Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Probleme cu Inaltimea

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007
Salut!Sunt Alex am 14 ani si am inaltime 1,56 si sunt mult mai mic decat ceilalti prieteni si colegi de aceeasi varsta.Am scris acest topic pentru a afla metode de a creste foarte repede si totul legat despre inaltime. Multumesc celor care ma vor ajuta.                                                                              :peacefingers:

#2
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Salut, Alex! Bun venit pe Softpedia!
Nu există o soluție magică, sunt o serie de proceduri. Trebuiesc urmate o serie de indicații, toate acestea respectate cu strictețe te vor ajuta. Mă refer la anumite alimente, anumite mișcări sportive, anumite poziții de gimnastică, dacă este cazul unui dezechilibru hormonal - tratament cu medicamente etc.
Trebuie să mergi neapărat la medic! Doar medicul poate analiza și-ți poate spune cum trebuie să procedezi. El poate vedea ritmul tău de dezvoltare și poate decide dacă este normal sau dacă trebuie să faci ceva. Ești încă în perioada de creștere, este posibil ca medicul să considere că totul e ok și mai ai timp să crești sau poate spune ce să faci. Nu știu exact care sunt procedeele medicale de evaluare însă știu că se ia în considerare mostra genetică, echilibrul la nivel hormonal, grafice de dezvoltare, raport înălțime/greutate, proporții etc.
Sfatul meu: nu amâna, mergi neapărat la medic. Dacă primul medic pe care-l găsești nu te ajută, mergi la un altul.
Înțelegi ce-ți spun? NU AMÂNA cu nici un chip! După câțiva ani vor începe să se închidă inelele de creștere la nivel osos și nu se va mai putea face nimic, niciodată! Cea mai mare greșeală pe care o poți face acum este să amâni, să zici: las că merg săptâmâna viitoare, las că merg luna viitoare. Asta este cea mai mare greșeală, o vei regreta mereu.
Nu vreau să te sperii, ești încă f. tânăr, nu ai o înălțime așa mică încât să-ți faci probleme de conștiință și ești abea în prima parte a perioadei de creștere, o să mai crești cu siguranță. Totuși, pentru a te putea ajuta, un medic are nevoie de timp, situațiile astea nu se pot rezolva într-o săptămână sau o lună. E nevoie de luni, de ani. Iar, tu dacă mergi peste 2-3 ani să zicem, până te analizează, până te cheamă la control de 2-3 ori să vadă cum te dezvolți, până una-alta, mai trece un an și treaba începe să se complice rău de tot atunci ...ți-am scris mai sus.
Cel mai bine, du-te acum, o să te ia în evidență, o să te poată monitoriza, o să te poată ajuta...
Pe net sunt o grămadă de site-uri care vând tot felul de pastile și prostii, care promit marea cu sarea. Nu vor decât să-ți ia banii! Pe net te poți documenta să-ți faci idee despre procesul de creștere, dar cu siguranță nu vei putea găsi soluții minune ci doar țepe.

#3
cipival

cipival

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.02.2007

 all3x_is_here, on Feb 24 2007, 01:38, said:

Salut!Sunt Alex am 14 ani si am inaltime 1,56 si sunt mult mai mic decat ceilalti prieteni si colegi de aceeasi varsta.Am scris acest topic pentru a afla metode de a creste foarte repede si totul legat despre inaltime. Multumesc celor care ma vor ajuta.                                                                              :peacefingers:
Alex daca te apuci de facut inot s-ar putea sa te dezvolti mult mai bine,asta daca nu este ceva ereditar.Parintii tai ce inaltime au?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Du-te la un control la spitalul Parhon. (de endocrinologie)

Edited by don_dannielo, 24 February 2007 - 08:23.


#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 all3x_is_here, on Feb 24 2007, 01:38, said:

Salut!Sunt Alex am 14 ani si am inaltime 1,56 si sunt mult mai mic decat ceilalti prieteni si colegi de aceeasi varsta.Am scris acest topic pentru a afla metode de a creste foarte repede si totul legat despre inaltime. Multumesc celor care ma vor ajuta.                                                                              :peacefingers:


salut. si eu aveam cam 1.60 pe la 14 ani si m-am apucat de alergat si de miscari simple de gimnastica.
am tinut-o asa vreo 3-4 ani si am ajuns sa cresc pana la 24 ani.
acum am 1.86. stiu ca nu toata lumea creste pana la varsta asta, dar tu apuca-te de sport si fara tutun si alcool.

#6
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 cipival, on Feb 24 2007, 06:38, said:

Alex daca te apuci de facut inot s-ar putea sa te dezvolti mult mai bine,asta daca nu este ceva ereditar.Parintii tai ce inaltime au?
    am uitat sa spun ceva legat de familia mea...parintii mei sunt foarte inalti...dar si sora mea mai mare cu 4 ani la varsta de 14 ani avea inaltimea de 1.60 si acu are peste 1.70 si ceva...va multumesc...si mai astept raspunsuri.

#7
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007
sa va explic mai exact despre sora mea...la varsta de 14 ani avea 1.59...iar in clasa a 9`a la varsta de 15 ani a inceput sa creasca "non-stop" sa zic asa...si din cea mai mic din clasa a devenit cea mai mare.iar acum cand are 18 ani are inaltimea de 1.78!!!sa fie asa si la mine?mie mi se pare foarte posibil.

#8
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 dobrotescunicol, on Feb 24 2007, 04:21, said:

Salut, Alex! Bun venit pe Softpedia!
Nu există o soluție magică, sunt o serie de proceduri. Trebuiesc urmate o serie de indicații, toate acestea respectate cu strictețe te vor ajuta. Mă refer la anumite alimente, anumite mișcări sportive, anumite poziții de gimnastică, dacă este cazul unui dezechilibru hormonal - tratament cu medicamente etc.
Trebuie să mergi neapărat la medic! Doar medicul poate analiza și-ți poate spune cum trebuie să procedezi. El poate vedea ritmul tău de dezvoltare și poate decide dacă este normal sau dacă trebuie să faci ceva. Ești încă în perioada de creștere, este posibil ca medicul să considere că totul e ok și mai ai timp să crești sau poate spune ce să faci. Nu știu exact care sunt procedeele medicale de evaluare însă știu că se ia în considerare mostra genetică, echilibrul la nivel hormonal, grafice de dezvoltare, raport înălțime/greutate, proporții etc.
Sfatul meu: nu amâna, mergi neapărat la medic. Dacă primul medic pe care-l găsești nu te ajută, mergi la un altul.
Înțelegi ce-ți spun? NU AMÂNA cu nici un chip! După câțiva ani vor începe să se închidă inelele de creștere la nivel osos și nu se va mai putea face nimic, niciodată! Cea mai mare greșeală pe care o poți face acum este să amâni, să zici: las că merg săptâmâna viitoare, las că merg luna viitoare. Asta este cea mai mare greșeală, o vei regreta mereu.
Nu vreau să te sperii, ești încă f. tânăr, nu ai o înălțime așa mică încât să-ți faci probleme de conștiință și ești abea în prima parte a perioadei de creștere, o să mai crești cu siguranță. Totuși, pentru a te putea ajuta, un medic are nevoie de timp, situațiile astea nu se pot rezolva într-o săptămână sau o lună. E nevoie de luni, de ani. Iar, tu dacă mergi peste 2-3 ani să zicem, până te analizează, până te cheamă la control de 2-3 ori să vadă cum te dezvolți, până una-alta, mai trece un an și treaba începe să se complice rău de tot atunci ...ți-am scris mai sus.
Cel mai bine, du-te acum, o să te ia în evidență, o să te poată monitoriza, o să te poată ajuta...
Pe net sunt o grămadă de site-uri care vând tot felul de pastile și prostii, care promit marea cu sarea. Nu vor decât să-ți ia banii! Pe net te poți documenta să-ți faci idee despre procesul de creștere, dar cu siguranță nu vei putea găsi soluții minune ci doar țepe.
la ce alimente,miscari,pozitii te refereai?

#9
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

 all3x_is_here, on Feb 24 2007, 22:50, said:

sa va explic mai exact despre sora mea...la varsta de 14 ani avea 1.59...iar in clasa a 9`a la varsta de 15 ani a inceput sa creasca "non-stop" sa zic asa...si din cea mai mic din clasa a devenit cea mai mare.iar acum cand are 18 ani are inaltimea de 1.78!!!sa fie asa si la mine?mie mi se pare foarte posibil.

Da
Multi din cei pe care i cunosc s-au dezvoltat intre 14 si 18 ani si nu prea s-au omorat cu sportul. Unii din ei chiar si fumau dar totul depinde de metabolism. Iti sugerez sa NU fumezi si sa practici sport, cat mai mult (inot, atletism, baschet). Eu am 1.66 la 18 ani(de 2 ani nu am crescut deloc), cam mic ... Pana acum 2 ani practicam foarte mult sport dar am dat peste tampenia asta numita "internet" si de atunci  :death: . Nu am mai facut deloc sport, m-am apucat de fumat etc.  :death:

ps: sa nu te apuci de sala la varsta asta, stopeaza cresterea

Edited by DjValy, 24 February 2007 - 23:01.


#10
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Eu pe la 12 ani eram mic si gras, am practicat timp de 5 ani arte martiale(2-3 antrenamente pe saptamana) + niste tratamente cu calciu lactic si am obeservat o crestere in inaltime destul de importanta in perioada tratamentelor cu calciu. La 14 ani, am crescut intr-un an 15 cm, si tot asa, acum am 1,85 si 90 de Kg, un pic supraponderal, dar nu se observa. :P

PS Faza cu calciul am mai intalnit-o la cineva care a observat aceleasi efecte.

#11
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 DjValy, on Feb 24 2007, 22:57, said:

Da
Multi din cei pe care i cunosc s-au dezvoltat intre 14 si 18 ani si nu prea s-au omorat cu sportul. Unii din ei chiar si fumau dar totul depinde de metabolism. Iti sugerez sa NU fumezi si sa practici sport, cat mai mult (inot, atletism, baschet). Eu am 1.66 la 18 ani(de 2 ani nu am crescut deloc), cam mic ... Pana acum 2 ani practicam foarte mult sport dar am dat peste tampenia asta numita "internet" si de atunci  :death: . Nu am mai facut deloc sport, m-am apucat de fumat etc.  :death:

ps: sa nu te apuci de sala la varsta asta, stopeaza cresterea
sa inteleg k o sa incep sa cresc de acum incolo??ar fii bne...va multumesc iarasi...apropo...nu fumez...si nici nu vreau...nici nu pun mana...inot am facut 4 luni si la vara ma apuc iar...baschet am facut tot 3 luni si dupa`ia m`am lasat si acu nu mai gasesc unde sa ma inscriu...atletism fac si acum...am participat la campionatul de cros pe tara si am iesit pe locul 4 si eu zic k nu e prea rau mai ales la vasrta mea si inaltimea mea   ^_^  ...eu nu te inteleg...daca ai net si stai pe el de ce nu ai continuat cu sportu...si eu am internet de mai mult de 3 ani si mai mult m-a inspirat in sport (fifa...astea  :lol:  )    mai astept raspunsuri!

#12
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 mwlambo, on Feb 24 2007, 23:00, said:

Eu pe la 12 ani eram mic si gras, am practicat timp de 5 ani arte martiale(2-3 antrenamente pe saptamana) + niste tratamente cu calciu lactic si am obeservat o crestere in inaltime destul de importanta in perioada tratamentelor cu calciu. La 14 ani, am crescut intr-un an 15 cm, si tot asa, acum am 1,85 si 90 de Kg, un pic supraponderal, dar nu se observa. :P

PS Faza cu calciul am mai intalnit-o la cineva care a observat aceleasi efecte.
   Adica daca i-au calciu cresc mai repede???Si daca vreau sa i`au cum fac rost?Prin intermediul medicului sau ma duc la farmacie si cum cer?:P...scuze daca pun intrebari stupide da` ink nu stiu prea multe despre medicina  :P  ....

#13
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

 all3x_is_here, on Feb 25 2007, 21:04, said:

eu nu te inteleg...daca ai net si stai pe el de ce nu ai continuat cu sportu...si eu am internet de mai mult de 3 ani si mai mult m-a inspirat in sport (fifa...astea  :lol:  )    mai astept raspunsuri!

Cand m-am vazut cu net pe masa nu mi-a mai pasat de altceva si stateam aproape toata ziua pe calculator in mare parte jucand jocuri :cursing:

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu vreo 10 ani in urma un coleg a luat nu's ce tratament  sa mai creasca nitel... a crescut destul, are ~1.78, dar partea nasoala esta ca i-au crescut extremitatile neproportional....acum are palme cu degete ciudat de mari pentru corpul lui, labe la picioare la fel, urechi pe masura , nas la fel , ba chiar si sani :)
el zice ca e si o parte buna, ca tot asa i-a crescut si p...a :thumbup:

#15
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Simplu:
Sport: baschet, inot, volei. Sporturi unde trebuie sa tragi de tine si sa sari.
Nu te apuca de gimnastica.
Cluburi de baschet sunt zeeci. si daca esti indemanatic te iau oricat de mic esti.
N-ai nevoie de suplimente si nici de calciu.
La 14 ani nu ar trebui sa-ti faci griji.
O metoda ar fi la centrul de medicina sportiva la lia manoliu o serie completa de teste (costa ceva bani) si inclusiv o radiografie a cartilajelor genunchiului.
O sa-ti spuna cam pana la ce varsta vei creste

#16
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 katman, on Feb 26 2007, 12:01, said:

Simplu:
Sport: baschet, inot, volei. Sporturi unde trebuie sa tragi de tine si sa sari.
Nu te apuca de gimnastica.
Cluburi de baschet sunt zeeci. si daca esti indemanatic te iau oricat de mic esti.
N-ai nevoie de suplimente si nici de calciu.
La 14 ani nu ar trebui sa-ti faci griji.
O metoda ar fi la centrul de medicina sportiva la lia manoliu o serie completa de teste (costa ceva bani) si inclusiv o radiografie a cartilajelor genunchiului.
O sa-ti spuna cam pana la ce varsta vei creste
deci...in primu rand nu sunt din bucuresti...sunt din buzau...de inot ma apuc la vara iarasi...am mai facut astavara 4 luni de inot    ^_^  mei..sa inteleg k eu de acum incep sa cresc mai mult?cam cat pe luna??   :lol:  serios  :lol:

#17
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
depinde cat de mult tragi de tine

#18
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
ohoohoo, la 14 ani cresterea de-abia incepe.
Iti prezic cel putin 1.70 pana sa faci 20 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate