Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panasonic Fz8

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Tocmai ce a fost anuntat urmasul lui Fz7....Panasonic Fz8..

Are cateva imbunatatiri fata de modelele precedente,unele chiar interesante:trage si RAW,display si EVF cu rezolutie mai mare,mod video mai bun,procesor Venus 3 optimizat pentru noise mai mic,etc.

Edited by catalinmariescu, 31 January 2007 - 13:00.


#2
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Sunt tare curios ce au facut in privinta zgomotului. Consider ca asta e cea mai mare buba la panasonic. Totusi s-au incapatanat sa mai ingramadeasca in megapixel pe un senzor la fel de mare.

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Panasonic a iesit pe piata in stil mare anul asta lansand mai multe modele(10) decat se asteptau cei interesati,foarte interesante si Tz2 si Tz3.

Lumix DMC-TZ3 [specs]

    * 8.5 total Megapixel CCD; camera only uses 7.2 Megapixels of that so you can get the 28 mm wide-angle at any aspect ratio (4:3, 3:2, and 16:9)
    * F3.3-4.9, 10X optical zoom lens, equivalent to 28 - 280 mm
    * Optical image stabilization
    * Compact stainless steel body (by ultra zoom standards) will come in silver, blue, and black
    * 3.0" LCD display (230,000 pixels) with Power LCD and High Angle modes
    * Venus Engine III
    * Built-in lens cap (yay!)
    * AF-assist lamp
    * Point-and-shoot operation
    * Clipboard function "holds and retrieves useful information"
    * Dual image playback lets you compare two images, one above the other
    * Records movies at 848 x 480 or 640 x 480 (30 fps) with sound
    * 12.7MB onboard memory plus SD/SDHC card slot
    * Uses proprietary li-ion battery; 270 shots per charge
    * Optional underwater case
    * Ships in March for $350

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Ma bucura tendinta pe care o au producatorii in ultimul timp de a pune pe compacte obiective a caror plaja focala incepe de la 28mm. Probabil orice amator mai serios care are o compacta din generatiile mai vechi a simtit la un moment dat lipsa wide-ului.
Acum nu mai trebuie decat sa scrie in manualele de utilizare ca nu e bine sa se faca portrete la aceasta focala :P

#5
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Incetu cu incetu se ridica si ei putin mai sus, ca sunt cam anonimi, toata lumea se arunca pe Cannon,Olimpus,Sony etc.

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Au iesit mai demult din anonimat,au si au avut destule modele cu mare succes la public,singurul lucru care ii tine deoparte inca de locul 1 e chestiunea cu zgomotul de imagine cam de la ISO 200 in sus.

#7
Tavi_p

Tavi_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2007
Sunt posesorul unui FZ5.
FZ8 are marele dezavantaj de a avea Venus III. Acest engine, care e prezent si pe FZ50, reuseste sa strice tot ce inseamna poze facute la ISO mai mare de 200 (in comparatie cu suratele cu Venus II). Problemele apar in doua "zone":
- "colour bleeding" e termenul folosit de unele site-uri pentru erorile privind culoarea rosie (intervin variatii de tonalitate)
- eliminarea zgomotului de imagine e destul de dura, mai buna e o imagine cu mai putina procesare (a camerei foto) in privinta zgomotului si cu mai mult detaliu iar problemele legate de zgomot se pot procesa cu div. softuri.
Un alt dezavantaj il reprezinta marimea senzorului, care e aceeasi ca si la FZ5 => zgomot mai mare.
Altfel aceeasi optica, excelenta (un plus il reprezinta focusul manual, care il are si FZ7, dar FZ5 nu) ca si la precedentele modele.

#8
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 Tavi_p, on Feb 21 2007, 11:46, said:

Sunt posesorul unui FZ5.
FZ8 are marele dezavantaj de a avea Venus III. Acest engine, care e prezent si pe FZ50, reuseste sa strice tot ce inseamna poze facute la ISO mai mare de 200 (in comparatie cu suratele cu Venus II). Problemele apar in doua "zone":
- "colour bleeding" e termenul folosit de unele site-uri pentru erorile privind culoarea rosie (intervin variatii de tonalitate)
- eliminarea zgomotului de imagine e destul de dura, mai buna e o imagine cu mai putina procesare (a camerei foto) in privinta zgomotului si cu mai mult detaliu iar problemele legate de zgomot se pot procesa cu div. softuri.
Un alt dezavantaj il reprezinta marimea senzorului, care e aceeasi ca si la FZ5 => zgomot mai mare.
Altfel aceeasi optica, excelenta (un plus il reprezinta focusul manual, care il are si FZ7, dar FZ5 nu) ca si la precedentele modele.

Nu stiu daca se poate pronunta un verdict deocamdata pt FZ8, avand in vedere ca testele nu s-au facut pe modele de serie. In orice caz, nu pare sa fie cine stie ce upgrade la FZ7. As fi curios sa vad EVFul ala nou.

#9
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Din pacate FZ8 face parte dintr-o clasa de aparate care se adreseaza unei categorii de utilizatori pentru care sunt mai importante specificatiile decat calitatea propriu-zisa a imaginii.
Nu ma astept la cine stie ce mare fas.

#10
Profetu13

Profetu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2007
Cand credeti ca va ajunge si la noi FZ8-u si cam pe la ce pret ?

#11
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005
Eu din cate am vazut pe net, sincer nu e mare diferenta intre FZ7 si FZ8 (acum depinde de pret). Doar ca are un EVF mai mare si cu mai multi pixeli, LCD cu pixeli mai multi si inca 1MP inghesuit tot pe acelasi senzor.
Eu sunt multumit de FZ7, asa ca FZ8 il vad cam inutil.

"Din pacate FZ8 face parte dintr-o clasa de aparate care se adreseaza unei categorii de utilizatori pentru care sunt mai importante specificatiile decat calitatea propriu-zisa a imaginii.
Nu ma astept la cine stie ce mare fas."

Totusi sunt destui care vor sa invete fotografie si nu au banii necesari pt un DSLR (unde calitatea pozelor e alta). Insa eu sunt de parere ca daca te pricepi un pic, poti sa scoti poze bune din aparate de genul FZ8, S3IS, etc.
Poate tu ai bani de investit intr-un DSLR, pe care altii il vad inutil (din punctul de vedere al pretului) sau nici macar nu stiu sa il foloseasca. Si atunci normal ca se orienteaza spre alta categoie de camere.

#12
lucisucu

lucisucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2007
in modul de fotografiere "scena" fz8 are modul Intelligent ISO (care habar nu am cum se comporta). Asta s-ar putea sa mai salveze din zgomot. din cate am vazut pe dpreview la ISO 400 este cu o secunda mai destept decat fz7...  ( :wallbash: posesor de fz7, exasperat de zgomot)

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Dcresource.com a postat de curand review-ul pentru Panasonic FZ8,rezultatele nu sunt cele mai bune dar aparatul este recomandat celor care fac poze in lumina buna/ISO100:

"The Panasonic Lumix DMC-FZ8 is a full-featured ultra zoom camera that offers robust performance, tons of features, and a solid design, all for under $350. It's kept from greatness only by its overaggressive noise reduction, which noticeably reduces image quality, especially in low light, or if the ISO is higher than 100. For the typical digital camera buyer, who will be printing 4 x 6's and maybe an occasional 8 x 10, the noise reduction isn't a huge issue, and for those people I can highly recommend the FZ8. If you like to take high ISO shots, frequently make large prints, or enjoy staring at 100% views of your photos on your computer monitor, then the FZ8 may not be the best choice."
"The most important feature on a camera is its image quality, and its here where the FZ8 stumbles a bit. Set the ISO to 100 and give the camera plenty of light, and the results are very good. You'll get nice, saturated color, perfect sharpness, and no purple fringing. While you'll see a bit of noise reduction artifacting in these situations, it's nowhere near as bad as when the ISO hits 200 or above, or when light levels drop. Then the Venus III's overzealous NR system will either smudge or mottle the details in your photos, which reduces your print sizes, and makes viewing the images on your computer a less-than-pleasant experience."

What I liked:
    * Very good photo quality (at lowest ISO setting and in good lighting)
    * Superb 12X optical zoom Leica lens; lens can be precisely adjusted with new two speed zoom controller
    * Optical image stabilization
    * Well built for the price
    * Large, sharp 2.5" LCD display; screen visible outdoors and in low light; useful Power LCD and High Angle features;
    * Robust performance, especially in terms of focus and shot-to-shot speeds
    * AF-assist lamp; good (but somewhat sluggish) low light focusing
    * Full manual control (and then some), plus plenty of scene modes
    * RAW image format supported
    * Powerful flash
    * Strong continuous shooting mode
    * Nice movie mode records in widescreen format (848 x 480)
    * Support for conversion lenses and filters

What I didn't care for:
    * Heavy noise reduction smears/mottles details when ISO is above 100, or in low light
    * Some redeye
    * Useless high sensitivity mode
    * No USB 2.0 High Speed support
    * Can't swap memory cards while camera is on tripod
    * Manual leaves much to be desired

Edited by catalinmariescu, 20 June 2007 - 08:37.


#14
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
are cineva acest aparat? cum vi se pare? nu am avut niciodata panasonic si desi intial am optat pentru o compacta putin mai desteapta decat average (nikon p60) acum oscilez spre un bridge si m-am oprit la fz 8 pentru ca se incadreaza in bugetul meu si regasesc pe el multe din chestiile pe care le vreau la o camera (mai putin faptul ca are acumulator dedicat :( ). totusi, nu am vazut niciodata poze facute cu panasonic

any advice? thx

#15
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
FZ8-ul este o camera destul de ok, are un prieten si m-am jucat un pic cu ea.
Foarte rar scoate fringe/aberatii cromatice, zoom-ul este smooth, materialul din care este facuta carcasa este placut la atingere si ofera o prindere foarte buna chiar si cu mana transpirata, calitatea pozelor per total este ok, culorile sunt naturale (depinde si de setari), este rapid, trage si raw, viteza mare de scriere pe card, display-ul are rezolutie mare si este luminos insa unghiul de vizibilitate este destul de mic, acumulatorul se incarca relativ repede (pana in 2h), burst mode foarte ok, nu scade fps-ul nici dupa 30-40 de cadre trase consecutiv, focuseaza repede (mai putin la zoom maxim), live preview-ul fotografiei poate fi observat numai la half-press (nu tocmai un plus), butonul de zoom este un pic dubios (este pe inel si dupa multe folosiri e posibil sa nu mai functioneze foarte bine), fotografiile la ISO maxim sunt inutilizabile (dar nu am vazut nici un P&S la care sa fie), nu poti face zoom in movie mode, compresia video lasa mult de dorit, autonomie destul de mica, in jur de 350 de cadre (jpeg only), fotografiile au un pic de noise chiar si la ISO100 (se observa numai cu poza in full size), nu este foarte sharp la zoom mare.

Din punctul meu de vedere camera isi merita banii, este o alegere buna pentru un P&S.

#16
jowadt

jowadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 27.04.2008
FZ8 e o camera destul de buna. Panasonic, in general, face camere bunicele, dar cam toate au f mari probleme la lumina slaba. Adica nu mai poti face o poza calumea odata ce s-a inserat fara sa bagi blitz-ul

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 jowadt, on Jul 16 2008, 13:06, said:

FZ8 e o camera destul de buna. Panasonic, in general, face camere bunicele, dar cam toate au f mari probleme la lumina slaba. Adica nu mai poti face o poza calumea odata ce s-a inserat fara sa bagi blitz-ul


da, asta am citit si eu...am vreo alta optiune de bridge cu IS pna in 900 de ron? eu m-am uitat la fuji la cateva modele, dar nu au IS si ma gandesc ca pentru inceput chiar voi avea nevoie de asa ceva. la canon sau nikon clar nu cred ca ajung in banii astia :(
e oare fz8-ul cea mai buna optiune in banii astia?

#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
uite exemple: http://www.flickr.co...niclumixdmcfz8/
la banii astia e cea mai buna alegere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate