Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#181
ancamariagadea

ancamariagadea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2010
Eu lucrez de 2 ani cu TNT, am un magazin online cu produse naturiste. Sunt din Constanta, angajatii de aici...fara repros.
Sunt multumita de ei, singurele 3 mici probleme le-am avut in Bucuresti, unde curierul nu mi-a sunat in prealabil clientul, desi precizasem in documentele de transport (dar nicio firma nu te prea suna in prealabil, am aflat si eu tarziu). In rest, mi-au livrat marfa si la Cuca Macaii. Eu lucrez in sistem ramburs in cont colector (curierul ia banii de la clienti si banii ajung in contul firmei mele in 2-6 zile, nu stiu de ce asa tarziu). Ca si costuri, un colet de 400-500 g, cu valoare de 100 lei costa cam 22 lei. Un colet de 1-1,5 kg, in valoare de 400 lei, costa cam 27 lei. Comenzile le fac online, documentele de transport le scot la imprimanta. Pot urmari permanenta statusul livrarii respective. Coletul ajunge INTOTDEAUNA a doua zi, chiar daca a fost preluat la finele programului, orele 17:30-18:00
Caut totusi o firma mai ieftina, pentru a-i da clientului posibilitatea de a alege dintre doua variante. Am inteles ca cele mai mici tarife le-ar avea GLS, insa parerile despre ei vad ca sunt impartite.

#182
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpolizei, on 31st March 2011, 02:37, said:

La urgent-curier rambursul ajunge in 2-3 zile lucratoare. Ultimul colet l-am trimis la o distanta de 400km vineri ora 17 , a fost livrat sambata ora 11  si am primit rambursul miercuri la ora 8:30 !

Posta Romana
-vezi ca sunt niste programele foarte bune pe internet sau iti poti face singur propiul program. Astfel incat nu mai trebuie sa completezi expeditorul si destinatarul de 3 ori pe buletin/mandat si reduci 60-70% din timpul necesar completarii normale care este de aprox 3 minute.

Am incercat si varianta ta.Nu le primesc descat scrise de mana.Adio Posta Romana.O sa-i folosesc doar daca am de trimis un colet undeva aiurea, unde cu altii ar costa o gramada de bani sa trimit.Altfel, nici gand.

PS: Imi plac astia care nu au nici 10 posturi, dar isi dau cu parerea despre un curier sau altul.
Domnilor, faceti-va in alta parte reclama ! Si de asemeni aruncati tot in alta parte cu rahat in concurenta.
Nu aici.

De ex nu as putea lua in considerare parerea lui cristianwtx.Cand a postat despre GLS si a dat cu rahat in ei, nu avea nici 15 posturi.
Pentru mine, parerea lui e nula.

View Postchatnoir401, on 8th December 2010, 08:09, said:

Am observat mai nou la Fan Curier ca trebuie sa te rogi de ei sa vina.

Nu esti singurul care observa asta.Pana nu dai 2-3 telefoane dupa ei, nici nu se sinchisesc.

Edited by M4V3RiCk_, 08 April 2011 - 18:51.


#183
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostM4V3RiCk_, on 8th April 2011, 19:52, said:

Am incercat si varianta ta.Nu le primesc descat scrise de mana.Adio Posta Romana.O sa-i folosesc doar daca am de trimis un colet undeva aiurea, unde cu altii ar costa o gramada de bani sa trimit.Altfel, nici gand.

Eu trimit formularele lor originale printate cu date ,de cel putin 2 ani . Am crezut ca e un favoritism facut de angajatele cu care lucrez , insa am intrebat pe site-ul postei romane daca este permisa aceasta procedura ,de ce unele angajate accepta si altele nu accepta  !? Raspunsul mai jos:

Ca urmare a solicitarii  dumneavoastra transmisa pe site-ul Postei Romane, va comunicam  urmatoarele: se accepta la prezentare formularele(tiparite de institutia  noastra) completate la imprimanta, dar si scrise de mana.

Pentru o cercetare amanuntita a aspectelor semnalate este necesar sa se depuna o reclamatie:
- scrisa la orice oficiu postal;
- sa completati formularul de reclamatii interne de pe site-ul Postei Romane in campul SUPORT;
- sau sa sunati la Serviciul telefonic de relatii cu publicul - Infopost: 021/9393111 pentru o reclamatie verbala.

Va multumim pentru increderea acordata!

P.S. Schimba oficiul postal , sau reclama-le !
  

Edited by polizei, 13 April 2011 - 12:10.


#184
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpolizei, on 13th April 2011, 12:07, said:

Eu trimit formularele lor originale printate cu date ,de cel putin 2 ani . Am crezut ca e un favoritism facut de angajatele cu care lucrez , insa am intrebat pe site-ul postei romane daca este permisa aceasta procedura ,de ce unele angajate accepta si altele nu accepta  !? Raspunsul mai jos:

Ca urmare a solicitarii  dumneavoastra transmisa pe site-ul Postei Romane, va comunicam  urmatoarele: se accepta la prezentare formularele(tiparite de institutia  noastra) completate la imprimanta, dar si scrise de mana.

Pentru o cercetare amanuntita a aspectelor semnalate este necesar sa se depuna o reclamatie:
- scrisa la orice oficiu postal;
- sa completati formularul de reclamatii interne de pe site-ul Postei Romane in campul SUPORT;
- sau sa sunati la Serviciul telefonic de relatii cu publicul - Infopost: 021/9393111 pentru o reclamatie verbala.

Va multumim pentru increderea acordata!

P.S. Schimba oficiul postal , sau reclama-le !
  

Iti zic eu ce e la OP39, e cooperativa dor de munca. Iti dai seama ca daca tu stai sa le scrii de mana si citetz, iti va lua mult mai mult timp, decat tiparite la calculator.
SI ele tocmai asta vor: sa nu munceasca, sa nu aiba multi clienti pe cap.Oricum se misca cu viteza melcului in marsarier.

#185
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postchatnoir401, on 8th December 2010, 08:09, said:

Am observat mai nou la Fan Curier ca trebuie sa te rogi de ei sa vina. Motiveaza faptul ca sunt foarte solicitati si nu au cum sa faca fata tuturor cererilor. Dar daca insisti, cum a fost si cazul meu vin in cele din urma.
Nu stiu ce sa zic, eu am fost impresionat de fancourier si sint inca ca organizare si profesionalism. Urmarire expeditie pe site inclusiv cu AWB scanat cu semnatura primitorului, 100% livrari in 24 ore, ramburs in cont  costa 5 ron si este f rapid... De fiecare data cand i-am contactat in scris pe mail sau la telefon mi-au raspuns imediat.
Aspecte nasoale: da, dupa 100 de colete trimise cu ai am zis sa fac contract, in contract scrie ca se preiau/livreaza colete L-V ora 18:30, S: ora 14 parca, dar curierul de pe zona mea la ora 16 incepe sa inchida mustaria, la 17 f f rar il mai prind iar sambata uneori dispare cu totul. Reclamatie? Mi-e frica ca dupa aia imi pierde coletele, si toate le trimit fara asigurare ca sa fie ceva mai ieftin. Oricum au asigurare inclusa pana la de 10 ori valoarea serviciului (daca coletul costa 20 ron sa il trimiti, ai inclusa asigurare 200ron).

Urgent curier: varza, nu au ramburs in cont, iar rambursul clasic vine cand au ei chef. Am sunat dupa bani la ei si o tipa intepata cica da ce, puteti demonstra ca aveti un contract cu noi? Am ramas masca... deci cand semnez AWBul ala nu semnez pe nise conditii generale contractuale, termene and so on?

View Postpolizei, on 31st March 2011, 02:37, said:

Posta Romana
-vezi ca sunt niste programele foarte bune pe internet sau iti poti face singur propiul program. Astfel incat nu mai trebuie sa completezi expeditorul si destinatarul de 3 ori pe buletin/mandat si reduci 60-70% din timpul necesar completarii normale care este de aprox 3 minute.
Poti sa detaliezi putin? un link, un nume?
Cum procedezi, infigi in imprimanta formularele lor, cel alb si cel verde? Sau le ai scanate si le tiparesti tu? Cel verde nu e cam mic pt imprimanta? Multe imprimante cam au probleme la tras hartii asa mici.

#186
mansol

mansol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2009
Vreau sa-mi spun si eu patania mea cu o firma de curierat, respectiv - Cargus .  Am trimis un colet ramburs in tara,  in Targul Mures in ajun de Pasti, iar rambursul de 470 lei s-a intors in bancnote de cate 1 leu  400 lei in bancnote de 1 leu (restul 14 x 5lei). Nu-i asa ca poti afirma cu usurinta ca sunt niste jigodii? Rambursul cantarea juma' de kil, iar de verificat daca suma este exacta nici nu poate fi vorba.  :thumbdown:

#187
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Mansol,
te-ai gandit ca poate erau exact banii primiti de la destinatar? Cel careiua tu i-ai trimis le-a pus caramida de bancnote in brate si ei ti i-au adus exact asa.
Parerea mea ca e cel mai probabil.

#188
Iulliann

Iulliann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.07.2005
Folositi cu incredere FAN Courier!

#189
alex879ro2007

alex879ro2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2011
Cea mai buna firma pentru livrari rapide e Priori Cargo (www.prioricargo.ro , www.prioricargo.com) Cele mai mici preturi de pe piata. Eu am lucrat cu ei pe baza de contract si au lasat preturile si mai jos decat sunt pe site-ul lor.Pacat ca nu sunt decat in Bucuresti.Am auzit insa ca vor sa introduca serviciu rapid pe tara....

#190
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Daa, postul tau e de mare valoare, te-ai inscris special ca sa le faci reclama, ai grija sa nu iti iei ban.

#191
alex879ro2007

alex879ro2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2011

View PostMr. Incredible, on 13th August 2011, 10:57, said:

Daa, postul tau e de mare valoare, te-ai inscris special ca sa le faci reclama, ai grija sa nu iti iei ban.
Da, ai dreptate , e reclama...De post-ul de deasupra ce sa mai zic...daca al meu e reclama, ala ce e? Ai ceva cu minte? deranjez ca am recomandat o alta firma decat cele puse de voi? Asta e opinia mea...am si zis..am avut contract cu ei...si am fost ff multumit. Nu pricep...te trezesti asa ...si alegi un post...si zici gata...ala e reclama... :|

#192
rosmoke

rosmoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2007
Mai mister incredible, tu ai citit care este titlul forumului ? omul are o opinie despre un serviciu .. problema ta care este ?
Crezi ca ai salvat tara cu ajutorul postului tau?
Nu-i inteleg pe oamenii ca tine .. stiu doar sa se iau de vietile oamenilor, app .. vezi sa nu iti iei ban .. esti cam offtopic,
dar banuiesc k stiai asta, nu?



Parerea mea este k Fan Courier sucks .. au postate suficiente reclamatii de catre clienti, Urgent Courier este extrem de scump !
Chiar o sa incerc sa trimit cu PrioriCargo ca au preturi mici .. nu de alta. Sanatate !
App. "Mr. Incredible" sa nu crezi ca am ceva cu tine, nu-mi pasa nici negru sub unghie de tine, am alte treburi mai importante..


View PostMr. Incredible, on 13th August 2011, 10:57, said:

Daa, postul tau e de mare valoare, te-ai inscris special ca sa le faci reclama, ai grija sa nu iti iei ban.


#193
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Cea mai buna si de incredere ramane Posta Romana .. in rest, daca te grabesti, alege Fan Courier, desi lasa de dorit.
Eu am trimis azi un colet, si codul AWB mi l-au dat gresit, adica cand il bag pe site-ul lor apare ca nu exista in baza de date.. Le-am trimis si un email cu problema, mi-au raspuns si mi-au cerut codul AWB, l-am dat si n-au mai raspuns..
Firma MARE si respectabila cica.:)
In rest, "sclavii" aia care vin si ridica pachetele sunt respectuosi, "consultantele" sunt bune pentru orice alceva( : ) ), dar nu pentru asa ceva.

#194
dansim

dansim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu care e cel mai ieftin si mai bun, dar va spun cu siguranta care este cea mai scumpa si mai proasta firma de curierat: OTTO Curier. Sa va spun si de ce: am dat comanda pe net la 4 jante de table. Vorbesc cu cumparatorul, ne intelegem la pret si urmeaza livrearea. Mai facusem recent o comanda de alte 4 jante, de data asta de aliaj si mai scumpe deci. Atunci, pe ruta Timisoara- Bucuresti, repet, pentru 4 jante de aliaj (mult mai scumpe), alta firma de curierat (cred ca Fun Courier) m-a taxat cu vreo 60 lei. Mi-am imaginat ca, pentru 4 jante de tabla, pretul va fi mai mic sau oricum similar. Din pacate, nici vorba de asa ceva. In primul rand jantele au venit in dubita OTTO neimpachetate(cu exceptia unor etichete OTTO). Apoi, bomba: 100 de Ron taxa de transport. Nicio explicatie, doar o ridicare indiferenta din umeri. Nevrand sa-i fac vreun necaz vanzatorului, am achitat jantele si pretul de transport, dar cu proxima ocazie m-am infintat la sediul firmei cerand explicatii. Raspunsul mi s-a parut aiuritor: 14 Ron pe primul kg, 12.5 pe urmatoarele. Rezultat: 45 Ron. Apoi comision de ramburs, transportul rambursului(!), o taxa de 20 si ceva de Ron pentru ca expeditorul locuieste in asa numita "zona 2", plus TVA. Rezultat: 100 Ron. Ii zic: " Doamna, pentru 4 jante de aliaj, avand un pret mai mult decat dublu, pe aproximativ aceeasi distanta (Tim-Buc), mi s-au perceput vreo 60 Ron, de catre alta firma de curierat. De ce aceasta diferenta?".  Raspuns sec: "Astea-s preturile!". Asadar, niciodata nu voi mai lucra cu OTTO si nici nu voi recomanda vreodata aceasta firma de.. jecmanit.

#195
mafiossodan

mafiossodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.07.2007
Lucrez cu posta de 8 ani. Am lucrat cu mai multe oficii, mai frecvent cu 3 dintre ele.
Unul din Crangasi ...erau praf cand primeam rambursurile erau mai ok pt ca 2 lei fac minuni.
Unul din Giulesti... acolo doar lasam colete erau relativ ok.

Acum lucrez exclusiv cu unul din Diham si e totul super ok clar si din cauza faptului ca acum dupa 8 ani ma cunoste toata lumea.
Atitudinea angajatilor e clar generata si de remuneratia de exceptie ...sunt angajati care muncesc pe 8 mil, acum nu imi sariti in cap cu textul "daca nu le convine bla bla bla" ca stiti bine ca sunt destui de acolo care nu au de ales.
In acest moment lucrez cam 60-70% posta 30-40 % curier. Nu ctiu cum va ajung voua coletele in 10 zile ca mie nu imi fac nici 3 zile lucratoare in 90% din situatii. Rar ajung la 5 zile lucratoare. Nu apar posta ca mai au mult de lucru dar cel putin pe moment nu va asteptati la imbunatatiri pentru ca interesele din acest moment spun ca posta trebuie sa mearga cat mai prost ca sa poata fi vanduta ieftin  (prietenii stiu de ce).

Din cate stiu faza cu lasatul coletelor la oficiu pentru o procesare ulterioara e impotriva regulamentelor interne.


Siguranta: fara exagerare am mult peste 3000 de colete trimise prin posta si pana acum o singura data mi s-a intors colet clar umbat in el dar fara lipseasca ceva din el.
Colete deteriorare maxim 5-6. Colete retur din vina postei  (ma rog aici doar pot sa banuiesc ca asa a fost) in jur de 6-7 buc. Timp de asteptare la OP nu stiu sa estimez media dar conteaza cand apare cate o angajata noua. Oricum rar sunt mai mult de 2-3 persoane acolo. Mai aiurea e atitudinea clientilor se intamopla sa fiu plecat cateva zile sia tunci pot fi 30-35 de colete si atunci sa te tii ce vocifereaza "lumea" ba la adresa mea ba la adresa angajatilor. Tin sa precizez ca atunci cand se impla sitatii de acest gen intotdeauna acord prioritate batranilor cu probleme, femeilor cu copii mici gravide etc.

Curierul cu care lucrez acum este FAN pana acum cu rezultate bune poate si pentru ca m-am imprietenit cu cei de pe zona mea. Lucrez cu cont colector. Preturile sunt relativ ok dar perfectibile. Nu conosc costurile de operare ale unui curier ca sa imi dau seama daca ar putea sa aiba preturi mai buna la aceeasi calitate a serviciilor.




Concluzii:
Posta ramane imbatabila dpdv al preturilor si asta e foarte important mai ales cand vine vb si de produse cu preturi intre 10-15 euro. E frustrant sa platesti 40-50% din pretul unui produs pe transport si incerc sa ma pun si in pielea clientilor.
Acum ma impac ok cu Fan dar sunt dispus sa incerc si alt curier daca pentru conditii similare tarifele sunt cu cel putin 15-20% mai mici altfel cel puti  pt mine nu merita riscul.

Edited by mafiossodan, 13 September 2011 - 22:08.


#196
dolphspeed99

dolphspeed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.09.2007
La sfarsitul lui 2007 m-am apucat sa-mi deschid cateva magazine online si, na, la inceput comenzi putine, lucram cu posta, iar cine voia prin curier trimiteam prin Curiero, din cauza ca prin 2004 lucrasem la ei cateva luni si stiam ca livrarile se fac bine. Surpriza mare insa la primitul rambursurilor: intarzieri constante foarte foarte mari. Ajunsesem la un moment dat sa am 6-7 rambursuri dupa care asteptam de 2-3 saptamani (livrarile fusesera facuta la timp, dar banii nu mai veneau. Si asa m-am dus la Electra (firma de interfoane din Iasi, ca eu din Iasi sunt), pt ca stiam ca in 2004 aveau contract puternic cu Curiero si ce sa vezi: dadusera deja in judecata firma de curierat ca aveau cica de recuperat vreo 300 milioane lei vechi. Asa ca am sistat livrarile prin ei, mi-am incatasat rambursurile si la revedere!

Am trimis de cateva ori prin Cargus. Parerea mea de atunci a fost ca ofera servicii mai bune, insa niste preturi ... mama, mama! Eu luam 20 lei taxa de transport prin curier rapid, iar la ei, pt colet de 3-4kg cu ramburs vreo 400 lei am platit o data vreo 40 lei, am zis ca innebunesc.

Am trecut apoi pe Ro Expres, de care am fost multumit timp de cateva luni, pana au intrat in faliment si am luat-o in buza de 4 rambursuri, valoare teapa 10 milioane (zis sarumana ca am aflat la timp si nu am mai trimis cu ei).

Dupa asta am facut contract cu Urgent Curier si am primit pret bun. Am lucrat cu ei cam 1 an si jumatate si am fost multumit de servicii. Unele rambursuri veneau mai greu, din cauza ca cei care trebuiau sa le trimita mai foloseau putin banii mei, insa per total rambursul venea in maxim 2 zile lucratoare de la livrarea coletului. Daca coletul era livrat in Bucuresti, rambursul venea a 2-a zi in plic. Foarte rar s-a intamplat sa nu fie banii toti in plic, de vreo 3 ori lipseau 1-2 lei, o singura data au lipsit cam 30-40 lei, insa eu verificam plicurile de fata cu agentul, si mi-am recuperat banii.

Am renuntat la ei din cauza ca am facut contract cu GLS. Am facut aceasta schimbare deoarece eram disperat sa scap de serviciile postei romane, cu care am avut nenumarate probleme. Timp de cateva luni de la infiintarea firmei am scris documentele de expeditie la posta la mana, pana intr-o zi cand am avut de scris documente pt 16 colete si am pierdut o ora si un sfert, dupa care nu-mi mai simteam mana de la atata scris. Asa ca a 2-a zi, primul lucru pe care l-am facut a fost sa caut pe net un soft de completat documentele pt posta. Am gasit mai multe variante, insa cea mai buna varianta mi s-a parut PostaMAX. A fost cam scump, parca vreo 500 lei, insa mie personal mi s-a parut cel mai ok. Folosesc si acum programul si, desi este mai brut, isi face treaba f bine. Se fac update-uri, persoana care se ocupa este chiar programatorul si a raspuns pozitiv la toate cererile mele. Eu ma intelegeam f bine cu doamnele de la OP1 Iasi (le salut pe aceasta cale) si ma duceam direct in spate, lasam coletele, documentele si banii, si a 2-a zi luam chitantele si restul.

Problemele cu posta insa au fost:
- colete care dupa 7-8 zile tot nu ajungeau la destinatie
- rata mare de retururi (intre 2 si 5%), iar in lunile de concediu, cand postasii erau plecati si nu se mai chinuia nimeni sa-ti scrie aviz sa-ti zica ca ai colet, am ajuns chiar si la 8% retururi
- ma deranja f tare faptul ca, desi cand expediam coletul achitam si taxele de ramburs, la retururi nu se scadeau acesta taxe, ramaneau bani pierduti
- am avut o singura situatie cand mi s-a pierdut un colet si nu am mai recuperat contravaloarea, deoarece l-am trimis cu valoarea minim acceptata, de 1 leu :)
- am avut mai multe cazuri cand coletele au ajuns in alte localitati sau oficii postale decat cele in care le-am trimis si, in loc sa-si repare greseala si sa le trimita unde trebuie, ei pur si simplu le faceau retur, ca fraierul de mine sa plateasca
- banii veneau f greu. Adica ei veneau ok de cand se ridica coletul, insa daca adunam timpul pana la destinatie a coletului, apoi cateva zile pana il ridica clientul, plus 2-3 zile pana primesti banii, plus 1 sau chiar 2 weekenduri cuprinse in acest interval, erau situatii destul de dese cand primeam banii la 2 saptamani dupa ce trimiteam coletul. De fapt, majoritatea rambursurilor le primeam cam la 8-14 zile de la expeditia coletelor

In concluzie, am renuntat si la posta, si la Urgent Curier si am trecut la GLS. Am fost incantat de pretul bun pe care mi l-au facut (na, aveam peste 300 expeditii lunar, toate cu ramburs), de softul folosit, de faptul ca nu mai trebuia sa completez n-spe documente de expeditie, si in special de faptul ca nu percep kkilometri suplimentari indiferent unde livreaza in tara. Bineinteles ca la inceput am fost sceptic ca vor livra ei un colet in 24 ore la dracu-n praznic si i-am verificat. Am fost mai mult decat placut surprins sa constat ca peste 85% din colete erau livrate in 24 ore, diferenta de 15% nelivrate in 24 ore fiind ori din cauza lor, ori din cauza clientilor negasiti acasa. Asta a fost un lucru care m-a deranjat la GLS, faptul ca nu sunau inainte de a veni acasa la om, in timp ce Urgentul suna de fiecare data. Oricum, am lucrat f bine cu GLS pana au inceput sa aiba probleme, in 2010, cu diverse masini ba furate, ba accidentate, ba probleme cu angajatii etc etc. Rambursurile le primeam in cont si veneau relativ ok, dar se putea si mai bine. Adica imi faceau 2 sau 3 transferuri/saptamana. daca aveam colet livrat vineri imi dadeau banii marti sau miercuri.

Concluzie:
TOATE, absolut toate firmele de curierat rapid au plusuri si minusuri. Nu veti gasi pe nimeni perfect, deoarece ei depind in primul rand de angajatii lor. Si daca nea ciobanu de la tara ajunge sa lucreze la Fan, la Urgent, la GLS, la Cargus sau oricare alt curier, fiti siguri ca acel angajat va aduce critici respectivei firme de curierat. Problema lor generala este ca le este lene sa urce, sunt supra aglomerati cu colete si, ca sa faca si ei un ciubuc, aproape niciodata nu au sa-ti dea rest. Eu ma iau de ei de fiecare data (primesc colete cu ramburs zilnic, prin 4 curieri diferiti). Daca ma cheama jos ii zis ca il astept sus si ii zic interfonul. Daca nu ma suna inainte de livrare, ii fac o panarama ca a 2-a oara nu-i mai trebuie. Daca il mananca undeva sa zica ca nu are rest il trimit la un magazin sa schimbe (este obligatia lui legala de a avea bani de dat rest ... bine, asta nu inseamna ca am de achitat 20 lei si ii dau o bancnota de 500).

In fine, eu am vandut fiorma pe care o aveam si acum fac cam acelasi lucru, dar pe alta firma. Deoarece contractele vechi nu mai sunt valabile, am inceput iar sa lucrez cu posta si, bineinteles ca iar au aparut problemele si retururile si am decis sa o termin cu ei. Am inceput sa cer oferte de preturi de la cei mai mari curieri (Fan, Urgent si GLS) si cam astea sunt ofertele primite, la un volum de 100 expeditii/luna, toate cu ramburs, preturi fara TVA:

GLS: 10 lei exp (pt colet pana in 2 kg), 5 lei taxa de ramburs (pt ramburs de maxim 300 lei) si 2 lei/expeditie suprataxa de motorina. In total, pt un colet de 2 kg cu ramburs 200 lei, cu tot cu TVA, ma costa 21 lei. Avantaj mare: nu percep km suplimentari pt nici o localitate!

Fan: 13,5 lei expeditia, 1 leu/kg aditional, 5 lei taxa de ramburs in cont colector. Pt acelasi colet de 2 kg cu RB 200 lei la FAN ma costa 24 lei. Mai scump decat GLS, percep kilometri suplimentari pt multe localitati (aria de acoperire are cam 2200 localitati), insa mai seriosi zic eu, din cat am lucrat cu ei.

Urgentul: Nu am prim it inca o oferta de la ei pt 100 expeditii/luna, insa acum 3 luni, la 20 expeditii pe luna mi-au facut o oferta de 12 lei/expeditia, 1 leu/kg aditional si 10 lei rambursul in plic. Pt rambursul in cont cereau parca 6 lei + 1% din valoare, sper sa retin corect. Marele lor avantaj, cu care au batut orice firma de curierat din tara: de cateva luni si-au extins f mult zona de acoperire, acum deservesc peste 5500 localitati fara sa perceapa kilometri experiori. Chiar am avut cateva expeditii la dracu-n praznic, niste sate de care nici nu auzisem, si au fost livrate fara km ext in 24 ore. Pt asta, jos palaria in fata lor. Astept sa primesc si oferta pt 100 expeditii si sa vad exact cat este taxa de ramburs in cont colector insa cred ca ei sutn cea mai buna alegere in momentul de fata.

In afara de cei 3 de mai sus, mai lucrez cu Nemo Expres si Otto, de la ambii imi vine bine coletele insa, na: politetea si respectul curierului tine de om, nu de firma. Am mai avut probleme cu ei, insa exact acdeleasi probleme le-am avut si cu cei de la FAN. Ei incearca sa se scoata, insa daca le-o taiati scurt ii puneti la punct si nu veti mai avea probleme cu ei.

Exemple de  scuze invocate de ei si raspunsurile pe care i le-am servit de fiecare data, pana a invatat lectia:
- nu urc, ca nu am unde sa las masina. Raspuns: si ce, ti-e greu sa mergi 100 metri pe jos? Faci serviciu din poarta in poarta, legea iti permite oprirea in locuri interzise (oprirea, nu stationarea)
- nu v-am sunat ca eram in fata blocului si am urcat, daca nu ati fost acasa alergati dupa mine prin oras. Raspuns: faptul ca am de primit un colet prin curier rapid nu inseamna ca trebuie sa stau in fata usii de la intrare toate ziua. Uite, chiar eram la baie si ma kkm, de asta n-am putut deschide usa. daca voiam sa fug eu prin oras dupa colet, alegeam posta romana. Tu trebuia sa suni inainte!
- nu am rest. Raspuns: du-te si schimba, e obligatia ta sa ai sa-mi dai rest
- nu am timp sa urc, am 200 colete de livrat pana diseara, nici macar nu am mancat azi. Raspuns: si de cand este asta problema mea? Zi-i sefului ca nu faci fata si sa-ti dea ajutor, tu insa sa-ti faci treaba profesionist si la standardele de calitate pe care ti le impune firma
- nu car eu coletul, ca are 10 kg si-mi rupe spinarea. Raspuns: de asta platesc de 3 ori mai mult decat la posta, ca sa-si rupa altcineva spinarea in locul meu. Serviciul este door-to-door, deci astept coletul in fata usii.

Cam atat, si-asa am scris f mult, insa sper sa ajute pe unii postul meu. Voi reveni zilele urmatoare cu oferta de la Urgent.

PS: posta ramane deocamdata imbatabile in privinta preturilor, insa cine vrea servicii de calitate va trebui sa lucreze numai cu curierii rapizi, din pacate.

Edited by dolphspeed99, 16 September 2011 - 20:53.


#197
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Fan Courier.

Vad ca sunteti incantati de cele "24 de ore".

Daca eu am trimis un plic interjudetean luni la 16, 24 de ore nu inseamna marti la 16? Ba da? Atunci de ce a ajuns miercuri la 13? In ciuda celor 3-4 asigurari ca va ajunge la timp?

De vina a fost centrala din Bucuresti.

Edit: pentru Posta Romana, eu cer un teanc de formulare (buletine de expeditie) si le completez in liniste, acasa. Daca trebuie si borderou, si pe ala, acasa, intreb din timp. Si eu am trimis si cate 13-14 colete odata, dar n-am stat sa completez acolo nimic. In plus, buletinele de expeditie se pot descarca de pe Net, imprima si completa. Acasa. :)

Edited by Deria_Leena26, 16 September 2011 - 23:58.


#198
mansol

mansol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2009

View Postmaxtron_69, on 23rd May 2011, 12:54, said:

Mansol,
te-ai gandit ca poate erau exact banii primiti de la destinatar? Cel careiua tu i-ai trimis le-a pus caramida de bancnote in brate si ei ti i-au adus exact asa.
Parerea mea ca e cel mai probabil.
Fii sigur ca am contactat destinatarul in prealabil sa-mi confirme daca a platit in bancnote "normale". Banii se pun in plicuri la sediul curierului cred, nu stiu daca toti fac asa. Chestii de genul asta te lasa cu gura cascata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate