Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cristian Tudor Popescu Candidat la Presedentie in 2009

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Ce parere aveti de candidatura lui CTP la alegerile prezidentiale din 2009?



Poate deveni dl CTP un Vaclav Havel in varianta romaneasca?

Eu tind sa cred ca poate deveni un personaj de tip Basescu in anii 2000. Sa castige tot din prima!

http://www.7plus.ro/...1/2006&id=11865


Cristian Tudor Popescu, arma anti-Basescu a PSD in 2009.

Ultima informatie fierbinte lansata in mediile politice si de presa, zilele trecute, ar parea de-a dreptul neverosimila daca nu am trai intr-o tara ca România, unde minunile sint regula si normalitatea, exceptia. Conform acesteia, Mircea Geoana se gindeste tot mai serios, consiliat si de finul sau, Adrian Sirbu - cel care, sa nu uitam, i-a pregatit si prestatia de la congresul din 2005, unde Geoana a furnizat marea surpriza - sa ii propuna lui Cristian Tudor Popescu sa candideze in 2009 din partea PSD la Cotroceni. O serie de analize efectuate in acest sens l-ar prezenta pe directorul "Gindului" drept candidatul stingist perfect, cu o imagine buna, cu o profunda nota de sobrietate, de incrincenare, chiar, care prinde la nevoiasii României, necomunist, nesecurist, intelectual etc. Asta, in conditiile in care politologii estimeaza, de mai mult timp, ca un contracandidat eficient al lui Basescu va trebui sa fie un personaj radical diferit de acesta, pentru ca actualul stil prezidential va sfirsi prin a fi uzat peste 3 ani. Pe de alta parte, PSD nu are la aceasta ora nici macar o singura figura autentic de stinga pe a carei priza la electorat sa mizeze cu sanse, la viitoarele alegeri. (Actualii grei ai partidului, precum Geoana sau Rus, n-au avut spor nici macar la nivelul unei primarii de municipiu). Sa ne mai amintim ca, nu demult, Miron Mitrea vehicula numele lui Ilie Sirbu pentru respectiva candidatura, atragindu-si imediat minia lui Geoana. Semn clar al crizei de idei si solutii din partidul tras in sus, cindva, de Iliescu. Pe de alta parte, CTP se vede de la distanta ca pare cam plictisit de presa in ultima perioada si tot mai des se plinge apropiatilor ca s-a saturat si il bate gindul sa traga pe dreapta. La urma-urmei, insa, de ce n-ar trage pe stinga? Mai ales ca jurnalisti care au lucrat cu el la "Adevarul" povestesc ca, nu o data, in timpul sedintelor de sumar, comentind evenimente politice la zi, CTP mormaia ca pentru sine "mama, daca as intra eu in politica i-as rade pe toti, de la Vadim la Iliescu", "astia n-au stofa!..." etc.
"Eu, in politica? Daca eu imi justificam demisia din Clubul Român de Presa sec, puteam sa spun ca demisionez din motive personale, intelegeam ca s-ar fi putut specula ca am demisionat pentru ca vreau sa intru in politica. Dar atita vreme cit am explicat clar motivele pentru care nu mai vreau sa fiu in fruntea CRP, nu inteleg acest zvon", spune, in replica, CTP, contactat de noi, luni seara. El adauga: "Geoana sa ma lanseze pe mine? Nu-mi vine sa cred. Este greu de imaginat ca Adrian Sirbu, avind in vedere ca ma cunoaste foarte bine, ar veni la mine cu o astfel de propunere. Adrian Sirbu stie ca nu voi intra niciodata in politica. Dar niciodata". Totusi, aflind ca in PSD se ia in calcul posibilitatea de a-l propune candidat pentru functia de presedinte al României, Cristian Tudor Popescu tine sa spuna, rizind (si e greu tare sa-l faci pe CTP sa rida), ca este onorat. "E clar, oamenii astia nu umbla cu jumatati de masura. Sint onorat, auzi, presedinte! Dar nu", conchide el, usor amuzat de strategia PSD. Pentru a fi si mai bine inteles, el si-a modificat in ultima clipa pastila de ieri, de pe pagina intii a ziarului "Gindul", inserind informatia cu planul Geoana-Sirbu ca parte a unei posibile tentative de denigrare a sa pentru anumite pozitii pe care le-a avut, mai ales in ultimele zile.

O gluma care a intors politica in `96 cu fundu-n sus

Intrarea unui renumit formator de opinie in politica, mai ales in cea de stinga, poate parea o gluma, e adevarat. Si Becali era o gluma, acum vreun an… Sa ne amintim, insa, ce efecte a avut o asemenea gluma, in 1996, un episod uitat de multi. Pe atunci, directorul "Cronicii române", Horia Alexandrescu, profitind de prietenia cu Ion Cristoiu si de schimbarea de look a acestuia - fara burta si plete - a avut ideea sa ii indese pe cap o sapca proletara si sa anunte, sub poza, ca celebrul analist intra in PSM si candideaza la alegerile din 1996. Pina a doua zi, cind lumea s-a lamurit ca e o gluma si atit, scena politica, dar, mai ales, PDSR, au fost, practic, cu fundul in sus, disperati la gindul ca popularitatea de stinga a ziaristului ar putea da o lovitura de moarte partidului care se pregatea sa obtina un nou mandat la cirma tarii. Nu au lipsit nici luarile de pozitie oficiale ale unor politicieni, care il sfatuiau, chipurile dezinteresat, pe Cristoiu sa ramina in presa, numai ca sa nu le incurce lor ploile.

#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Zau as, sa-l comapari pe Havel cu CTP  :nonobad:  Mai bine Hurezeanu, ca e mai echilibrat.

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003
Nu pot sa gaseasca si ei un candidat normal, m-am saturat de circari si ipocriti!  :death:

#4
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că este o informație verosimilă.
Și asta pentru că CTP-ul a zis de mai multe ori că nu ar intra într-un asemenea joc.
Pe de altă parte însă, i s-a propus de prea multe ori și cred că a înțeles că ar putea avea un anumit succes și suport.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
iar titluri avioane prin poiana...

#6
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
CTP o fi credincios?

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca zavoranca a intrat in romania mare cu silicoanele ei mari cu tot , nu vad de ce ctp-ul nu ar intra in pesedeu cu chelia lui cu tot.

#8
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 23 2006, 19:53, said:

daca zavoranca a intrat in romania mare cu silicoanele ei mari cu tot , nu vad de ce ctp-ul nu ar intra in pesedeu cu chelia lui cu tot.

Dar de ce la pesedeu?
Poate că îl vrea un alt partid.
De pildă Gușă.
Cozmin Gușă.
Ar putea fi un motor important pentru partid..

#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu il votez cu mare placere pe CTP.
Vorbes serios.

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Posttomaso, on Nov 24 2006, 07:12, said:

Eu il votez cu mare placere pe CTP.
Vorbes serios.
nu te grabi.

ctp -tot respect pt scriitor , analist politic, om de presa.
ctp-nici un respect pt omul de afaceri, a sifonat vreo 2 ziare pana acuma. nu dati cu pietre , sunt surse interne din ziare , nu le pot dezvalui , dar garantez pt ele.

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 23 2006, 20:20, said:

nu te grabi.

ctp -tot respect pt scriitor , analist politic, om de presa.
ctp-nici un respect pt omul de afaceri, a sifonat vreo 2 ziare pana acuma. nu dati cu pietre , sunt surse interne din ziare , nu le pot dezvalui , dar garantez pt ele.


Nu ma grabesc.
Eu sper sa isi continue cariera de om de afacere si in functia de presedinte. :evillook:

#12
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Dar de ce tocmai PSD?  Poate l-aş vota, dar nu ca pesedist.  Imaginea respectivului partid a fost spurcată, nu se poate spăla aşa repede.

#13
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View PostMosotti, on Nov 23 2006, 19:49, said:

iar titluri avioane prin poiana...

uite cine vorbește :naughty:

#14
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005

View Posttomaso, on Nov 23 2006, 20:12, said:

Eu il votez cu mare placere pe CTP.
Vorbes serios.

Ei poftim! Si eu la fel. Si tot cu placere.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io i'as lua scalpu'  :death:, din simplu' motiv ca nu zimbeste. Si acum o intrebare foarte pertinenta " A'ti vazut presedinti care nu zimbesc?"
Daca trece de partea PSD'ului, e cel mai mare ipocrit din citi am vazut pina acum.

#16
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postpunkt, on Nov 23 2006, 21:52, said:

" A'ti vazut presedinti care nu zimbesc?"

La întrebarea "Ați (sic!) văzut președinți care nu zîmbesc", mi-aduc aminte că pe ceaușescu nu l-am văzut râzând. Atunci, că acum am văzut documentare cu tot felul de imagini.

#17
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
numa' gura-i de el.

#18
Quenall Quabin

Quenall Quabin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 12.11.2006
CTP o fi el intelectual , filosof și alte cele ,dar nu le are cu POLITICA iar în privința partidului de stânga nu sunt deloc încântat...PSD e o continuare a fostului partid PCR ...și locul lui CTP nu e lângă foști turnători...securiști ...dacă ar candida BOC ȘI CTP ...eu nu aș alege nici unul din iei...

PARCĂ VĂD  :D

DIN PARTEA PD - BOC
DIN PARTEA PSD- VANGHELIE
DIN PARTEA PRM- IRINA LOGHIN ȘI FUEGO
DIN PARTEA PNG - GEORGE BECALI , CONSILIERI ȘI MINISTRIȘTI DIN ECHIPA DE FOTBAL
DIN PARTEA PUR - MOTANUL FELIX  :D

Edited by Quenall Quabin, 23 November 2006 - 22:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate