Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Deutsche Telekom vrea sa preia R.C.S. & R.D.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Deutsche Telekom vrea sa preia R.C.S. & R.D.S. :coolspeak:

Gigantul german a oferit 600 de milioane de euro, acționarii cer un miliard. :P

O nouă tranzacție spectaculoasă se anunță pe piața telecomunicațiilor. Potrivit informațiilor ZIUA de Cluj, concernul german Deutsche Telekom ar fi oferit, pentru operatorul de telecomunicatii R.D.S. & R.C.S., 600 de milioane de euro.


   Cu toate ca actionarii R.D.S.& R.C.S. au refuzat oferta, negocierile Intre partile romana si germana vor continua. Mentionam ca R.C.S.& R.D.S. este controlata de catre omul de afaceri bihorean Zoltan Teszari. In prezent, piata serviciilor de televiziune prin cablu, Internet si telefonie fixa este In continua crestere.

Investitorii inspirati de dupa Revolutie au devenit, In ultimii ani, tinta marilor operatori din acest sector. Dupa ce gigantul U.P.C. a Inghitit mai multi operatori regionali si locali, inclusiv Seltron din Cluj, a urmat tranzactia, din august 2005, finalizata cu achizitia celui de-al doilea operator de pe piata de profil, dupa R.C.S. & R.D.S.. Cei sase oameni de afaceri clujeni de la Astral Telecom si fondul de investitii A.I.G. New Europe Fund au vandut societatea In 2005, cu 407 de milioane de dolari, celor de la U.P.C..
R.C.S. & R.D.S. este cel mai mare furnizor de servicii de acces Internet broadband dintre operatorii de cablu din Romania, deservind 1,2 milioane de abonati pentru serviciile de televiziune (cablu si satelit), 200.000 la Internet si 350.000 la telefonie. Astral Telecom s-a dezvoltat din TV Cablu (Infiintata In 1992), societate care opera In Cluj, Bacau, Turda, Campia Turzii si Bistrita.
Anul urmator, In 1993, TV Cablu a Incheiat un parteneriat cu Storm TV, ultima fiind prezenta Indeosebi In localitatile din sudul tarii. Astral a preluat apoi societatile de profil Delta Star, Arexim Line, COAX, Dags si CDR, extinzandu-se In Bucuresti, Iasi, Bistrita, Dej, Petrosani si Gherla.
Dupa o infuzie de capital din partea A.I.G., au urmat achizitiile Kappa, Storm si Gameland, grupul schimbandu-si denumirea In Astral Telecom. Are loc integrarea noilor achizitii ale Astral, care, In 2002, preia DNT Cluj, unul din cei mai importanti furnizori Internet din Romania.
La 1 octombrie, U.P.C. Romania va finaliza fuziunea cu Astral Telecom si cu alte 13 societati din domeniu, entitatea nou formata urmand sa detina prima pozitie pe piata locala a serviciilor de televiziune prin cablu. U.P.C. Romania este parte a grupului american Liberty Global, cu 13 milioane de clienti In 17 tari, In principal In Europa.
Reteaua U.P.C. Romania cuprinde 1,3 milioane de clienti In 200 de orase. Compania a investit, de la Infiintare, 500 milioane de dolari. Piata locala CATV este dominata de U.P.C. Romania si de R.C.S.& R.D.S., care au cate o cota de peste 20%. Al treilea jucator este C.C.C. Blue Telecom (fosta Cony-Sat), cu 6% si 180.000 de abonati. Sursa: Ziua de Cluj, 28 septembrie 2006. http://www.ziua.ro/c...k...RCS&style=3

Edited by megafanro, 29 September 2006 - 12:14.


#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Nu sunt sigur, dar nu ma bucur. Experientele Romtelecom si Vodafone nu sunt prea fericite pt utilizatori. Mi-e teama de scumpiri, deoarece aceste concerne au o singura politica: cit mai mult profit.
La Romtelecom grecii au venit cu scumpiri dupa scumpiri si foarte tirziu au inceput sa fie in pas cu lumea.
La Vodafone ne-am asteptat la minuni si au venit cu oferte rizibile.
Mie teama sa nu se intimple si cu Deutsche Telkom la fel.

#3
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Cred că această informație e veche de un an.

#4
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

 *Victor*, on Sep 29 2006, 13:31, said:

Cred că această informație e veche de un an.
Știu. :naughty:
Sursa: Ziua de Cluj, 28 septembrie 2006. :cheers:    http://www.ziua.ro/c...k...RCS&style=3

Edited by megafanro, 29 September 2006 - 12:39.


#5
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Astia nu mai au ce scrie prin ziare , decat sa repete ce s-a mai scris cu mult timp in urma ... ? Afacerea a cazut cel putin pentru moment .......
Cred ca inca cel putin un an nu se va vinde ..... Mai apoi dupa ce infrastructura noua la care lucreaza acum de zor va fii definitivata , de-abia atunci o vor pune in vanzare si nu se va vinde pe roze ... ci cu bani si mai multi decat s-au vehiculat pana acum !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate