Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Crede si nu cerceta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#19
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Dumnezeu exista. Daca vrei sa ma convingi contrariul spune-mi cine a vreat materia? Eu cred in teoria evolutionista, dar inainte de a fi Pamantul si resul planetelor cum le stim azi ce era? Cine le-a creat, cum au ajuns acolo, cine determina toate miscarile din Univers?(in afara de gravitatie)

#20
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Tu cum dovedesti ca exista? Ca nu ai explicatie pentru ceva neaparat trebuie sa spui ca exista? Asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o pe ziua de azi.

#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmwlambo, on Mar 2 2007, 18:45, said:

Dumnezeu exista. Daca vrei sa ma convingi contrariul spune-mi cine a vreat materia? Eu cred in teoria evolutionista, dar inainte de a fi Pamantul si resul planetelor cum le stim azi ce era? Cine le-a creat, cum au ajuns acolo, cine determina toate miscarile din Univers?(in afara de gravitatie)
Dumnezeu e responsabil pentru inertie sau miscarile electronilor pe orbitali ? :rolleyes: Interesant :)

#22
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Eu nu am spus vreodata ca nu exista, doar ca nu ai cum sa dovedesti ca e acolo. Inexistenta unei explicatii nu implica divinitatea in respectiva creatie, doar daca nu ai ce face si crezi orice.
Samuel L Jackson o sa-ti explice mai bine: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BT5p9GCCUto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Edited by FadeToBlack, 02 March 2007 - 23:16.


#23
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostFadeToBlack, on Mar 2 2007, 23:07, said:

Tu cum dovedesti ca exista? Ca nu ai explicatie pentru ceva neaparat trebuie sa spui ca exista? Asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o pe ziua de azi.
Uita-te in jur (nu te injur :lol: trebuia sa o zic)  ce vezi? materie...de unde vine? cum a ajuns aici? unde era acum 6 miliarde de ani? unde era acum 7 miliarde de ani? Exista vreun inceput sau sfarsit? Incotro ne indreptam? (in afara de o parodie nationala). Raspunsul se afla in jurul tau, deschide-ti mintea!

#24
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Da, si de ce m-ar limita religia?

#25
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Religia defapt e o unealta de a 'imblanzi' un popor, de a-i distrage atentia de la alte probleme; religia a aparut din cauza lispei raspunsurilor, relatia fiecaruia dintre noi cu Dumnezeu e una personala si nu cred ca avem nevoie de Biserica sa ne mijloceasca. Pana la urma religia e ceva care ne defineste ca facand parte dintr-un popor, e bucata din identitatea noastra nationala. Religia iti poate arata calea spre solutie, dar nu si solutia.

#26
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
E o sintagma inventata de catolici.

Cerceteaza si crede!

#27
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006
Daca Dumnezeu e omniprezent si atotstiutor, el nu stia dinainte ca omul o sa pofteasca la marul ala blestemat? De ce l-a mai pus acolo? Ca sa ne nastem deja pacatosi? De ce n-a facut o lume buna in care toata lumea sa se iubeasca?  :P

#28
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
I-a dat omului libertate, asta ne diferentiaza de animale, libertatea gandurilor si faptelor.

#29
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Religia e unealta de manipulare in masa, dar asta-i alta poveste. Religia ar trebui sa aiba un rol spiritual, iar oricine e deschis la minte nu va tine cont de "Crede si nu cerceta" si va cauta raspunsurile, iar cand nu gaseste unul nu va da "vina" pe Dumnezeu, pentru ca el nu a gasit o explicatie, care poate ca nu e evidenta sau poate nu e disponibila intr-un anumit timp.
Fiecare crede ce vrea. Dumnezeul tau poate sa nu fie Dumnezeul meu. Gandeste-te putin la musulmani si la crestini. Fiecare spune despre celalalt acelasi lucru: Dumnezeul meu e cel real. Alta discutie si asta...
Exista anumite lacune in Biblie, asta se observa clar. E clar de asemenea ca anumite parti ar fi trebuit introduse, ca doar tot oamenii lui Iisus le-au scris, dar biserica refuza. Din partea mea (orice conspiratie e buna, de altfel) poate ca biserica stie ceva si nu ne spune noua, poate ca tin extrateresti la Vatican, cine stie...doar ca nu o sa stii vreodata adevarul citind biblia. Cam toate lucrurile descrise in cartea sfanta (doar pura sinonimie) au o explicatie plauzibila, existand insa aici si lipsuri evidente, iarasi. Doar ca acum 500 de ani nu se puteau demonstra nici jumatate din lucrurile demonstrate in prezent. Totul tine de trecerea timpului.

#30
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostFadeToBlack, on Mar 3 2007, 00:00, said:

Gandeste-te putin la musulmani si la crestini. Fiecare spune despre celalalt acelasi lucru: Dumnezeul meu e cel real.
Gresesti, Dumnezeu e acelasi si la evrei si la crestini si la musulmani.

#31
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postraluca_risca, on Mar 2 2007, 23:59, said:

Daca Dumnezeu e omniprezent si atotstiutor, el nu stia dinainte ca omul o sa pofteasca la marul ala blestemat? De ce l-a mai pus acolo? Ca sa ne nastem deja pacatosi? De ce n-a facut o lume buna in care toata lumea sa se iubeasca?  :P
Uita-te la Avocatul diavolului. Se ofera o explicatie plauzibila oarecum, dar in acelasi timp si pur Hollywoodiana. Libera alegere a omului e problema. Ai la dispozitie foarte multe optiuni, doar ca trebuie tu sa alegi ce sa faci. Intr-un fel nu ai limite, intr-un fel ai. E democratie. Nu ai limite in cadrul limitelor.

#32
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

View Postmwlambo, on Mar 3 2007, 00:00, said:

I-a dat omului libertate, asta ne diferentiaza de animale, libertatea gandurilor si faptelor.
Pai el stia dinainte ca noi vom calca stramb. De ce a facut asta? Poate ca este un Dumnezeu narcisist caruia ii place sa-i faci zilnic matanii si sa-i ceri iertare ca- gresit, desi el stia ca tu o sa gresesti.
P.S. Eu cred, dar cercetez.

#33
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Eu nu cred in Dumnezeul asta de care spun popii la biserica. Dumnezeu ar trebui sa fie bun, iertator, nu o persoana oarecum sadica. Cel putin asa e afisat...daca nu faci aia o sa te pedepseasca Dumnezeu. Iarasi, Dumnezeu e perceput diferit in diferite religii, iar la noi se insista pe partea cu pedeapsa (crestin-ortodocsi).

#34
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postmwlambo, on Feb 1 2007, 14:22, said:

Oare sa fie din cauza incapacitatii intelectuale ale primilor preoti si calugari crestini de a explica existenta divinitatii? :scratchchin:
Poate erau mai multe, incapacitățile, dar acum că știm care sunt, să le combatem!

#35
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmwlambo, on Feb 1 2007, 14:22, said:

Oare sa fie din cauza incapacitatii intelectuale ale primilor preoti si calugari crestini de a explica existenta divinitatii? :scratchchin:
E si asta o explicatie, pana la urma, nu erau prea deschisi la minte in zilele respective...

#36
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Crede si nu cerceta, nu exista in Biblie si nici nu a fost folosita de crestinii din primele veacuri crestine. A facut parte din propaganda anticrestina de dinainte de revolutie, pentru a-l  indeparta pe om de Dumnezeu. Nu are nimic comun cu crestinismul.

:mellow:


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate