Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Falafel

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007

View Postdevs.java, on May 6 2007, 03:40, said:

Unde pot gasi urmatoarele ingrediente:

- naut boabe
- pata tahini
- coriandru verde
- semnite de coriandru

Aveti vreo idee?

Naut boabe: Kaufland sau magazine cu produse naturiste
Tahina: Billa, Selgros
Coriandru: tot la magazine naturiste (cel putin semintele)

#20
mccm1976

mccm1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.04.2007
Falafelul este destul de greu de preparat corespunzator acasa deoarece are ingredientele specifice si trebuie facut cu atentie. Am avut ocazia sa incerc in Israel acest preparat de mai multe ori si nu intotdeauna rezultatele gastronomice au fost la fel de reusite. Cel mai bine este sa-l incercati direct la sursa dar asta e putin mai dificil. In ceea ce ma priveste sunt cam satul de naut  :D  Iar cand eram acolo aveam o vorba specifica : " No humus, please "  :death:

#21
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Se cumpara asa ceva din cora sau de unde gasesti (vezi pozele atasate), amestecul din cutie se prepara super usor (scrie pe ambalaj), dupa ce incalziti lipiile pe o tigaie/tava incinsa, adaugati chiftelutele falafel, maioneza (la tub de plastic), sos rosii sau ketchup, salata varza, castraveti acri taiati marunt, sos picant (exista multe varietati in supermarketuri, preferabil la sticlute mici ca sunt mai picante :D ), cartofi prajiti pai(eu folosesc d-aia congelati - mult mai usor de preparat),ceapa taiata rondele, rosii taiate felii subtiri, mujdei de usturoi homemade ---> aici faceti voi combinatiile cum vreti, ce va place / ce nu va place, mie-mi plac toate la un loc si sa fie cat mai iuteeeeee :P
E foarte usor, personal am facut de multe ori, mai ales cand suntem ceva mai multi prieteni adunati.
Succes! :coolspeak:

Attached Files


Edited by Hamutovski, 10 March 2009 - 11:26.


#22
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
hei, humus makes hair silky smooth, good humus.si cica sanatos...

#23
AdrianB1

AdrianB1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2007
NU știu cât de israelian e falafelul și nu intenționez să fac o dezbatere pe tema asta, dar cel mai bun falafel l-am mâncat în Aquaba (port la Marea Roșie) - în centru e o zonă pietonală cu mai multe chioșcuri, produsul e grozav acompaniat de Mirinda rece. Nu e Mirinda care se găsește în România, rețeta e ușor diferită și incomparabil mai bună, deși nu sunt deloc fan al acestei băuturi combinația e foarte bună.

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostHamutovski, on 10th March 2009, 10:57, said:

Se cumpara asa ceva din cora sau de unde gasesti
Si eu iau tot din Cora.Iese intr-adevar foarte bun.Eu folosesc rosii taiate(in loc de ketchup),patrunjel,eventual si putin iaurt,pe langa cele deja enumerate mai sus.In schimb,nu pun maioneza.As fi interesat daca a mai vazut cineva amestecul acela gata preparat si in alte magazine,dar facut de alta firma.Ar putea avea un gust diferit daca proportiile in care sunt amestecate cerealele si mirodeniile respective sunt diferite.

Edited by zuv, 24 June 2009 - 09:25.


#25
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005
Se mai gasea amestec de falafel la macelaria arabeasca de pe C-tin Radulescu Motru, din cart. Tineretului, facut de ei.

#26
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostAnisaz, on 24th June 2009, 10:36, said:

Se mai gasea amestec de falafel la macelaria arabeasca de pe C-tin Radulescu Motru, din cart. Tineretului, facut de ei.
Cam departe de mine,cand 'oi avea drum pe acolo probabil ca le fac o vizita.Multumesc pt pont.

#27
lor2005

lor2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2007
Eu fac falafel dupa reteta urmatoare:

http://www.culinar.r.../Falafel-Sihab/

Ingredientele (condimentele, nautul, susanul, lipia, tahine) le cumpar de la o macelarie iraniana de pe Virtutii, Militari. Sosul tarator se face astfel (depinde cat vrei sa faci, portia e cam pt 4 falafel): un catel usturoi pisat, putina sare, 3 linguri tahine, 3-4 linguri apa, 3-4 linguri zeama lamaie. Mai adaug apa daca nu-mi place consistenta...

#28
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Falafel dupa o reteta din Liban. Incercat personal, iese excelent! P.S: Uitat-va si la celelalte retete!

Edited by alalaltu, 27 June 2009 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate