Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa te feresti de tepele din anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
925 replies to this topic

#1
alley_cat

alley_cat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2007
Cautarea de masini second-hand prin intermediul site-urilor germane gen mobile.de sau autoscout24.de a devenit un lucru comun in RO, in ciuda taxei de prima inmatriculare. As dori sa atrag atentia celor interesati de deal-uri excelente (preturi mici, km putini, in stare foarte buna) asupra pericolului scam-urilor (adica incercari de a pacali eventualul cumparator sau vanzator, pe romaneste "tzepe").

Un Audi sau Volvo la 5500-7000 de euro, din 2003-2004, cu km putini suna intr-adevar tentant. Cumparatorul isi manifesta interesul prin intermediul site-ului respectiv, care trimite mail-ul vanzatorului. Acesta raspunde celui interesat intr-o modalitate politicoasa, asigurandu-l de integritatea masinii, de fapul ca sunt km reali, ca nu a fost implicata in nici un accident samd. Povestea este in mare ca proprietarul a lucrat in Germania si a trebuit sa plece cu servicul in Anglia sau Irlanda, unde evident nu va putea folosi masina, acaeasta avand volanul pe stanga si de aceea vrea sa o vanda cat ma repede. Sunt atasate fotografii tentante. Proprietarul ofera chiar transportul gratuit prinr-o firma specializata in orasul cumparatorului, impreuna cu actele necesare incheierii tranzactiei. In cazul in care cel interesat se ofera sa mearga el insusi in Germania sa vada masina, se inventeaza tot felul de pretexte pentru ca aceasta sa fie livrata prin firma respectiva, mergand chiar pana la a spune ca masina numai este de fapt in Germania, ci in UK. Dupa ce proprietarul a acceptat conditiile, i se promite livrarea in maxim 3-5 zile, in conditiile in care poate testa masina timp de 3-30 de zile si daca este nemultumit, sa o trimita inapoi. Conditia este ca proprietarul sa depuna o anumita suma de bani in contul firmei de transport, demonstrandu-si astfel seriozitatea. Astfel, odata ce banii ajung la proprietar, el isi va da acordul ca masina sa fie livrata. Evident, aceasta nu va ajunge niciodata la destinatie si cumparatorul va pierde suma respectiva, fara vreo posibilitate de recuperare, transferul fiind perfect valid.
Variantele pot fi multiple, mergandu-se chiar pana la transferuri prin Western Union, urmand a i se trimite vanzatorului chitanta scanata, ca semn ca banii exista.
De aceea, atentie la persoanele de contact din astfel de anunturi. Unele dintre pseudonimele folosite sunt: Thomas Gschwandter ([email protected]), Kjeld Lentz ([email protected]), Harry Geferson <[email protected], Hank Goete ([email protected]) sau Linda Shea.

Mai multe informatii despre modurile de operare puteti gasi la adresa: http://66381.homepag...em-Scammer.html (din pacate doar in limba germana, dar mail-urile sunt in engleza si va puteti da seama destul de usor despre ce e vorba). De asemenea, puteti vizita si site-ul specializat in incercarile de prevenire a fraudelor auto, la adresa: http://www.sicher-autokauf.de/

Site-urile de vanzari auto germane au pagini speciale prin care atrag atenta asupra posibilelor fraude. Atunci cand accesati un astfel de site, este bine sa citit cu atentie aceste informatii.

De asemena, este important sa verificati cu atentie credibilitatea oricarui vanzator, mai ales daca este vorba de persoane particulare. Este de preferat sa tratati numai cu firme specializate, care poti fi verificate in registrul comertului din Germania sau din tara respectiva, care au numere de contact valide si site-uri accesibile.
Nu plecati la drum fara un precontract sau un contract de vanzare-cumparare semnat de catre vanzator. Pe langa posibilitatea de a fi excrocat, exista intotodeauna sansa ca masina dorita sa fie deja vanduta cand ajungeti in Germania (se specifica de catre vanzator chiar pe site-ul unde este postat anuntul ca nu are obligativiatea de a trata cu un singur cumparator odata, deci poate vinde altcuiva masina intre timp).

Deci, atentie la oferta care suna"prea bine ca sa fie adevarate", pentru ca de multe ori pot fi tzepe majore!

Daca ati fost supusi unei incercari de frauda, este bina sa faceti acest lucru cunoscut, pentru ca o informare prealabila poate preveni pe urmatorul pacalit!

Edited by alley_cat, 21 March 2007 - 20:09.


#2
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
L-am facut sticky, si ii invit pe cei care mai stiu si alte metode de genul celor de mai sus sa le prezinte aici. Mai exista un topic asemanator, da' nu-l mai gasesc. :mellow:

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View PostWildChild, on Mar 25 2007, 17:43, said:

L-am facut sticky, si ii invit pe cei care mai stiu si alte metode de genul celor de mai sus sa le prezinte aici. Mai exista un topic asemanator, da' nu-l mai gasesc. :mellow:

Era pe aici pe undeva post-ul, l-am vazut si eu mai demult.
Mai e o varianta cu tanarul "british' care a fost student in Germania/Austria/Olanda, care s-a intors in tara si trebuie sa vanda masina, pentru a-si lua una cu volan pe dreapta, sau si-a luat alta masina, etc.
De obicei, vanzatorul nu scrie foarte corect in engleza, contrar orginii sale de natura britanica!
De fiecare data, datele acestuia sunt doar un nr. de telefon(care nu e obligatoriu) si o adresa ciudata de mail.
Mare grija, daca la datele vanzatorului nu este o adresa de web/posta a unui handler, ignorati anuntul!
Bafta multa,
Marius

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe mobile.de se spune foarte clar undeva pe pagina principala sa nu acceptati (ca si clienti) sa platiti bani fara sa fi vazut masina.

#5
ikst

ikst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.06.2006
Mi se pare ciudat sa efectuezi plata inainte de a vedea masina!?!?!
Asta inseamna sa fi si putin naiv.

#6
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
astea sunt tepele majore, la care naiv cu bani multi sa fii sa accepti. dar majoritatea tepelor adevarate, sunt cu masini care nu sunt conforme specificatiilor. kilometraje date cu sute de mii inapoi, pocnite, omorate...ieftin si bun nu exista. mai ales la handleri. ah, daca tu cunosti personal un handler si iti face pe barba lui pt tine o oferta e partea a doua, dar 99% dinte cei care se duc nu au parte asa tratament preferential

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
cum sa eviti un posibil samsar sau tepar
by sebulbus

iei codul postal, il bagi in autoroute sau viamichelin sau altul asemenea si daca nu te duce spre zona de unde se vrea masina => eject.

pasul urmator: iei telefon si suni, daca nu ti se raspunde in neamta fara accent strain de catre o femeie trecuta de adolescenta sau un barbat asemenea, inchide.

pasul urmator: mai suna o data la o ora mult diferita de prima si ai grija sa ti se raspunda. evita orele cand lumea munceste sau face shopping.

pasul urmator, cere seria asa zisei masini si cauta cu un vin decoder sa confirmi datele din anunt. pune o intrebare de bun simt, de exemplu ce culoare are iluminarea bordului (daca nu cumperi un vw) sau in ce parte se baga in marsarier si ai grija sa verifici ca ti-a raspuns corect.

#8
raulgiuglea

raulgiuglea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2007
Mai exista un mod de operare - cu consecinte de proportii mai mici, ce-i drept. Descriu situatia prin care a trecut un vecin.

Te uiti pe mobile.de, alegi masina ieftina, vorbesti cu vanzatorul ca vii din Ro si il rogi sa o tina. Ajungi acolo si... surpriza: masina nu mai e. Raspunsul poate fi: stii, nu am fost foarte sigur ca vii, mai ales ca esti din Ro si am mai avut experiente cu romani sau, mai elegant: mi-a dat unul cu 1000 peste, n-am putut sa il refuz.

Imediat ti se ofera solutia salvatoare: stii, am si alte masini. Tu, roman care ti-ai programat sa te intorci la volanul unei nemtoaice vei fi nevoit sa inchizi ochii la un pret ceva mai mare. Altfel trebuie sa iti faci rezervare la autocar, sa mai astepti cateva zile pe acolo...

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
tocmai de aia trebuie sa ai asigurate mai multe oferte nu sa te lasi in baza unei singure masini

#10
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Parerea mea e ca o firma serioasa nu umbla cu conturi de mail facute pe yahoo.com. Din prima ar trebui sa-ti dai seama ca e ceva putred :lol:

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postromaximusro, on Apr 9 2007, 15:35, said:

tocmai de aia trebuie sa ai asigurate mai multe oferte nu sa te lasi in baza unei singure masini
Corect maximus, asa e! Daca nu ai 5-6 variante degeabva te duci.Sau te duci la plesneala, sa cumperi un harb pt revanzare.Cine cumpara pt el, are variante.IN REST E SAMSAREALA.
Si cine poate crede ca e interesant cum opereaza aia pe net, se inseala.Cum ar veni cineva sa zica acuma sa nu joci la "alba-neagra" prin parcari.Tzepele de genul masina de 15000 la pretz de 7000 sunt binemeritate si ma bucur realmente cand cineva isi trage pe capatzana o atare tzeapa.Prea era el smeker si ailalti prosti , sa plateasca dublu.
TOPIC INUTIL-parerea mea.

#12
raulgiuglea

raulgiuglea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2007
Nu e deloc un topic inutil. Poate iei tu, ca un snob, numai ce e scump. Unii romani (din pacate prea multi) sunt fie snobi, fie mult prea naivi, in goana lor dupa noroc. Stiu oameni care au luat laptopuri, masini sau chiar apartamente la jumatate din pretul pietei si nu au fost jecmaniti. Poti sti daca te arzi sau stii pentru ca s-au ars altii. Dati exemple de tepe si poate, in felul asta, stim ca macar unul - doi s-ar fi putut insela dar n-a facut-o datorita celor care am scris aici.

#13
lee4samurai

lee4samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2007

View Postsanddy1964, on Apr 9 2007, 16:29, said:

Tzepele de genul masina de 15000 la pretz de 7000 sunt binemeritate si ma bucur realmente cand cineva isi trage pe capatzana o atare tzeapa.Prea era el smeker si ailalti prosti , sa plateasca dublu.
TOPIC INUTIL-parerea mea.

Auzi si la asta... Ce zici tu e ca si cum ai spune "e bine ca la omul ala nevinovat i s-au luat banii, doar pt ca are mai mult ca mine ( poate luat prin imprumut de la banca ), iar egoismul meu trebuie sa invinga"    VEZI-TI BA DE TREABA cu mentalitatea ta shifonata... se pare ca esti guvernat de complexe de inferioritate combinate cu puerilitati ce nu-si au locul in pagina asta... Daca tu nu ai banii respectivi, nu inseamna ca oamenii aceea de care zici tu, nu au strans cu greu, nu au facut imprumuturi la banca, nu au strans cureaua ca sa-si ia masinutza lor... Iar tu in sufletul tau meschin te bucuri de necazul altora, ESTI JALNICI MAI BAIETE ! fa-ti un control la ureche, poate se vede lumina p partea cealalta a pesterii, ca e gol la tine...

Iar cei ce au fost inselati in halul asta, duc lipsa clara de materie cenusie, cum poate cumpara un produs fara sa il vada, fara recomandari, fara garantie, fara sa afle nici macar o parere straina despre acel vanzator, fara un contract, nimic! dar se pare ca lumea este plina de asemene persoane, iar totul se poate.

Numai bine!

#14
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
lee4samurai, ai inteles pe dos.... Sanddy nu zice ce zice pentru ca nu are banii aia, ci pentru ca are suficient de multi ca sa-si permita ceva fara prea mari riscuri.

Ca nici eu nu prea sunt de acord cu felul in care a pus problema, e partea a doua. Dar esenta ramane ca, daca ceva pare prea ieftin ca sa fie adevarat, atunci chiar este (prea ieftin pentru a fi adevarat). Tratati orice chilipir ca o probabila tzeapa, mai ales cand e vorba de mobile.de

#15
enderedy

enderedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2006
In urma cu cateva zile am contactat prin posta electronica cateva  site-uri de profil din Germania,pentru achizitionarea unui automobil.Am primit 30 de raspunsuri(e-maluri)din care 29 false si unul real.Din cele 29  verificand IP am constata ca desi pareau din SUA sau UK era folosite programe de genul IP Hyder care iti creaza o locatie falsa.Mai mult de jumate erau cetateni romani(3 localizati in Ramnicu Valcea)si la doi(atat de idioti au fost ca mi-au trimis si nr. de telefon mobil de Romania 00407xxxxxxxxxx)


Animat de dezgustul creat de asemenea infractori am dorit sa fac o fapta bine intentionata sa aduc la cunostinta Politiei aceste lucruri.

Ca orice “cetatean “ am sunat la 112
1. am intrebat daca exista vreun birou care se ocupa de fraude electronice
Raspuns :mergeti la sectie si depuneti plangere
2 am sunat la Politia Valcea unde era localizata una din adrese la un internet café iar  eu eram on line cu individul care se dadea drept cetatean britanic.
Raspuns(era ora 22) nu ne pricepem la calculatoare sunati maine la BCO(desi  o patrula mai mult ca sigur putea sa faca o verificare a buletinelor din internet asa cum o fac uneori  in unele baruri si cluburi cu un exces de zel iesit din comun)
3 am revenit in Bucuresti la 03112021 nimeni nu se ocupa de fraude electronice mi s-a dat un alt numar si un interior de la BCO Bucuresti unde surprinzator a raspuns cineva si-a notat ce i-am spus si datele mele de contact ,urmand sa fiu contactat,au trecut .... zile fara ca sa se intample acest lucru…….


Stimati  domni acesti indivizi isi folosesc o adresa de e-mail maxim 3.4 zile apoi o schimba  va dau citat din raspunsul unuia din cei 40 pe care l-am numit “escroc”in romana si ia-ta ce mi-a raspuns (eu castig cateva mii lejer la 2 zile si fac cam de 7 -8 ani,ia gandestete asa cam catzi bani am?a? te trezesti ma la 8 sa pleci la servici?ba tu cand esti satul de munca pe la 12 eu atunci imi beau cafeaua ma obositule.
Frate uite-te la viatza ta josnica si nu te mai baga in treburi pe care nu le intzelegi.)

Sa ne mire un astfel de raspuns?Deloc ! Cu operativitatea “organelor” noastre ,cat de tampit am fost cand am pus mana pe telefon crezant ca pot face un bine imaginii acestei tari(ca pana una alta pe straini ii excrocheaza,dar consecintele le suportam noi(adica cei care mai au un pic de coloana)

Ce sa intelegem,din"nu te baga in treburi pe care nu le intelegi"?
Sa uitam ca in 2005 a fost prinsa o retea cu doi ofiteri unul SRI si unul de Politie implicati in fraude pe net.Sa intelegem ca daca ne expunem prin depunerea unei reclamatii putem fi chiar noi victime..?

Cat adevar au cuvintele acelui borfas!!!!!!!

singurul lucru ca l-am putut face a  fost sa trimit la organizatii mai serioase toate datele stranse in mai putin de 2 zile (IP,mailuri,telefoane)la FBI,Interpol,Europol ,Scotland......va sugerez sa faceti acelasi lucru, ai nostri sunt prea  prosti,sau prea cointeresati sa nu prinda acesti indivizi,cum le-ar creste vile,masini,amante mai proste decat gainile(de direct proportionale cu IQ lor de retardati)



Daca panaramele bugetare pe care ii platim din taxe si alte biruri  nu fac nimic (intotdeauna auzi aceleasi scuze ca sunt prea multi infractori,ca nu au logistica"cand de fapt ei nu au logica")poate singuri reusim sa facem ceva
altfel..


Cateva sfaturi utile pentru cei care mmai incearca sa faca cumparaturi pe internet(cei care le au cu navigarea pe net sa nu zambeasca ,sunt destui care nu stiu...aceste lucruri)


Reguli elementare(CEA MAI BUNA NU DATI BANI IN AVANS CA LA CURVE LA NIMIC)

1 folositi adrese de e-mail care au si optiunea Full Headers
2 la orice e-mail primit apasati optiunea Full Headers si va apare la received niste grupari de cifre de genul 66.100.24.100
3 copiati adresa si mergeti cu ea pe www.ripe.net la RIPE Database Search si vedeti de unde este trimis e-mailul va localiza (pt europa)si  www.iplocationfinder.com petru america
4 daca received apare de mai mult de 2 ori si fara adrese clare sigur e TEAPA
(retardatii folosesc programe de genul hyder ip si ii ve-ti  localiza in America de obicei dar 90% sunt pe meleaguri mioritice)
-nici un anunt serios nu e cu adresa IP falsa
5 cand detectati astfel de mesaje false trimite-ti la situl pe care l-ati gasit mailul primit,ca stiu ei ce sa faca cu ele dar nu uitati  si full headerul sa-l copiati(sunt programe care detecteaza si IP ascuns,daca va obositi le gasiti)

#16
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Mi s-a intamplat si mie ! Intrasem pe auto.de am gasit un Opel astra caravan la 4500 care arata f.bine am dat e-mail si mi-a raspuns un anume Allen Jones care imi explica intr-o engleza aproximativa ca se muta din Germania in Anglia cu serviciul si are de platit la o masina englezeasca nu stiu cat... era atata polologhie ca mi s-a parut suspect.
  Am cautat pe net un topic referitor la masinile din Germania si am dat peste acest topic.
  Nu mi-a venit sa cred ! Mi s-a parut mie suspect dar nici chiar asa. Oricum trebuie sa fii foarte fraier sa trimiti bani in avans...
   Oricum , bravo moderatorilor. Se pare ca forumurile astea de pe Softpedia sunt cele mai tari.
   P.S.: Nu am mai primit nici un e-mail cand i-am cerut nr. de telefon.

#17
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Hello,

the car is in excellent condition,no accidents.I have attached the pictures to this email.
As i have told you in the previous email,I bought the car from Germany and has only been registered in Germany.I am now working for a period of 2 years on a petrol platform and i will not be able to use the car.My country of origin is England and even if i would deregister the car in Germany and register it again in England,it would cost me too much.That is why I am selling the car cheaper.
The car is now in England,and i think it would be the best and safest way for both of us to use a transport company to handle the transaction between us and take care of the paperwork,transport to your address and payment.The car is now in their custody,since i cannot take care of the sale myself.All the papers are signed by me for the sale and the
company will deliver the car and the papers to you.As a part of the company's services,after you receive the car,you will have a period of time between 3 and 30 days to test the car yourself,as an inspection period.

Well,those being said,i will be waiting for your email to let me know if you agree with starting the transaction.

Untill next time,
Respectfully yours,
Kjeld Lentz

Sa traiti bine ... si eu ca si altii am intrat pe mobile.de sa vad ce gasesc pe acolo ... si am gasit o oferta de sta mita-n coada ...un Golf 11.2003 euro 4 ... bomba ca pret ... noroc ca am dat de voi ... mi-a trimis si mie 2/3 mail frumoase ... noroc ca "bisnitar " de cind ma stiu .... am zis sa vad ce stie batrinul Google de Kjeld Lentz  asta ... http://img234.images...olf3800eoc6.jpg  asta este anuntul ... si aia masina :( cum sa nu zici ca ai prins pe DZ de picioare :)) ..... ciudat .... sa nu-si schimbe numele pina acuma  :cursing:  
Pentru cel care spunea ca acest Thread nu are rost ..... esti penibil baiete ... si eu ca si multi altii va multumesc pentru acest Thread ... o sa vad daca-mi zice sa trimit banii in avans :D ...

#18
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Ia uitati-va si la asta :


Allen G către mine

Hello,
The car is still for salle.The reason wich I want to sell my car is that I just moved back in United Kingdom. I was in Germany in the last year with my job and that`s why i bought a car from Germany.
I bought a family car here (BMW 520 D Avant) and i didn`t pay all the amount. That`s why i decide to sell this car so cheap. I need money to pay my other car before i`ll start to pay extra taxes. I tried to sell it to a local dealer but they told me they can not accept it in UK because of the left side wheel drive.
The car has all the oroginal german documents including the service book. I didn`t registered in United Kingdom when i came back.
This car it`s a european model and also the papers. The km are real and the car was never been involved in accidents.The interior looks great and also the exterior.The engine it`s perfect and the car has no damages.I`m non smoker and the car looks like a new one.
If you are interested we gonna have a safe deal for both of us. Here is my phone number: 00447040124886 but i don`t think you can call me because i just moved in to a new house and i still have some problems with the phone network.
The final price is 4500 EUR.
You can see some pictures of the car bellow.
  Please get back to me to explain you more about the transaction.
Thank You !


12/2001 VW Passat Variant 1.9 TDI Trendline - Navi TV - Leder
http://img166.images...79782670mq7.jpg
http://img98.imagesh...70913824uz4.jpg
http://img291.images...46270517pa0.jpg
http://img98.imagesh...42174729xr4.jpg
http://img291.images...80326013es0.jpg

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate