Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Conu71

* * * * * 12 votes
  • Please log in to reply
3154 replies to this topic

#1
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
deci sa incepem: acum un an un prieten bun de-al meu(suntem prieteni de 14 ani) cumpara de la bunicii sotiei 5000 m2 in comuna bragadiru(chiar pe dreapta la intrare in planul 2 langa spalatoria de masini vis a vis de fabrica de medicamente) cu un matiz nou si vreo 200 de milioane. dupa 2 luni de rugaminti se indura sa imi dea si mie 500 m2 cu 15 euro. problema a fost ca rudele sotiei m-au vazut de 2 ori in viata: la cununie si la nunta si in cele doua dati m-am imbatat pt ca ma simteam superbine. prietenul meu vroia sa opreasca pt el vreo 700 m2 chiar in spatele caselor din bragadiru si eu vroiam chiar dupa el. cand am vorbit de pamant s-a ridicat problema urmatoare: tu langa betivul ala vrei sa locuiesti? :) ))) din fericire pt mine oamenii au inceput sa ma cunoasca mai bine si si-au schimbat prima impresie. sincer beau ca oricare altcineva si intrec masura foarte rar si numai cand ma simt foarte bine. buuuun, peste 2 luni de zile sunt anuntat ca sunt in carti pentru 500 m2 + drumul aferent de vreo 150 m2 la 7500 de euro. eram la peste cu alt prieten si nu voi uita acea zi niciodata. aveam vreo 4000 dolari stransi din facultate din activitati legale si semilegale:). i am dat repede avans urmand ca restul de bani sa ii platesc pana la `prima pensie`. peste o luna apare un prieten comun care vrea si el doua sute de metrii . ownerul spune: da-i tu 100 de metrii din aia 500 si ii dau si eu 100 de la mine si il ajutam si pe om. petul era 25 euro in acel moment. pana la urma mi-am ajutat prietenul cu 50 m2 iar ownerul(marius) cu 150m2. in acel moment pamantul meu a ramas 450 m2 + drumul aferent care mi s a oferit gratis din marinimia lui marius. precizeze ca bragadiru este oras iar drumurile au latimea de 7 m, 3.5 fiind suportati de marius pe o lungime de 32m. pamantul a scazut de la valoarea de 7500 euro la 6250. dupa un an de birocratie crasa, astazi(sau maine) voi reusi in final sa intru in posesia pamantului. inca mai am datorii la marius de 400 euro. de vreo 6 luni am tot cautat proiecte de case pe internet incat sa imi fac o imagine asupra viitoarei mele case . am gasit urmatorul proiect care mi a placut la nebunie: http://www.oferteimo...proiecte/08.swf

inainte de a ajunge la arhitet am inceput sa il gandesc(in viitor voi pune schite) cum l-as vrea. am scos din start al doilea etaj deoarece pe moment suntem doar 3 persoane. eu, nevasta-mea si mama mea. casa se va face din vanzarea unui apartament cu 3 camere din alexandria(sper). tatal meu a murit in dec 2005 din pacate din cauza unor doctori incompetenti iar mama a ramas singura eu fiind in bucuresti. pe acel apartament sper sa scot peste 40000 euro fiind cu 3 camere decomandat, termopanat, zugravit proaspat et 2 din 4, semimobilat, central, impecabil cu care sper sa constriuesc casuta care in momentul acesta este pe plansa arhitectei si are cam 120 m2(70 parter+ 50 etaj). dupa cum spuneam am inceput sa regandesc proiectul: in locul bucatariei am asezat dormitorul mamei deoarece va fi batrana iar scarile ar fi un impediment pt ea, in locul garajului am facut bucataria cu un spatiu tehnic in spate de 5 m2. la bucatarie am vrut un geam cat toata latimea in locul usii de garaj, un geam si o usa in stanga. camera mamei am marit o putin, baia din parte am marit o, iar holul din living spre bucatarie l am facut la 90 cm. la pater in dreapta am inchis geamurile deoarece nu am nevoie de ele. iar la living am facut un geam de dimensiunile celui din bucatarie ca sa arate putin `stereo`:)) marius avand hala de termopan mi a promis toata tamplaria(trocal, culoare nuc) la pret de materiale cu montajul gratuit(daca vei citi vreodata iti multumesc). m am gandit ca cele doua geamuri mari sa aibe geamuri fumurii pt ca in timpul zilei sa am intimitate sau reflexive(aici astept parerile voastre). acum vreo luna marius agasit o arhitecta foarte buna(dupa parerea noastra:))))) ) la pretul de 10 euro/m2 in pret fiind incluse rezistenta si instalatiile. deci 1200 euro. am dat avans 200 de euro urmand ca zilele astea sa ii mai dau 200 iar restul(sper sa ii am) la finalizarea proiectului. dupa cum spuneam, azi semnez actele pt pamant si sper ca notarita sa nu ia pielea de pe mine(am 8 mil iar daca depasesc intru in banii arhitectei). deoarece marius lucreaza cu termopane are foarte multi prieteni cu firme de constructii. pana acum am gasit doua firme si jumate. prima firma cere 150 euro+tva, a doua 140+tva si ultima semifirma cere 150 de euro constructie la rosu. mai am pe teava o superechipa din bolintin pe care i am agatat la casa lui dan negru(super simpatic dan negru in particular desi sincer nu sunt un fan al emisiunilor lui manelistice. salutari sotiei dane, este o super doamna), care mi au cerut 50 de euro manopera(cred ca merge si 40) cu materialele mele(aici astept parerea voastra cu privire la subiectul mesteri/ firma). mesterii din bolintin m-au impresionat intr-un mod placut. casa arata bestial si este `trasa la ata`. usile de interior le-am gasit la cumnatele mele in casa si m au impresionat. din lemn furniruit cu pretul de vreo 4.5 mil cu toc(de fapt au costa vreo 3 mil usile, tocul vreo 8 sute de mii si montajul vreo 7). precizez ca nu vreau usi de termopan desi m-ar costa foarte putin din cauza ca furnirul `incalzeste casa`.. la incalzire m am gandit la un sistem devi(sper sa nu ma insel. am linkul in fav) electric deoarece ma gandesc sa nu mai trag gaze desi sunt destul de aproape de noi, dar vreau sa nu mai bag cateva mii de euro in gaze. sistemul devi ma costa(dupa ce am vb cu ei la tel) vreo 1500-1700 euro pt toata casa iar dupa niste calcule empirice facute la telefon curentul ma va costa cam 3 milioane pt incalzirea in timpul iernii(va spun la anul cum se comporta). pt apa calda menajera m am gandit la un boiler electric de 100- 150 litrii incalzit electric(astept parerile si linkurile voastre) suplimentat cu 1-2 panouri solare din acelea care dau caldura si cand sunt nori(radiatie uv sau cum mama dreaq se numesc). scara am conceput-o di lemn si lipita de spatele casei si lunga cat livingul. am renuntat la semineu(ma costa si ala 2-3 mii euro). casa va avea in curte piscina(mica, maxim 12m2 ca nu am castigat inca la loto) gratar din piatra de rau si un mic foisor din lemn. in rest gazon. in dreapta am lasat 3 metrii pana in gard deoarece peste 2 sau 3 ani vreau sa torn 3 stalpi langa casa si 3 incastrati in gard iar deasupra sa torn un planseu de beton(mi se pare cea mai ieftina solutie de a face un garaj si o terasa gratis deasupra pe car sa se intre de la et 1. in proiectul de pe internet acolo era gol living dar l am facut camera din motive obiective). deci casa va avea 120m2 construiti, doua terase(fiecare de 18-20 m2 din care una acoperita-cea din stanga) si un garaj de aprox 16 m2. astept cu interes criticile voastre si promit ca acest topic va fi updatat destul de des. va rog(in limita posibilului) sa postati numai critici/remarci cu privire la imobil/curte/idei constructive(la absolut orice)

Edited by punkt, 20 June 2009 - 09:53.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Mult succes iti doresc ! Doua sfaturi: cheltuieste ceva banuti pe proiectare/ arhitectura (un arhitect bun stie multe, iar tu nu o sa-ti blestemi zilele ca ai construit prost, ma refer inclusiv la impartirea spatiului interior) si evalueaza-ti toate dorintele in bani (piscina etc.). Fii un visator realist. Informeaza-te mereu (materiale de constructii, modele de case, instalatii etc.).

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca am uitat sa precizez ca am gasit o tanara arhitecta care ne face proiectele cu 1200 euro mie si 2000 lui marius(el vrea casa de vreo 200 m2).

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 conu71, on Feb 27 2007, 16:23, said:

cred ca am uitat sa precizez ca am gasit o tanara arhitecta care ne face proiectele cu 1200 euro mie si 2000 lui marius(el vrea casa de vreo 200 m2).
ai grija ca nu doar arhitectul este implicat in procesu' de proiectare. Structura e gindita de un inginer, mai sunt proiectele de termice, sanitare si electrice.

Nu stiu cum imparte cascavalu' arhitecta respectiva :), dar mie i'mi da impresia ca face doar proiectu' de autorizare. Este insuficient pt. o buna executie.

Cred ca peste partea de sanitare si temice mai poti sa sari, ca deh, romanu' e inventiv si descurcaret  :P , dar daca cauti sa'ti faci casa cu o firma si vrei sa fie corect ofertata, atunci ai nevoie de un proiect de executie, iar cu 1200 E nu stiu ce poti face :)!.

E bine sa insisti ca proiectu' de rezistenta sa fie complet. I'ti asiguri astfel viitoru' si relaxarea necesara unor viitoare si necesare baute  :lol:

Te duci la tanti arhitecta si'i spui ca vrei un proiect complet de executie pt. toate disciplinele  :P , si urmareste'i reactiile. Daca se ingalbeneste, dai un pahar cu apa :)....sau poate i'ti faci tu o casa de 100 mp amprenta la sol....asta inseamna o suprafata utila de 75-80 mp....mai bine stai la bloc!

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
din 1200 arhitecta da 500 pe rezistenta si 300 pe instalatii. ei ii raman restul. imi cer scuze ca nu am fost destul de clar de la inceput

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
in sfarsit astazi am semnat actele pt 450 m2 pamant in bragadiru+ 139 m2 drumul aferent. ar fi trebuit sa fac cinste dar notarita m-a usurat de 14 milioane. sa mi traiasca!

Edited by conu71, 28 February 2007 - 20:05.


#7
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005

 conu71, on Feb 28 2007, 20:04, said:

in sfarsit astazi am semnat actele pt 450 m2 pamant in bragadiru+ 139 m2 drumul aferent. ar fi trebuit sa fac cinste dar notarita m-a usurat de 14 milioane. sa mi traiasca!

Poti sa ne zici la ce pret, utilitati ? BTW: mie arhitectul mi-a luat 6euro/mp inclus instalatii (E+S), rezistenta, necesar de materiale, plus ca s-a ocupat si de toate autorizatiile. Eu doar m-am dus si am luat actele. Asa ca mai cauta poate gasesti mai ieftin. Si nu te baza pe un tanar arhitect, incearca sa vezi ce a mai proiectat in zona ta.

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 wub, on Mar 1 2007, 16:46, said:

Poti sa ne zici la ce pret, utilitati ? BTW: mie arhitectul mi-a luat 6euro/mp inclus instalatii (E+S), rezistenta, necesar de materiale, plus ca s-a ocupat si de toate autorizatiile. Eu doar m-am dus si am luat actele. Asa ca mai cauta poate gasesti mai ieftin. Si nu te baza pe un tanar arhitect, incearca sa vezi ce a mai proiectat in zona ta.

6250 euro cu gazele si curentul la 50 de metri. arhitecta este venita cu recomandari foarte bune.

#9
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007
Mult succes, sper ca cei mai cunoscatori ca mine sa iti dea sfaturi... Eu iti spun ca acum 2 ani parintii mei si-au construit o casa la care am participat si eu si am luat-o asa, fara prea multa documentatie. Arhitectul un tampit pe care trebuia sa-l sun mereu si sa-i amintesc eu ce trebuie sa faca, asta dupa ce i-am dat banii... aprobarile si drumurile la primarie multe si scumpe. Muncitorii trebuie intotdeauna supravegheati, iar daca tu te informezi nu e rau sa le arati ca ai habar ca altfel te duc cum vor ei. Stabileste inca de la inceput toate amanuntele, noteaza-le... pe parcurs apar multe si e posibil sa omiti ceva si o sa-ti para rau. Gandeste de doua ori inainte de a face ceva, la anul nu mai faci alta casa! Cheltuielile oricum o sa fie mult peste asteptarile tale... Oricum, sper ca vei avea casa visurilor tale.

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
ieri am platit impozitul pe pamant: 25000 si am deschis ROL. proiectul a intrat pe partea de rezistenta. mai ramane sa vand apartamentul din alexandria. a venit inginerul pop din bragadiru si a marcat terenul. am marcat si eu 3.5 milioane. frumoasa si banoasa meserie are omul:))))

#11
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am gasit sa vand apartamentul din alexandria cu 46000 euro(maine ma duc sa semnez un precontract) din care imi mai raman 44200 dupa ce achit agentia si impozitul. faza proasta este ca nu am proiectul complet si nici autorizatiile scoase. acum proiectul a intrat in faza de 'rezistenta'. problema mea este ca imi este frica sa nu dureze prea mult autorizatiile(proiectul imi iese in max 1 luna). o sa incerc maine ca mama sa mai ramana in apartamentul ala 4-5 luni. nu vreau sa imi pun mama pe drumuri la batranete. astept sfaturile voastre privitor la tot ce am scris pana acum

#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am vandut apartamentul si am luat avans 2000 euro. intre timp nevasta-mea alearga de zor dupa autorizatii. are cineva sistemul devi de incalzire prin pardoseala? de fapt nu stiu de ce mai intreb ca vad ca nimeni nu sare in ajutor ci si alte alea...

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
azi am facut studiul geo-5 mil si am scos din circuitul agricol 250m2 -2,5 mil

#14
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 conu71, on Apr 27 2007, 15:38, said:

... am scos din circuitul agricol 250m2 -2,5 mil
Cat a durat scoaterea din circuit agricol? La mine hartiile is de ceva timp pe drumuri, si aparent o sa mai dureze vreo saptamana-doua :(
Am auzit ca se trimite dosarul la Bucuresti, io fiind din Iasi...poate de aia dureaza ?

Edited by torindan, 27 April 2007 - 16:17.


#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
pt iasi nu cunosc dar la noi au durat actele:
-3 saptamani la giurgiu
-3 saptamani la bucuresti

nu stiu daca ti se trimit actele la bucuresti din pacate. sper sa iti iasa cat mai repede

#16
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

 conu71, on Apr 27 2007, 16:53, said:

pt iasi nu cunosc dar la noi au durat actele:
-3 saptamani la giurgiu
-3 saptamani la bucuresti

nu stiu daca ti se trimit actele la bucuresti din pacate. sper sa iti iasa cat mai repede

La fel a durat si la mine.
Exista termene legale de 10 zile la fiecare etapa.
In cazul meu per total au intarziat 4 zile.
Rezonabil.

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
mi-a placut casa ta ruginel. ps: se pare ca-si cumpara si cumnatul meu pamant chiar langa mine. 200m2+57m2 drumul cu 13000 euro. ca sa il scutesc de cei 1200 de euro dati la proiectare cred ca o sa faca acelasi model de casa ca mine

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
reciclezi valoarea intelectuala?!  :D . Ai grija sa fie totu' legal daca vrei sa refolosesti proiectu', ca nu TU esti proprietaru' de drept.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate