Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Locuri de campare în România și în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#1
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Ar fi interesant sa stim pe unde va duceti cu corturile prin tara.Cat de frumoase sunt, cat de mizere sunt, daca sunt amenajate sau nu.Daca ajungi la aceste locuri de campare cu masina sau pe jos, cat de greu se ajunge la ele, daca sunt aglomerate sau nu.Cam tot ce se poate spune despre locuri de campare.

#2
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Pentru cei care se vor duce in Apuseni am sa le vand un pont pe care eu nu l-am stiut cand am fost acolo prima data.Nu merita sa campezi la Padis pentru ca in primul rand esti cam departe de majoritatea obiectivelor turistice (cu exceptia Cheilor Somesului Cald-Cetatea Rdasei) iar in al doilea rand ca sa-ti faci nevoile trebuie sa mergi destul pana la o mica portiune impadurita care arata si miroase execrabil.
Mult mai avntajos este sa campezi "La Grajduri" (Canton Glavoi), loc semi amenajat si mult mai frumos.Ce-i drept mi s-a parut putin cam aglomerat dar tinand cont ca este la cateva minute de Cetatile Ponorului, si mai aproape de celelalte obiective turistice, pot spune ca merita.Mai ales ca zona este mai frumoasa de cat Padis.
Si in primul rand are un mic chiosc de unde poti cumpara aproape orice: paine, bautura, hartie igenica, harti, filme, etc.
Aici se poate ajunge cu masina dar nu pleca din Stei(Chiscau).Alte variante: Cluj, Huedin, Albac.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
ptr mare, se pare ca a fost ridicata interdictia de amplasare a corturilor pe plaja.
este cam aglomerat  mai ales in w/e dar totodata se face si atmosfera. exista WC-uri si dusuri amenajate (dar cam scumpe) si sunt o gramada de terase si chioscuri, la care nu se aude manele, chiar la limita plajei.
nu trebuie sa platesti nimic
se poate parca masina aproape.
este cam zgomotos dar ptr mare merge.

in muntii piatra craiului - la cabana Curmatura, zona foarte phaina, wc-ul in padure iar apa de la un izvor relativ aproape (max 500 m). la cabana nu prea gasesti mare lucru in afara de conserve si alcool nashpa.
trebuie sa platesti o taxa la cabanier
se ajunge din zarnesti cam in 2-3 ore pe jos, este si un drum de masina dar eu nu am venit asa.


in fagaras pe transfagarasan
la cabana Curmatura - loc amenajat (WC+dus),
se plateste la cabana

#4
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
In Piatra Craiului mai poti campa si la Plaiul Foii.Locul, in ceea ce priveste privelistea, este foarte frumos.
Poti campa in multe locuri pe aceasta vale foarte mare dar intai cauta un izvor pentru a nu fi foarte departe de el.Desi locul nu este amenajat, se plateste la propietarii locului respectiv chiar daca nu ai cum sa verifici daca ei sunt adevaratii propietarii: pont - sevritii cu ceva traie si platiti mai putin.WC in padure, daca rezisti la apa rece poti sa faci chiar si o baie in Barsa.
Se ajunge usor cu masina pe drum de tara si trebuie sa ai la tine provizii pentru ca nu prea ai de unde cumpara mancare, bautura, etc.Poate doar de la cabana dar nu stiu la ce preturi.
Manelisti?Valea e foarte mare, asa ca daca sunt  ii poti evita.
Intr-o singura zi poti sa faci o buna bucata din creasta.Atentie insa, e cam dificil! :)

#5
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Am uitat sa spun  despre Plaiul Foii ca atunci cand plecatii pe undeva lasati pe cineva la cort sau puneti pe cineva sa va supravegheze cortul pentru ca nu se stie cine va poate vizita in lipsa voastra.Dar mai periculoase sunt vacile ce pasc printre corturi!Vi-l pot pune la pamant in 2 miscari!

#6
mtode

mtode

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.11.2003
Daca vorbim de Locuri de Campare: Cel mai fain camping pe care l-am intalnit pana acum este "Camping Univers" din Baile Tusnad. E super fain amenajat si gasesti cam de toate la preturi bunicele. Au si casute, iar fiecare loc de campare e prevazut cu prize, loc pentru gratar, etc.
Buda si cabinele de dus nu sunt chiar la standardele celorlalte utilitati dar...e bine ca sunt!!!!
am mai stat la Lacul Rosu insa nu e amenajat, iar pentru buda trebuie sa platesti de fiecare data pentru niste conditii infecte + ca se inchide la ora 20:00!!! Bine ca taxa de campare stiu sa cera!!!
Si o intrebare: Poate sa ne spuna cineva cate ceva despre locurile de campare de pe Valea Prahovei?????...exista ? ..ca eu n-am prea gasit!

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
pai pe soseaua dintre Busteni si cabana Gura Diham e plin de corturi.
nu va sfatuiesc sa campati acolo (e plin de manelisti).
mai dragut cred ca ar fi la cabana Susai, se ajunge din Predeal pe un drum forestier relativ bun. se mai poate ajunge cu masina si la cab Padina sau si mai bine pe platou.

#8
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
Poiana Vaii Cerbului: se gaseste relativ usor ... In traseul Busteni - Gura Diham - Valea Cerbului-Cabana Vf. Omu
La prima stana intalnitain sensul urcarii in dreapta se lasa un drumeag.
In 50 - 60 m se face o poiana la baza Coltilor Morarului
Este un loc imprejmuit cu sarma ghimpata.(prietenii stiu de ce ;))
Sfaturi..?
Goliti conservele (agatate de sarme) de apa si puneti 2 pietricele!!!
Mancarea trebuie sa o puneti in doua locuri! la distanta de minim 20 de metrii!!! asta doar daca vreti sa mai aveti ce mai manca!
In zona este bine de stiut ca sunt (erau cel putin pana in 2002) 5 familii de ursi ce isi disputa paraul din apropiere.


Locul asta e pentru cei care cauta adrenalina la maxim!!!
Noaptea este de cosmar!!!
Numai fosnete si licariri prin padure etc
etc
etc

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by masterbobs
.............
In zona este bine de stiut ca sunt (erau cel putin pana in 2002) 5 familii de ursi ce isi disputa paraul din apropiere.


Locul asta e pentru cei care cauta adrenalina la maxim!!!
Noaptea este de cosmar!!!
Numai fosnete si licariri prin padure etc
etc
etc


mdaaa,

cred si eu ca o sa dam pe afara de adrenalina
cred ca o cam cauti cu lumanarea daca chiar campezi acolo

#10
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
e... domnilor eu sant incercat cu ursu...
pe langa motelul voina(4km distanta), pe drumul ce duce la cabana batrana, acum 2 ani pe la 1 noaptea sa gasit sa-mi rupa unul cortul . exact la picioarele mele... senzati maxime...  nu va mai zic.. frumoasa zona,
dar a doua zi campam langa motel... oarecum mai linistit noaptea...

#11
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Eu in '96 cu inca 5 prieteni am campat in Gura Diham dar nu unde era aglomeratia de corturi, ceva mai retras. Evident mancarea in cort, nu eram cu masina, si evident ca am fost atacati de urs. Cortul sfasiat il mai am si acum dovada. Slava Domnului ca nimeni nu a patit nimic!
Cel mai misto era ca noi, din cortul atacat, strigam dupa ajutor la prietenii din celalat cort, iar ei ne spuneau sa terminam cu glumele...
A doua zi ne-am mutat corturile (am cusut ramasita mea de cort) in mijlocul campingului si am mai stat o saptamana. Cred ca si acum mai vin ursii la tomberon si noaptea ii puteti vedea cum se hranesc cu resturi. Merita sa stati catvea zile pentru asta, chiar daca e foarte aglomerat si cam galagios.

#12
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
eu va recomand cheile lapusului, din jud. MM. detalii la http://www.muscarul.as.ro/lapus.htm
e o zona f. buna de pescuit, asa ca... aviz amatorilor. se pot face si ceva catarari, drumetii etc. e super, ce mai.

#13
moratticipi

moratticipi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2004
Salutare!M-am inscris si eu acum pe aici si vreau sa va intreb cam unde am putea campa prin Maramures,Moldova.Plec sambata inspre Baia mare, apoi merg spre Moldova la manastiri.

#14
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
la campulung moldovenesc eu am campat 2 seri in curtea unei pensiuni (RIDANA) gratis... mancare excelenta, servire buna, amabilitate . dar se afla la 4 km de campulung,  are si casute, si cazare inside.... depinde cumitzi place . anul trecut a fost mishto' si mi-a placut . daca nu s-a schimbat prea mult merita....

#15
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
80 000 lei (aprox. 2 euro)/zi locul de campare la cabana Curmatura!
Zona e superba dar cam mult 80 000, nu?

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
tocmai am venit dintr-o minivacanta pe parcusul careia am folosit cateva locuri de campare foarte bune:
1. pe Transalpina, aproape de cabana Obarsia Lotrului (cumva vis a vis de ocolul silvic, dar mai spre stanga 50-70m), in padure pe malul raului. Nu erau foarte multe corturi, iar oamenii foarte de treaba. - nu costa nimic, iar in continuare daca cobori in Petrosani ai parte de privelisti superbe.
2. aproape de Hunedoara, 10-15 Km pe lacul Teliuc, poate din cauza ca a fost sambata dar foarte nasol, multi manelisti, discoteca pana pe la 3-4 am. partea buna este ca nu te taxeasza nimeni
3. Sighisoara -  pe deal-ul opus cetatii, localnici stiu locul de "la Vila". din oras se poate urma indicatorul de camping. Foarte frumos, dar cu taxare pe masura 50.000 Le/persoana + 50.000 lei/masina. Conditiile bune (WC, dus apa calda, etc) dar parca un pic prost organizat, utilitatile (WC+dus) sunt intr-o cabana de lemn care bineintele in timp va incepe sa puta.
4. Cabana Capra - pe Transfagarasan - peisaje superbe, nu prea aglomerat, conditii relativ nashpa dar padurea-i la 2 pasi - 70.000 lei/cort+40.000 lei/masina

#17
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
iata citeva adrese de campare...


erau tabele, dar nu mergea atasat ca .doc...

Attached Files



#18
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
IC Ponor / Tabara pentru copii cu un teren mare imprejur
Vorbesti cu patronii si te lasa.
oricum la 150.000 locul de dormit cand este liber ati putea sa stati si la casute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate