Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#91
corrynutz

corrynutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2009
salut! si eu am pietre la rinichi!din fericire nu mi-au facut probleme prea mari....m-am dus la ecografie deoarece de vreun an de zile ,cam odata la 2 -3 luni aveam cate o criza in care aveam senzatia de a urina foarte des....si ustura....mergand la medic am aflat ca am pietricele....Slava Domnului ca nu prea am dureri mari....Mi-a recomandat Rowatinex cu No-Spa....si urma sa revin la control dupa 10 zile.....Mi-a explicat ca neplacerile pe care le aveam cand urinam ..erau din cauza faptului ca aliminam pietricele...Desi nu mi-am dat deama de asa ceva....Normal ca ,nu m-am simtit rau...si nu m-am mai dus la control....In prezent incerc sa beau cat mai multe lichide,am mai luat rowatinex...am mai baut si ceai...sa vedem ...in cateva zile am de gand sa mai fac o echografie ..la alt medic..(ultima  a fost vara trecuta)sa vedem ce zice si ce recomanda....Sanatate Tuturor...    :thumbup:

Edited by adadoi, 18 January 2009 - 19:52.


#92
vangard

vangard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2008
Eu am avut la rinichiul stang o piatra de 2,5 cm si la cel drept una de 2 cm.Am folosit un tratament naturist simplu si foarte eficient.Asta a fost acum 3 ani.Acum am facut o noua ecografie si se pare ca incepe sa se formeze din nou ,au descoperit ceva mic 2-3 mmla stangul si cam la fel la dreptul.Exista o singura problema dupa cum am inteles si aceasta ar fi natura pietrelor.Se pare ca la mine a tinut,ptr ca vad ca le-am eliminat(vezi dizolvat).Ce este extraordinar la acest tratament este ca nu doare can se face eliminarea pietrelor.De fapt am inteles ca le dizolva nu le elimina in bucati si ca ele abia dupa eliminare se intaresc.Sincer nu am stat sa  colectez urina in borcane,etc. cum mi-a spus persoana care mi-a indicat tratamentul asa ca practic nu am vazut pietrele,dar am refacut de mai multe ori ecografiile si abia anul trecut in Decembrie a iesit niste pietre mici(probabil ca se refac periodic).Eu sunt foarte carnivor(nu canibal)si se pare ca de aici apar problemele.Dar o sa repet tratamentul si sper sa scap si de acestea.In ce consta tratamentul?Am luat de la Sell gross o lada cu 35 kg de mere si timp de 3 zile nu am mancat si nu am baut decat suc de mere .In ultima zi la sfarsit se bea si un paharel (100 gr)de ulei de masline.Cand am aflat reteta prima data am zis ca nu o sa rezist,dar vreau sa va spun ca nu a fost nici o problema,nu mi-a fost foame si am rezistat foarte bine la acest tratament.Ce mai trebuie sa stiti,cei care au probleme cu stomacul(aciditate excesiva) nu pot face acest tratament.Nu se poate face decat o data pe an.Am slabit 5 kg in 3 zile si m-am simtit perfect(fara dureri,ameteli sau alte nenorociri.)Merele nu trebuie sa fie prea acre,de preferinta ionatan romanesc(asta am luat eu)Pot demonstra cu acte ca am avut pietrele,deci nu spun povesti ,vreau sa ajut, ptr. ca si eu la randul meu am fost ajutat,fara nici o obligatie,atat ca si voi sa ajutati pe altii care sunt in aceasta situatie.Medicamentele dau alte probleme dupa cate am inteles eu asa ca daca se poate pe cale naturista eu sunt adeptul la asta.Plus ca am inteles ca la eliminarea prin medicamente te doare de mori,pe cand la ast a nu am simtit practic cand s-=a facut eliminarea.Am incercat si ptr. colicist (am si aici una de 3 cm) dar nu se poate face decat chirurgical.Daca doresti am sa trimit tratamentul complet.A sa nu uit,ecografiile le-am facut in locatii foarte bune ,cu aparatura foarte performanta deci este excus sa fi fost eronate.La ultima mi -a dat si fotografia)

#93
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
incercati extract din seminte de Piersic (pentru "macinarea" calculilor de oxalati), respectiv extract de muguri de mesteacan sau extract de mladite de Iarba Neagra sau de ienupar sau de muguri de fag - pentru "drenajul" aparatului urinar...
pentru calculii din acid uric (in cazul acelora care au crescut nivelul acestui metabolit in sange): combinatie de extract de Seva de mesteacan cu extract de Muguri de frasin.
Nu uitati consumul lichidelor calde si consumati fructe, legume, cereale si peste.
oricum, consultati un medic homeopat pentru lamuriri suplimentare

#94
vangard

vangard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2008
Am revenit cu tratamentul naturist despre care vorbeam mai sus ,deoaraece am primit mai multe mesaje din care rezulta ca v-ar interesa .
Deci am cumparat 35kg de mere ionatan si am facut urmatorul tratament;
Timp de 2 zile se bea suc de mere cu pulpa (atentie este vorba de suc facut de voi  nu de cel la cutii)dupa cum urmeaza;
-ora 8 -250gr,si la orele 10,12,14,16,18,20,cate 480gr de suc.Nu se mananca altceva si nici nu se bea.Daca in aceste 2 zile nu a-ti avut scaun ,se bea un ceai purgativ din plante.A 2 seara se face o baie calda in cada (s-au cine nu are intr-un lighean mai mare) cu apa cat mai fierbinte (cat puteti suporta) dar fara sapun .Practic se sta in apa fierbinte pana incepe sa se raceasca.
A 3 zi la ora 8  se bea 480 gr de suc si dupa 30 minute se bea 120 ml de ulei de masline (preferabil extravirgin),si imediat un pahar cu suc.Daca apare senzatia de slabiciune te culci.Peste 1-2 ore mergeti la baie .
Vreau sa va spun (cum am mai spus si celor care mi-au trimis mesaj)ca am facut acest tratament acum 3-4 ani si,la o ecografie facuta in decembrie2008 mi-au gasit cate o pietricica de 2-3 mm deci tratamentul trebuie facut din nou la o perioada de ani si functie de ce iese la analize.Nu va speriati in privinta tratamentului,eu sunt un tip gurmand,si credeam ca o sa am probleme (de foame) dar vreau sa spun ca a fost foarte usor de suportat,ba chiar nu mi-a fost deloc foame s-au sete in perioada tratamentului.Am slabit 5 kg in aceste 3 zile si m-am simtit extraordinar de bine.Dupa ce urmati cura,la o luna ,doua (functie si de cat de mare au fost pietrele) faceti o ecografie,de preferat la un aparat cat mai performant.Sa stiti ca marele avantaj al acestei cure sete ca nu doare atunci cand eliminati pietrele, ptr. ca acest suc practic le topeste,si apoi le eliminati la dimensiuni atat de mici ca practic corpul nici nu le simte.
Ca regim alimentar dupa terminarea curei ,timp de 2-3 zile nu se consuma decat supe de zarzavat (fara carne),gris cu lapte,cartofi copti cu unt.Ptr. cei care au unele retineri,vrau sa va spun ca pot demonstra  cu ecografiile dinainte si dupa eliminarea pietrelor. Acestea au fost facute cu aparate foarte performante, si este exclus sa fie vreo eroare pe undeva.Nu cred ca exista o reteta mai simpla si mai usor de urmat ptr. pietre la rinichi,care sa aiva si o asemenea performanta. De retinut acest tratament nu se face decat o data pe an.

#95
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
La analizele medicale mi`a iesit ca am nisip la rinichi. Exista sansa de scapa de nisip, daca beau ceaiuri de sunatoare si musetel, in loc sa cumar alte ceaiuri de la Plafar ?

Unde scrie pe hartiile de la analiza medicala ca eu am nisip la rinchi ? Ma intereseaza pentru cultura mea generala.

Edited by Gabysh, 18 February 2009 - 21:46.


#96
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
La sumarul de urina la sediment ar trebui sa scrie cristale de oxalati sau altceva.

La ecografie scrie:RD/RS (rinichi drept/stang) calcul in calicele cutare dimensiunea cutare.

#97
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostGabysh, on Feb 18 2009, 21:40, said:

La analizele medicale mi`a iesit ca am nisip la rinichi. Exista sansa de scapa de nisip, daca beau ceaiuri de sunatoare si musetel, in loc sa cumar alte ceaiuri de la Plafar ?

Unde scrie pe hartiile de la analiza medicala ca eu am nisip la rinchi ? Ma intereseaza pentru cultura mea generala.
cu sunatoare si musetel nu scapi de nisip. Incearca matase de porumb, codite de cirese, coada soricelului, urzica sau combinatii cu astea plus sunatoare si musetel. Si bere.

#98
SKYURO

SKYURO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2003
Salutare tuturor
Am descopert joi noapte "durerile facerii" .Am descoperit ca pot sa stau o ora sprijinit  in cap  si in calcaie cu perfuzia in vena si alte calmante intravenoase.
.Am nascut, dupa 24 ore de la criza ,o piatra  stelata de 2,5mm  din oxalat de calciu dihidrat

Caut  rapid o metoda de scoatere a unei pietre  de 7mm (sora celei de 2,5mm) plasata in rinichiul drept in calicele superior , chirurgical sau  ESWL . Daca cineva cunoaste medici buni (din Bucuresti)care stiu sa faca aceasta treaba ,bine, fara riscuri rog  un mesaj.


Multumesc.

Attached Files



#99
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008
[quote name='SKYURO' date='Mar 2 2009, 17:05' post='6094536'
Caut  rapid o metoda de scoatere a unei pietre  de 7mm (sora celei de 2,5mm) plasata in rinichiul drept in calicele superior , chirurgical sau  ESWL . Daca cineva cunoaste medici buni (din Bucuresti)care stiu sa faca aceasta treaba ,bine, fara riscuri rog  un mesaj.


Multumesc.
[/quote]
Vai...sarmanul de tine, stiu ce inseamna asta, am "nascut" multe pietre din oxalat la viata mea... :console:
Eu m-as duce la Fundeni, la profesorul Sinescu .

#100
cris1976

cris1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2009
Am un calcul de aprox. 8mm pe ureterul drept, aflat la circa 2 cm de vezica urinara. Sunt din Galati si as dori sa va rog sa-mi recomandati unde as putea sa ma operez in Bucuresti, eventual sa-mi recomandati si o clinica/medic si ce acte imi sunt necesare in calitate de asigurat. Va multumesc.

#101
melika56

melika56

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2009
Buna cris1976,
iti recomand o clinica privata din Bucuresti. La aceasta clinica poti sa mergi sa te tratezi de pietrele la rinichi. Tratamentul pe care ti-l recomand se numeste Litotritie extracorporeala cu unde soc. Pe tot parcursul sedintei ecografia urmareste evolutia pietrelor pana vor fi eliminate. NU este nevoie de internare si nici de bisturiu. Prin cateva sedinte ti se distrug pietrele. O sedinta dureaza cam 30 minute. Cu trimitere de la medic acest tratament este gratuit. Multa sanatate






View Postcris1976, on Apr 14 2009, 20:57, said:

Am un calcul de aprox. 8mm pe ureterul drept, aflat la circa 2 cm de vezica urinara. Sunt din Galati si as dori sa va rog sa-mi recomandati unde as putea sa ma operez in Bucuresti, eventual sa-mi recomandati si o clinica/medic si ce acte imi sunt necesare in calitate de asigurat. Va multumesc.

Edited by antigen, 19 May 2009 - 21:55.
Recomanda-i prin PM!


#102
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postmelika56, on May 19 2009, 18:50, said:

Buna cris1976,
iti recomand o clinica privata din Bucuresti. La aceasta clinica poti sa mergi sa te tratezi de pietrele la rinichi. Tratamentul pe care ti-l recomand se numeste Litotritie extracorporeala cu unde soc. Pe tot parcursul sedintei ecografia urmareste evolutia pietrelor pana vor fi eliminate. NU este nevoie de internare si nici de bisturiu. Prin cateva sedinte ti se distrug pietrele. O sedinta dureaza cam 30 minute. Cu trimitere de la medic acest tratament este gratuit. Multa sanatate
Litotritie se face gratuit si in spitalele de stat.

Dimensiunea de 8mm nu recomanda litotritia ca prima intentie terapeutica.
Persoana careia i-ai raspuns are un calcul in vecinatatea vezicii urinare, din cate stiu este o contraindicatie a metodei.

#103
Belialthelord

Belialthelord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 30.04.2007
Un produs foarte bun pentru eliminarea calculilor sub 7 mm este URICLAR.Se poate folosi si in tratamentul post litotritie. Este un produs natural fara efecte adverse.Intrebati oricum si medicul inainte de al folosi.

#104
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007

View PostBelialthelord, on 23rd May 2009, 14:39, said:

Un produs foarte bun pentru eliminarea calculilor sub 7 mm este URICLAR.Se poate folosi si in tratamentul post litotritie. Este un produs natural fara efecte adverse.Intrebati oricum si medicul inainte de al folosi.


A avut efect la tine?

Edited by antigen, 24 June 2009 - 16:34.
ALL CAPS


#105
vali_c

vali_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2007
Pentru cei care au pietre de peste 2 cm care nu se preteaza pentru ESWL singura solutie ramane NLP (nefrolitotomie percutanta). Eu unul am fost supus la asa ceva acu 2 saptamani la Iasi la spitalul Parhon si pot sa va spun ca nu este atat de rau pe cat ma asteptam. Am stat internat 10 zile, dar asta din cauza ca am avut ceva probleme - o sangerare mai puternica in timpul operatiei. Operatia in sine nu este complicata, insa depinde de medicul care te opereaza si de pozitia pietrelor daca reuseste din prima sau mai este nevoie si o a doua interventie. Totusi daca este nevoie de a doua interventie aceasta se face in cateva zile si fara o noua taietura. Absolut totul este gratuit pentru asigurati, si pot sa va asigur ca eu unul nu am dat nici un leu spaga - si totusi tot personalul s-a purtat peste asteptarile mele.

Pentru alte detalii legate de operatie si eventual date de contact ale medicului va rog PM - asta ca sa nu facem reclama aici.

P.S. Tratamentul recomandat mai sus - cel cu sucul de mere - cred ca este pentru cei care au pietre din acid uric. Acestia sunt de obicei gurmanzi si au o constitutie mai solida.

Edited by vali_c, 02 September 2009 - 11:20.


#106
denisia_ionutz

denisia_ionutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2009

View Postvali_c, on 2nd September 2009, 12:16, said:

Pentru cei care au pietre de peste 2 cm care nu se preteaza pentru ESWL singura solutie ramane NLP (nefrolitotomie percutanta). Eu unul am fost supus la asa ceva acu 2 saptamani la Iasi la spitalul Parhon si pot sa va spun ca nu este atat de rau pe cat ma asteptam. Am stat internat 10 zile, dar asta din cauza ca am avut ceva probleme - o sangerare mai puternica in timpul operatiei. Operatia in sine nu este complicata, insa depinde de medicul care te opereaza si de pozitia pietrelor daca reuseste din prima sau mai este nevoie si o a doua interventie. Totusi daca este nevoie de a doua interventie aceasta se face in cateva zile si fara o noua taietura. Absolut totul este gratuit pentru asigurati, si pot sa va asigur ca eu unul nu am dat nici un leu spaga - si totusi tot personalul s-a purtat peste asteptarile mele.

Pentru alte detalii legate de operatie si eventual date de contact ale medicului va rog PM - asta ca sa nu facem reclama aici.

P.S. Tratamentul recomandat mai sus - cel cu sucul de mere - cred ca este pentru cei care au pietre din acid uric. Acestia sunt de obicei gurmanzi si au o constitutie mai solida.

Salut Vali. AI PM

#107
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007

View Postvali_c, on 2nd September 2009, 12:16, said:

Pentru cei care au pietre de peste 2 cm care nu se preteaza pentru ESWL singura solutie ramane NLP (nefrolitotomie percutanta). Eu unul am fost supus la asa ceva acu 2 saptamani la Iasi la spitalul Parhon si pot sa va spun ca nu este atat de rau pe cat ma asteptam. Am stat internat 10 zile, dar asta din cauza ca am avut ceva probleme - o sangerare mai puternica in timpul operatiei. Operatia in sine nu este complicata, insa depinde de medicul care te opereaza si de pozitia pietrelor daca reuseste din prima sau mai este nevoie si o a doua interventie. Totusi daca este nevoie de a doua interventie aceasta se face in cateva zile si fara o noua taietura. Absolut totul este gratuit pentru asigurati, si pot sa va asigur ca eu unul nu am dat nici un leu spaga - si totusi tot personalul s-a purtat peste asteptarile mele.

Pentru alte detalii legate de operatie si eventual date de contact ale medicului va rog PM - asta ca sa nu facem reclama aici.

P.S. Tratamentul recomandat mai sus - cel cu sucul de mere - cred ca este pentru cei care au pietre din acid uric. Acestia sunt de obicei gurmanzi si au o constitutie mai solida.
Salut ! Am dat si eu un PM. Multumesc !!

#108
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007
Stie careva dintre dumneavoastra ceva referitor despre tratamentul cu rasina pentru litiaza renala? Am  gasit ceva pe google insa nu prea edificator. Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate