Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Aer conditionat, 2007

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1822 replies to this topic

#1
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Un alt topic de succes cu peste 3 ani de activitate si peste 100.000 de vizualizari va fi continuat aici. Vechiul topic este aici.

Quote


Edited by Kidu, 22 January 2007 - 22:42.


#2
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Vreau aer conditionat cu gura de ventilatie sus unde se imbina peretele cu tavanul, pe perete.
am inteles ca in italia se foloseste asta. se sparge caramida si se trag conductele si se monteaza.
este in romania? cine instaleaza? cat ar costa? unde pui "centrala"?

#3
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Mi-am luat un Whirpool 982 12000 BTU, ce compresor are?
Ca cei care l-au montat au zis Samsung. Montatul a durat 3 ore cu 5,5 m de tubulatura si 2 gauri in beton. Super baieti cei care l-au montat dar patronul lor nu prea stie sa vorbeasca cu clientii.

#4
georgegogu

georgegogu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.02.2007
Salut,am si eu nevoie de un sfat de la voi
Yokohama de 9000bt este bun de ceva,vreau sa achizitionez unul de la Metro,multumesc anticipat

#5
sageata.albastra

sageata.albastra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2007
Vreau sa-mi iau un aparat de aer conditionat, care sa aiba cateva caracteristici:

- sa poata sa raceasca un apartament cu de 60-65 metri patrati;
- sa fie de clasa energetica A;
- sa aiba un sistem performat de racire a aerului;
- sa aiba un sistem de filtrare performant;(nu as vrea sa cumpar si un filtru de aer ulterior, decat daca este neaparata nevoie). De 5 ani am o alergie         nasoala de care nu mai reusesc sa scap, si ma gandesc ca un filtru ca lumea m-ar putea ajuta.
- sa aiba generator de ioni negativi;
- sa aiba termostat incorporat (sau posibilitate de adaugare un termostat extern)
- sa fie silentios


Caracteristici neinteresante:
- display;
- design;

Nu am inteles ce inseamna sistemul inverter. Daca DIESEL e pe-aproape sa imi expice ii multumesc.
Poate mai aflu si alte caracteristici importante si care merita sa fie luate in considerare pentru un aparat de aer conditionat.

Ce imi recomandati? Si cam la ce pret?

Edited by sageata.albastra, 04 February 2007 - 14:30.


#6
eac

eac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2003
Salut tuturor!

Stie cineva ceva despre AC marca Leader?
As avea o oferta, dar nu stiu daca ma incurc sau imi vad de treaba?

#7
sordio

sordio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2007
Salutare tuturor !
Dupa 54 de pagini citite aproape integral , tragand concluzia ca nu merita sa te scumpesti la tarate si sa cumperi chinezarii ieftine sau din supermarketuri , mi-as monta unul dintre cele trei de mai jos , toate in jur de 16-17 milioane lei vechi cu tot cu montaj si TVA :

1.HAYER montat de MILCOM
2.TADIRAN cu CLIMALUX
3.DE LONGHI cu SMART CONSULTING
Ar mai fi vrut WW , dar nu gasesc nicaieri .

Va rog scoteti-ma din ceata ( deasa rau dupa ce am citit atatea pareri) privind cel mai bun raport calitate/pret/intretinere ulterioara ; cine mi-ar purea da si ceva informatii , din experinta , privind cele 3 firme de montaj .

Va multumesc anticipat !

#8
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Mi-am luat cu apoximativ o saptamana in urma un aparat de aer conditionat Yokohama de 12000 BTU din metro de la oferta cu gandul ca nu voi avea probleme la montaj dar uite ca au aparut. Firma care este trecuta in lista data de producator pentru a instala aparatele in judetul prahova spune ca importatorul nu si-a indeplinit obligatile contractuale cu ei asa ca nu mai instaleaza. Am sunat la importator care mi-a dat numele a inca doua firme care chipurile instaleaza dar se pare ca nici acestea nu mai au contract cu importatorul. In ultima instanta acesta a promis ca va trimite o echipa de la bucuresti sambata (ciudat) care sa instaleze AC-ul dar bineinteles ca nu au venit. Si de parca nu era de ajuns, in actele aparatului nu apare un termen maxim de zile in care importatorul sa fie obligat sa il instaleze.
Dati-mi o solutie de a rezolva aceasta problema de preferat alta decat de a plati eu instalarea.
Multumesc anticipat

#9
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Exista probleme de montaj la un aparat de dimensiuni normale pe un perete de rigips?
Exista solutii de prindere, daca pertele de rigips nu a fost inatrit inainte de a se monta?..acum este deja totul vopsit.

#10
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
nu sunt probleme de montaj, nu va cade aparatul. Tabla de sustinere trebuie prinsa cu dibluri speciale de rigips(melc) in 5-6 puncte pentru a fi prinsa bine.

#11
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003

 sordio, on Feb 6 2007, 15:38, said:

Salutare tuturor !
Dupa 54 de pagini citite aproape integral , tragand concluzia ca nu merita sa te scumpesti la tarate si sa cumperi chinezarii ieftine sau din supermarketuri , mi-as monta unul dintre cele trei de mai jos , toate in jur de 16-17 milioane lei vechi cu tot cu montaj si TVA :

1.HAYER montat de MILCOM
2.TADIRAN cu CLIMALUX
3.DE LONGHI cu SMART CONSULTING
Ar mai fi vrut WW , dar nu gasesc nicaieri .

Va rog scoteti-ma din ceata ( deasa rau dupa ce am citit atatea pareri) privind cel mai bun raport calitate/pret/intretinere ulterioara ; cine mi-ar purea da si ceva informatii , din experinta , privind cele 3 firme de montaj .

Va multumesc anticipat !
mergi pe Tadiran daca ai bani. Si Climalux si Milcom sunt ok.
WW mai tarziu vin. Cei care vor WW eu ii sfatuiesc sa astepte.

#12
sordio

sordio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2007

 diesel, on Feb 7 2007, 13:26, said:

mergi pe Tadiran daca ai bani. Si Climalux si Milcom sunt ok.
WW mai tarziu vin. Cei care vor WW eu ii sfatuiesc sa astepte.

Merci frumos , Diesel ; asa ma gandeam si eu , am fost insa putin sceptic mergand prin centrul Bucurestiului cu ochii dupa aere si vazand foarte putine tadiranuri ( doua ,e drept ca erau unul intr-o patiserie , alta la o brutarie cu productie proprie , unde banuesc ca alea merg la greu , mai ales vara , cand efectul acesteia se suprapune cu cel al cuptoarelor ) ;

Diferenta de pret intre cele 3 e de doar 1 milion ; crezi ca poate fi tadiranul contrafacut ?

#13
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

 sordio, on Feb 7 2007, 15:47, said:

Diferenta de pret intre cele 3 e de doar 1 milion ; crezi ca poate fi tadiranul contrafacut ?
Nu cred ca trebuie sa blamam produsele fabricate in China. Majoritatea concernelor multinatioanale au fabrici in China. Zic eu ca trebuie sa fim atenti la societatea care importa aparatele si ne asigura service-ul. Din acest punct de vedere atat Climalux cat si Milcom sunt societati de multi ani in Romania dezvoltandu-si segmentul de service. Atat Haier (China) cat si Tadiran (Israel) sunt marci recunoscute in domeniul producerii frigului. Desfacerea unor produse contrafacute nu apare la distribuitori de genul Milcom sau Climalux. Cred eu !

#14
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
aprob ce zice Tomane.

#15
eac

eac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.01.2003
Se pare ca numai eu am auzit de Leader.
Ma rog... si cel care imi propunea sa iau unul.

Oricum va multumesc la toti cei care macar au citit postul (sau celui...)

Seara buna!

#16
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Leader sunt ok. Chiar eu am acasa un aparat Leader montat de 4 ani si merge brici. Are compresor Toshiba. Mie mi-a placut ca avea unitatea interna foarte plata, nu era bombat. Ti-l recomand daca ai pret bun la el.

#17
cris_ama

cris_ama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2007
Am si eu o problema!!! Sunt student, sunt cazat in campusul Tudor Vladimirescu, Iasi. Pt cei care nu stiu cum e viata in camin vara, spun doar ca ne coacem la propriu.
     Doresc sa-mi cumpar un aparat de aer conditionat portabil si nu stiu la ce sa ma opresc. Un avantaj ar avea DeLonghi CF210 pt ca nu necesita evacuarea aerului cald (chiar nu vreau sa stau cu geamul deschis, si modificari la camin sunt mai greu de facut), dar in schimb pe forumuri externe nu prea am gasit cuvinte de lauda. O alta problema referitoare la DeLonghi!!!
http://www.emania.ro...=...usId=28806
http://www.emania.ro...=...IdLista=50
Cum se justifica diferenta de preturi???  PLS
    Daca aveti alte propuneri cu privire la AC portabil as dori sa le stiu si eu. Sunt genul de om care cerceteaza inante de a cumpara ceva.
  10q ;)

#18
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
e greseala...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate