Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#199
geanina77

geanina77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2010
Buna ziua! am o problema,care suna cama asa...am un fiu in varsta de 14 ani,sunt divortata de tatal sau care traieste in italia...eu traiesc in irlanda,iar fiul meu in ungaria(este cetatean roman)...as vrea ca in vacanta de vara sa-l aduc la mine in irlanda...deci nu se pune problema scoateri sale din romania...as vrea sa stiu daca in aeroportul din ungaria i se vor cere acele procuri din partea parintilor...are pasaport individual si,va calatori cu verisorul sau,care este cetatean maghiar....astept raspuns...multumesc anticipat...o zi placuta sa aveti...geanina...

#200
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Va avea nevoie de acordul ambilor parinti ... dat in fata unui notar, legalizat si tradus in limba tarii din care pleaca, plus in limba tarii in care aterizeaza. Necesar sa le aiba asupra lui.

Deci taicasu` din Italia va face o declaratie de genul parafata cu Apostila de la Haga, in italiana, maghiara si engleza sau irlandeza. Aprox 250 euro acum vreo cativa ani ...

Chestia cu Italia o stiu sigur ... nu stiu daca la tine in Irlanda se face la fel ... cu Apostila de la Haga ... dar cu siguranta e nevoie de facut o declaratie la notar legalizata si tradusa in limbile mai sus amintite.

#201
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 geanina77, on 10th May 2010, 16:29, said:

Buna ziua! am o problema,care suna cama asa...am un fiu in varsta de 14 ani,sunt divortata de tatal sau care traieste in italia...eu traiesc in irlanda,iar fiul meu in ungaria(este cetatean roman)...as vrea ca in vacanta de vara sa-l aduc la mine in irlanda...deci nu se pune problema scoateri sale din romania...as vrea sa stiu daca in aeroportul din ungaria i se vor cere acele procuri din partea parintilor...are pasaport individual si,va calatori cu verisorul sau,care este cetatean maghiar....astept raspuns...multumesc anticipat...o zi placuta sa aveti...geanina...
In mod sigur nu se va aplica legea romana. Prevederile referitor la acea procura se aplica minorilor cetateni romani numai la iesirea din Romania. Politistul de frontiera ungur va aplica legea maghiara fata de cetatenii din tara sa. Deci in principiu nu va avea nicio problema cu un minor cetatean roman care a iesit deja din Romania (se presupune ca a indeplinit deci conditiile de iesire impuse de legea romana). Ar trebui sa va mai informati insa in Ungaria, respectiv Irlanda, ca sa nu aveti ceva surprize. In principiu n-ar trebui sa aveti insa niciun fel de probleme.
In plus, atat Ungaria cat si Irlanda sunt incluse in spatiul Schengen, asa ca oricum nu va trece prin controlul de frontiera cand va zbura din Ungaria spre Irlanda si inapoi.

Edited by Pitzifelnic, 10 May 2010 - 19:34.


#202
smiley_heart

smiley_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2010
Am si eu nevoie de ajutor.In vara asta plec in SUA cu un cor din care fac parte, si viza am obtinut-o pe 19 ianuarie, Eu am 17 ani, si stiu ca am nevoie de procura ca sa ies din tara. Problema mea ar fi ca procura din partea mamei am facut-o tot pe 19 ianuarie, si in America plec pe 21 iunie. E valabila procura pana atunci? Pentru ca alta nu pot sa fac, mama mea e in Italia.

#203
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 smiley_heart, on 13th May 2010, 22:30, said:

Am si eu nevoie de ajutor.In vara asta plec in SUA cu un cor din care fac parte, si viza am obtinut-o pe 19 ianuarie, Eu am 17 ani, si stiu ca am nevoie de procura ca sa ies din tara. Problema mea ar fi ca procura din partea mamei am facut-o tot pe 19 ianuarie, si in America plec pe 21 iunie. E valabila procura pana atunci? Pentru ca alta nu pot sa fac, mama mea e in Italia.
Ceea ce va intereseaza pe dumneavoastra este un raspuns simplu: da, acest tip de procura nu are perioada de valabilitate.
Nu exista un termen de valabilitate pentru procura prevazut in lege, in ea ar fi trebuit sau chiar s-a prevazut un termen. O procura poate fi revocata si acesta este motivul pentru care cineva ar putea spune ca nu mai este valabila.

#204
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008
Am observat ca pe cartile de identitate noi nu mai scrie numele parintilor, ci cetatenia.Cum poate dovedi un minor, avand la el doar cartea de identitate, ca este insotit de parintii sai.Poate sa fie aceasta o problema la iesirea din tara, in UE?Trebuie facut neaparat pasaport?
Mulltumesc anticipat pentru ajutor!

#205
daddry

daddry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.05.2010
Am 17 ani si vreau sa plec in Franta la sora mea neinsotit ! Se poate sa plec singur? si daca da ce imi trebuie

#206
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008
Buna!
Am nevoie de ajutorul vostru, pls!
In septembrie vreau sa plec in Grecia (prin Bulgaria) cu sotul si bebele de 1 an. As vrea sa-mi confirmati ca zic bine ce zic, si anume:
- noi 2 putem calatori fara pb cu CI in Bulgaria si Grecia (avand pasapoartele expirate)
- pt bebe tb sa facem un pasaport individual (fie biometric, pe 3 ani, de 270 lei, fie temporar, pe 1 an, de 220 lei)
Corect?

Tnx!!!

#207
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 daddry, on 31st May 2010, 00:29, said:

Am 17 ani si vreau sa plec in Franta la sora mea neinsotit ! Se poate sa plec singur? si daca da ce imi trebuie

Adresati-va companiei aeriene de la care veti cumpara biletul, pentru serviciul de "insotire minori" ( http://forum.softped...t...t&p=7389566 ).


 Musak, on 1st June 2010, 18:52, said:

Buna!
Am nevoie de ajutorul vostru, pls!
In septembrie vreau sa plec in Grecia (prin Bulgaria) cu sotul si bebele de 1 an. As vrea sa-mi confirmati ca zic bine ce zic, si anume:
- noi 2 putem calatori fara pb cu CI in Bulgaria si Grecia (avand pasapoartele expirate)
- pt bebe tb sa facem un pasaport individual (fie biometric, pe 3 ani, de 270 lei, fie temporar, pe 1 an, de 220 lei)
Corect?

Tnx!!!

Da, este corect ce spuneti dumneavoastra. Sa aveti la dumneavoastra si o copie a certificatului de nastere.


 next_door, on 28th May 2010, 21:59, said:

Am observat ca pe cartile de identitate noi nu mai scrie numele parintilor, ci cetatenia.Cum poate dovedi un minor, avand la el doar cartea de identitate, ca este insotit de parintii sai.Poate sa fie aceasta o problema la iesirea din tara, in UE?Trebuie facut neaparat pasaport?
Mulltumesc anticipat pentru ajutor!

Certificatul de nastere. Nu trebuie neaparat pasaport.

#208
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007
Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru,am un prieten in Italia care vrea sa vina in tara ptr botezul baietelului(are 2 luni)..copilul,bineinteles,e nascut in Italia..am vrut sa fac checkinul online..si-mi cere un act de identitate-pasaportul crede..taica-su` zice ca n-are pasaport ptr fiu`su..e normal sau nu stie el si trebuia sa-i fi scos pasaport?!
Va multumesc mult!

#209
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 euro_gandacel, on 3rd June 2010, 17:16, said:

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul vostru,am un prieten in Italia care vrea sa vina in tara ptr botezul baietelului(are 2 luni)..copilul,bineinteles,e nascut in Italia..am vrut sa fac checkinul online..si-mi cere un act de identitate-pasaportul crede..taica-su` zice ca n-are pasaport ptr fiu`su..e normal sau nu stie el si trebuia sa-i fi scos pasaport?!
Va multumesc mult!

Trebuie sa solicite consulatului eliberarea unui titlu de calatorie http://www.consulatm...p...&Itemid=110

#210
Musak

Musak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.04.2008

 o_dor, on 3rd June 2010, 15:29, said:

Da, este corect ce spuneti dumneavoastra. Sa aveti la dumneavoastra si o copie a certificatului de nastere.


Multumesc frumos pt raspuns!

#211
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Salve,

As vrea sa las copilul cu bunicii in Antalya.
Trebuie declaratie autentificata din partea parintilor, asta stiu.
Intrebarea este daca mai am nevoie si de vreo apostila dupa traducerea legalizata a declaratiei.

Am nevoie de un raspuns urgent.

Multumesc anticipat.

#212
kid2006

kid2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2006

 Apollo, on 7th June 2010, 11:02, said:

Salve,

As vrea sa las copilul cu bunicii in Antalya.
Trebuie declaratie autentificata din partea parintilor, asta stiu.
Intrebarea este daca mai am nevoie si de vreo apostila dupa traducerea legalizata a declaratiei.

Am nevoie de un raspuns urgent.

Multumesc anticipat.

trebuie procura notariala semnata de ambii parinti pe numele unuia dintre bunici (de ex. bunica). Bunica trebuie sa isi scoata si cazierul judiciar, care e valabil 30 de zile (deci calatoria poate fi efectuata in acest termen de 30 de zile). Procura nu trebuie tradusa, este suficienta in lb romana asa cum vi-o da notarul.
Stiu asta sigur pentru ca si copilul meu merge in strainatate cu bunica. Atata timp cat copilul nu merge insotit de unul dintre parinti, persoana are nevoie de cazier la iesirea din tara (pentru ca nu e parintele copilului, nu conteaza ce grad de rudenie are/nu are cu copilul).
Este suficienta procura in lb romana pentru ca numai la iesirea din tara este necesar actul, el fiind oprit (impreuna cu cazierul) la politia de frontiera de la aeroport. In Turcia sau alta tara, nu intreaba nimeni nimic, e numai formalitate pentru iesirea din tara.
Sper sa te fi ajutat.

#213
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010

 Apollo, on 7th June 2010, 11:02, said:

Salve,

As vrea sa las copilul cu bunicii in Antalya.
Trebuie declaratie autentificata din partea parintilor, asta stiu.
Intrebarea este daca mai am nevoie si de vreo apostila dupa traducerea legalizata a declaratiei.

Am nevoie de un raspuns urgent.

Multumesc anticipat.
numele celui care insoteste copilul si seria pasaportului plus cazier

#214
monika_mihai

monika_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2010
vreau si eu sa aflu in afara de procura de la parinti daca mai trebuie sa am ceva.am aproape 17 ani ii fac in octombrie vreau sa plek in iulie cu o persoana majora cu masina in italia si nu stiu sigur cemi trebuie. ati putea sa ma ajutati?

Attached Files



#215
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 monika_mihai, on 7th June 2010, 21:40, said:

vreau si eu sa aflu in afara de procura de la parinti daca mai trebuie sa am ceva.am aproape 17 ani ii fac in octombrie vreau sa plek in iulie cu o persoana majora cu masina in italia si nu stiu sigur cemi trebuie. ati putea sa ma ajutati?
Dumneavoastra: declaratia notariala pe care ati mentionat-o + CI/pasaport
Persoana insotitoare: cazier + CI/pasaport

Edited by o_dor, 07 June 2010 - 22:21.


#216
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
<Apollo>, nu trebuie nimic tradus. Documentele sunt pentru autoritatile romane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate