Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

GreenLake

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Stiu ca este in constructie un nou mic cartier rezidential, numit GreenLake residence.
Informatii suplimentare gasiti pe site: http://www.greenlake.ro/

Merita sa te lasi dus de obligatiile contractuale vadit exorbitante promovate de developerii sitului? sau merita sa'ti bati capu' cu constructia unei case construita traditional?

Personal, in urma studiului planurilor de situatie si a pachetului de marketing prezentat de ei pe site, rezulta ceva frumos gindit si bine facut. Dar merita?

In comparatie cu un santier in regie proprie unde intr'un final, in cel mai rau caz, ajungi cu pretul constructiei la 500 E/mp si mai platesti si un teren bun la 200-300 E/mp, sa zicem o parcela de 500 mp => 100-150.000 E doar terenul.

O casa la 250 mp, cu finisaje de bun simt, ajunge undeva maxim la 100.000 E.

Rezulta intr'un final, un vis scump de 250.000 E. Este o exemplificare scumpa si usor exagerata.

Baietii de la green lake, vind un mp de constructie, cu 2200 E/mp, 2400 E/mp....desi pe site nu am gasit info concludente, pot presupune ca un apartament generos are aprox. 100 mp....cine draq da peste 200.000 pe un apartament?!!!....ma rog, poate incepe astfel polemica :)

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
intotdeauna recomand ca sa cauti referinte despre dezvoltator si puterea lui de a duce la bun sfarsit un astfel de proiect.

daca te uiti bine pe site-ul respectiv si te duci pe siteul developerului acolo la sectiunea news o sa dai de niste date interesante:

January 23 Technical Olympic USA provides further update on recent events concerning the Transeastern joint venture

January 4 New appointments by the Board of Directors of TOUSA

January 4 Verdict of the Three-Member Misdemeanors Court of Athens

not very pleasant , i must say.

#3
VSOP

VSOP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2008

 turbo trabannt, pe Feb 14 2007, 16:38, a scris:

intotdeauna recomand ca sa cauti referinte despre dezvoltator si puterea lui de a duce la bun sfarsit un astfel de proiect.

daca te uiti bine pe site-ul respectiv si te duci pe siteul developerului acolo la sectiunea news o sa dai de niste date interesante:

January 23 Technical Olympic USA provides further update on recent events concerning the Transeastern joint venture

January 4 New appointments by the Board of Directors of TOUSA

January 4 Verdict of the Three-Member Misdemeanors Court of Athens

not very pleasant , i must say.

developerul din greenlake se numeste QLD, fostii de la Technical Olympic.....Stie cineva mai multe despre ei?....Sunt seriosi?.Vad ca se chinuie sa termine prima faza a proiectului....

#4
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Poate o sa ziceti ca am eu un fix dar uitati-va la poza, asta e chiar in axul pistei de la Baneasca. Nu concep proiect exclusivist plasat asa. Nu e in regula. Desi imi plac enorm avioanele, nu le vreau zburand fix pe deasupra casei mele de sute de mii de euro...

Attached Files



#5
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Si mie imi plac enorm avioanele, dar sa mergeti intr-o zi in Parcul Bazilescu (mai la stanga de locul incercuit de arp, chestia aia verde) sa vedeti cum e - o frumusete, chiar imi place sa ma uit la avioane cum planeaza, nu au mai mult de 300m inaltime, cred. La Green Lake probabil ca trebuie sa ai grija cand ridici veluxul de la mansarda :D

#6
mickyt

mickyt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.02.2008
nu e bine sa ai casa exact langa aeroport (google it) din cauza poluarii mari. in alte tari casele de langa aeroporturi au f. mari discount-uri, tocmai din cauza asta. la noi .... :D

 coldplay, pe Sep 17 2008, 15:06, a scris:

Si mie imi plac enorm avioanele, dar sa mergeti intr-o zi in Parcul Bazilescu (mai la stanga de locul incercuit de arp, chestia aia verde) sa vedeti cum e - o frumusete, chiar imi place sa ma uit la avioane cum planeaza, nu au mai mult de 300m inaltime, cred. La Green Lake probabil ca trebuie sa ai grija cand ridici veluxul de la mansarda :D


#7
VSOP

VSOP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2008

 arp, pe Sep 17 2008, 14:00, a scris:

Poate o sa ziceti ca am eu un fix dar uitati-va la poza, asta e chiar in axul pistei de la Baneasca. Nu concep proiect exclusivist plasat asa. Nu e in regula. Desi imi plac enorm avioanele, nu le vreau zburand fix pe deasupra casei mele de sute de mii de euro...

Hai sa va dau o veste buna.....Se discuta,si asta foarte serios, sa se desfinteze aeroportul Baneasa.Cand si cum, ramane de vazut......In nord s-au adunat o gramada de smecheri si influenti, care, fara sa vrea, ne fac si noua diverse avantaje....... ;)  ;)

#8
Andrei29

Andrei29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007

 VSOP, pe Sep 17 2008, 12:37, a scris:

developerul din greenlake se numeste QLD, fostii de la Technical Olympic.....Stie cineva mai multe despre ei?....Sunt seriosi?.Vad ca se chinuie sa termine prima faza a proiectului....

Sunt o firma relativ mare.
In Bucuresti au terminat un complex in Herastrau pe Soseaua Nordului, care arata si e facut bine. Va atasez o poza. De asemenea mai au in proprietate jumatate din peninsula Tei Toboc unde s-au apucat si acolo de constructie.  Daca pretul ti se pare in regula, alte probleme nu cred ca pot aparea.

Succes !

Attached Files



#9
Alex Lens

Alex Lens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 12.06.2006
Vad ca nimeni nu mai vorbeste de Green Lake Residence.

Sta cineva pe acolo? Cum este viata prin complex (ma rog, jumatate de complex...)?

Ce preturi mai au la apartamente?

Oare il vor termina?

Mie mi se pare un complex promitator, numai ca e liniste totala pe net referitoare la el.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Vad ca nici site-ul nu le merge. In ce stadiu e proiectul ? S-a finalizat, s-a vandut ?

#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 terratec, pe 10th January 2011, 21:19, a scris:

Vad ca nici site-ul nu le merge. In ce stadiu e proiectul ? S-a finalizat, s-a vandut ?

cumva este asta :
http://www.greenlakeresidences.ro/

cam comunista atitudinea asta de dezinformare, le merge siteul....

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Link-ul dat de Paradigmatic nu functioneaza.
Daca eu sunt manipulator comunist, cei care au manipulat piata acum 3-4 ani cum sunt ? Manipulatori capitalisti ? :)

#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 terratec, pe 16th January 2011, 03:43, a scris:

Link-ul dat de Paradigmatic nu functioneaza.
Daca eu sunt manipulator comunist, cei care au manipulat piata acum 3-4 ani cum sunt ? Manipulatori capitalisti ? :)

exact, crezi ca in capitalism nu se fac manipulari ? :thumbup:  :naughty:

#14
z_naicul

z_naicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2007
tocmai ce am fost pe la ei, sa vad un apartament de 4 camere. din drumul mare, cu 4 benzi, intri pe o strada cam desfundata, la ora la care scriu plina de hartoape si zapada. daca nu ai o masina cu o garda mai mare la sol, mie personal mi-ar fi mila sa o bag pe drumul respectiv.

in complex drumurile nu erau curatate de zapada, doar ce era batatorit de masini (s-au mutat fff putini). pretul pentru un ap de 4 camere, in jur de 115 mp UTILI trece de 200k euro (cu TVA), ceea ce mi se pare enorm. si apartamentul nu e cine stie. pe mine personal chiar nu m-a incantat de loc. nu stiu ce naiba numesc astia LUX la aceste apartamente, de au preturile astea enorme, dar numai lux nu e. este un apartament obisnuit, si nimic mai mult. eu personal mai mult de 1000 euro/mp util, cu tva cu tot, nu as da, luand in considerare ce ofera, amplasare, etc. or sa mai scada si ei preturile prin vara, ca nu or sa aiba ce face, dar deocamdata cred ca-i mai pasuieste Bancpostul. sau poate chiar Bancpostul nu-i lasa sa scada preturile, mai stii?

#15
Alex Lens

Alex Lens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 12.06.2006

 z_naicul, pe 25th January 2011, 15:57, a scris:

tocmai ce am fost pe la ei, sa vad un apartament de 4 camere. din drumul mare, cu 4 benzi, intri pe o strada cam desfundata, la ora la care scriu plina de hartoape si zapada. daca nu ai o masina cu o garda mai mare la sol, mie personal mi-ar fi mila sa o bag pe drumul respectiv.

in complex drumurile nu erau curatate de zapada, doar ce era batatorit de masini (s-au mutat fff putini). pretul pentru un ap de 4 camere, in jur de 115 mp UTILI trece de 200k euro (cu TVA), ceea ce mi se pare enorm. si apartamentul nu e cine stie. pe mine personal chiar nu m-a incantat de loc. nu stiu ce naiba numesc astia LUX la aceste apartamente, de au preturile astea enorme, dar numai lux nu e. este un apartament obisnuit, si nimic mai mult. eu personal mai mult de 1000 euro/mp util, cu tva cu tot, nu as da, luand in considerare ce ofera, amplasare, etc. or sa mai scada si ei preturile prin vara, ca nu or sa aiba ce face, dar deocamdata cred ca-i mai pasuieste Bancpostul. sau poate chiar Bancpostul nu-i lasa sa scada preturile, mai stii?


Drumul ala de acces e chiar de toata jena. Am numarat cel putin 5 gropi mari, mai mult de 20km/h iti atingeai sigur masina. Si in plus, mai incolo pe drum, dupa complex, erau niste case de alea darapanate, carpite cu diverse culori, exact cum se vad prin satele vechi si pline de colorati. Apropo si erau cel putin vreo 15 negri mititei care se jucau prin zona, ceea ce m-a dezumflat de tot.

Mi-au placut in schimb cum erau construite blocurile, apartamentele, culorile si materialele. Pareau decente si trainice. Insa e mai putin de jumatate de cartier construit. Si ca pret, intr-adevar e destul de mare.

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Alex Lens, pe 27th January 2011, 19:05, a scris:

Drumul ala de acces e chiar de toata jena. Am numarat cel putin 5 gropi mari, mai mult de 20km/h iti atingeai sigur masina. Si in plus, mai incolo pe drum, dupa complex, erau niste case de alea darapanate, carpite cu diverse culori, exact cum se vad prin satele vechi si pline de colorati. Apropo si erau cel putin vreo 15 negri mititei care se jucau prin zona, ceea ce m-a dezumflat de tot.

Mi-au placut in schimb cum erau construite blocurile, apartamentele, culorile si materialele. Pareau decente si trainice. Insa e mai putin de jumatate de cartier construit. Si ca pret, intr-adevar e destul de mare.

http://maps.google.c...,277.15,,0,6.49

sisesti se vede pe google folosind omuletul cel galben, deci masina lor a fost pe acolo. imaginile sunt din vara. multe vile pe sisesti. unde sa ma duc sa vad tiganusii ?

#17
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Din pacate tiganusii construiesc blocuri... Majoritatea blocurilor din zonele dobrogeanu gherea si jiului sunt facute de tigani.
Evident ca nu as avea curaj sa ma mut intr-un astfel de imobil, dar oare chiar exista cineva care cumpara?!

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 tottenham_1882, pe 28th January 2011, 00:00, a scris:

Din pacate tiganusii construiesc blocuri... Majoritatea blocurilor din zonele dobrogeanu gherea si jiului sunt facute de tigani.
Evident ca nu as avea curaj sa ma mut intr-un astfel de imobil, dar oare chiar exista cineva care cumpara?!

aha, acum am inteles, blocurile din green lake si de pe sisesti sunt construite de tiganushi. deci sisesti sau jiului sau adobrogeanu gherea sunt practic aceeasi zona.
acum am inteles.
asta inseamna sa vorbesti cu cineva informat si sincer !
multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate