Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#91
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Ce variante intrevad:
Trimit informare scrisa (nu cerere !) catre asociatie, ca mi-am facut izolarea respectivelor instalatii

dezavantaje:
La noi legile se schimba pe criterii populiste precum ciorapii, asa ca in viitor poate aparea o lege care ma obliga sa platesc chiar daca am izolat PE BANII MEI instalatia... adica vor sa le subventionez pe banii mei, posibili votanti :(
Datorita birocratiei si faptului ca la noi legile chiar si cand exista nu se aplica.... sunt dezavantajat :(

avantaje:
De ce nu m-as folosii si eu de faptul ca la noi legile nu se aplica si ca exista birocratie ?
Nu fac nici o lucrare de izolatie, (sau doar ceva de fatada, nu real) chiar daca depun informare ca am facut, iar daca asociatia are timp/bani de procese, o pot taragana ani de zile, pana atunci se mai schimba de cateva ori legile :)

Ce parere aveti despre avantaje/dezavantaje ?
Poate aveti alte sugestii ?

#92
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 Ignition, on Jan 31 2008, 14:18, said:

Ce variante intrevad:
Trimit informare scrisa (nu cerere !) catre asociatie, ca mi-am facut izolarea respectivelor instalatii

dezavantaje:
La noi legile se schimba pe criterii populiste precum ciorapii, asa ca in viitor poate aparea o lege care ma obliga sa platesc chiar daca am izolat PE BANII MEI instalatia... adica vor sa le subventionez pe banii mei, posibili votanti :(
Datorita birocratiei si faptului ca la noi legile chiar si cand exista nu se aplica.... sunt dezavantajat :(

avantaje:
De ce nu m-as folosii si eu de faptul ca la noi legile nu se aplica si ca exista birocratie ?
Nu fac nici o lucrare de izolatie, (sau doar ceva de fatada, nu real) chiar daca depun informare ca am facut, iar daca asociatia are timp/bani de procese, o pot taragana ani de zile, pana atunci se mai schimba de cateva ori legile :)

Ce parere aveti despre avantaje/dezavantaje ?
Poate aveti alte sugestii ?
1. Nu e nici o lege care sa spuna ca nu platesti cota comuna daca iti izolezi tevile... s-a abrogat deja din 2006.
2. Tu de fapt platesti si pt. incalzirea scarii, cum e normal de altfel.

Edited by JJOne, 31 January 2008 - 14:29.


#93
Anoszzz

Anoszzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2008
Salutare. Si eu as vrea sa ma debransez, insa ma ia cu durere de cap cand ma gandesc cate trebuie facute. Apropo poate cineva sa mi trimita o copie dupa un REFERAT TEHNIC DE SPECIALITATE, tare sunt curios sa vad ce contine, de costa atatia bani. va multumesc

#94
god

god

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.07.2006
Eu as vrea sa debransez 1 singur calorifer (plasat pe hol, unde vreau sa fac un dulap pe comanda si automat caloriferul nu mai are ce cauta acolo). Mi-e groaza in schimb de alergatura pe care o sa trebuiasca sa o fac cand ma hotarasc sa trec la fapte.
Pana la urma ce e acest Referat Tehnic?

#95
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Mosotti, on Aug 4 2006, 08:54, said:

chestia asta nu se aplica. oricum cine a introdus-o acolo este cel mai mare cretin tembel care a apucat vreodata sa scrie pe la guvern si ala care a semnat asa ceva este cel mai mare timpit imbecil care a semnat vreodata ceva de-a lungul si de-a latul galaxiei.

nu e atat de imbecil, se gandea el la ceva dar nu chiar asa
banuiesc ca nu ai locuit niciodata deasupra la cineva care are evacuarea de la centrala chiar sub geamurile tale; si fara termopane etanse..

respiri gaze de centrala imediat cum deschizi fereastra
si depinde in functie de cat de frig e afara si cat de mult se spala vecinii

Edited by aeon, 25 April 2008 - 09:48.


#96
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Noile conditii de debransare RADET Bucuresti - vedeti arhiva atasata. (august 2008).

Conditiile ar trebui sa fie publice insa nu iti sunt puse la dispozitie decat dupa ce faci o cerere scrisa catre ei.

Attached Files


Edited by mihai1978, 08 September 2008 - 13:46.


#97
Kivu99

Kivu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.10.2006
Buna ziua,

Am tot "cautat" pe forum discutii legate de debransarea de la Radet dar din pacate nu am gasit nimic concret.
Propun sa utilizam acest topic ptr a ne ajuta intre noi si ptr a putea fi o sursa importanta de informatii pentru cei interesati.

Locuiesc in Bucuresti in Sectorul 3,  la etajul 7/8. Doresc sa renunt la serviciile RADET pentru ca tevile de caldura ale  imobilului trebuiesc schimbate iar acest lucru nu cred ca se va intampla prea curand. Vreau sa instalez o centrala de apartament pentru a beneficia ca tot omul de ceva caldura iarna si apa calda fara fluctuatii.

Ii rog pe cei care au reusit sa faca acest lucru in ultima perioada sa ne ofere detalii despre acest intreg proces.



Multumesc anticipat,
Un simplu roman

#98
lacpas

lacpas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2009
[quote name='Kivu99' date='Sep 16 2008, 09:43' post='5227458']
Salutare,  
Eu am facut 2 astfel de demersuri. Acum vreo doi sau trei ani am debransat un apartament in sect 3 pe Postavarului la et 3/4. Am facut pe langa debransarea de la radet si instalatia de gaze cu aceeasi firma (centrala mi-a montat-o un vecin). Anul trecut m-am mutat in sect 5 in 13 Septembrie si a trebuit s-o iau de la capat; am apelat la aceeasi firma. Cam cum au stat lucrurile (cel putin pt. debransare):
   - Acte care le-am pus la dipozitie: cop. BI, cop. schita apartament, un acord al asco. de proprietari, un acord al vecinilor de sus-jos-dreapta (ar fi trebuit si in stanga dar nu am :D), si o lista cu apartamentele care mai sunt debransate la noi pe scara. Tot aici trebuia sa dam si o hartie de la gaze, dar cum firma a bagat si gazele s-au ocupat ei.
   - Etape: nu le stiu f bine ca nu le-am facut eu dar stiu ca s-au depus niste acte la RADET, s-a intocmit un proiect de debransare care a fost verificat tot la RADET, mi-au platit o taxa si mi-au obtinut aprobarea; aprobare care RADET-u' o numeste popos  "referat tehnic de specialitate". Dupa ce firma mi-a predat hartia asta am fost la o sucursala a RADET prin Panduri (cica de acolo ap[artinea blocul meu) unde am mai platit un milion si aia mi-au trimis acasa 2 caciulari care mi-au taiat caloriferele, au pus doape si au facut niste procese verbale. Din mometu' ala n-am mai platit caldura si apa calda.
    - Preturi: cam 5 mil m-a costat proiectul de debransare cu absolut tot inclus si 1 mil taxa pt referat platita de firma  la radet. si bineinteles ce am mai dat eu in Panduri. Sunt surprins ca am vazut pe aici preturi de 9-10 milioane. Cred ca am avut noroc :thumbup: .
    - Durata: intr-o saptamana in cap am avut aprobarea; atat a durat si prima data si a doua oara.
     Ce am omis sa spun: aceiasi bani i-am platit la firma si prima data si a 2-a oara. Prima data pt sect 3 am fost cu referatul undeva pe Camil Ressu si la aia am dat parca mai putin de 1 mil. Si am uitat sa mai zic ca inainte de a merge la sucursala Radet cu referatu' am fost de fiecare data iarasi pe la administratie sa puna o stampila; o aberatie dupa parerea mea din moment ce am luat acordul lor.
     Pt ca nu vreau ( si nu stiu daca am voie) sa fac reclama aici n-am sa dau numele firmei dar va spun ca sunt undeva pe Giurgiului. Noi am fost f multumiti si i-am mai recomandat si la pprieteni.
      Daca pot sa va mai ajut cu informatii sau sa va impartasesc din experienta .... scrieti aici..
       Multa bafta!

#99
lacpas

lacpas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2009

 racer, on Jul 11 2006, 21:50, said:

M-am hotarat sa ma debransez de la RADET si sa pun centrala.
Am gasit o firma care se ocupa de tot: centrala termica, calorifere, tevi, gaze, acte, aprobari, etc. Totul legal. Pret acceptabil.
Problema este debransarea de la radet. Firma respectiva a zis ca se ocupa de asta dar costa in jur de 9 milioane. Dar fara chitante. Asta au zis ca asta este "taxa" pe care trebuie sa o dea ca sa obtina aprobarile si ce mai trebuie. Probabil au relatiile lor acolo unde trebuie. Totul va fi foarte rapid (cateva zile). Am sunat si la alte firme care se ocupa de asta si "taxa" este cam aceeasi. Mi se pare foarte mult.
Blocului este contorizat, are gigacalorimetru la subsol, dar nu are nimeni repartitoare de caldura. Locatarii nu vor sa puna.
Una dintre firmele la care am sunat mi-a zis ca daca blocul este contorizat atunci nu mai imi trebuie nici o aprobare de la radet. In schimb administratia blocului imi cere o hartie (aprobare) de la radet ca sa poata sa ma taie de pe lista celor la care se imparte caldura. Eu as taia tevile de caldura de la coloana si fara aprobarea radet dar cum rezolv cu administratia?
Eu nu am nici un contract cu radetul, nu apar in nici o hartie la ei. Radetul nici nu stie ca exist. Si atunci de ce imi trebuie aprobare de la radet?
Sunt sigur ca mai sunt si altii in situatia asta, unii poate chiar au rezolvat problema.
Salutare,  
Eu am facut 2 astfel de demersuri. Acum vreo doi sau trei ani am debransat un apartament in sect 3 pe Postavarului la et 3/4. Am facut pe langa debransarea de la radet si instalatia de gaze cu aceeasi firma (centrala mi-a montat-o un vecin). Anul trecut m-am mutat in sect 5 in 13 Septembrie si a trebuit s-o iau de la capat; am apelat la aceeasi firma. Cam cum au stat lucrurile (cel putin pt. debransare):
   - Acte care le-am pus la dipozitie: cop. BI, cop. schita apartament, un acord al asco. de proprietari, un acord al vecinilor de sus-jos-dreapta (ar fi trebuit si in stanga dar nu am :D), si o lista cu apartamentele care mai sunt debransate la noi pe scara. Tot aici trebuia sa dam si o hartie de la gaze, dar cum firma a bagat si gazele s-au ocupat ei.
   - Etape: nu le stiu f bine ca nu le-am facut eu dar stiu ca s-au depus niste acte la RADET, s-a intocmit un proiect de debransare care a fost verificat tot la RADET, mi-au platit o taxa si mi-au obtinut aprobarea; aprobare care RADET-u' o numeste popos  "referat tehnic de specialitate". Dupa ce firma mi-a predat hartia asta am fost la o sucursala a RADET prin Panduri (cica de acolo ap[artinea blocul meu) unde am mai platit un milion si aia mi-au trimis acasa 2 caciulari care mi-au taiat caloriferele, au pus doape si au facut niste procese verbale. Din mometu' ala n-am mai platit caldura si apa calda.
    - Preturi: cam 5 mil m-a costat proiectul de debransare cu absolut tot inclus si 1 mil taxa pt referat platita de firma  la radet. si bineinteles ce am mai dat eu in Panduri. Sunt surprins ca am vazut pe aici preturi de 9-10 milioane. Cred ca am avut noroc :thumbup: .
    - Durata: intr-o saptamana in cap am avut aprobarea; atat a durat si prima data si a doua oara.
     Ce am omis sa spun: aceiasi bani i-am platit la firma si prima data si a 2-a oara. Prima data pt sect 3 am fost cu referatul undeva pe Camil Ressu si la aia am dat parca mai putin de 1 mil. Si am uitat sa mai zic ca inainte de a merge la sucursala Radet cu referatu' am fost de fiecare data iarasi pe la administratie sa puna o stampila; o aberatie dupa parerea mea din moment ce am luat acordul lor.
     Pt ca nu vreau ( si nu stiu daca am voie) sa fac reclama aici n-am sa dau numele firmei dar va spun ca sunt undeva pe Giurgiului. Noi am fost f multumiti si i-am mai recomandat si la pprieteni.
      Daca pot sa va mai ajut cu informatii sau sa va impartasesc din experienta .... scrieti aici..
       Multa bafta!

#100
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Kivu99, on Sep 16 2008, 11:43, said:

..Doresc sa renunt la serviciile RADET ..

Debransare / rebransare de la termoficare  
Condițiile de debranșare si/sau rebranșare de la termoficare sunt stipulate în următoarele acte normative:

Art. 30 din Legea nr. 325/2006

(2) Deconectarea unui consumator dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor condiții cumulative:
a. acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala cât și pe verticală;
b. acordul scris al asociației de proprietari, exprimat prin hotarârea adunarii generale, asupra intenției de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c. anunțarea, în scris, a operatorului care are și calitatea de furnizor, cu cel putin 30 de zile înainte.
(4) Deconectările/debranșările prevăzute la alin. (1)-(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încalzire.
(5) Deconectările/debranșările prevăzute la alin. (1)-(3) se efectuează numai de către operatorul care are și calitatea de furnizor în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării, după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea condițiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debranșare se suportă de către solicitant.


Ordinul ANRSC nr. 91/2007 - art. 246, 247, 249, 251, 252, 248 alin.2

art. 246
Deconectările individuale ale unor apartamente situate în imobile de locuit tip bloc - condominii, alimentate cu energie termică din sistemul energetic de interes local, indiferent de cauze, se pot realiza în următoarele conditii cumulative:
a. să se modifice contractul de furnizare al energiei termice, prin act aditional, la solicitarea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari/locatari, ca urmare a modificării puterii termice instalate în condominiu, cu acordul furnizorului;
b. să existe acceptul scris al proprietarilor spatiilor cu destinatie de locuintă sau cu altă destinatie cu care cel care doreste debransarea are pereti comuni sau plansee comune, din care să rezulte că sunt de acord cu debransarea si cunosc influentele debransării asupra conditiilor de confort si de mediu din spatiile pe care le detin în proprietate;
c. să existe documentatia tehnică prevăzută la art. 254 lit. g);
d. solicitantul să aibă montat aparat de măsurare a debitului de gaze naturale pe care le consumă, în cazul în care continuă să folosească spatiul pe care îl are în proprietate, după debransare.

art. 247
În situatia în care deconectarea se face cu intentia înlocuirii sistemului de încălzire centralizat cu un alt sistem de încălzire individual, modificarea sistemului de încălzire individual se va face numai cu autorizatie de construire, obtinută în conditiile legii, care va tine cont de modul individual de evacuare a gazelor de ardere, astfel încât conditiile de mediu din imediata vecinătate să nu fie influentate si să fie respectat principiul de asigurare a unui mediu curat pentru vecini.

art. 248
Furnizorul are obligatia de a verifica îndeplinirea conditiilor prevăzute la art. 246 si 247 înainte de a emite avizul de deconectare.
(2) În cazul în care deconectarea se face fără îndeplinirea conditiilor legale, furnizorul este îndreptătit să aplice penalizări la factură, reprezentând cheltuielile suplimentare de exploatare datorate deconectării.

art. 249
Deconectările individuale nu se pot executa în acele condominii în care nu s-au produs deconectări anterioare intrării în vigoare a prezentului regulament.

art. 251
Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu este interzisă în următoarele situatii:
a. se intentionează deconectarea numai a unor corpuri de încălzire din cadrul spatiului cu destinatie de locuintă si nu sunt montate repartitoare de costuri;
b. deconectarea totală fără asigurarea încălzirii spatiului cu destinatie de locuintă sau altă destinatie cu o sursă alternativă de producere a energiei termice.

art. 252
(1) Deconectarea corpurilor de încălzire aflate în părtile comune se poate realiza numai pe baza hotărârii adunării generale a asociatiei de proprietari/locatari si cu acordul proprietarilor direct afectati.
(2) În procesul-verbal al adunării generale se va consemna faptul că acestia au înteles că deconectarea corpurilor de încălzire conduce la scăderea confortului termic în acel apartament, iar costurile de încălzire pentru apartament vor creste.
(3) Proprietarii direct afectati sunt:
a. proprietarii apartamentelor care au peretii comuni cu casa scării în zona de intrare în condominiu sau la fiecare etaj;
b. proprietarii care au pereti comuni cu uscătoriile sau spălătoriile în care sunt montate, conform proiectului, corpuri de încălzire.

Edited by scheleton, 08 March 2009 - 14:36.


#101
tgv9698

tgv9698

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2009
Salut stimati colegi de suferinta.Am pus si eu centrala teremica si mam lovit de aceleasi probleme ca si voi.Mentionez ca nu sunt din bucuresti,asa ca la noi exista alta procedura.Mai adracului ca la voi.Pina la partea cu raderu e bine,adica cerere de debransare,memoriu tehnic(care face 350 de lei)aprobare de la asociatie.E si aici intervine dracovenia.Dupa ce ai facut dosarul cu toate timpeniile alea tre sa te duci la Primarie ptr certificatu de urbanism.Dupa ce lai obtinut pe asta trebuie sa iei un aviz de la distrigaz(desi ai gaze montate) si de la cei cu apa rece(la ce dracu o trebui ala nu stiu).Asa,dupa ce leai luat pe astea faci iarasi copii dupa toate hirtiile si il depui iara la primarie ptr autorizatia de constructie.Toate astea mai costa niste bani bineinteles.Si probabil abia dupa acea te duci la asociatie sa te scada.Inca nu am ajuns la faza aceea.
Ce ma intereseaza pe mine dak si la voi se merge cu hirtiile la primarie.asta ca sa stiu sa ma cert cu ei(desi lucrez la primarie) :coolspeak:

#102
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008
Acum cateva luni am cumoarat un apartament. Toate bune si frumoase pana acum 2 zile cand la afisier a fost pus un anunt cum ca de la 15.11 se va opri apa calda si caldura deoarece sunt 4-5 datornici. Chestia asta nu prea imi convine, si as vrea sa ma separ de sistemul comunist idiot si cretin de a fi tratati tot la fel si sa imi fac sistem de incalzire si de apa calda separat. Problema este ca nici macar gazele nu sunt contorizate separat si in aceste conditii nu cred ca pot sa imi pun centrala termica pe gaz.
In aceasta situatie ce sanse am sa fiu independent din punct de vedere energetic, si sa nu mai depind de toti cretinii comunisti? Si de ce aprobari as avea nevoie? Chestia e ca iarna asta nu cred ca mai pot rezolva ceva si o sa stau sa tremur, dar macar pentru anul viitor.

#103
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
ca sa-ti pui centrala (tu sau oricine altcineva din bloc) aveti nevoie de o coloana de alimentare cu gaze separata de cea existenta. Aceea va fi si contorizata. Intereseaza-te intai si vezi daca ai vreun vecin care are deja centrala si daca nu documenteaza-te cat te costa un bransament nou. Daca esti primul cu centrala va costa ceva sute de euro insa ii vei recupera de la viitorii doritori de a-si monta o centrala de apartament. Succes !

Edited by atupi, 02 November 2009 - 12:59.


#104
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 ictin, on 2nd November 2009, 14:50, said:

In aceasta situatie ce sanse am sa fiu independent din punct de vedere energetic..
-incalzie electrica (calorifere, convectoare)
-aer conditionat

#105
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
perspective..

Attached Files



#106
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Am niste probleme la casa cu cei de la RAJA, as dori sa vorbesc cu cineva care stie legislatie, sau lucreaza la RAJA si-mi poate da niste informatii. Nu pot sa scriu aici totul pentru ca este foarte stufos, si foarte mult de scris.

#107
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008

 laufer, on 4th December 2009, 16:12, said:

Am niste probleme la casa cu cei de la RAJA, as dori sa vorbesc cu cineva care stie legislatie, sau lucreaza la RAJA si-mi poate da niste informatii. Nu pot sa scriu aici totul pentru ca este foarte stufos, si foarte mult de scris.


CE este RAJA?

#108
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Cei care ofera apa in Constanta. Gen Apa Nova din Bucuresti

Edited by laufer, 04 December 2009 - 22:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate