Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#127
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,025
  • Înscris: 30.07.2006

 filomena, on Nov 25 2008, 21:12, said:

sa mergem la lege, ca altfel toata lumea isi da cu parerea. Nu a-ti pus intrebarea corect. Nimeni nu e obligat sa faca un gard pe o limita de proprietate daca aceasta are o delimitare care convine ambelor parti. dar poti fi obligat de vecin sa participi la construirea unui gard la limita proprietatilor pentru ca acesta va fi proprietatea voastra in egala masura.

Art. 600 Cod civil, Despre servitutile stabilite de lege

Fiecare poate in orase si suburbii a indatora pe vecinul sau, a contribui la cladirea si repararea ingradirii ce desparte casele, curtile si gradinile lor; inaltimea ingradirii se va hotari dupa regulamentele particulare sau dupa obiceiul obstesc si in lipsa de regulamente si de obicei, inaltimea zidului va fi de cel putin doi metri, socotindu-se si coama.


pai si daca eu nu-mi dau acceptul ca sa intre cu gardul pe terenul meu?

mai ales ca terenul meu de fapt reprezinta un drum de servitute in favoarea vecinului cu latimea de 3 m(mica spun eu, dar nu am putut obtine mai mult), nu vad de ce sa mai ciuntesc din acesta nici macar un centimetru.

poate sa-si faca pe partea lui orice fel de gard doreste, eu nu-mi dau acceptul sa intre pe terenul meu cu gardul lui.

ce se intampla in acest caz?

Edited by marius.bunu, 26 November 2008 - 08:42.


#128
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
1. Daca axul constructiv al imprejmuirii este si limita de proprietate dintre cele doua loturi, atunci ambii proprietari de comun acord sustin financiar lucrarea cit si proiectul lucrarii (conceptul).

2. Daca imprejmuirea este in interiorul uneia din proprietati dar latura exterioara coincide cu limita de proprietate atunci doar proprietarul in cauza sustine financiar lucrarea dar are nevoie de o declaratie notariala cum ca toate elementele constructive sunt in interiorul proprietatii. Unele primarii cer in mod express si un acord notarial dat de vecin. Daca vecinul nu este de gasit se aplica regula textului bolduit sau se cer serviciile unui executor judecatoresc care face o notificare legala. Prin neprezenta vecinului se subintelege "acordul lui pozitiv".

3. Daca impremuirea este in interiorul uneia din proprietati si toate elementele constructive sunt la o distanta de 5 cm de limita de proprietate, atunci faci ce vrea muschiu' tau.

#129
seat

seat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 29.04.2008
poate cineva sa0mi spuna unde as gasi poarta si gard ca cele din poza atasata

Attached Files



#130
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Orice firma de constructii metalice poate sa-ti onoreze comanda.Repet:Orice firma mentionata anterior.

Policarbonatul poti sa-l achizitionezi separat.

#131
torrance

torrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2009
Vin si eu cu urmatoarea problema :

Am inchiriat o casa cu teren pentru un loc de petreceri copii. Terenul este in lateral, iar momentan nu exista decat un gard din sarma.
Intrucat petrecerile se vor tine afara 6 luni pe an, imi trebuie o solutie ieftina si rapida pentru gard, astfel incat sa fie estetic, natural(?) si sa nu se vada foarte multe de afara... :D
Sa-l dublez la interior cu gard viu?

In paralel pun gazon pe jos. Sa cumpar gazon rulou sau sa insamantez si sa astept sa creasca? Cam cat dureaza?

Multumesc.

Attached Files



#132
ovidiu_darie

ovidiu_darie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2009
Salut....as vrea sa imi fac si eu un gard de lemn in vara acestui an.23m partea din spate,40m lateral,40 m lateral deja facut de vecin si in fata ma gandeam la o combinatie cu centura beton,boltari si lemn.as dori sa folosesc stalpi din teava si sipca lemn gata slefuita.stiti cumva vreun site unde as gasi aceste materiale si preturi....multumesc

#133
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
La fel ca tine m-am gandit si eu. In prima instanta am 40 m de gard(20 +20), pe cealalta latura laterala am gard facut de vecin si cel de la strada il voi face din altceva. Pe mine m-a costat manopera 350 lei pentru sipci inguste rindeluite pe ambele fete, si ca materiale 1.5 mc de scandura. Teava deja o am , o sa mai ramana betonul si armatura.

#134
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Si eu tot din lemn il fac. Am 64*2 si 21*2 deci 170ml. M-am gandit in prima faza sa fac soclu de 60cm (30 in pamant si 30 afara) dar am renuntat. Imi trebuia cam 20mc de beton  :( si nici nu dispun de tevi pentru stalpi. Asadar stalpii or sa fie tot de lemn. Sper ca sa ma tina cel putin 20 ani  :) .

#135
lucian84

lucian84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.11.2007
un mic ajutor pt voi
gard 50 ml---- sapat 60x25x h20(30),compactat 20 cm piatra, aprox 35 saci ciment, 10-12mc balast, scandura tip lambriu(imbinare canel) 200x10cm aprox. 35mil , teava,platband,surub-uri,autoforante , manopera aprox 4200

#136
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

 dacadrean, on Apr 13 2009, 22:54, said:

Si eu tot din lemn il fac. Am 64*2 si 21*2 deci 170ml. M-am gandit in prima faza sa fac soclu de 60cm (30 in pamant si 30 afara) dar am renuntat. Imi trebuia cam 20mc de beton  :( si nici nu dispun de tevi pentru stalpi. Asadar stalpii or sa fie tot de lemn. Sper ca sa ma tina cel putin 20 ani  :) .


     Aceeasi dilema am avut-o si eu, si dupa calcule am ajuns la urmatorul rezultat :
  
    -stalpi din teava patrata 50x50 de l= 2500 ingropata in beton 500 mm.Iti recomand teava si ingropata in beton pt. ca la un vant mai puternic exista pericolul sa-ti cada gardul si nu in ultimul rand lemnul o sa-ti putrezeasca in pamant;
    - sipci de lemn de 150 mm montate la o distanta fata de sol de 200 mm
    - golul de sub sipci l-am acoperit cu borduri din beton L=1000 mm,l=50 mm si h=250 mm care se imbina nut si feder
    - nu am vopsit inca gardul ,dar o voi face cu ulei ars de motor


    Tuturor le doresc succes la gard.

#137
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006
Un gard de lemn poate tine destul de mult, de fapt nu cred ca oamenii ar trebui sa se teama atit de tare ca in 15-20 de ani gardul va trebui refacut, si neaparat sa doreasca ceva care tine sute de ani.  Asta face sa te inconjuri de betoane si de fier.

Cu lemn e mai ieftin, si peste 20 de ani nu va fi o chestuiala asa de mare chiar sa faci unul nou - apoi macar mai schimbi peisajul :D

Sigur ca e bine ca lemnul sa fie tratat impotriva daunatorilor, mai ales stalpii la nivelul pamantului.
Uleiul ars de motor e toxic, pute si nu e ecologic, e o metoda care imi aduce amite de inceputurile comunismului  :ewwpu: Incercati ceva natural, sau la nivelul secolului 21.

Eu nu recomand un gard din lemn "etanș", distanta dintre scanduri permite circulatia aerului si o mai buna pastrare a lemnului.

Edited by Morosanul, 14 April 2009 - 09:35.


#138
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
In cazul unei proprietati care este imprejmuita cu un gard avand o bordura de beton (facut acum 20-30 de ani) si pe care as dori sa il refac, in sensul returnarii bordurii si inaltarii ei, fara a schimba inaltimea totala a gardului (din lemn), am nevoie de ceva aprobari de la vecini sau de la primarie?
Multumesc,
Cip

#139
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Salut, sunt in procesul de constructie a gardului si am decis sa montez o poarta culisanta (pe sina), am ingropat si turnat pana la nivelul solului stalpii pentru poarta (armatura din fier) si acum sunt in situatia de a monta cablajul pentru automatizarea porti, inainte de a turna betonul.
Ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu ce fel de cablu si cate trebuiesc montate in stalpii de beton? pentru senzori si alte piese care mai trebuiesc montate cand se va instala poarta?

P.S. daca se poate urgent, ca maine ar trebui sa le pun pe pozitie.

Multumesc.

#140
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
macar atata pot sa-ti recomand:

firele (faza, nul, pamantare) pt eventualul motor al portii sa le pui de 2.5mm, pt ca ai ceva distantza pana la poarta si sa nu se piarda curent.

#141
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt la faza la care trebuie sa aleg o solutie pentru realizarea a 45 m de gard pentru delimitarea terenului meu de al vecinului.Pana la aceasta faza este realizata fundatia si bordura de 30 cm inaltime, plus din 2,25 in 2,25 m tevile de 2 toli infipte in beton.Ramane de gasit solutia de umplere a spatiului dintre tevi, o solutie avantajoasa sub raportul pret/aspect.Cu lemn nu prea as vrea datorita efortului de intretinere destul de ridicat (Pe o alta latura a terenului, de aprox, 14 m am gard de lemn de salcam si m-am plictisit sa il tot dau cu ulei, la 45 m va fi si mai neplacut).Am vazut in magazinele de gen, o plasa metalica plastifiata, verde, cam 4 milioane 25 m, un fel de plasa de buzau, arata ok, numai cu nu ofera si o protectie vizuala.Am inteles ca ar exista, dar eu nu am gasit, un fel de plasa de pvc care poate indeplini si aceasta functie, si nu ar arata nici chiar pe santier.Aveti vreo idee de asa ceva?
Multumesc

#142
alindinu

alindinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2009
salutare,
Si eu sunt in aceeasi situatie, meseriasii greu de gasit, cu toate ca este criza, toti vor foarte mult la manopera si daca se poate sa nu se chinuie prea mult.Ma-am gandit si eu la varianta cu lemn si elevatie la 30 cm.Cei drept este destul de mare suprafata, am de facut 125m.l. Acum sunt in criza de idei care sa ma multumeasca.As vrea sa-l fac totusi cu plasa bordurata, dar fiind putin in panta terenul nu am idee cum as putea aseza bucatile de plasa intre stalpi.Plasa cu ochiuri zincata este o solutie la teren dar nu este asa de solida ca plasa bordurata.....si tot asa.
Ca sa-ti dau o idee la intimitate, cred ca ar fi sa imbraci gardul din plasa cu plante agatatoare.Am vazut la cineva si arata ok, este chiar dragut.Iarna, cand acestea se usuca, intimitatea poate  nu mai este atat de prioritara.
Daca mai aveti ceva idei astept si poate noi toti o sa avem de castigat din aceste discutii.
Stima.

#143
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Ar mai fi varianta din tabla cutata,care poate fi vopsita si pe langa panouri se pot pune plante agatatoare sau gard viu.Dar avem intimitate si iarna.

#144
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru un gard cu bordura de ciment, cat de adanca trebuie sa fie partea ingropata in pamant ? Daca te iei dupa ingineri, betonul turnat in pamant mai sus de cota de inghet va crapa cu siguranta in timp...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate