Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Citizen Band 27MHz - un hobby pentru toata lumea

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.andreicio...s.ro/CB/cb.html

Este vorba de o zona de pe site-ul meu care descrie in amanunt, cu detalii tehnice cam totul despre CB asa cum nu a mai facut nimeni pe alte site-uri... Site-ul isi doreste sa iasa din tiparul general de site-uri informationale CB unde fiecare pune de regula informatii generale cunoscute deja sau vechi, inutile, si propune o abordare completa din toate punctele de vedere mai ales cele tehnice, in asa fel incit oricine e pasionat sau isi doreste un sistem de radiocomunicatie libera sa inteleaga mai bine ce inseamna CB.

"- In aceasta sectiune, se incearca explicarea pe larg, detaliat, tehnic si educational, pe intelesul tuturor a fenomenului CB (citizen band), atit pe plan local cit si pe plan international. Se propune o alternativa la mijloacele comerciale de comunicare care sunt scumpe si nu ofera satisfactiile si bucuriile unui sistem CB. Se vor analiza in continuare majoritatea aspectelor, avantajelor si dezavantajelor pe care le putem intilni in exploatarea unui sistem CB. Incurajez de asemenea, pe toti cei care doresc sa comunice cu prieteni sau sa-si creeze un sistem de radio-comunicatii pentru scopuri personale, amatoricesti, sau din simpla placere de a discuta cu alti operatori, hobby etc... sa devina utilizatori al CB-ului. Este singura alternativa de radiocomunicatii libere disponibila cetateanului din tara noastra, care nu presupune restrictii de limbaj si subiect si nu necesita autorizatii speciale."... continuare in site


Andrei.

#2
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
multumesc mult pentru informati...
am inceput si eu mai nou sa ma interesez despre cb... chiar daca nu am mare stofa de radioamator... mi se pare o solutie foarte ieftina de "telefonie" ca sa spunem asa ... adica comunicatie ... mai ales in interiorul unui oras .. ma intereseaza partea de preturi ,...ce am gasit eu pe net se refera la americani , unde in general preturile la electronice nu sant prea mari ,dar sant acolo... deci ma intereseaza daca la noi se gasesc pe undeva de vanzare ... si la ce pret.. daca stii cumva cat este vama la asemenea aparatura ... diferenta de pret o fac la aparatele foto digitale ... cam 50/100% mai scumpe ... la gps cam 50% ... si ma intreb de ce ...
multam inca o data de informatii .. si o sugestie de la mine ... poti sa faci un link si pentru legislatie... eu am gasit-o dar nu mai stiu adresa

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
In general gasesti si aici scule la preturi convenabile. La second hand poti lua o statie mobila AM/FM 40ch de la 500000-700000 lei in sus. Cu 50$ poti lua o portabila decenta gen Dragon cu 6 benzi... iar cu 100$ poti lua o portabila chiar buna, aproare noua cu tot cu acumulatori, depinde de noroc.

Cat despre americani, nu sunt cei mai buni distribuitori de CB... iti recomand firmele tari europene, Midland, Alan, President si CBHouse (Franta - EuroCB), Albreht si altele de genul asta... Faza e ca americanii nu folosesc FM ca nu e legal la iei pe CB... nu stiu de ce... si orice fabrica au de regula AM si SSB. FM-ul este totusi superior pentru local si chiar ceva distanta, avand un raport semnal/zgomot mai bun ca AM si SSB... si este modul de viitor in Europa si restul lumii... Ideal e sa le ai pe toate si pentru asta tot statiile europene sunt mai dotate.

La noi exista un loc dar nu au prea multe, mai au ceva antene Sirio 5/8 (italiene, foarte bune) si amplificatoare dar nu am informatii despre ce statii mai au, nu prea aduc multe ca se vinde putin... incearca la MondoStyle departamentul de radiocomunicatii:

---
Bucuresti - HQ
Soseaua Alexandriei, 197, sect. 5
tel:            +40 1 420.1310
fax:                   1 420.0057
                         1 420 6410

Bucuresti show-rooms:
Piata Victoriei (colt cu Buzesti) Bl. A6, parter
                         tel: 01-659.6416
Blv. I.C.Bratianu, nr. 37  sect. 3 (Piata Unirii)
                         tel/fax: 01-314.9981

Bucharest office: [email protected]
---

Despre vama chiar nu stiu nimic... eu am primit o statie din Franta la un colet postal normal dar era second hand si nu au fost probleme la vama, nici nu s-a uitat.

Link la lege o sa fac dar nici eu nu stiu acuma unde e, eu am documentul, poate-l pun pe site...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Incepand din Ianuarie 2004, banda CB este legiferata si in Romania. Pe scurt, din textul legii si din specificatiile tehnice rezulta sunt acceptate legal cele 40 de canale tipice, si toate cele 3 (!) modulatii uzuale cu puteri de 4W in FM si SSB si 1W in AM.

Pentru cei care doresc detalii amanuntite, cautati:

1) Ordin nr. 423 din 8 decembrie 2003 privind categoriile de frecven&e radioelectrice a c&ror utilizare este liber& &i regimul armonizat de utilizare a acestora Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 890 din 12 decembrie 2003

2) Pe site-ul www.igcti.ro cautati specificatiile tehnice pentru Ord 423 legat de CB unde se dau frecventele si puterile autorizate.

Deci in sfarsit, banda CB are suport legal, este libera, fara taxe si fara licenta, in armonie cu Europa.

La cati mai multi utilizatori   ;)  :D

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Vreau doar sa anunt ca adresa site-ului s-a schimbat.
Acuma este http://www.andreic21.as.ro

Sau redirect: http://andreic.da.ru

Edited by andreic, 20 July 2005 - 17:56.


#6
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
nu merge pagina

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

aproape0m, on Jul 22 2005, 03:51, said:

nu merge pagina

<{POST_SNAPBACK}>


Merge, am verificat acuma link-ul direct si se incarca ok.

Edited by andreic, 22 July 2005 - 03:19.


#8
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postandreic, on Jul 22 2005, 03:14, said:

Merge, am verificat acuma link-ul direct si se incarca ok.

iar nu "mere" :)

#9
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
inca nu merge...

#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Următorul pas e să îmi iau și eu sursă, că stație am și stăm seara la taclale pe 15 (Timișoara).

Edited by jafpefata, 09 December 2008 - 04:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate