Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#289
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da, un internist ar fi bun. Sau un hematolog.

Edited by antigen, 25 April 2011 - 18:40.


#290
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Merci de raspuns.
Astazi mi-au iesit rezultatele la cateva investigatii cu timp mai mare de raspuns. La electroforeza mi-a iesit asa:
Test Rezultat
Albumina 61.3
Alpha1 3.2
Alpha2 8.6
Beta 13
Gama 13.9
Raport AG 1.58

Sa ma speriu sau nu e neaparat cazul? Pe internet am citit ca pot aparea valori anormale ca urmare a unor diete extreme...
Presupun ca e vorba despre rezultatele in procente si nu in grame, pe formular nu scrie si nici nu se precizeaza care sunt valorile normale...

Edited by Nightwishh, 28 April 2011 - 16:18.


#291
codruta_grg

codruta_grg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.03.2011
Mie de 2 ani imi ies uneori numarul de trombocite mai mic, nu foarte (139, cand VN sunt 140-400), iar dupa o perioada cand am refacut erau in limte normal, dar spre minim, apoi iarasi erau scazute si iar normale, fara nici un tratament. (alte analize in afara limitelor normale nu sunt).....Am sa consult probabil un hematolog daca medicul de familie crede ca e cazul.....
Acum o saptamana mi-a luat sange si am simtit ca mi-a spart vena, a fost dureros, iar acum inca e dureros locul, mai e si putin vanat, dar simt un fel de nodul mic la apasare in acea zona. Asa se manifesta hamatomul?

#292
lubly

lubly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2011
Hello
Are cineva vreo idee cat de nasoala e analiza mea?Am avut ceva probleme cu colonul si ceva hemoragie usoara acum 3 saptamani.Am 31 ani.Sunt un pic speriata de bombe.Colonoscopia a exclus cancerul ,nu am polip nu am nimic grav,doar boala hemoroidala.Anul trecut am facut ecografie la gat,am multipli chistulete laterale,nu pe tiroida .Au zis ca nu e problema. Infectii recurente urinare,ori renala.Nici ei nu stiu.
Analizele astea au 3 saptamani vechime.
Baso%=0.9%,
EOS%=1.71%
HCT=34.1%
HGB# 12.0 g/dl
LYM%=31.7%
MONO%=7.41%
NEU%=58.2%
PLT=224*10^3/ul
RBC#=3.72*10^6/ul
WBC#=8.65* (3)/ul
ALAT(GPT)=12U/L
AMILAZA ser =28 U/L
ASAT(GOT)=17U/L
Creatinina ser=0.59 mg/dl
GGT=15U/L
Glicemie=96 mg/dl
T-BIL=0.19mg/dl
Uree ser= 14.98mg/dl

Edited by lubly, 31 May 2011 - 12:27.


#293
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am si eu o intrebare. Am auzit ca sunt ceaiuri care ajuta la scaderea trigliceridelor. Cunoasteti care sunt alea? Ati folosit? Cam in cat timp se vad rezultatele. Bineinteles combinat si cu un mic regim. Renuntat la carne de trei ori pe zie, prajeli, grasimi etc.
Multumesc.

L.E. Ca sa nu fiu offtopic, mi-am facut analizele si nivelul trigliceridelor era 211 parca.

Edited by Dau, 26 June 2011 - 19:55.


#294
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu stie nimeni? :(

#295
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Salutare.
As vrea sa stiu daca e vreo problema in a manca (+ cafea) inainte de recoltarea sangelui pentru analize. Nu e vorba de hematologie, bicochimie, etc, ci doar de markeri tumorali si determinari de infectii.

#296
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-i nicio problema.

#297
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
nici nu stiu daca am postat bine. am pe mama de 54 ani internata in spital de luni si i-au facut analizele de sange si i-au gasit hemoglobina 4.1 si acum(facute de urgenta) 4.8. s-a internat pentru ca avea febra in fiecare zi-intre 37-38.5, are diaree, e palida si din toamna a slabit 15 kg. probabil a slabit din cauza ca manca putin si regim(daca nu tine regim are dureri abdominale, probabil de la 2 pietre la fiere). pana sa soseasca rezultatele analizelor de sange a facut injectabil: vit.b1 si b6, metronidazol, antibiotice(gentamicina si inca ceva) si perfuzii cu glucoza. temperatura incepuse sa fie din ce in ce mai mica(de la 38.5 la 37.2-37) si se simtea bine dar medicul cand a vazut valoarea asa mica a hemoglobinei si hematocritului i-a facut astazi transfuzie de sange. asa nu se simte rau, de acum cativa ani avea anemie(hb 10-11). ce e de facut? multumesc anticipat

Edited by biker17, 09 September 2011 - 13:35.


#298
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
am facut niste calcule si nu stiu daca sunt corecte: din ce am inteles i se fac transfuzii de cate 200 ml? presupunand ca are hb=5mg/100ml sange si aprox 4.5 L de sange => 225 mg/4500ml.
de ex la 4 transfuzii *200ml si presupunand ca acel sange are hb=12 (sau e mai concentrat in hemoglobina???) => 96mg/800ml
adica va avea (225+96)mg/(4500+800)ml adica 6.05mg/100ml. e corect?

inca o intrebare: care e cantitatea maxima de sange care se poate primi prin transfuzie? pt ca, daca e corecta rezultatul de mai sus i-ar trebui 3.3 litri sange ca sa ajunga la hb=8

Edited by biker17, 10 September 2011 - 11:54.


#299
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007

View Postbiker17, on 10th September 2011, 12:52, said:

am facut niste calcule si nu stiu daca sunt corecte: din ce am inteles i se fac transfuzii de cate 200 ml? presupunand ca are hb=5mg/100ml sange si aprox 4.5 L de sange => 225 mg/4500ml.
de ex la 4 transfuzii *200ml si presupunand ca acel sange are hb=12 (sau e mai concentrat in hemoglobina???) => 96mg/800ml
adica va avea (225+96)mg/(4500+800)ml adica 6.05mg/100ml. e corect?

inca o intrebare: care e cantitatea maxima de sange care se poate primi prin transfuzie? pt ca, daca e corecta rezultatul de mai sus i-ar trebui 3.3 litri sange ca sa ajunga la hb=8

Mult mai important decat calculele ar fi sa se cunoasca o cauza a acestei scaderi pentru hemoglobina. De obicei se ajunge la valori atat de mici din cauza pierderii sangelui (ulcer, afectiuni genitale, varice esofagiene, etc). Daca nu e rezolvata cauza, hemoglobina va scadea iar dupa tranfuzie, mai lent sau mai rapid. De mare ajutor ar fi macar fierul (sideremia), constantele eritrocitare (VEM, CHEM, HEM) care vor fi mici intr-o anemie posthemoragica cronica.
Legat de volumul transfuzat, se pot inlocui multi litri de sange (compatibil, evident) desi e posibil sa apara reactii imunologice secundare care pot duce la hemoliza (spargerea globulelor rosii) daca transfuziile se intind pe o perioada foarte lunga.

#300
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postinfostoc, on 11th September 2011, 10:31, said:

Mult mai important decat calculele ar fi sa se cunoasca o cauza a acestei scaderi pentru hemoglobina. De obicei se ajunge la valori atat de mici din cauza pierderii sangelui (ulcer, afectiuni genitale, varice esofagiene, etc). Daca nu e rezolvata cauza, hemoglobina va scadea iar dupa tranfuzie, mai lent sau mai rapid. De mare ajutor ar fi macar fierul (sideremia), constantele eritrocitare (VEM, CHEM, HEM) care vor fi mici intr-o anemie posthemoragica cronica.
Legat de volumul transfuzat, se pot inlocui multi litri de sange (compatibil, evident) desi e posibil sa apara reactii imunologice secundare care pot duce la hemoliza (spargerea globulelor rosii) daca transfuziile se intind pe o perioada foarte lunga.
m-am uitat pe fisa si la rezultate analize mai apar subliniate cu rosu:
monocite-14.1
VSH-30

#301
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
vesti foarte proaste: la radiografie s-a descoperit o tumoare de 7cm "cu unghi hepatic". puteti sa-mi spuneti daca se poate opera si cat de grav este?

#302
Yadasa

Yadasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2011
Buna ziua,
Am 31 ani si in urma unei analize sideremia are o valoare de 204, care e foarte mare, avand in vedere ca, la o femeie valoarea normala e sub 130. Am citit despre hemocromatoza si mai jos cineva a scris de un chestionar.
Daca ma puteti informa mai mult, va rog.
Nu mi-am facut niciodata analiza sideremiei pana de curand.
Multumesc.

#303
IunonaHera

IunonaHera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.08.2011

View PostYadasa, on 21st October 2011, 13:13, said:

Buna ziua,
Am 31 ani si in urma unei analize sideremia are o valoare de 204, care e foarte mare, avand in vedere ca, la o femeie valoarea normala e sub 130. Am citit despre hemocromatoza si mai jos cineva a scris de un chestionar.
Daca ma puteti informa mai mult, va rog.
Nu mi-am facut niciodata analiza sideremiei pana de curand.
Multumesc.
De unde stii ca e vorba despre hemocromatoza? E destul de rara. Poate fi de doua feluri: ereditara sau dobandita (boli hematologice/ hepatice cronice, transfuzii repetate de sange). Exista mai multe posibile cauze pentru cresterea sideremiei. Ai consultat un medic? Bine ar fi sa vorbesti cu medicul de familie daca este unul bun (el isi stie si "trecutul medical").
De ce ti-ai facut aceasta analiza? Ce de-a determinat?

#304
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
V-as ruga daca puteti sa imi spuneti cam ce inseamna rezultatul acestor analize.Ajung la medicul de familie abia peste o saptamana si sunt foarte curioasa.Sunt analizele mamei mele,are 40 de ani,1,65m si 80 si ceva kg.Multumesc.

Attached Files



#305
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Salut
Mama ta are anemie pentru ca are HB scazuta si un proces inflamator undeva in organism datorita faptului ca  VSH si fibrinogenul sunt crescute (2 reactanti de faza acuta care cresc in inflamatie).
Anemia poate sa apara din mai multe motive
- sangerari
-deficit de fier (malabsortie sau aport inadecvat de fier)
- sinteza deficitara a maduvei de eritrocite
Mergeti la dr cat mai curand pt a sta linistita
Sanatate si numai bine

Edited by kienny2003, 30 November 2011 - 19:04.


#306
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Multumesc mult :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate