Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Centura de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
cum te incomodeaza centura in oras? mai spunea unul ca nu poate sa se asigure daca are centura... WTF?! :w00t:
Singura situatie in care pot spune ca ma mai incomodeaza este cand imi suna telefonul si incerc sa-l scot din buzunar... lucru pe care de asemenea n-ar trebui sa-l fac :D

Port centura si daca merg pana la coltz.... m-am obisnuit asa, si, ca sa citez comparatia plastica a cuiva, parca stau pe WC daca nu o am :coolspeak:

#38
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Eu cred ca incomodarea adusa de centura e din lipsa obisnuintei. Odata obisnuiti, n-o sa vi se mai para incomod deloc (poate n-o asezati bine ? )

#39
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 dragos_avram, on Dec 14 2006, 10:53, said:

Eu cred ca incomodarea adusa de centura e din lipsa obisnuintei.


Ii clar ca-i o chestie de timp pana ne obisnuim cu totii sa purtam centura... si va fi un gest involuntar, eu asa fac cu frana de mana, o trag din reflex... si iarna am muscat-o de cateva ori, da' pur simplu nu ma pot dezvata!

P.s. NightShift, wellcome on board!

#40
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 dragos_avram, on Dec 14 2006, 10:53, said:

Eu cred ca incomodarea adusa de centura e din lipsa obisnuintei. Odata obisnuiti, n-o sa vi se mai para incomod deloc (poate n-o asezati bine ? )

E o idee preconceputa. Asa cum unii merg la curve fara prezervativ, ca cica ii incomodeaza...  :death:

#41
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 Skizo, on Dec 14 2006, 03:27, said:

In oras, centura nu numai ca este inutila, dar mai si incomodeaza. In exterior este o cu totul alta poveste.
nu e chiar asa. e  foarte utila in orash ca si in afara. si in oras s,au produs acidente cu raniti grav si chiar morti din cauza k nu purtau centura.  sa nu mai vorbim de airbag care devine ff periculos fara centura. gandestete k e de ajuns un impact frontal la 40-50 kmh ca sa sara airbagurile, si daca n,ai centura..... stii mai departe

#42
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Berti, on Dec 14 2006, 22:53, said:

Ii clar ca-i o chestie de timp pana ne obisnuim cu totii sa purtam centura... si va fi un gest involuntar, eu asa fac cu frana de mana, o trag din reflex... si iarna am muscat-o de cateva ori, da' pur simplu nu ma pot dezvata!

P.s. NightShift, wellcome on board!

Frina de mina in timpul mersului? :eek:

E bine sa o tragi cel putin o data pe luna, sa nu rugineasca iar la frina cu tamburi compenseaza uzura sabotilor...   ;)

#43
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 H725, on Dec 15 2006, 00:48, said:

E o idee preconceputa. Asa cum unii merg la curve fara prezervativ, ca cica ii incomodeaza...  :death:
prezervativul chiar incomodeaza  :lol: , in schimb centura o pun mereu, ma simt mai in siguranta cu ea si merg mai linistit    :rolleyes:

#44
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Danny1, on Dec 14 2006, 23:53, said:

prezervativul chiar incomodeaza  :lol: , in schimb centura o pun mereu, ma simt mai in siguranta cu ea si merg mai linistit    :rolleyes:

Mi-a trimis barza un sms, imi spune ca o sa vina la tine....  :P

Eu o port de mult timp inainte de a fi obligatorie si nu inteleg de ce unii nu vor sa o poarte, de ce ii deranjeaza. La ce nebunie e in tara asta, NU as putea sa conduc fara ea, mi-ar fi frica....  :scared:

#45
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 H725, on Dec 14 2006, 23:50, said:

Frina de mina in timpul mersului? :eek:
Nu cred ca se referea la ice-skating.  ;)
Eu zic ca e vorba de trasul franei de mana in timpul stationarii, si face asta tocmai din cauza mentionata de tine.



'Berti' said:

iarna am muscat-o de cateva ori
Mai Berti, nu ma faci de kko, da? Idea era ca s-a intepenit cablul. Bine zic?

Edited by NightShift, 15 December 2006 - 02:58.


#46
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 H725, on Dec 14 2006, 23:50, said:

Frina de mina in timpul mersului? :eek:

:nonobad:  In timpul mersului, cand eram mai tanar...  dar a trecut de mult acea perioada :notangel:

Dar acum e vorba doar de stationare, iar treaba cu muscatu se referea la intepenirea franei de mana, mai ales pe perioada dezghetului, cand ziua-i caldut si plin de balti iar noaptea-i frig de ingheata pietrele.

Chiar daca imi propuneam sa nu mai trag frana de mana seara, dimineata tot o gaseam trasa...  :huh:

Edited by Berti, 15 December 2006 - 07:31.


#47
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Berti, on Dec 15 2006, 08:25, said:

Chiar daca imi propuneam sa nu mai trag frana de mana seara, dimineata tot o gaseam trasa...  :huh:
Eu nu parasesc niciodata masina fara frana de mana trasa. E o greseala? :w00t:

#48
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pai nu-i nici o greseala, e chiar bine, dar in sezonu rece risti sa-ti ramana blocata... asa cum patesc si eu cateodata!

#49
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 sanddy1964, on Dec 12 2006, 22:02, said:

Soferii de taxi ar trebui sa fi eexemple si sa ceara PRIN SARCINA DE SERVICIU ca pasagerii sa puna centura.Ei ce ziceti?Daca nu cere , sa i se taie din salariu sau sa fie dat afara.Si in caz de accident sa fie considerat responsabil ca nu a avizat pasagerii.
M-am urcat ieri intr-un taxi. Nu aveam de mers decat vreo 10 minute, dar am intins instinctiv mana dupa centura... evident, la o prima privire, mi-am dat seama ca treaba aia in care se inchide centura era out of order. De altfel, cam tot taxiul era out of order caci nici scaunul nu era prea bine fixat in podea. Perseverenta din fire, cautam sa-i dau de cap centurii, insa soferul m-a rugat insistent sa nu-mi pun centura ca, m-o fi vazut mai nestiutoare, nu este obligatorie decat pentru el cand nu are pasageri. Probabil, cand are pasageri, daca sunt si peste 6, ii ingramadeste bine si, in caz de accident, se tamponeaza toti intre ei si mai amortizeaza socul.
Durerea de cap, oboseala si ora tarzie m-au impiedicat sa comentez, insa eu l-as fi concediat pe loc. Sa conduca o bicicleta daca nu este adeptul sigurantei la volan.
In caz ca nu am mentionat, evident, nici el nu avea centura pusa.

Edited by Tabu, 15 December 2006 - 12:48.


#50
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Berti, on Dec 15 2006, 10:55, said:

Pai nu-i nici o greseala, e chiar bine, dar in sezonu rece risti sa-ti ramana blocata... asa cum patesc si eu cateodata!
dar ce ingheata, cablul?
Nu mi s-a intamplat pana acuma dar e bine de stiut. Oricum la Audi A6 frana de mana e altfel decat la alte masini asa ca nu stiu ce se intampla daca raman fara baterie. Altfel nu cred ca ingheatza vreun cablu ca nu are cablu! La Golf5 da, poate o fi vreo chestie.O sa fiu atent, mai bine las in viteza si gata.

 Tabu, on Dec 15 2006, 13:47, said:

Durerea de cap, oboseala si ora tarzie m-au impiedicat sa comentez, insa eu l-as fi concediat pe loc. Sa conduca o bicicleta daca nu este adeptul sigurantei la volan.
In caz ca nu am mentionat, evident, nici el nu avea centura pusa.
Bine ca ma aproba si pe mine cineva odata! Eu oricum, atunci cand iau taxiul fac si altceva. Merg numai cu Fly Taxi din Bucuresti la Aeroport , de exemplu.
In oras aleg din taxi-urile care sunt parcate , cea mai ingrijita masina, evitand Dacia 1310 Solenza si Logan in ordinea asta. Daca e vreo Octavia sau ASTRA, o iau cu placere, chiardaca anticipez 30-40 de mii mai mult la sfarsit. Au airbag-uri, centuri ,etc.Sincer asa fac!

Edited by sanddy1964, 15 December 2006 - 13:20.


#51
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu, de obicei ingheata mecanismul sabotilor...la frane disc nu prea are ce sa inghete...

Edited by uko, 15 December 2006 - 15:26.


#52
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Ontopic, da, militienii cand te opresc, de cele mai multe ori o fac ca sa te friga cu o amenda sau sa-ti ia o spaga....
Anyway, e bine ca schimbara codu'. Dar centura era obligatorie si pana acum... Oricum marea gaselnita a regulamentului e ca iti furi si puncte si daca esti artist, le aduni si ramai fara permis. Ca ramai e una, dar acum trebuie sa dai si test... deci stai si pe bara, ramane la catastif, trebuie sa mai citesti si sa dai si examen/test...

Week end-ul trecut am avut nevoie de taxi. Am fost la un party si am consumat chestii cu grade multe...
Si pe amandoi taximetristi i-am intrebat daca au sesizat diferente in trafic dupa 1 decembrie.
Amandoi au spus ca da... Ca nu se mai trece asa mult pe galben-rosu, ca nu se mai depaseste asa mult pe linia de tramvai, iar pe langa refuziu, nu prea deloc...
Oricum, unul din ei mi-a spus ca s-a linistit... Zicea ca la cat de mult sta pe traseu, poate ramane fara carnet instant... asa ca respecta tot ce se poate... Chiar spunea ca daca il opreste vreun client si il roaga sa se grabeasca, el o sa refuze linistit.
Si eu cred ca toti soferii "profesionisti" care traiesc de pe urma condusului, sau sunt in vanzari si evident alearga cu masina se vor linisti, daca nu au facut-o deja...

Concluzia, folositi centura ca e mai bine.

#53
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 uko, on Dec 15 2006, 15:26, said:

nu, de obicei ingheata mecanismul sabotilor...la frane disc nu prea are ce sa inghete...
Am auzit si de cazuri cand ingheata placutele pe disc peste noapte daca tragi frana de mana . Din cate am auzit se intampla des atunci cand speli masina seara si urmeaza o noapte f geroasa.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata, e drept ca am evitat situatia descrisa mai sus...

#54
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Mig VWFan, on Dec 15 2006, 18:31, said:

Am auzit si de cazuri cand ingheata placutele pe disc peste noapte daca tragi frana de mana . Din cate am auzit se intampla des atunci cand speli masina seara si urmeaza o noapte f geroasa.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata, e drept ca am evitat situatia descrisa mai sus...
Sincer sa fiu nu stiu cum lucreaza frana aia a mea de la A6 , ca se aud niste chestii automate care blocheaza rotile ca niste motorase, ceva de genul asta . Oricum, lichidul de frana nu ingheatza pe conducte iar anumite masini ( facute sa mearga si la -25 gr) cred ca au un sistem smecher, nu? Sa nu le inghete franele sau alte chestii. Iarna se spala cu apa calda de regula,...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate