto-sigmoidian o formatiune tumorala ulcerata in suprafata infiltrativa (diametrul 5 cm) cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo-papilar bine diferentiat - G1, invaziv in intregul perete si in seroasa peretelui vezical inclus in piesa de rezectie (pT4). Marginile de rezectie si limfoganglionii regionali recoltati (nr.12; diametrul 0,3-0,8 cm) prezinta arhitectura conservata. Uter (6/4/3 cm) cu endometru atrofic; ovar (I) - diametrul 6 cm - cu aspect histopatologic de chist seros; ovar (II) - diametrul 3,0 cm - cu cicatrici albicans fara alte modificari histopatologice. Cod: 8140/3"
Imi puteti spune si mie ce inseamna acest rezultat? Am cautat pe internet dar nu pot sa imi dau seama daca e stadiu IIC sau altul si de asemenea nu stiu daca sunt sanse de vindecare sau care este pronosticul.
Dupa operatie i s-a pus "anus contra naturii", a facut 6 sedinte de chimioterapie (cura de 3 zile la 3 saptamani) si saptamana trecuta a fost repusa in tranzit, urmand ca dupa 3 saptamani sa vina iar la urmatoarele sedinte de chimioterapie.
Problema este ca are diaree (face foarte des, la 10 minute si ziua si noaptea), sta numai cu pampers, nu se ridica din pat deloc, trebuie sa stea cineva cu ea tot timpul. Este si cu moralul la pamant pt ca spera ca dupa inlaturarea stomei va fi mai bine. Analizele i-au iesit bine pana acum, VSH-ul a fost mare dupa prima operatie dar i-a scazut treptat. Colesterolul la fel, este cam mare, in rest doctorul i-a spus ca totul evouleaza faborabil.
Sunt sanse de recuperare/vindecare? O sa scape de aceasta problema cu diareea? (acum ia imodium si bea ceaiuri antidiareice dar nu prea sunt ameliorari).
Va multumesc din suflet si va doresc sanatate tuturor!

#286
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View Postirongirl2000, on 1st June 2012, 11:35, said:

In urma analizelor i s-a descoperit o tumoare la colon

Ce analize i-au facut?

#287
mire_

mire_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2010
Buna,

Mama are 71 de ani. a fost operata in 29.03 si are ileostoma temporar . Rezultatul biopsiei post operator este "adenocarcinom bine diferentiat, G1, st pT3, pN0, pMx; limfoganglionii peritumorali recoltati (nr. 9) prezinta aspect imunoreactiv". In curand va avea loc interventia pentru eliminarea ileostomei si reluarea tranzitului normal. Ar trebui ca dupa interventie sa inceapa radio si chimioterapia, asa cum i-a fost recomandat.
Problema este ca mama a inceput sa ezite ba chiar sa nu vrea sa faca aceste terapii, pentru ca intre timp a gasit o cunostinta (medic stomatolog) care dupa aceste doua operatii a decis sa nu faca chimio si radopterapie. El a facut operatiile acum 5 ani.
Stie cineva cazuri similare? In stadiul asta si la varsta pe care o are mama ar putea sa fie sanse mai mici de recidiva? Argumentul mamei este ca e periculos si dureros si ea oricum este in varsta si "nu vrea sa-si chinuie atat de mult ultimii ani" :(.
Sunt convinsa ca nici un medic nu mi-ar spune "ok, nu face". Dar ma intereseaza experiente care sa imi dea niste indicii, si pro si contra.
Multumesc

#288
irongirl2000

irongirl2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012

View PostTwinkey, on 2nd June 2012, 18:50, said:

Ce analize i-au facut?
I s-a facut colonoscopie, tomograf si analize la sange...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate