Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#1
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
La ce societate de asigurari va veti face pensia privata?Care sunt cele propuse? Care sunt cele mai serioase?

#2
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 delsim, on May 4 2007, 09:49, said:

La ce societate de asigurari va veti face pensia privata?Care sunt cele propuse? Care sunt cele mai serioase?

Nu prea stiu cum sunt celelalte firme, dar iti recomand ING sau Aviva.

#3
mischa

mischa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.06.2006
Eu recomand AIG Life. Am fost la o prezentare la ei exact pe tema asta si am inteles ca pe piata mondiala ar fi printre cei mai buni si cu traditie, chiar daca pe cea romaneasca poate nu au o cota majora. Insa, pentru mine care am 28 de ani, de ex, mi-au calculat ca pentru 17 milioane cotizati anual ajung ca la 50 si ceva de ani sa am aceiasi bani lunar pensie privata (adica 17 milioane lunar, actualizati conform inflatiei, bineineles). Din pacate nu am i nformatii privind si alte oferte, deci nu pot sa spun ca asta ar fi excelenta, insa mie personal mi s-a parut interesanta. Astept si alte oferte de la voi, de la alte firme de asigurari, sa-mi dau seama daca am dreptate sau nu.

#4
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
Pana acum nu s-au autorizat decat ING, Allianz si Aviva, asa ca deocamdata oferta nu este chiar asa de bogata.

#5
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003

 mischa, on May 17 2007, 15:21, said:

Eu recomand AIG Life. Am fost la o prezentare la ei exact pe tema asta si am inteles ca pe piata mondiala ar fi printre cei mai buni si cu traditie, chiar daca pe cea romaneasca poate nu au o cota majora. Insa, pentru mine care am 28 de ani, de ex, mi-au calculat ca pentru 17 milioane cotizati anual ajung ca la 50 si ceva de ani sa am aceiasi bani lunar pensie privata (adica 17 milioane lunar, actualizati conform inflatiei, bineineles). Din pacate nu am i nformatii privind si alte oferte, deci nu pot sa spun ca asta ar fi excelenta, insa mie personal mi s-a parut interesanta. Astept si alte oferte de la voi, de la alte firme de asigurari, sa-mi dau seama daca am dreptate sau nu.


Tu ai fost la o prezentare de asigurare de viata cu acumulare de capital, nu pensie privata. Sunt 2 lucruri complet diferite.

#6
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
Și eu am fost la unii care mă îmbătau de cap cu pensie în sus și pensie în jos. La un moment dat îmi zice că dacă vreau, în prima zi după pensionare, pot să scot toată suma deodată. La faza asta mi-a cuplat releul. Aia nu e pensie, aia e, ce zice maxone, un fond capitalizat. Cu alte cuvinte, la pensie dispui de o sumă fixă, din care iei pînă se termină. Dup-aia mori de foame, că nu-ți mai dau nimic. Pensie adevărată e aia în care primești o sumă pînă mori.
Așa că aș recomanda tuturor să caște bine ochii la ce contract semnează, că dup-aia urmează zeci de ani de plată și la final poate veni o surpriză.

Edited by Iocan, 17 May 2007 - 16:00.


#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Imi fac societate de asigurari si dupa aia imi fac pensie privata la societatea mea. :)

PS: Va fi o transnationala.

#8
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Ieri am fost la un curs pe tema asta :D
Is 7 sau 8 firme in toata tara care au voie sa faca astfel de asigurari :)
Eu o sa fac pentru INTERAMERICAN :)

@Iocan
Se vede ca te-or imbatat de cap

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 maxone, on May 17 2007, 16:33, said:

Tu ai fost la o prezentare de asigurare de viata cu acumulare de capital, nu pensie privata. Sunt 2 lucruri complet diferite.
bine zis! exlica mai departe care-i diferenta, ca in nebunia creata cu reforma sistemului de pensii multe firme de asigurare incearca sa profite si sa-si vanda serviciile, care nu-s pensii, sunt asigurari de viata! pls explica tu ca eu nu ma descurc prea bine.

#10
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 Fane, on May 18 2007, 22:04, said:

bine zis! exlica mai departe care-i diferenta, ca in nebunia creata cu reforma sistemului de pensii multe firme de asigurare incearca sa profite si sa-si vanda serviciile, care nu-s pensii, sunt asigurari de viata! pls explica tu ca eu nu ma descurc prea bine.

O sa incerc eu sa iti explic
Joi am fost si eu la un curs si mi s-o explicat cum sta treaba

Treaba ii in felu urmator  pensile astea is obligatorii pentru persoanele care au intre 18-35 de ani si lucreaza cu carte de munca !!! se  pot face si la pers cu varsta intre 36-45 ani da pentru ei nu ii obligatoriu
Acuma sa revenim la cele obligatorii ca aia ne intereseaza pe toti :) perioada in care se pot face ii de 1 august - 30 noiembrie daca pana in data de 30 noiembrie sa zicem ca x nu isi face asigurarea asta o sa fie repartizat automat de catre un calculator la una din cele 7-8 firma care fac tipu asta de asigurari :) deci ca vreti ca nu pana la urma tot o sa aveti o asigurare de genu
Voi pentru asigurarile astea nu platiti absolut nimic :) adica o sa vi se ia 2% din impozitu pe care il platiti acuma la stat :) mai exact 2% din CAS daca nu ma insel
Ma tot intreba lumea ce pensie o sa aiba dupa ce iasa la pensie nu prea este un raspuns pentru intrebarea asta adica
1. depinde de salaru pe care pers respectiva il are
2. depinde cat de mult cotizeaza (ca sa intaleaga lumea :) de exemplu imi fac asigurarea lucrez cu carte de munca bla bla bla dupa 5 luni de lucru plec in America , stau acolo vreo 6 luni in timpu asta io nu cotizez la pensia respectiva ma intorc in tara imi caut un loc de munca dupa ce ma angajez cu carte de munca cotizatia aia de 2% merge mai departe )

O sa ma mai duc la curs si o sa intreb mai exact si eu cum ii cu pensia asta :) adica cam cum se calculeaza :D

Edited by ImDrunk, 19 May 2007 - 00:17.


#11
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Persoanele in varsta de pana la 35 de ani, asigurate in sistemul public de pensii, vor participa obligatoriu la un fond de pensii administrat privat.

In cazul in care sunt nemultumiti de alegerea facuta, acestia nu pot trece la o alta companie decat dupa o perioada de doi ani si dupa plata unei penalizari de 5% din suma acumulata.

Tinerii au la dispozitie trei luni de la data intrarii in vigoare a actului normativ privind pensiile private, aflat in dezbaterea parlamentului, sa aleaga societatea privata la care vor sa contribuie. Oficialii estimeaza ca legea ar putea intra in vigoare la jumatatea anului 2007.

"Conform proiectului de lege a pensiilor obligatorii administrate privat, cei care nu-si exprima optiunea pentru o societate anume in termen de trei luni de la data intrarii in vigoare a legii vor fi alocati obligatoriu unei societati", a declarat, pentru Adevarul, Mircea Oancea, presedintele Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP). El spune ca, deocamdata, criteriile dupa care vor fi distribuiti cotizantii intre diferitele companii autorizate sa functioneze pe piata pensiilor private nu au fost stabilite. Insa termenul previzionat pentru aceasta operatiune este de o luna.

Suma maxima care poate constitui cotizatia la un fond de pensii privat este de 15% din veniturile asiguratului. Acesta poate primi pensie dupa o perioada de participare la sistem de cel putin 90 de luni si numai dupa varsta de 60 de ani, explica Ion Giurescu, vicepresedintele CSSPP. In plus, fondurile acumulate trebuie sa fie cel putin egale cu suma necesara obtinerii pensiei facultative minime.

Pot opta pentru un fond de pensii facultative angajatii, inclusiv functionarii publici sau persoanele fizice autorizate. Contributiile la un fond de pensii facultative vor fi retinute si virate de catre angajator sau, dupa caz, de catre persoana beneficiara, odata cu contributiile de asigurari sociale obligatorii. Pentru persoanele de pana in 45 de ani, care sunt deja asigurate si contribuie la sistemul public, contributia la un fond de pensii privat este facultativa.

Batalie crancena pentru clienti

Procesul de autorizare a companiilor care vor activa pe piata fondurilor de pensii facultative, demarat ieri, se va incheia la finele lunii ianuarie 2007, cand va incepe colectarea contributiilor in acest sistem. Conducerea Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private estimeaza ca vor depune documentatia pentru a deveni administratorii fondurilor de pensii private 10-15 companii, societati de asigurari si banci. Activitatea de autorizare a companiilor este doar primul pas pe care trebuie sa-l faca jucatorii de pe aceasta piata, unde se anunta de altfel o concurenta puternica. Astfel, societatile care au trecut de criteriile de autorizare privind capitalul social minim (echivalentul in lei al sumei de 1,5 milioane de euro, din fonduri proprii), cele privind bonitatea capitalului, dar si conditiile privind conducerea acestora (experienta de minimum cinci ani in sistemul bancar sau piata de capital) au la dispozitie trei ani pentru a strange cel putin 50.000 de clienti. In caz contrar, risca sa-si piarda autorizatia de functionare.

Guvernul va incepe, de anul viitor, o ampla campanie de informare a populatiei privind beneficiile participarii la sistemul privat de pensii. Un studiu al UniCredit Group arata ca in Romania potentialul mediu de a investi in astfel de produse financiare este de 17,5 euro/persoana, fata de media din Europa Centrala si de Est, de 22 euro/persoana.

Pensia privata ajunge la 140 de euro pe luna

O estimare bazata pe calculele operatorilor din piata arata ca in cazul unei contributii lunare de 20 de euro, timp de 20 de ani, nivelul pensiei private ar putea ajunge la 140 de euro/luna.

Sursa: Adevarul

#12
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Vad ca multi confundati pensiile din pilonul II cu cele din pilonul III. Adica pensiile cu cei 2% cu pensiile facultative. :D Informatii mai exacte gasiti pe site la Allianz, ING sau Aviva. Eu am de astazi o pensie privata la Allianz (AZT Moderato) deci am ales sa merg pe mana nemtilor.
Daca este sa vorbim despre traditie, intre ING, Allianz si Aviva diferentele sunt infime. Si daca este sa analizam performantele, AIG, ING, Allianz...sunt toti super. Eu am ales Allianz din 2 motive: 1. sunt multumit de asigurarile pe care le-am facut la ei si 2. mi-au demonstrat ce inseamna seriozitatea si rigurozitatea germana :) Stiu ca suna ca intr-o reclama proasta la Skoda insa nu am pretentia ca ma pricep la marketing. :D

#13
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 ThunderRa, on Jun 4 2007, 20:20, said:

Vad ca multi confundati pensiile din pilonul II cu cele din pilonul III. Adica pensiile cu cei 2% cu pensiile facultative. :D Informatii mai exacte gasiti pe site la Allianz, ING sau Aviva. Eu am de astazi o pensie privata la Allianz (AZT Moderato) deci am ales sa merg pe mana nemtilor.
Daca este sa vorbim despre traditie, intre ING, Allianz si Aviva diferentele sunt infime. Si daca este sa analizam performantele, AIG, ING, Allianz...sunt toti super. Eu am ales Allianz din 2 motive: 1. sunt multumit de asigurarile pe care le-am facut la ei si 2. mi-au demonstrat ce inseamna seriozitatea si rigurozitatea germana :) Stiu ca suna ca intr-o reclama proasta la Skoda insa nu am pretentia ca ma pricep la marketing. :D

da am vazut si eu ca is foarte multe pers care confunda pilonu 2 cu 3 :(
in fine nu asta vroiam sa zic :)

Quote

Si daca este sa analizam performantele, AIG, ING, Allianz...sunt toti super

unde as putea sa vad si eu performantele astea super? comparativ cu alte firma logic :)
si inca ceva ca io nu ma pricep prea bine :) Aviva ii tot una cu AIG?

#14
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007

 ImDrunk, on Jun 4 2007, 23:45, said:

da am vazut si eu ca is foarte multe pers care confunda pilonu 2 cu 3 :(
in fine nu asta vroiam sa zic :)
unde as putea sa vad si eu performantele astea super? comparativ cu alte firma logic :)
si inca ceva ca io nu ma pricep prea bine :) Aviva ii tot una cu AIG?
normal ca nu
ING sunt cei mai tari din toate punctele de vedere si financiar si logistiv
cauta pe net

Edited by gino2006, 08 June 2007 - 14:28.


#15
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
pai banuiam ca nu ii tot una :D
thunder vorbea de ING, Allianz si Aviva dupa care in loc de Allianz o pus AIG :)
nu exista ING is cei mai tari sigur este o firma care ii mai buna la asigurarile casco de exemplu alyta la pensi etc etc nu zic ca ING nu ii o companie puternica da nu cred ca is cei mai tari

#16
alexrudan

alexrudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2007

 delsim, on May 4 2007, 09:49, said:

La ce societate de asigurari va veti face pensia privata?Care sunt cele propuse? Care sunt cele mai serioase?


Vom vedea cat sunt de serioase din momentul in care vor incepe sa efectueze primele plati ; adica peste minim 20 de ani pentru cei care acum au varsta de 35 ( daca nu se va modifica varsta minima de pensionare )

#17
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003

 alexrudan, on Jun 16 2007, 18:36, said:

Vom vedea cat sunt de serioase din momentul in care vor incepe sa efectueze primele plati ; adica peste minim 20 de ani pentru cei care acum au varsta de 35 ( daca nu se va modifica varsta minima de pensionare )

Pai acum parca este 65 la barbati si 60 la femei, asa ca mai pune...

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sistem privat de pensii peste trei luni. Până atunci angajații cu vârste de până la 35 de ani vor trebui să aleagă cine îi va finanța la bătrânețe. Deși timpul rămas este foarte scurt, cei mai mulți români nici măcar nu știu ce sunt pensiile obligatorii private. În consecință, cel mai probabil, alegerea va fi făcută după ureche.

O parte din contribuția pe care o plătim acum la sistemul asigurărilor sociale, de 9,5%, ce ne este oprit pe fluturaș, va trece în administrare privată. La noi se începe cu 2%. Banii se duc într-un fond unde fiecare va avea un cont personal. Dacă vorbim de angajați, plata lunară o face angajatorul în contul pe care l-a ales angajatul.

Dacă vorbim de cei care nu sunt salariați, au profesii liberale sau sunt în agricultură, ei își vor plăti singuri contribuțiile în cont. Contul pe care îl au se face pe baza CNP-ului. Banii sunt investiți în diverse instrumente, legea le prevede pe toate și în final ceea ce obținem sunt 3 pensii:

- una de stat care va fi din ce în ce mai mică, va fi un fel de ajutor social,
- una privată care va fi din ce în ce mai mare,
- și o a 3-a facultativă care va fi atât de mare cât contribui.

Limita este de 15% din venitul brut lunar. Sistemul este gândit în așa fel încât să asigure după 20-30 de ani de contribuție undeva la 80% din media salarială a ultimilor ani. La 20 de milioane, 80% înseamnă 16 milioane. Termini cu un salariu de 20 de milioane și o să ai o pensie de 16.

Altfel, rămânând numai cu pilonul public rămânem în stadiul în care suntem acum. Pensiile sunt din ce în ce mai mici, acum sunt 3-4 milioane, probabil că în 20 de ani, o să fie de 2 milioane.

Fondurile private de pensii pot fi controlate, dar nu sunt garantate de stat. Se spune însă că banii sunt administrați mai bine în mediul privat decât de stat. Există și un revers al medaliei. În Anglia, Grecia sau Statele Unite unele fonduri de pensii private sunt la un pas de faliment din cauza unor investiții riscante.

Antena3.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate