Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#1
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Daca tot e vorba de turism prin romania, eu propun sa deschidem un topic cu cele mai nasoale locuri de cazare prin care a trecut fiecare, locuri de care sa ne ferim. Nu ma refer la locuri care nu au fost pe gustul vostru, la chestiuni de confort sau altele care ar putea fi apreciate subiectiv ci la locuri unde ati fost pacaliti, furati, mintiti, sau unde conditiile sunt evident sub orice critica fata de ceea ce se pretinde.
Sa incep eu:


1. Cabana Valea cu Pesti: transfagarasan, Vidraru. costa dublu ca la orice alta pensiune in conditii modeste iar cabanieru va taxeaza si pentru aerul pe care il respirati. Ne-a luat 200.000 pentru ca ne-a imprumutat grataru si ne-a dat o mana de carbuni si 250.000 pe doua rosii, vreo 100g de branza si doua bucatele de carne. Atentie la restaurant cand comandati: mancarurile principale sunt relativ ieftine dar chestiile auziliare ca sa zic asa sunt scumpe (smantana, paine, apa plata, etc). deci cascati ochii bine.

2. Pensiunea Nagy, Viseu de sus. La astia am facut rezervare telefonica si cand am ajuns acolo s-au facut ca ploua... de fapt, ne-au vazut ca eram pe biciclete si au zis ca suntem aurolaci. Cand le-am arat numarul de telefon la care am facut rezervarea au recunoscut ca e al lor dar au zis ca a facut atingere la cineva care se numeste la fel si are si el tot o pensiune. Jenant. E o pensiune-motel de fite, cu piscina, chestii, etc. Situl lor www.pensiunea-nagy.ro are niste preturi care nu sunt valabile.

#2
AlexPod

AlexPod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.06.2006
Strandul cu valuri, Baile 1 Mai, langa Oradea, cazare la bungalow-uri.

Am fost in grup mai mare, cu rezervare telefonica facuta cu 2 sapt inainte. Plecati din Bucuresti, dupa drum de 11 ore cu masina, ajungem acolo. Ni se spune de catre baiatul de la poarta ca trebuie sa-l asteptam pe "Georgica", care se ocupa de rezervari, si in acel moment "baga valuri" in bazin.

Dupa o asteptare de 20 de minute, vine si "Georgica", care ridica din umeri, ca nu exista rezervare. Moment in care intervine foarte impertinent in discutie si o domnisoara blonda, care pana in acel moment nu zisese nimic, desi auzise discutia initiala cu baiatul de la poarta. Ne informeaza foarte "dragut" ca ea si tatal ei se ocupa de rezervari, si ca nu a primit nici un telefon. Ba mai mult, ne sugereaza ca poate am gresit noi numarul la care am sunat, si am dat peste o persoana rauvoitoare. Numerele erau luate de pe site-ul statiunii 1Mai. Deci, NU rezervati la ei, ca se "pierd" rezervarile.

Din fericire, am gasit cazare tot in 1 Mai, la o pensiune absolut superba, Ama.

#3
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
"restaurantul" de pe hotelul plutitor vidraru. se foloseste vechiul truc al romanilor la mancarurile preparate: pretul la suta de grame.
normal ca ne-am dat seama dupa ce a venit nota, la fel de (a)normal au venit si cantitatile: o pulpa de pui de 290g (?) - 220.000 lei , in concluzie kg de pulpe de pui bate spre milion la ei - in magazine e 60.000 . o ceasca mica de smantana: 20.000 lei, o salata de varza murata 40.000 lei - preturi comparabile cu un hotel de 4*

#4
mada1985

mada1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2006
Anul acesta am zis  sa mergem in concediu la Herculane pentru ca am auzit ca e frumos.Nimic de comentat foarte frumos peisajul mai putin serviciul de cazare care lasa de dorit.Iti lasa impresia ca sunt pusi numai pe jacmanit si mai putin pe a face turistul sa se simta bine.Parca ti-ar spune daca nu-ti convine poti sa pleci.
Informatiile legate de cazare la pensiuni le-am luat de pe net si pot sa spun ca nu a fost chiar cum scrie.La VILA ADRIANA unde am stat nu am avut frigider,la baie cand faceai dus curgea apa peste tot incat trebuia sa stergi de fiecare data pentru ca ceilalti nu mai puteau intra.Am fost cazati in doua camere cu baie comuna.Scandal facut de proprietar ca sa stergem apa si sa nu lasam geam deschis ca ploua in camera(am prins zile mai mult ploioase).Am facut rezervare la telefon,am platit avans prin mandat postal si cand am facut cazarea au asteptat sa platim toata perioada.Nu am fost de acord ,am platit numai o parte urmand ca la sfarsit sa dam restul si pentru asta s-au purtat mizerabil. Am intrebat cum procedam la plecare iar raspunsul a fost'' iesiti pe usa ''pentru ca am plecat dimineata la 6.30 si el se trezea mai tarziu.Deci nu am avut nici un cuvant de multumire, mai veniti sau mai bine zis sa nu mai veniti niciodata.Am fost impreuna cu niste prieteni care au fost cazati la alta pensiune CASA MARI ,am fost dati afara din curte de proprietar ca nu avem voie sa ne vizitam pentru ca nu stam acolo.In prealabil se vorbise deci nu am intrat de capul nostru.Asa ca a trebuit a doua zi sa vina sa stea cu noi in aceeasi pensiune.Pentru ca am prins si zile ploioase am vrut sa mancam la SARA' S SONS pe terasa si a trebuit sa platim intrarea la bazin 70.000lei de persoana chiar daca ploua si nu prea iti ardea de intrat in bazin.Preturile sunt cam mari in toate restaurantele. In urma impresiei facute prea curand la Herculane nu o sa mergem.

#5
Tudorica

Tudorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.09.2005
O experienta neplacuta legata de cazare in tabara studenteasca de la Costinesti in Casutele de Piatra (Pescarus    se numeau parca). Camerele sunt relativ curate dar foarte nesigure (usa o poate sparge orcine atat e de "solida"). Camera in care am stat era de 4 persoane si era o singura cheie pe care trebuia sa o lasi la receptie  cand plecai. Cat despre locul unde se servea masa pe bonuri  (Restaurant Terasa Sport) ce sa mai zic. LA pranz si seara aveai de ales intre maxim 3 feluri de mancare la care garnitura erau doar cartofi (natur,taranesti sau piure instant (bleah) :) ), portiile exagerat de mici in comparatie cu preturile care erau mari (mancai la restaurante incomparabil mai bune la preturi mult mai mici si portii considerabil mai mari). Desert nici nu exista  iar daca nu veneai la inceput de program (adica cu 10 minute inainte de ora fixata sau max cu 5 min dupa) nu mai puteai alege nimic si mancai felul ce ramanea. Cat despre bauturi aveau doar ceva bere, Pepsi la 0,5 (cu 5 lei sticla :) ), apa minerala la 0,5 si mai rar prigat nectar.

In concluzie zic eu e bine de stiut la ce te poti astepta de la o tabara la mare in locul precizat mai sus. Eu am incercat sa ma informez inainte dar nu am reusit.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View PostTudorica, on Sep 4 2006, 11:01, said:

...

In concluzie zic eu e bine de stiut la ce te poti astepta de la o tabara la mare in locul precizat mai sus. Eu am incercat sa ma informez inainte dar nu am reusit.


daca cauti, gasesti!

#7
antoniebanderas

antoniebanderas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.09.2006
Hotel Ferdinand Herculane. Ei zic ca au 4 stele si dubla e 210 RON. Hotelul nu merita nici 2 stele - camera cat o debara, baie cu capac rupt la WC, fara vas la WC (doar un robinet de la care sa dai drumul la apa), mobila de cand era tata flacau, lenjerie veche si dubioasa. Incredibila bataia de joc.

#8
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Hotel Castel *** de la Brasov- conditiile mizerabile, incepand cu zugraveala, lenjeria de pat rupta si mirosul insuportabil din camera. ESTE JALNIC

Restaurantul de la gura de intrare in Pestera Dambovicioara- dupa ce ca mancarea este naspa, te mai si fura la cantar si respectiv la pret.

Hotel Central - Piatra Neamt, este foarte scump si nu justifica banii, plus ca este foarte zgomotos pentru ca hotelul este in forma de arc, iar la etajele superioare zgomotul din strada este atras si amplificat.

Mai sunt si altele...

#9
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cheile Turzii,Era o cabana Turda parca se chema,JALNIC,pret mare si conditii de kkt.Stateam linistit in pat,cand 2 sobolani se alergau prin camera,nu mai stiam ce sa fac de frica/scarba.

In general parerea mea e ca cele mai accesibile si bune conditii de cazare sunt la pensiuni,sau la gazda,unde se poate.

#10
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Saliste (Sibiu), pensiunea "Domnescu":

- preturi maaaari, de la 1 milion pe zi camera, chiar 2-3 in perioade asa-zise de varf gen Revelion Craciun Paste !! Vorbim de camere de 8-9mp, cu usi de lemn cu balamale neunse si cu geamuri de sticla de vezi tot prin ele, fara televizor sau baie in camera !!

- apa calda si caldura cand au bagat lemne; seara evident nu au mai bagat nimic, fiindca asa sunt ei obisnuiti, sa doarma la 15 grade;

- viciu de constructie al pensiunii, o scara interioara de beton turnat are treptele neuniforme, bine totusi ca nu am ajuns la urgenta in Sibiu cu vreun picior rupt (chiar, cine le-a dat autorizatie de functionare?!)

- parcarea din fundul curtii s-a inmuiat de tot dupa o ploaie buna, cu foarte mari eforturi am mai scos masina de acolo, nu stiu ce au facut ceilalti cu masinile lor parcate tot acolo dar nu ma intereseaza;

- dupa ce ne-au luat toti banii inainte au adus un grup de moldoveni zgomotosi, genul de petrecareti care vin cu damigenele de bautura in portbagaj si cu CD-urile cu manele la sacosa; pur si simplu nu i-am vazut altfel decat beti si cu chef de glume proaste, muzica tare, plus alte grobianisme care refuz sa cred ca fac parte din "normal";

- in clipa in care ne-am exprimat indignarea si refuzul de a ne distruge vacanta in continuare, ni s-a aratat poarta. Banii pentru noptile nedormite (la propriu, ca platisem pentru inca 2 nopti in plus - dar si la figurat, ca numai de somn si odihna nu avusesem parte pana atunci) evident ca nu i-am mai vazut.

#11
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Cum adica nu i-ai mai vazut?
Ati fost fraieri ca ati pierdut banii,scuza-ma.
Cazare la particluari in Costinesti ,persoana de contact MARCEL,tipu e nebun cu act ein regula am impresia,ne-a acostat prima data pe peron am refuzat ca am vrut sa mai cautam si alte oferte,nu ne-a convenit ne-am intors si am dat de el si am zis ok hai sa vedem.El sare ca ars ca ce nu la mine aca veniti stati ca eu nu va duc sa mergeti doar sa vedeti si ne tranteste gentile din portbagaj de la matizu lui de kkt.
II zic ba frate las-o mai moale adca vrei sa ne intelegem si pana la urma ne-am dus si cand am ajuns acolo(in prealabil pe peron ne comunicase un pret) ne anunta ca pretul s-a modifciat numai e 700mii e 800mii.
Imi venea sa-i dau cu ceva in cap dar de gura fetelor ca avea apa calda in camera am zis OK.
O cunoastem si pe nevasta-sa o femei cu parul alb care ne-a instiinta de la icneput ca MArcel vrea liniste sa nu facem zgomot etc.
Ciudat da zic ok,macar ma bucur ca nu va fi zgomot de la ceilalti cazati acolo.II achitam omului ptr 6 pers 8 nopti etc.Trece 1 zi,ok,a 2 zi intr-o seara inevitabilul s-a produs prietenii mei dintr-o camera au deschis gemaul ei find in camera iar Marcel a vazut asta si a inceput sa urle ca sa inchida geamul ca intra hotii peste ei si le fura si el nu vrea sa fie partas la asa ceva.
Tipul deci e dement complet,nu era aer in camera,apoi si nevastasa a inceput sa urle ca dementii,am intervenit si numai faptul cale dadusem 15mil ma oprit sa nul calc in picioare.
Am iesit si am zis ca gata,asta a fost cautam cazare i alta parte si intr-o 1h am gasit cazare,ne-am intors la el eu adica si iam zis domnu uite noi pleca vrem banii napoi.El acum?Zic DA.Ei nu uita maine dim la 7 va dau banii.

Nu va zic ca la 6 dimineata venit si a inceput sa bata ca dementul in usi sa ne trezeasca?!!
Ne-a dat banii inapoi si Mars,numai aveam chef si puterea sa ma bat cu el,da nici el nu a comentat.

#12
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
Bucuresti, Hotel Triumf, pe Kiseleff

Chiar nu aveam unde sa stau intr-o seara asa ca am ajuns si acolo. Placut impresionat cand am ajuns prima oara, era si o nunta cu o gramade de Mercedes-uri si limuzine corp diplomatic, personal primitor (omuletul de la receptie a stat vreo jumatate de ora cu mine la 4 dimineata sa gaseasca un taxi). In schimb :

- Undeva pe la 1.8/noapte camera single;
- Camera mai mica decat baia  :huh: ;
- Pat cu arcuri sarite, saltea gaurita, asternuturi antice (am dormit peste ele);
- Gandaci  :deadtongue: ;
- Televizor care nu merge, un pahar aruncat pe undeva prin camera, priza iesita din perete, etc...

#13
Jamais

Jamais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 27.09.2006
Sibiu: Iesirea spre Sebes, pe dreapta, un "motel" uitat de Dumnezeu, singurul disponibil, mare jeg, mare de tot. Focar de infectie.
In rest, am dormit bine. Recomand celor ce ajung in Iasi hotel Moldova si bufetul suedez. Excelent!

#14
Bebeca

Bebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 11.10.2005
Casa Braneana, Bran.
Pensiune de 4 stele, cu bucatarie la dispozitia clientilor... Bucataria aia arata jalnic, sala de mese aidoma. Camerele erau ok, frumos colorate. Pensiunea la strada, zgomotul aferent. Am intrebat daca au curte mare, bla bla, raspunsul a fost afirmativ. Realitatea a fost alta, totusi. In mare, nu mi s-a parut pensiune de 4 margarete. Nicidecum. Si nici nu as mai sta acolo.

Helios Inn, 2 Mai - gandacii dadeau ture prin camera...

#15
sebyboy

sebyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
Evitati Cabana Valea cu brazi (de la Cota 1400 putin mai sus). Nu este urata nici inauntru nici afara insa un personal atat de nesimtit rar gasesti. Preturile mari si sa nu mai zic de faptul ca era goala cabana si ne-a pus sa eliberam camera a doua zi la ora 9 AM de ce nu stiu. Aceasta este o ultima varianta in cazul in care nu mai sunt camere sau nu aveti bani de stat la Hotel Cota 1400 1.400.000/noapte camera cu 2 paturi.

#16
kikiata

kikiata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2006

View PostBebeca, on Oct 9 2006, 11:18, said:

Casa Braneana, Bran.
Pensiune de 4 stele, cu bucatarie la dispozitia clientilor... Bucataria aia arata jalnic, sala de mese aidoma. Camerele erau ok, frumos colorate. Pensiunea la strada, zgomotul aferent. Am intrebat daca au curte mare, bla bla, raspunsul a fost afirmativ. Realitatea a fost alta, totusi. In mare, nu mi s-a parut pensiune de 4 margarete. Nicidecum. Si nici nu as mai sta acolo.

Helios Inn, 2 Mai - gandacii dadeau ture prin camera...

Din cate am vazut, Casa Braneana are aceiasi proprietari ca si Vila Carina. Despre Carina ce poti sa-mi spui? Am de gand sa-mi petrec un week-end acolo si nu stiu cum este. Nu am mai fost la Bran pana acum. Ai putea sa-mi dai cateva detalii referitoare la confort si peisaj?

#17
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
dragi colegi, eu nu m-as lasa pina nu le-as trimite protectia consumatorului pe cap. se poate si online
http://www.anpc.ro/anpcro/index.php
e in lateral, formular de reclamatie, desi cel mai bine e de sunat direct
http://www.anpc.ro/a...n...4&Itemid=35
alegeti judetul.
or fi multi cu pile, insa tot se mai lasa cu amenzi. altfel nu ii invatam minte pe cei care sunt pusi pe jecmaneala. iar dupa ce intram in UE, cei de la protectia consumatorului vor trebui sa isi ia misiunea in serios.
postati in continuare astfel de avertizari, sa stim cu cine avem de-a face.

in ceea ce ma priveste, era sa iau teapa la Hotel Cascada, in Durau, in vara. Cazarea a fost asa si asa, cu personal nesimtit, tipic romanesc, pe care trebuia sa il rogi frumos daca doreai sa iti aduca sau faca ceva. Seara, camera fiind chiar deasupra restaurantului, ne-am delectat cu niste muzica "buna" pina pe la 12 noaptea, ca de, eram la munte, trebuia sa ne "simtim bine". nu spun ca izolarea fonica era sublima, dar lipsea cu desavirsire.
Problema a aparut la prinz, cu obisnuita incercare de tepuiala la suta de grame. Trei copane firave faceau la ei un (1) kg, adica 600 mii. Dupa o clipa de gindire (ma gindeam daca sa imi stric ziua sau nu, ei de fapt pe asta se si bazeaza), nu am mai rezistat si le-am zis sa mergem in bucatarie sa cintarim un copan sa vedem cit face in realitate. La raspunsurile cu vociferari ale unui responsabil de acolo, am amenintat cu prot. consumat. si pina la urma s-au inmuiat si au coborit gramajul la 600 gr (si asa era mult, insa am cedat). asa trebe facut.

Edited by mihail75, 12 October 2006 - 20:24.


#18
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Cu OPC-ul m-am "convins" dupa ce am facut o sesizare in legatura cu restaurantul lu' Catalin Botezatu (Casa Romaneasca). A fost o experienta oribila, de la niste maioneza alterata am facut ditamai toxiinfectia alimentara de am chemat salvarea, tratament, concediu medical, etc  mad.gif  OPC-ul evident ca nu a gasit nimic in neregula, ba chiar mi-a comunicat ca felul respectiv nu exista in meniu  laugh.gif  Si asta dupa ce pastrasem nota de plata si hartia data de medicul de la salvare  nono.gif

Excrocii si teparii de mai sus sunt greu de reclamat fiindca fac foarte multe chestii "la negru", nu dau factura pentru cazare, note de plata pentru mese etc - asa ca te duci la OPC cu vorba ta contra vorbei lui, un dead end situation. Iar OPC-ul este cel mai adesea legat de maini dpdv legislativ fiindca poate impune, in cazul cel mai rau, restituirea tarifelor de cazare si/sau masa in cazul serviciilor nefurnizate sau furnizate prost. Ce te faci TU (ca putin te intereseaza daca ii da amenda sau daca il inchide de tot) in cazul in care un astfel de excroc ti-a distrus 3-4-10 zile din concediul legal de odihna, sau ti-a facut prastie bugetul de vacanta pe cateva luni de zile? Sau in cazul cel mai grav tu ai facut un credit pentru a te duce intr-o astfel de vacanta? E cazul clasic de f... cu banii luati, cum spune vorba romanului. Iar aici chiar nu mai e mare lucru de facut - exceptand metodele mentionate si "premiate" de Codul Penal  rolleyes.gif

Edited by DanCld, 16 October 2006 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate