Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cum sa te feresti de tepele din anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
925 replies to this topic

#325
angelotec

angelotec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.10.2006
Este teapa mare. Si eu am vb cu el tot pe e-mail si a trimis acelasi lucru. Si mi-a spus azi sa trimit niste bani ca sa fie el sigur ca vreau etc... E teapa stai linistit. Bafta

#326
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Mai, faceti ca un prieten de-al meu idiot. I-am explicat ca e super teapa da' el nu si nu. Si si-a "cumparat" Passat cu 6000 euro ca "nu frate ca ala e in Anglia si n-are ce face cu volan pe stanga". Si acum plange dupa bani. :death:
Serios, inca mai merge schema, se vede ca mai pune lumea botu' la vrajeli, de-aia tot incearca valcenii in continuare...

#327
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 dulamaa9, on 11th June 2009, 19:07, said:

ce posibilitate am sa imi cumpar masina noua din germania sa zicem? ma costa mai ieftin decat daca o iau de la un dealer din romania?

poti fara nici o problema sa-ti cumperi o masina noua de oriunde din europa, daca urmaresti atent ofertele dealerilor o gasesti chiar mai ieftina decat in romania

#328
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 dulamaa9, on 11th June 2009, 18:30, said:

Va scriu toate detaliile acum pentru ca nu am prea mult timp sa stau pe internet.Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.Pretul final este 7200 Euro. Masina este in Anglia.
iti dau eu o Skoda Octavia din 2009, cu cel mult 50m REALI! la bord numai cu 200 RON. actele sunt perfect legale... de fapt am numai una... e chitanta cu care o cumpar din OMV
ti-o si trimit printr-o firma foarte serioasa de curierat dar imi trimiti banii in momentul in care esti de acord
vrei? sau crezi asta?
si surpriza... masina straluceste dar este doar la 1:18 dimensiuni

#329
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
pozele 3,4 - masina are sigla skoda in jante
poza 2 - masina NU mai are sigla in jante

idem referitor la antena

teapa

#330
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Se muta la Tzepe made in DE.

#331
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
exact cum ati spus. imi cere bani. postez aici ultimul mail.
"Buna seara,
Masina merge si arata foarte bine.Toate merg bine la ea.O sa vedeti si dvs.A fost tinuta numai in garaj.Nu e zgariata.O sa o probati si dumneavoastra inainte de a o cumpara.Masina am dus-o deja la companie dar nu pleaca pana nu dau eu confirmarea.
Daca doriti sa o vedeti o puteti vedea pe siteul lor www.carstransports.07x.net/tracking.htm .
Introduceti numarul de mai jos in casuta de acolo si o sa va apara datele.Asa am facut si eu.
Numarul este: 8631DA3217D
Deoarece masina merge in Romania,as dori sa imi iau si eu o masura de precautie inainte de a da acordul la companie deoarece eu am platit transportul si am mai platit si o garantie pentru declaratia ca nu am datorii in tara.
Ca sa fiu sigur ca aveti banii intradevar si ca doriti cu siguranta sa o cumparati,o sa va rog sa trimiteti 500 euro pe numele unui prieten de-al dumneavoastra prin western union money transfer.Va cer acest lucru pentru ca odata trimisi banii,dumenavoastra platiti un comision si nu cred ca va va conveni sa pierdeti acesti bani doar de dragul de a va juca cu banii si cu timpul meu.Apoi eu voi suna la western union si voi verifica daca sunt banii.Daca totul va fi ok,voi da drumu la transport.Apoi dupa ce ajunge in Romania si dupa ce o testati,mergeti impreuna cu agentul de la companie sa schimbati numele primitorului cu numele meu.Asa mi se pare corect.In felul acesta banii dvs sunt in siguranta pt ca numai prietenul dvs poate sa ii scoata.
(Acesti bani se vor scade din pretul masinii,dumneavoastra urmand sa platiti la agent doar 6700 Euro)

O sa va rog sa specificati ca prietenul dvs este in Anglia pentru ca eu sa pot verifica banii de aici si ca sa puteti sa schimbati numele primitorului banilor cu numele meu dupa ce vedeti si testati masina.
Ps:Prietenul dvs nu trebuie sa fie in Anglia.Nu va trebuie o adresa.Trebuie doar nume,tara,suma bani
Exemplu de trimis:
Nume prenume  prieten,frate,sora,tata de-al dvs
Tara: Anglia
Suma:500 Euro

Daca sunteti de acord,va rog sa imi raspundeti in cel mai scurt timp pt a putea incepe tranzactia."

exista vreo posibilitate sa luam masuri? sa facem ceva?

#332
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Da, daca vezi pe cineva atat de prost incat sa trima 500 de euro prin WU pentru o masina pe care nici macar nu a verificat-o poti sa razi de el si sa-i tragi doua palme, poate se trezeste la realitate.
Iar cine s-a fript isi merita soarta.

#333
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.11.2005
vad ca tipi lucreaza in continuare dar cu alt nume mare atentie
Buna ziua,

Numele meu este Prunisoara Marian.
Va scriu toate detaliile acum pentru ca nu am prea mult timp sa stau pe internet.Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.Pretul final este 5500 Euro. Masina este in Anglia.
Deoarece afacerea de care ma pucasem nu a mai mers,a trebuit sa plec din tara si sa ma angajez.Acum lucrez la o companie din Anglia si aici este foarte dificil sa conduc o masina cu volan pe stanga.
Acesta este motivul pentru care vand masina la acest pret.Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Anglia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motoare in toata Europa(http://transporteuro.07x.net).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.
Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km reali si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Eu duc masina la companie.Compania verifica toate actele la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra.
Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina inapoi ,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

O zi buna si astept un raspuns


http://masini.ro/for...-cu-Octavia-II/

Edited by apollo^^, 15 July 2009 - 13:20.


#334
choul

choul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.03.2008
eu pot sa ma laud ca am "descoperit" un alt tzepar:  <<< [email protected] >>>
si acum POVESTEA:

Buna ziua,
Am primit emailul dumneavoastra si am vazut ca sunteti interesat de masina mea VW polo 14 tdi 2004,pret 2500 euro pe care o am la vanzare
pe internet la pretul de 2500 EURO.Pretul nu este negociabil si nu accept variante in schimb !
As vrea sa va spun ca masina am cumparat-o de noua de la o reprezentanta din Bucuresti si eu sunt primul si singurul
proprietar al masini !Masina se afla in Bucuresti acolo unde eu am domiciliu !
Masina arata si merge perfect,niciodata nu a fost lovita si niciodata nu am avut probleme cu ea la motor sau la
cutia de viteze sau alte probleme grave !
As fi preferat sa vorbim toate aceste lucruri la telefon dar din pacate nu am acces la telefon deoarece eu ma aflu
in Anglia unde locuesc de 10 ani si aici lucrez soldat angajat in armata Angliei!
Acum sunt intrun stagiu de pregatire de 6 luni intro baza militara si nu avem acces la telefoane,avem doar acces la
internet si acesta fiind monitorizat !
Masina o vand deoarece in tara nu mai am pe nimeni pentru ca singurul care il mai aveam in tara era fratele meu care
de 2 luni a plecat si el cu sotia sa in America la parintii sotiei lui !
Masina o cumparasem pentru fratele meu si pentru cand mai ma duceam in tara la el sa am cu ce merge prin tara, dar
acum el a plecat din tara si nu ma mai leaga nimic de Romania si din acest motiv vreau sa o vand !
Daca sunteti intradevar interesat de masina si vreti sa o cumparati eu vreau sa fiu sigur ca aveti banii disponibili
pentru a o cumpara deoarece eu pentru a pleca din unitatea trebuie sa fac o cereere comandantului de parasire de tara si nu am voie
mai mult de 3 zile sa stau plecat! In aceste 6 luni de pregatire avem un concediu de 7 zile si inca unu de 3 zile !
Eu vin in tara sa fac vanzarea masini numai daca sunt sigur ca dumneavoastra chiar vreti sa imi cumparati masina si ca
aveti banii disponibili pentru acest lucru!
Eu nu imi permit sa risc sa imi iau liber 3 zile din unitate si sa vin in tara iar acolo sa vad ca dumneavoastra nu
aveti banii sau mai stiu eu ce !
Masina o garantez eu ca este intro perfecta stare de functionare si ca niciodata nu a fost lovita!
O ducem la ce service doriti dumneavoastra si eu platesc controlul!
Daca doriti sa facem aceasta afacere trimiteti-mi un mail pentru a va explica modalitatea prin care putem incheia
vanzarea fara niciun fel de probleme pentru amandoi !
Popa Ionut



aici il cheama popa ionut in timp ce pe site un gasisem anuntul era alt nume la contact


uite cum imi cerea unu' banii pe masina  :lol:

Buna din nou ,

Sa va explic modalitatea prin care eu cred ca putem incheia vanzarea fara nici o problema !
In Romania exista un serviciu de transfer de bani numit Money Gram si il gasiti la orice banca BCR!
Dumneavoastra trebuie sa va duceti cu banii in mana cash la Money Gram si sa ii transferati de pe numele
dumneavoastra pe numele uni membru al familie dumneavostra(tata,mama,sora ) catre Londra, Anglia !
E foarte simplu completati un formular Money Gram de trimitere de bani de pe numele dumneavoastra catre
tatal dumneavoastra sper exemplu dar la adresa de primire a banilor trebuie sa treceti orasul Londra si tara Anglia!
In acest fel singurul care poate ridica banii din Anglia este tatal dumneavoastra! Nu trebuie ca tatal dumneavoastra sa fie in Anglia ca
sa puteti face acest transfer ! Acest transfer este facut ca un deposit de bani la Money Gram care sa imi demonstreze mie ca aveti bani si ca
sunteti cu adevarat interesat sa o cumparati!
Deci transferul trebuie trimis din Romania catre Londra, Anglia de pe numele dumneavoastra pe numele tatalui dumneavostra !
Dupa ce ati facut transferul de pe numele dumneavoastra catre tatal dumneavoastra catre Londra, Anglia mie imi da-ti
datele transferurlui adica (numele dumneavoastra , numele celui catre cine ati trimis banii si numarul de transfer)pentru
ca eu sa pot verifica online ca transferul a fost facut ! In momentul in care transferul a fost facut eu sunt sigur
ca dumneavoastra intentionati sa cumparati masina si ca aveti banii necesari pentru acest lucru !
In 4 zile dupa ce am primit datele de transfer de la dumneavoastra eu voi veni in tara sa incheiem vanzarea !
Mergem la politie si facem actul de vanzare cumparare dupa care mergem la officiul Money Gram de unde ati trimis banii
si schimbati numele de primire a banilor adica schimbati numele tatalui dumneavoastra cu numele meu astfel incat eu sa pot sa ridic banii cand
ma intorc in Anglia !
E foarte simplu si sigur pentru amandoi !Deci eu nu va cer banii inainte dar trebuie sa ma intelegeti si pe mine ca nu
imi permit sa imi iau un concediu degeaba !
Daca vreti sa facem afacerea astept sa faceti transferul cum vam explicaat iar in cazut in care nu a-ti inteles cum sa faceti
va mai explic odata !
Astept un mail cu raspunsul dumneavoastra  pentru ca mai am un alt om care este interesat si vreau sa stiu cui vand masina,ori o cumparati dumneavoastra
ori o vand celuilalt cumparator

#335
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Pun si eu o intrebare, ca prostu'  :huh:  Nu sunt prea familiarizat cu acest tip de tzepe, si nu inteleg un lucru. Daca pun banii respectivi la MoneyGram, sau WesternUnion, pe numele tatalui meu, de exemplu, ca am vazut aici ca se poarta rudele apropiate, CUM face el sa scoata banii fara sa fie acea persoana?? ca eu am ridicat deseori bani prin MG sau WU, si-ti trebuie NEAPARAT numele persoanei care ti-i trimite si codul de acces, iar ca sa-i ridici trebuie sa fii TU persoana destinatara ( nu-i poti ridica in numele sotiei, tatalui, etc., nici macar daca prezinti actul lor de identitate!! ) si sa prezinti actul de identitate. Si atunci, unde este teapa, din descrierile voastre nu-mi dau seama deloc ce-i putred, banii fiind trimisi pe alt nume, nu-i poate ridica oricum...Ce-mi scapa???

#336
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 18.06.2007
cred ca lui ii trebuie doar numele tau si numarul de transfer, nu si sa dovedeasca cine e el. Daca stie numarul, stie "parola" si gata

#337
choul

choul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.03.2008
Pun si eu o intrebare, ca prostu'  :huh:  Nu sunt prea familiarizat cu acest tip de tzepe, si nu inteleg un lucru. Daca pun banii respectivi la MoneyGram, sau WesternUnion, pe numele tatalui meu, de exemplu, ca am vazut aici ca se poarta rudele apropiate, CUM face el sa scoata banii fara sa fie acea persoana?? ca eu am ridicat deseori bani prin MG sau WU, si-ti trebuie NEAPARAT numele persoanei care ti-i trimite si codul de acces, iar ca sa-i ridici trebuie sa fii TU persoana destinatara ( nu-i poti ridica in numele sotiei, tatalui, etc., nici macar daca prezinti actul lor de identitate!! ) si sa prezinti actul de identitate. Si atunci, unde este teapa, din descrierile voastre nu-mi dau seama deloc ce-i putred, banii fiind trimisi pe alt nume, nu-i poate ridica oricum...Ce-mi scapa???


poi el cere datele pe care este facut contul, in ideea ca verifica certitudinea banilor din cont, dar odata ce are datele....

#338
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
In romania intr-adevar iti cere buletinul si trebuie sa fii tu persoana in cauza ca sa poti ridica banii.

In alte tzari straine nu iti cere nimeni niciun act. stii datele(cine trimite, cine primeste si codul) ia banii si la revedere :).
cel mai probabil escrocul are pe cineva in anglia care ii ridica banii si ii fac 50%-50%,  sau (mai rar) chiar e in anglia.

Edited by bossake, 31 July 2009 - 16:53.


#339
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Ah, mersi mult de raspuns !! Intr-adevar, poate ca de asta le mai si merge uneori, multi sunt probabil la fel de neinformati ca si mine ( pana acum :naughty: )si, necunoscand exact procedurile din strainataturi, crezandu-le similare cu ale noastre, iau teapa....A draku chestie, credeam ca legislatiile sunt armonizate, dar...vad ca mai sunt si scapari.

#340
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
am vazut pe mobile.de loganuri MCV la preturi mici 6-7.000 nerulate
presupun ca este teapa sau nemtii sau convins de calitatea lor

#341
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Stiu ca este o teapa "made in RO" si poate nu e aici locul postului meu daca este ceva in neregula rog sa fie mutat/sters....
Cautand o masina sh pe www.autovit.ro am dat peste o astra h 2005 gri sobolan echipata foarte bine (cosmo) 69.000km si la pret de 5400e a unui domn Grigore Catalin Andrei si am zis ca e super ok dar nu a raspuns la telefon asa ca am trimis un mail sa intreb daca mai e valabil anuntul urmand sa incerc sa il contactez telefonic. priviti ce mail am primit :
Buna ziua,

Numele meu este Grigore Catalin Andrei.
Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.
Pretul final este 5100 Euro. Masina este in Anglia.
Lucrez la o companie din Anglia si aici este foarte dificil sa conduc o masina cu volan pe stanga.
Acesta este motivul pentru care vand masina la acest pret.Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Anglia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motoare in toata Europa(www.carstransports.07x.net).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.
Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km reali si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Dupa ce imi dati numele si adresa dumneavoastra eu duc masina la companie.Compania verifica toate actele la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra,apoi se face transportu.
Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.
De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

O zi buna si astept un raspuns.

Detalii masina:

Marca: OPEL Model: ASTRA Motor: 1,9 CDTI
Culoare: GRI KM: 69,000 An: 2005   
Mai multe informatii:  EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
OPEL ASTRA COSMO.IMPECABIL , JENTI 205/55/ZR16,SENZORI PLOAIE SI LUMINI,ABS,ESP,ASR,EPC,COMENZI VOLAN,VOLAN PIELE,SCHIMBATOR PIELE,TAPISERIE MIXTA.

Mailul suna foarte cunoscut nu? mai ales userului dulamaa9
Asa ca aveti grija ce faceti cu banii dvs. deoarece aproape orice "poveste" de genul acesta nu este nimic alceva decat o mare teapa...
P.S. la 2/3 ore dupa ce am primit mailul a fost sters anuntul de pe autovit
P.S.' mailul inculpatului este [email protected]

Edited by Drag0n_X, 14 August 2009 - 23:05.


#342
sinf43

sinf43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2009
Acum o saptamana ma uitam pe mobile.ro la masini.Gasisem un X5 super full(piele crem, navigatie,clima..etc tot ce se poate) 2006,80.000km. la doar 11.000E.
M-am uiatat la detalii despre vanzator (era din belgia) si era persoana privata.Ii itimit mail ca-mi place masina, sa-mi dea mai multe poze,detalii.
Imi da mail inapoi si-mi spune povest asta(o scriu pe scurt ca-i roman): Sunt o femeie, nu de mult am divortat, si in urma divortului am acest BMW, a fost al sotului meu. Eu m-am mutat in Anglia, la parintii mei, nu pot conduce masina ca are volan pe stanga,si in plus e prea mare ptr o femeie. Imi da detalii: 2008,38.000, nu lovituri, nu zgarieturi, nu probleme cu motorul.Imi da si poze( masina la adevaratul pret era de 50.000).In urmatoarele mail-uri imi spune ca masina e sigilata intr-un container, ca mi-o trimite cu vaporul pe chltuiala ei: Prin eBay Motors)).(Sa dau eu banii inainte la eBay si dupa trmitte).O intreb daca poate ajunce in contanta,imi raspunde imediat ca da.
in 2 mailuri i-am cerut nr de telefon si nu l-a dat. Ce povesti le debiteaza mintea...:)))

Edited by sinf43, 31 August 2009 - 21:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate