Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cea mai buna unitate dvd/rw light scribe

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Din utilizatorii acestor tipuri de unitati optice este cineva care imi poate spune si mie care este cea mai buna, fiabila. la un pret cat mai bun?
DVD-urile cam pe la ce preturi se gasesc si pe unde?
Multumesc.

Edited by cods, 08 April 2007 - 23:49.


#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
eu am un LG cu LS. e super ok. am gasit si o aplicatie gen driver, care, in schimbul a 5 minute in plus (aproximativ 21-22 in total) iti face o eticheta cu contrast mai mare. blankuri am luat verbatim din cora cu vreo 25 ron parca (cake 10 buc)

#3
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

 Hazard, on Mar 29 2007, 14:40, said:

eu am un LG cu LS. e super ok. am gasit si o aplicatie gen driver, care, in schimbul a 5 minute in plus (aproximativ 21-22 in total) iti face o eticheta cu contrast mai mare. blankuri am luat verbatim din cora cu vreo 25 ron parca (cake 10 buc)
Cum se chiama aplicatia aia ? Surething cumva ?

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
aplicatii LS gasiti aici

#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Am Lite-on si se comporta bine, insa simteam si eu nevoia unei aplicatii de marit contrastul. De obicei, faceam singur asta in Photoshop, rezultatele nu erau pe deplin multumitoare.
Problema e ca nu gasesc si alte culori pt discurile LS, doar cacaniul ala (numit de ei auriu) scirbos, pe net am vazut ca se gasesc de vreo 5 culori. Nu inteleg de ce importatorii de cacat de la noi nu le aduc decit pe alea cacanii?

#6
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Eu dupa ce am deschis topicul asta mi-am luat Asus.
Destul de multumit, dat trebuie sa mai lucrez la contrast. De unde se mareste contrastul?
La fel de nemultumit sunt si eu de doscurile alea cacanii.

#7
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Contrastul se mareste instalind programelul din link, se da un click si atit, apoi se poate dezinstala programul. Rezultatele sunt excelente, neasteptat de bune. Dureaza cu vreo 5 minute mai mult.
Chiar nu inteleg ce ii doare pe importatori sa aduca si alte culori, de s-or fi blocat pe cacaniu?

#8
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Am primit si eu o minunatie de-asta, da habar n-aveam ce face lightscribe pana cand mi-a spus ceva vag o colega. Ziceam ca e bine ca are asa ceva, precum mosii aia care nu se pricep :D.
Daca imi puteti explica si mie mai pe larg ce poate sa faca ASUS-ul meu lightscribe v-as fi recunoscator. Aaa da si niste preturi la dvd-urile alea speciale, ca am inteles ca e 25 RON cake-box-ul,ceea ce nu e ff scump.

#9
dark14

dark14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.06.2006
am si eu o intrebare. sunt foarte curios, oare scrie pe disc cu LS cu acelasi laser cu care arde si dvd/cd`urile ? ce diferenta este intre un dvdrw cu ls cu intre altul fara ls? ma gandeam ca sunt mai proaste astea cu ls, adica se strica mai repede, nu stiu, tocmai de aceea intreb. sper sa mi se raspunda ca vreau sa-mi iau in curand si nu stiu ce :(

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

am si eu o intrebare. sunt foarte curios, oare scrie pe disc cu LS cu acelasi laser cu care arde si dvd/cd`urile ?

Oarecum exact. Este acelasi laser, doar ca un DVD-Writer are 2 lasere in el - unul ptr CD-uri si altul ptr DVD-uri.

Nu pot sa zic ca sunt mai bune sau mai proaste. E o facilitate in plus. Evident, in functie de folosire, cele LS au probabil o durata de viata mai redusa o data ptr ca folosesc acelasi laser, si a doua ptr ca mecanismul este solicitat mai mult ptr imprimare.

#11
duculetz

duculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 11.11.2005
Ma gandeam eu ca se duc mai repede. De-aia mi-am propus sa fac LS-uri cat mai rar, cand e neaparat necesar sau cand vreau sa impresionez.
M-am dumirit si eu cum e cu LS citind chiar pe lightscribe.com .

#12
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Pentru cine a cumparat un DVD-RW LG GSA-H42L versiunea retail (carte vine impachetat in cutie),
ma intereseaza o fateta de schimb de culoare alba (stiu ca se gaseste in pachet asa ceva)
Eu am cumparat unul bulk si e pe negru. Vreau alb.. platesc.
Merci.

ID mess asyst72

#13
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
întrebare : unde aș putea găsi și eu DVD-uri desenabile de către LightScribe ? în Craiova, unde locuiesc eu ... nu prea :(
în București de exemplu, unde se găsesc ? mai am și eu cunoștiințe care ar putea să facă o faptă bună pentru mine :rolleyes:

#14
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
La magazinul Muzica

#15
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 duculetz, on Apr 11 2007, 21:22, said:

Ma gandeam eu ca se duc mai repede. De-aia mi-am propus sa fac LS-uri cat mai rar, cand e neaparat necesar sau cand vreau sa impresionez.
Eu zic sa nu te zgarcesti sa scrii LS doar pt. ca se uzeaza DVDRW-ul. In ziua de azi sunt destul de ieftine ~100 RON, deci daca-l schimbi peste 3-4 ani nu va fi o problema. In plus or sa apara alte tehnologii disponibile si ieftine pana atunci (deja avem BlueRay, HD-DVD).

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 blackcat, on Apr 6 2007, 07:43, said:

Am Lite-on si se comporta bine, insa simteam si eu nevoia unei aplicatii de marit contrastul. De obicei, faceam singur asta in Photoshop, rezultatele nu erau pe deplin multumitoare.
Problema e ca nu gasesc si alte culori pt discurile LS, doar cacaniul ala (numit de ei auriu) scirbos, pe net am vazut ca se gasesc de vreo 5 culori. Nu inteleg de ce importatorii de cacat de la noi nu le aduc decit pe alea cacanii?
pai daca is de cacat, ce alte culori decat cacaniu pot importa ?

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 biceman, on Jun 13 2007, 16:25, said:

Eu zic sa nu te zgarcesti sa scrii LS doar pt. ca se uzeaza DVDRW-ul. In ziua de azi sunt destul de ieftine ~100 RON, deci daca-l schimbi peste 3-4 ani nu va fi o problema. In plus or sa apara alte tehnologii disponibile si ieftine pana atunci (deja avem BlueRay, HD-DVD).
mai degraba 3-4 luni. eu am 2 lg-uri care au picat unul dupa 2 luni, celalalt dupa 4.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
eu am si labelflash si lightscribe. nu am scris nici un disc cu ele (adica imprimat). am primit de la asus doua discuri lightscribe intr-un portcd care erau asa de innegrite de cum au stat acolo, ca au urme de la folia aia care a stat pe ele, cam cum au gagicile pe sani, daca au facut plaja cu sutien. daca o mai iesi ceva pe discurile alea, ma indoiesc. oricum, cum iese un disc din asta imprimat ? are rezolutie buna ? si e doar o singura culoare, nu ? pai nu mai bine iei discuri printabile la 1,40 lei (nu 2,50) si le imprimi la imprimanta frumos, color, rezolutie faina ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate