Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scap de: Cartite, Furnici, Viespi,gindaci ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Cum sa fac sa scap de 3 cuiburi de viespi care s-au aciuat sub acoperisul casei mele??? Mentionez ca accesul este limitat, ele patrund printr-o mica fanta sub tabla si si-au facut cuib acolo... Asadar nu pot sa le distrug cuibul pt. ca nu am acces. Sa le dau cu insecticid, sa pun ceva otravit prin zona, sa chem vreun apicultor, sa le dau foc ( nu pot ca arde casa cu totul :)). Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Afumale !

Atentie, este nevoie de protectie in momentul afumarii....

Ca sa nu se intoarca, trebuie astupata gaura.

#3
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
daca le infunzi gaura ce se intampla? :-?

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca le ramane ceva aer si mancare, este posibil sa gaureasca acoperisul, dopul, etc....
Poti sa te trezesti cu o invazie in casa..... :drac:

#5
sameold

sameold

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.10.2006
Bunicul meu (care e apicultor btw) arunca apa fiarta pe cuib. Functioneaza la sigur. Daca n-ai acces, fa-ti. Degeaba omori viespiile daca lasi cuiburile. E o chestiune de timp pana il ochesc altele. Faptul ca deja sunt vreo 3 arata ca o duc bine acolo :-)

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Echipament de protectie + c***e ca sa te ocupi de problema (sa nu ai frica de viespi) + chestie cu care le scoti de acolo si/sau (preferabil) le omori (prin afumare/cu apa fiarta/etc, mai vezi pe aici idei) + echipament de distrus cuibul. :)

#7
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Daca nu poti ajunge in locu respectiv io zic sa le bagi un fum sanatos din cand in cad :D numa sa ai ceva echipament de protectie pe tine ;) io din cate stiu de la fum devin foarte agresive cel putin la albine asa ii
Bafta  :coolspeak:

#8
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
[ http://img220.imageshack.us/img220/4660/ak2957md1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se aprinde și se țintește spre cuib. Grijă să nu dai foc la casă. :D

#9
Jamais

Jamais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 27.09.2006

 g3nov3s3, on Oct 9 2006, 09:54, said:

Cum puteti sa fiti asa sadici si sa vb de omorarea unor biete animale? Sunt si ele niste suflete nevinovate...Credeti ca stiu a cui e casa si ca nu au voie sa stea acolo?
Daca vrei sa scapi de ele, pune-ti un costum de protectie, desfa acoperisul cu grija, ia cuiburile incetisor si muta-le in alta zona.....
Oricum o sa vina iarna si probabil or sa moara majoritatea,saracele.....

Propun sa ti le bagam tie in casa.  :photo:

#10
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
O chestie: orice le-ai face, e mai bine să o faci după ce se întunecă. Viespile sunt animale diurne şi noaptea sunt mult mai placide.

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
stropestele cu putina motorina

pui intr-un pet, dai gaura in dop si stropesti cu jetul

#12
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

 g3nov3s3, on Oct 9 2006, 09:54, said:

Cum puteti sa fiti asa sadici si sa vb de omorarea unor biete animale? Sunt si ele niste suflete nevinovate...Credeti ca stiu a cui e casa si ca nu au voie sa stea acolo?
Daca vrei sa scapi de ele, pune-ti un costum de protectie, desfa acoperisul cu grija, ia cuiburile incetisor si muta-le in alta zona.....
Oricum o sa vina iarna si probabil or sa moara majoritatea,saracele.....

Ti-as aduce niste viespi africani de specie sa vezi ce "sarace" sunt. Sunt cat juma din degetul aratator si FOAAAARTE agresive.
Am calatorit mult prin tara si prin strainatate insa cea mai tare isprava a fost cu un cuib urias de viespi intr-o padure din Sarata Monteoru unde din idiotenia unui idiot era sa intram in coma. Ce a facut? A dat cu niste bolovani intr-un cuib foarte mare de viespi. Ne-au fugarit viespii aia cam 1 km!!Eram un grup de 10-15 persoane iar unii aveau pe haine si 20-30 de viespi morti (atata au reusit sa omoare ca in disperarea aia si de durere omorai viespii cu mana nu alta) ca sa nu mai zic ca pe unii i-au impuns si in ochi!

Revenind la titlul topicului cea mai buna metoda de a distruge viespii e cu FUM. Dar nu orice fum!!! Ci Fumul FOARTE GROS! ( cel provenit de la cauciuc ars sau smoala!)
Si sa nu faci operatiunea asta daca cuibul e mare si nu ai ceva costum de protectie sau daca exista copii mici prin apropiere

Edited by djclocky, 09 October 2006 - 11:39.


#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

 ac76, on Oct 8 2006, 19:22, said:

Cum sa fac sa scap de 3 cuiburi de viespi care s-au aciuat sub acoperisul casei mele??? Mentionez ca accesul este limitat, ele patrund printr-o mica fanta sub tabla si si-au facut cuib acolo... Asadar nu pot sa le distrug cuibul pt. ca nu am acces. Sa le dau cu insecticid, sa pun ceva otravit prin zona, sa chem vreun apicultor, sa le dau foc ( nu pot ca arde casa cu totul :)). Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat.


ai otet in casa?
stropeste prin jur, sau incearca sa-l pulverizezi mai bine...
si nu face economie, e ieftin si cu efect - dar tot trebuie sa ajungi la cuib, pina la urma

#14
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
g3nov3 , daca sunt vietati care ar fi in pericol de disparitie , probabil le-as fi tratat cu respect - dar thanks god ca nu sunt , ba mai mult ABUNDA! cam peste tot.

Uneori in perioadele foarte calduroase ataca fara sa fie provocate! Nu ti-as recomanda sa stai intr-o casa unde sunt cuiburi de viespi.
Respect animalele dar pana la un punct! Punctul ala e "nu ma deranja - nu te deranjez" . Problema e ca nu am chef sa ma impunga pentru ca fac o mutare gresita in pod etc.

Nici lupii nu te lasa sa iti faci casa aproape de barlogul lor asa ca ...

#15
quiras

quiras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.09.2006
MOTORINA  !!! este foarte eficace garantez,stropestele(cuibul) si ai sa  ai efect garantat ! :peacefingers:

#16
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Se pare a am starnit ceva "pasiuni" cu problema mea...
Una peste alta, atat in urma sfaturilor voastre cat si ale altor prieteni am retinut doua variante:
1.motorina pulverizata in zona de intrare in cuib: le alunga si poate mai omoara din ele...
2. niste carne tocata cu verde de Paris peste ea, asezata in zona cuiburilor - rezultatul va fi ca nehalitele vor da alarma la hrana si vor veni buluc, cele care nu vor ajunge la "papica" vor fi servite de colegele lor care vor duce in cuib OTRAVA !!!  :bandit:

In ambele cazuri trebuie sa ma ptotejez... cu un costum adecvat.
Sa nu aud de "saracele viespi" decat dupa ce aparatorul lor este intepat de cateva ori sau mai rau copilul de cativa anisori care nu se poate apara!? Am o fetita si nu vreau sa suporte chinurile unei eventuale intepaturi, mai bine daram casa cu ele cu tot  :death:

#17
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Subscriu si eu la fum si otet...Am avut si eu o belea cu astea, si am dat cu otet seara dupa care a doua zi am bagat si niste fum(4 mingii de pingpong arse) si una n-a mai ramas...Ce-i drept era doar un singur cuib, dar ele parca erau din ce in ce mai multe...
Costumatia "adecvata" a fost compusa din:
2 salopete serioase(una cred ca era de ajuns), fular la gat, manusi serioase, si o casca de motociclist :D...
G3nov3s3...ecologist ecologist, da parca tare as vrea sa te vad putin alergat de niste insecte d-astea dragalase....

Edited by MATRIXU, 10 October 2006 - 09:52.


#18
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
nu cred ca sunteti alergici la asa ceva...

nu doresc nimanui sa fie alergic la intepatura de viespe sau albina. soc anafilactic si in 5 minute il intrebi pe Dumnezeu de sanatate si ce mai are de gand sa faca cu romania :D nu e de ras, sunt destul de multe persoane care sunt alergice la asa ceva. plus ca viespile te ataca din senin spre deosebire de albine care sunt ceva mai pasnice...

asa ca distruse, e cea mai buna solutie atunci cand iti invadeaza casa. cum ar fi sa te trezesti ca iti intra in casa ? ai putea trai cu ele, eventual sa le mai si hranesti, ca deh sunt si ele niste animale si au nevoie de atentie... ?! :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate