Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Sa nu faceti greseala sa cumparati HDD de la pcgarage

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
tomans

tomans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.12.2003
Am cumparat acum 3 zile un hdd seagate 250gb sata2 cu 16mb buffer si cum stiam ca seagate are garanteie standard 60 luni.. zic.. hai sa-mi iau.. caut un pret mai bun.. si ma hotarasc sa iau unul de la pcgarage;

stau la coada cam 45 minute; o harmalaie de nedescris; cand il iau dupa mult efort.. constat acasa pe garantie ca nu are decat 36 luni garantie.
cu toate ca pe seagate.com apare:"5-year warranty"

zic.. hai ca ai facut afacere ai luat cu 13 lei mai ieftin dar ai pierdut 2 ani de garantie.

hai sa sun la ei a 2-a zi.. sa-i intreb.. de ce au "oferta" asta?

si raspuns: atat oferim noi garantie la aceste hard discuri. si nu aveti ce sa ne faceti ca scrie si pe site..  :cursing:


Deci mare ATENTIE la pc garage sunt niste oameni fara scrupule si nu ofera nici macar ce ofera producatorul.

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 tomans, on Mar 8 2007, 12:09, said:

Am cumparat acum 3 zile un hdd seagate 250gb sata2 cu 16mb buffer si cum stiam ca seagate are garanteie standard 60 luni.. zic.. hai sa-mi iau.. caut un pret mai bun.. si ma hotarasc sa iau unul de la pcgarage;

stau la coada cam 45 minute; o harmalaie de nedescris; cand il iau dupa mult efort.. constat acasa pe garantie ca nu are decat 36 luni garantie.
cu toate ca pe seagate.com apare:"5-year warranty"

zic.. hai ca ai facut afacere ai luat cu 13 lei mai ieftin dar ai pierdut 2 ani de garantie.

hai sa sun la ei a 2-a zi.. sa-i intreb.. de ce au "oferta" asta?

si raspuns: atat oferim noi garantie la aceste hard discuri. si nu aveti ce sa ne faceti ca scrie si pe site..  :cursing:
Deci mare ATENTIE la pc garage sunt niste oameni fara scrupule si nu ofera nici macar ce ofera producatorul.
Subscriu, sunt niste tepari de nedescris... recent inca o comanda esuata...
BTW trebuia sa postezi la Opinii despre produse/servicii

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pe site scrie clar ca ofera 3 ani garantie. e problema ta daca ai citit tu pe undeva ca ar fi de 5 ani garantia.
in plus, in romania eu nu stiu nici un magazin care sa-ti ofere cei 5 ani de pe site-ul seagate. toti iti ofera 3 ani, iar pentru ceilalti 2 ai garantie internationala de la seagate, dar trebuie sa te ocupi tu de transport.

#4
tomans

tomans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.12.2003

 _Smiley_, on Mar 8 2007, 12:33, said:

pe site scrie clar ca ofera 3 ani garantie. e problema ta daca ai citit tu pe undeva ca ar fi de 5 ani garantia.
in plus, in romania eu nu stiu nici un magazin care sa-ti ofere cei 5 ani de pe site-ul seagate. toti iti ofera 3 ani, iar pentru ceilalti 2 ai garantie internationala de la seagate, dar trebuie sa te ocupi tu de transport.


nu stau prea mult.. sa-ti exemplific...

http://www.pop.store...tion/index.html

http://www.marketonl...250620as-250gb/

unde sunt 60 luni garantie;

dar oricum tu nu stii nici un magazin.

#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Adica tu cumperi ceva de la o firma si citesti explicatiile de la alta firma?! Haios!
Daca Seagate zicea ca-ti da gratuit 2 harduri, te duceai la PC Garage sa-ti dea 3, ca deh, te cunoaste?!
Eu am cumparat de la ei, ci online (monitor LCD) si direct din magazin (tuner tv, memorie SD) si am fost foarte multumit. Si nici macar nu era aglomeratie! Sic!

#6
luke_lucifer

luke_lucifer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.02.2007

 queensoft, on Mar 8 2007, 14:23, said:

Adica tu cumperi ceva de la o firma si citesti explicatiile de la alta firma?! Haios!
Daca Seagate zicea ca-ti da gratuit 2 harduri, te duceai la PC Garage sa-ti dea 3, ca deh, te cunoaste?!
Eu am cumparat de la ei, ci online (monitor LCD) si direct din magazin (tuner tv, memorie SD) si am fost foarte multumit. Si nici macar nu era aglomeratie! Sic!

Si eu am cumparat de la pcgarage: servicii de proasta calitate!!!
Dupa 3 ani si inainte de 5 ani daca sunt probleme te adresezi producatorului direct si se rezolva cu garantia!

#7
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 tomans, on Mar 8 2007, 12:09, said:

Am cumparat acum 3 zile un hdd seagate 250gb sata2 cu 16mb buffer si cum stiam ca seagate are garanteie standard 60 luni.. zic.. hai sa-mi iau.. caut un pret mai bun.. si ma hotarasc sa iau unul de la pcgarage;

stau la coada cam 45 minute; o harmalaie de nedescris; cand il iau dupa mult efort.. constat acasa pe garantie ca nu are decat 36 luni garantie.
cu toate ca pe seagate.com apare:"5-year warranty"

zic.. hai ca ai facut afacere ai luat cu 13 lei mai ieftin dar ai pierdut 2 ani de garantie.

hai sa sun la ei a 2-a zi.. sa-i intreb.. de ce au "oferta" asta?

si raspuns: atat oferim noi garantie la aceste hard discuri. si nu aveti ce sa ne faceti ca scrie si pe site..  :cursing:
Deci mare ATENTIE la pc garage sunt niste oameni fara scrupule si nu ofera nici macar ce ofera producatorul.

nu mai plange atat caci asta e realitatea. eu o sa vad ce o sa faci tu cand o sa ti se prajeasca un chip pe placa la care nici seagate nu o sa se uite iar daca o sa te duci cu asa aere la service cu el atunci ai mari sanse sa stai in service termenul maxim stabilit. si o sa-ti numere toate zgarieturile de pe hard iar tu o sa-ti zmulgi parul din nas.  :naughty: :peacefingers:

#8
ARRON

ARRON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 20.07.2006

 tomans, on Mar 8 2007, 12:09, said:

Am cumparat acum 3 zile un hdd seagate 250gb sata2 cu 16mb buffer si cum stiam ca seagate are garanteie standard 60 luni.. zic.. hai sa-mi iau.. caut un pret mai bun.. si ma hotarasc sa iau unul de la pcgarage;

stau la coada cam 45 minute; o harmalaie de nedescris; cand il iau dupa mult efort.. constat acasa pe garantie ca nu are decat 36 luni garantie.
cu toate ca pe seagate.com apare:"5-year warranty"

zic.. hai ca ai facut afacere ai luat cu 13 lei mai ieftin dar ai pierdut 2 ani de garantie.

hai sa sun la ei a 2-a zi.. sa-i intreb.. de ce au "oferta" asta?

si raspuns: atat oferim noi garantie la aceste hard discuri. si nu aveti ce sa ne faceti ca scrie si pe site..  :cursing:
Deci mare ATENTIE la pc garage sunt niste oameni fara scrupule si nu ofera nici macar ce ofera producatorul.

Am mai spus intr-un post ca am primit raspuns/detalii pentru un produs de la Western Digital iar de la unele firme romanesti raspunsul nu a mai venit nici pina in ziua de azi...
Mai este cale lunga pina multe firme autohtone vor invata sa respecte clientul!

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

 starpom, on Mar 8 2007, 16:14, said:

nu mai plange atat caci asta e realitatea. eu o sa vad ce o sa faci tu cand o sa ti se prajeasca un chip pe placa la care nici seagate nu o sa se uite iar daca o sa te duci cu asa aere la service cu el atunci ai mari sanse sa stai in service termenul maxim stabilit. si o sa-ti numere toate zgarieturile de pe hard iar tu o sa-ti zmulgi parul din nas.  :naughty: :peacefingers:
asta cam asa e
service-ul este varza in romania
dar nici romanasii nostrii nu se lasa mai prejos; pana nu isi baga ei destele incarcate electrostatic (numai un caz) in componente nu se lasa

 ARRON, on Mar 8 2007, 16:37, said:

Mai este cale lunga pina multe firme autohtone vor invata sa respecte clientul!
si tu ai dreptate
dar stiai ca si firmele din romania sunt tratate altfel de producatori, fata de cele din alte tari?
+ ca in alte tari exista specializarea: unul pt unitati de stocare, unul pt video, unul pt monitoare, unul pt mobo, altul pt proace etc
noi ne pricepem la toate, dar nu avem timp pt toate (nici sa ne documentam, nici sa ne uitam mai amanuntit la ele, cand testam configuratiile)=> uzura fizica si morala in timp => plafonare

Edited by kretzu77, 08 March 2007 - 17:57.


#10
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 _Smiley_, on Mar 8 2007, 12:33, said:

pe site scrie clar ca ofera 3 ani garantie. e problema ta daca ai citit tu pe undeva ca ar fi de 5 ani garantia.
in plus, in romania eu nu stiu nici un magazin care sa-ti ofere cei 5 ani de pe site-ul seagate. toti iti ofera 3 ani, iar pentru ceilalti 2 ai garantie internationala de la seagate, dar trebuie sa te ocupi tu de transport.
uite alt magazin care da 60 luni garantie(hdd seagate ata,200gb--luat in 17.09.2006 :coolspeak: ) :diverta de la parterul mall-vitan.. :console: normal si logic ar fi sa dea 5 ani garantie -ca si producatorul-toti vanzatorii/importatorii de seagate :peacefingers: dar se veda ca unii dau ,altii :nonobad: ..asta este ..padure,uscaturi.. :naughty:

#11
incurcaretzul

incurcaretzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.03.2007
Tu cand ai dat comanda scria clar in dreptul produsului si perioada de garantie.
Si ei la randul lor le cumpara de la importatorul direct de Seagate, care probabil atat ofera garantie de 3 ani si nu de 5. Diferenta de 2 ani vrei sa o suporte ei?
Nu fi rautacios acum sa-i faci pe cei de la care ai cumparat tzepari sau mai stiu eu cum.
Nu e frumos.

#12
tomans

tomans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.12.2003

 incurcaretzul, on Apr 11 2007, 17:11, said:

Tu cand ai dat comanda scria clar in dreptul produsului si perioada de garantie.
Si ei la randul lor le cumpara de la importatorul direct de Seagate, care probabil atat ofera garantie de 3 ani si nu de 5. Diferenta de 2 ani vrei sa o suporte ei?
Nu fi rautacios acum sa-i faci pe cei de la care ai cumparat tzepari sau mai stiu eu cum.
Nu e frumos.
daca nu citesti tot, sau daca citesti printre randuri.. mai bine nu mai scriai aici.. esi pe langa tema total.

#13
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 tomans, on Apr 12 2007, 08:23, said:

daca nu citesti tot, sau daca citesti printre randuri.. mai bine nu mai scriai aici.. esi pe langa tema total.

eu cred ca tu esti pe langa tema...
bfg ( daca nu ma insel) ofera LIFETIME WARRANTY, da ia uita-te pe la magazine online sa vezi ce garantie ofera ei!

#14
nirvananne

nirvananne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.01.2007
mda, acum 2 luni mi am luat un super player de la super pg garaju. poti sa te bipaiesti in ea de garantie. eu mi am permis sa l conectez la calculator sa pun muzica pe al ca am auzit ca asa se face.. na, la mine la tara o fi prea mult curent ca saracutu s a cam topit...
ma duc ca om la om sa le explic oamenilor CA NU I AM FACUT NIMIC, nu, nu se poate "nu vezi cum arata. noi n am mai primit plangeri de genu".. like i care, si nu pentru ca eu muncesc pentru banii pe care ii arunc in sediu lor, ci doar din principiu, NU I AM FACUT NIMIC.
a, intreb, da ce acopera garantia. raspuns :"......"
asa ca aveti grija, daca va luati componente pt calculator sa nu le conectati la calculator ca puteti sa le si aruncati. io l am aruncat, mai bine mi iua un ipod. de la emag.
la revedere pc garage!!!

#15
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004

 nirvananne, on May 11 2007, 15:45, said:

mda, acum 2 luni mi am luat un super player de la super pg garaju. poti sa te bipaiesti in ea de garantie. eu mi am permis sa l conectez la calculator sa pun muzica pe al ca am auzit ca asa se face.. na, la mine la tara o fi prea mult curent ca saracutu s a cam topit...
ma duc ca om la om sa le explic oamenilor CA NU I AM FACUT NIMIC, nu, nu se poate "nu vezi cum arata. noi n am mai primit plangeri de genu".. like i care, si nu pentru ca eu muncesc pentru banii pe care ii arunc in sediu lor, ci doar din principiu, NU I AM FACUT NIMIC.
a, intreb, da ce acopera garantia. raspuns :"......"
asa ca aveti grija, daca va luati componente pt calculator sa nu le conectati la calculator ca puteti sa le si aruncati. io l am aruncat, mai bine mi iua un ipod. de la emag.
la revedere pc garage!!!
Tu ai o problema uriasa cu usb probabil, verifica usb inainte sa iti iei ipod ca poate nu il primeste in garantie

#16
real_valo

real_valo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.09.2006
Nu trebuie sa-i faci tu ceva, ci sa se strice datorita unor factori independenti atat de tine cat si de produs (ex: tensiune prea mare la alimentare - am patit-o de doua ori). Ai parte de garantie daca produsul are probleme, si nu cred ca e cazul aici.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Problemele cauzate de variatii ale tensiunii nu sunt acoperite de nici o garantie. Concret daca ai o problema cu tensiunea la priza te duci la cauza problemei sa te despagubeasca pentru aparat, adica Electrica, etc. Daca tensiunea furnizata la USB-ul tau e prea mare, nu e vina producatorul playerului sau vanzatorul. La partea cu serviciile PC garage subscriu, cunosc o persoana care si-a cumparat un sistem si nu i-au pus cablu Sata la DVD. Dupa 3 saptamani de asteptari in care a fost asigurat ca ei au trimis cablul, omul si-a cumparat cablu din Cora.

Edited by filipxxx, 29 August 2007 - 12:23.


#18
zmirc

zmirc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.09.2006
si eu am cumparat de la pcgarage de vre-o 80 de milioane si sunt foarte multumit.
componentele mi-au venit tipla,fara zgarieturi,fara pixeli morti(la lcd)...
asa ca nu mai vorbi daca nu esti atent la ce cumperi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate