Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ascultarea telefonului mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#1
peiper44

peiper44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2004
As avea si eu o intreabare:

Este posibila ascultarea telefonului mobil cand acesta este inchis. Si daca da cum este posibil acest lucru pt ca telefonul nu se mai afla in retea . Pt ascultarea conv ambientale este nevoie de bateria telefonului? Dar cand se afla in retea se pot asculta ce se vb in jurul lui ( camera, automobil).

#2
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Convorbirile se pot asculta si cand telefonul mobil este inchis, nu este nevoie de mobil ca sa asculti convorbirile, poti sa-l treci prin tocator daca vrei. Sunt foarte multe tehnici de ascultare a ceea ce se vorbeste intr-o camera sau automobil... de la tehnici laser pana la microfoane ultrasensibile directionate, sau cel mai simplu cu "plosnitze".

#3
peiper44

peiper44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2004
Pe mine ma intereseaza doar atunci cand in preajma ta se afla telefonul mobil inchis sau deschis.

#4
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Nici mie nu mi-a venit sa cred...

din cate am inteles de la cineva cu functie se poate...(p.s. nu stii asta de la mine).

In prezent se intercepteaza convorbiri si se asculta de catre nishte operatori care le urmaresc timp de 20 sec(parca asha mi-a zis) fiind atenti dupa nishte cuvinte cheie. Nu mi-a zis si care sunt acele cuvinte(banuiesc ca sunt ceva de genul "bomba" etc). Deci ceva gen "securitate"(de pe vremea lui Ceausescu) dar acum se cheama altfel.

Well, I said enough...

#5
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
In Romania sincer nu cred ca se practica asa ceva. In US toate toate convorbirile sunt inregistrate, sms-uri idem, blah blah si stocate intr-o baza de data timp de 6 luni (asa pretinde guvernul <>) Si dupa cum zicea mai sus Baiko, e cauta dupa cuvinte cheie. Cica si cu mailurile fac la fel si alte chestii.

Prin 96 (parca) a fost ceva scandal in legatura cu PGP-ul pt ca era criptarea atat de buna incat serviciile secrete din US nu puteau decripta mesajul in timp util (adica dura prea mult si nu le convenea) asa ca, l-au interzis :)

La fel e si cu freeSwanul (cu ajutorul caruia se creeaza tunele de date criptate). Este dezvoltat in Canada si Grecia (sac!) doar pt a scapa de aceste restrictii impuse de guvernul US.

Pur si simplu, eu nu vad cum avand telefonul inchis ma pot ei asculta pe mine (folosindu-se de telefonul meu, nu prin alte tehnici). Eventual daca l-au modificat in prealabil.

#6
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Zapp era cel cu encriptarea convorbirilor mobile sau Cosmorom? Nu am mai vazut ulterior acest feature in nici o reclama.

#7
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
zapp

#8
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Apropo de spying: Nokia 8310 poate fi folosit ca spydevice (il lasi la tinta dorita si apoi suni aparatul cu un cod special si se deschide singur ca sa auzi ce se vorbeste in jurul lui)

http://www.gizmodo.c...a_spy_phone.php

#9
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
>> Zapp era cel cu encriptarea convorbirilor mobile sau Cosmorom?
> zapp

Si unde a disparut oferta asta? Cum se facea, anyway?

#10
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
eu mai las telefonul langa combina si cateodata incepe sa emita aiurea(stiti cum se aude ) si dureaza putin.......
unii zic ca se sincronizeaza cu reteaua...voi ce credeti????????
Mai spunea cineva odata ca are un prieten la o companie te tel mobile si i-a aratat ca se poate , facand legatura cu un prieten comun care era in masina...si au ascultat amandoi ce vb asta cu nevasta-sa........

#11
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
singura metoda este scoaterea acumulatorului, asta la mobil sau camera "neagra" ce se folosesc in ambasade si altele de genu'
adica de acolo nu razbate nimic

#12
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
@stilnox: la Zapp nue ste nici un extra, prin reclama voriau sa spuna ca CDMA-ul este cel mai greu de decriptat. (oricum in Romania ascultarea se face direct in centrala asa ca...)

@PicuTex: nu este nici sincronizare cu reteaua. reteaua emite din cand in cand cate-un 'control' la modul: telefonul asta mai e in retea sau a iesit din aria de acoperire. Atunci tu cand iti inchizi telefonul cat timp ai retea, el si emita un string retelei unde-i spune:  'eu m-am dus. Dar cand iesi din aria de acoperire nu se mai intampla asta si de aia exista alea interogari ale retelei. Nu-ti fie frica, nu te asculta nimeni, e ceva normal.

Threadul asta cam da in paranoia. Cu un telefonul ce NU e modificat in prealabil nu ai cum sa fii ascultat in timp mai e si inchis.

#13
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
acum s-a terminat cu paranoia de le busola connex si a inceput cu asscultat mobile:)

Operatorul GSM poate face multe chestii cu telefonul tau...dar in orice caz... nimic daca acesta nu are baterie sau e oprit.

Faza cu bazaitul in boxe din cand in cand e normala...am vreo 3 telefoane gsm, si toate fac asa, inclusiv ale prietenilor care vin in vizita...

#14
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Erau niste telefoane de la Siemens , parca, cam scumpe + ca aveai nevoi de abonament de date.

Cand faceai un apel, facea o conversie (nu stiu ce si cum) trecea pe date, datele erau criptate si decriptate de telefonul din celalalt capat, se facea reconversia la voce ...

Acum depinde si pe cati biti era facuta criptarea datelor... pt. a fi cat mai sigur ar trebui un chip in plus sa faca treaba hardware => probabil diferenta mare de pret.

Citisem asta pe undeva... probabil ca pretul era destul de piperat.

bye

#15
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Orice cu functie politica cat de cat buna si relatii poate da dispozitie sa fie ascultat telefonul X! Pt paranoici : telu va e ascultat daca in max 3 s de la inceputul convorbirii auziti un bip in casca!

#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by cmidp
@stilnox: la Zapp nue ste nici un extra, prin reclama voriau sa spuna ca CDMA-ul este cel mai greu de decriptat. (oricum in Romania ascultarea se face direct in centrala asa ca...) inchis.

  Esti asa sigur ca la Zapp se poate face ascultarea in centrala :D

#17
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Orice operator poate face ascultarea convorbirilor. Dar nu stiu ce sens ar avea........de obicei cei din departamentele care ar sti sa faca asa ceva nu au habar cine sunt clientii.
Iar ca sa-i asculti pe toti ar fi pierdere de timp.

Oricum, daca telefonul este inchis sau daca nu esti in convorbire acest lucru este imposibil....

Ideea e ca marea majoritate a oamenilor nu transmit super informatii pe telefonul mobil (sau fix).
Daca toate convorbirile ar fi ascultate, probabil ar fi mai putin atentate reusite in lume. Si nu spun ca ar fi un lucru bun. Pentru ca un drept al fiecaruia ramane intimitatea.

#18
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004

Quote

Originally posted by EmiPop
Orice cu functie politica cat de cat buna si relatii poate da dispozitie sa fie ascultat telefonul X! Pt paranoici : telu va e ascultat daca in max 3 s de la inceputul convorbirii auziti un bip in casca!


stii tu sigur ca daca auzi in primele 3 secunde de la inceputu` convorbirii un bip in casca inseamna ca telefonu` e ascultat ?

a patit cineva asa ? a auzit careva un bip in max 3 secunde ?
eu unu nu am auzit niciodata .. sau e posibil ..acum aud prima oara de chestia asta si nu prea imi vine a crede ..o sa ii dau mai multa importanta ! :D

u ce sursa ai de zici cele de mai sus ? esti sigur .. sau din auzite ? :D

Greets,
Eminem  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate