Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum pot deveni radio-amator?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
darkm4n

darkm4n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.12.2003
Salutare ..

Am citit si eu posturile voastre si am vazut ca sunt o gramada de radio amatori pe aici ..
Care e combinatia ? Ce inseamna sa fi radio amator ?
Cum e posibil sa te auzi cu unu din germania ? In ce banda ? Cu ce antene ? CU CE EMITATOARE !?!?!!?!?!

Ce acte iti trebuie ca sa te auzi in germania si etc ?
De unde se obtin ?
Sunt un pusti de 15 ani pasionat de domeniu .. am emis si pirat in FM .. cu antena directiva .. e elementi , dipole inchis la mijloc , sinteza pe emitator .. etc .. mai ma interesat comunicatiile prin satelit .. am 2 antene tx/rx pe bloc si una doar de receptie ... si mai nou retele wireless ...

Faza asta cu radio amatori nu am inteles-o .. poate ma lamuriti voi .. va rog eu mult .. ma intereseaza .. de unde pot sa fac rost de scheme emitatoare si etc .

Thanks ! Mihai .

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
---
Care e combinatia ? Ce inseamna sa fi radio amator ?
---

Radioamator = Pasionat de radiocomunicatii, posesor si operator de echipamente de radiocomunicatii in benzile autorizate sau pe CB 27MHz.

---
Cum e posibil sa te auzi cu unu din germania ? In ce banda ? Cu ce antene ? CU CE EMITATOARE !?!?!!?!?!
---

In unde scurte te poti auzi pe aproape tot globul, in functie de propagare, reflexia pe ionosfera, avantaj pe care ultrascurtele nu beneficiaza in mod normal. Antenele sunt specializate, de regula verticale omnidirectionale, auto sau fixe. Puterile sunt de ordinul 4W sau 20W in functie de statie. "Emitatoarele" cul le zici tu sunt statii emisie-receptie dedicate deci nu scheme pe genunchi si altele...

Benzile de 3.5, 7 si 14 Mhz sunt notorii pentru radiolegaturi la mare distanta. Ai nevoie de autorizatie de radioamator clasa 2-3 pt. frecventele astea, care se obtine prin concurs anual la radioclubul YO.

Ca incepator iti sugerez CB (Citizen Band - Banca Civica 27MHz) deoarece nu ai nevoie de autorizatii si echipamentele sunt industriale, facute de fabrica.

Pt mai multe detalii legate de CB acceseaza pagina (in constructie):

www.andreicioaca.as.ro/CB/cb.html

Mai exista si forum unde se discuta legat de radio la:

www.andreicioaca.as.ro/forum

Vezi tu pe acolo, nu e totul gata dar se rezolva... gasesti poze de statii, antene etc...

---
Ce acte iti trebuie ca sa te auzi in germania si etc ?
De unde se obtin ?
---

In Citizen band nu ai nevoie de acte si te auzi in Germania relativ usor, in functie de propagare. Azi poate da, miine poate nu samd...

---
dipole inchis la mijloc
---

Naspa antena, are 300 ohmi... si-ti trebuie 50-75 ohmi in mod normal.

---
sinteza pe emitator
---

Mare lucru  :P Toate statiile de radiocomunicatii serioase au sinteza PLL.

---
de unde pot sa fac rost de scheme emitatoare si etc .
---

Da-mi un mesaj privat sau email din forum si discutam... am scheme industriale de statii.

#3
darkm4n

darkm4n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.12.2003
Ma intereseaza subiectul .. e ceva sa te auzi in germania ..
Tu ce cetificat ai ? Ce clasa ?

Bun .. esti CBist .. atunci la ce mai iti tre liceenta de radioamator ? Acolo nu se vb ca pe CB ?

Ce se da la examenele de radio amator ?

#4
darkm4n

darkm4n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.12.2003
care e treaba cu qsl ?
ti le trimite lumea cand te aude ? sau cum ?

#5
darkm4n

darkm4n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.12.2003
off topic
poate mergem la o bere odata sa vb despre fazele astea.. sunt f interesat .

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Ok, daca esti din Buc.

Anyway, ultimul offtopik e mai jos, daca mai e ceva scrie-mi personal.

QSL este confirmarea legaturii, o intelegere intre cei 2 operatori stabilesc ce si cum...

Asculta asta:

http://www.andreicio...-2001-part1.zip

(mp3) si o sa vezi cam cum se face o legatura la distanta in conditii exceptionale in modulatie SSB... intre Scotland - USA/Virginia, receptionat in Bucuresti. Asa cum se aude la noi statia scotiana, la fel aud ei USA-ul, la noi mai greu, sunt peste 6000 km.

Si aici e ceva local...  :P  la 60 km distanta, mai multe statii CB:

http://www.andreicio...B/ploiesti1.zip

In rest, autorizare e nevoie la YO, adica radioamatori (nu CB), pentru alte benzi... fara autorizare numai in 27MHz se poate.
Examenele sunt din electronica si RF... clasa 4 e cea mai slaba, si 1 cea mai tare insa clasa 1 sunt putini, nu o poti lua fara 5-10 ani experienta in clasa 2 or smthing... nu stiu exact. La YO sunt alte cerinte, alte reguli si alte frecvente, CB-ul e banda de agrement, excursii etc... deci e diferit decit la YO, nu sunt indicative & stuff... se vorbeste cam cum se aude in fisierul 2 din acest mesaj...

Pentru mai multe legate de YO cauta pe

http://www.hamradio.ro/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate