Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ghid - Cum pun fotografii pe forum?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Acest mic tutorial este adresat utilizatorilor foarte incepatori, nu neaparat in ale fotografiei. In speranta ca va fi util, cititi mai jos:

Pentru a publica o fotografie pe forumul softpedia trebuie sa urmati cativa pasi simpli:

1. Redimensionarea fotografiei


Acest lucru este necesar pentru a nu ocupa inutil spatiul forumului si pentru afisarea imaginii corecte in browsere, nu va mai fi nevoie sa scroll-ati dupa imagine. Pentru sectiunea Foto a forumului este recomandat ca fotografiile sa nu depaseasca 300KB.

Voi descrie pasii exacti pentru Photoshop si pt Irfan View (program gratuit ce se poate downloada de la adresa: http://www.irfanview.com/)

Photoshop:

- Dupa deschiderea imaginii, intrati in meniul "Image" si alegeti optiunea "Image Size..." (screen-1)
- Aveti grija sa fie bifate urmatoarele optiuni: Constrain Proportions, Resample Image (Bicubic). (screen-2)
- In sectiunea "Pixel Dimensions",  in functie de care latura este mai mare (latime sau inaltime - width/height) introduceti in campul respectiv "750". Aveti grija ca unitatea de masura sa fie "pixels". Celalalt camp va fi completat automat cu valoarea proportionala.
- Apasati OK.

[pas optional]
- Daca considerati ca este necesar puteti aplica un filtru Unsharp Mask pentru a mari claritatea imaginii: Meniu Filter-> Sharpen->Unsharp Mask (screen-3). Valori recomandate pentru aceasta rezolutie: Amount: 80%, Radius: 1 px, Threshold: 0. Aceste valori nu sunt batute in cuie, le ajustati in functie de imagine si gusturi. Apasati OK. (screen-4)

- Salvarea fotografiei ca jpeg: intrati in meniul File, si alegeti optiunea "Save for web... " (screen-5) Alegeti la Preset "Jpeg High" si apasati "Save" (screen-6). Atentie la ce denumire ii dati pozei astfel incat sa nu suprascrieti fisierul original.

Asta e tot.

screen-1: Attached File  screen_1.jpg   47.49K   406 downloads screen-2: Attached File  screen_2.jpg   97.02K   438 downloads screen-3: Attached File  screen_3.jpg   66.51K   299 downloads screen-4: Attached File  screen_4.jpg   124.31K   298 downloads screen-5 Attached File  screen_5.jpg   71.14K   227 downloads screen-6: Attached File  screen_6.jpg   40.67K   281 downloads

Irfan View:

- Dupa deschiderea imaginii, intrati in meniul "Image" si alegeti optiunea "Resize/Resample..." (screen-7). Aveti grija sa fie bifata optiunea "Preserve Aspect Ratio". La restul optiunilor nu umblati. Introduceti in caseta "Width" sau "Height" (in functie de care este mai mare) valoarea "750". Apasati ok. (screen-8)
- Intrati apoi in meniul "File" si alegeti optiunea "Save as..." (screen-9). La "Save as type" alegeti "JPG - JPEG files". In caseta care apare, la "Save quality" (screen-10) trageti de bara pana ajungeti la valoarea "80". Aveti grija ce denumire dati fisierului, si apasati Save".

screen-7: Attached File  screen_7.jpg   58.79K   201 downloads screen-8: Attached File  screen_8.jpg   65.46K   204 downloads
screen-9: Attached File  screen_9.jpg   33.75K   147 downloads screen-10: Attached File  screen_10.jpg   116K   184 downloads

2. Atasarea fotografiilor pe forum

- Daca sunteti utilizator nou inscris postati primele fotografii in threadul "Aici se posteaza primele fotografii de pe forum"

- Pentru atasare procedati in felul urmator:
- Folositi butonul Add Reply (in cazul in care raspundeti la un thread) pentru a avea toate optiunile disponibile.
- In partea de jos a ecranului aveti sectiunea "Attachments". Dati click pe butonul "Browse" si navigati catre poza pe care doriti sa o atasati. Apasati apoi butonul "Upload". Dupa finalizare, dati click pe "Manage Current Attachments" si alegeti poza uploadata. Ea va aparea in interiorul postului ca un cod de forma "".
- Repetati procedura daca mai aveti de adaugat imagini.
- Apasati "Preview Post" pentru a va asigura ca totul este in regula. Nu uitati sa apasati "Add Reply" pentru salvare.

Edited by caramell, 31 January 2009 - 20:41.


#2
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare tuturor.
M-ar interesa cum se pot pune pozele pe forum astfel incat sa nu piarda informatiile din EXIF.
Dupa resize imi sunt aratate informatiile dar dupa upload nu mai sunt atasate pozelor.
Folosesc IE7, parca am citit undeva ca ar putea fi asta o problema, dar nu mai stiu unde.
Resize si vizionarea pe PC o fac cu FastStone Viewer.

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Uploadul de pe forum nu afecteaza informatiie exif (daca ele au existat inainte de upload, vor exista si dupa). Ca sa poti vizualiza exiful trebuie sa descarci mai intai imaginea uploadata.

LE: spre exemplu, pozele pe care le-ai postat la "Aici se posteaza primele ... " contin exif.

Edited by Pac_Man, 20 August 2007 - 12:18.


#4
tibucristian

tibucristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 07.08.2007
Pai asa am incercat si eu sa vad daca au exif, dupa upload am incercat sa le descarc si sa vad daca mai au exif. Pentru ca atunci cand incercam sa le copii inapoi de pe forum ma lasa sa le copii doar ca bitmap, am crezut ca asa le vor vedea toti si din acest motiv am scris alaturi datele pentru fiecare.
Oricum, daca au si exif, cu atat mai bine, insemna ca am rezolvat problema.
Multumesc
Astept criticile acolo unde am urcat primele mele poze.

#5
RaduC2004e

RaduC2004e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.06.2007
Pentru redimensionare se poate folosii, foarte usor si ACDSee-ul. Versiunea 9 permite o redimensionare rapida si buna a pozelor, si daca e configurat cum trebuie, stie sa salveze automat pozele noi, fara a mai fi nevoit sa apesi CTRL+S

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
este foarte usor

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
salut!am si eu o intrebare.Cum fac sa-mi apara avatarul in stanga sub nume?Multumesc :rolleyes:

#8
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View PostAdi blondu, on Sep 20 2007, 18:32, said:

salut!am si eu o intrebare.Cum fac sa-mi apara avatarul in stanga sub nume?Multumesc :rolleyes:


Tu te-ai uitat la calitatea pozei pe care ai postat-o? Eu nu as mai zice ca e asa de usor pt tine dupa ce ma uit la ea...Nu inteleg de ce a trebuit sa postezi poza aici, sa incarci aiurea topicul asta! Abtine-te si posteaza-ti intrebarile si "reusitele" in alta parte pe topicuri dedicate!

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostRibozom, on Sep 20 2007, 21:16, said:

Tu te-ai uitat la calitatea pozei pe care ai postat-o? Eu nu as mai zice ca e asa de usor pt tine dupa ce ma uit la ea...Nu inteleg de ce a trebuit sa postezi poza aici, sa incarci aiurea topicul asta! Abtine-te si posteaza-ti intrebarile si "reusitele" in alta parte pe topicuri dedicate!


Ribozom imi cer scuze daca te-am suparat,dar am intrebat ceva ce nu stiu.Nu trebuia sa vb asa :kisstogether:

#10
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View PostAdi blondu, on Sep 25 2007, 20:19, said:

Ribozom imi cer scuze daca te-am suparat,dar am intrebat ceva ce nu stiu.Nu trebuia sa vb asa :kisstogether:


Hai bre, nu te supara si tu asa, imi cer scuze daca am exagerat...
In legatura cu avatarul...intri in profil, apoi undeva sus ai o lista cu " My Controls · View New Posts  · My Assistant  · My Friends...", dai click pe My Controls, apoi, in partea stanga o sa gasesti la "Personal Profile" optiunea "Edit Avatar Settings", si de aici ppn ca te descurci.
Bafta!

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostRibozom, on Sep 25 2007, 20:48, said:

Hai bre, nu te supara si tu asa, imi cer scuze daca am exagerat...
In legatura cu avatarul...intri in profil, apoi undeva sus ai o lista cu " My Controls ? View New Posts  ? My Assistant  ? My Friends...", dai click pe My Controls, apoi, in partea stanga o sa gasesti la "Personal Profile" optiunea "Edit Avatar Settings", si de aici ppn ca te descurci.
Bafta!


Nu m-am suparat,dar mai luat c-am "tare".Dar mi-a trecut.Practic nu am vrut sa pun pozele alea in topic,ci ca avatar.OK.Hai
s-auzim de bine si sanatate.Salut! :thumbup:
Mersi pentru sfat,caci de mult ma chinuiam sa pun un avatar.Mersi

Edited by Adi blondu, 25 September 2007 - 20:11.


#12
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006

View PostAdi blondu, on Sep 25 2007, 21:05, said:

Nu m-am suparat,dar mai luat c-am "tare".Dar mi-a trecut.Practic nu am vrut sa pun pozele alea in topic,ci ca avatar.OK.Hai
s-auzim de bine si sanatate.Salut! :thumbup:
Mersi pentru sfat,caci de mult ma chinuiam sa pun un avatar.Mersi


N-ai pt ce, bafta!  ;)

#13
bynetics

bynetics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 13.12.2005
Ca sa apara informatiile din EXIF nu trebuie sa salvati poza cu Save for Web, ci cu Save as... JPG.
Save for Web sterge EXIFul.

#14
flashcrow2000

flashcrow2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006
eu puneam pozele cu link direct de pe flickr, sa inteleg ca trebuie neaparat sa le uploadez? Mi se pare cam ciudat, ca mananca mai multa banda asa, dar fie..

#15
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Sunt mai multe motive pt care e mai bine cu ele uploadate pe SP:
- daca sursa devine indisponibila (pt ca nu merge siteul, sau le-ai sters tu sau alte motive) postul tau ramane orfan. Alte persoane nu mai inteleg nimic din el...
- threadul se va incarca mai greu pentru ca trebuie accesat un site extern, mai ales ca unii fac legaturi catre imagini in variante marite. Inchipuieti ce inseamna sa ti se incarce 30 de imagini de 300KB fiecare, intr-un singur thread...

#16
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View PostPac_Man, on 23 aprilie 2007 - 13:13, said:

1. Redimensionarea fotografiei

... Pentru sectiunea Foto a forumului este recomandat ca fotografiile sa nu depaseasca 300KB...- In sectiunea "Pixel Dimensions",  in functie de care latura este mai mare (latime sau inaltime - width/height) introduceti in campul respectiv "750". Aveti grija ca unitatea de masura sa fie "pixels".

Ar putea un moderator sa faca aceste corecturi? Eu tocmai ce m-am intalnit cu situatia. Daca e ghid si e pinned hai sa fie si actualizat. Zic doar.

#17
IonutGeani

IonutGeani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2018
Buna ziua am incercat sa atasez o poza dupa un telefon Samsung,dar nu reusesc am incercat toate posibilitatile.Probabil nu poti atasa dupa tel?Multumesc

#18
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Trebuie sa folosesti versiunea standard a forumului. Cea de mobil nu permite incarcarea atasamentelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate