Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

ACNEEA

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
floby

floby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.08.2006
Buna!Sunt nou pe forumul acesta si nu stiu daca mai sunt alte post-uri cu acest subiect..asa ca deschid eu unul.Care este problema mea...acum am 24 de ani si am acnee intr-un stadiu mai mult decat avansat, pot spune chiar critic pentru mine.Prima data cand a aparut a fost acum 10(zece)ani pe fata,apoi pe piept,omoplati si intregul spate,avand o evolutie galopanta in urmatoarele 6 luni, iar apoi s-a mentinut la un nivel inalt pe intreaga durata a celor 10 ani.In tot acest timp am fost de la medic dermatolog la medic dermatolog si am incercat de la regimuri alimentare pe baza de legume+fructe la ceaiuri in concomitent cu tratament extern(local) si intern(antibiotic:injectabil si apoi pe cale orala)...acesta tinand 2-3 ani si,fara a avea un efect scontat.Cu toate acestea mi s-a administrat vaccin anti-acneic si concomitent Imunostimulent(injectabil).In mai putin de 2 luni de la finele acestui tratament situatia era aceeasi ca la inceput(daca nu mai rea).Apoi am incercat creme peste creme,sapunuri,lotiuni(din comert dar si "mixturi"preparate in laborator, in urma unor retete eliberate de catre dermatologi).Efectul acestora a fost acesta:<Frectie cu "Diana" la picior de lemn!>.Am incercat tot ce inseamna creme de la Skinoren,Airol,pana la Mibazon si alte alifii babesti...plus tratamente cu UV,toate acestea fara nici un rezultat.Stiu de Roaacutan,dar nu doresc sa-l "incerc" din cauza efectelor sale legate de ficat si depresii. Rugamintea mea este sa ma indrumati,daca stiti,o clinica PROFESIONALA care sa imi poata rezolva cazul,pentru ca de doctorii agiamii care fac experiente pe mine sunt satul pana peste cap.M-am saturat sa fiu "cobai",doresc un pic mai multa seriozitate decat ni se ofera intr-o policlinica...Va multumesc si sper ca acest topic sa fie de folos si altor persoane!

#2
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Nu stiu cum ai folosit tu skinoren si cat timp.Si eu am tot 24 de ani si acum 7-8 ani am avut si eu.Ce pot sa zic e ca Skinoren a facut minuni mari.In 2 saptamani nu am mai avut dar am mai continuat ca sa fiu sigur.
Dupa 1 an mi-a mai aparut putin si am folosit din nou skinoren si mi-a trecut imediat, de atunci nu mi-a mai iesit deloc.
Daca zici ca nu da rezultate, pana la urma tot o clinica te va rezolva, cauta cu google.Succes! Ma uit si eu,daca gasesc ceva iti spun

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
roaccutane..

edit: WTF?

Edited by sebulbus, 19 August 2006 - 22:36.


#4
Anduran

Anduran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.10.2005

View Postsebulbus, on Aug 19 2006, 23:35, said:

roaccutane..
Atentie! Pt medicamentul asta trebuie sa gasesti un dermatolog serios care sa-ti faca niste analize la sange. Poti sa-l iei numai daca in urma analizelor rezulta ca il poti lua si daca medicul il recomanda. Este foarte "puternic" si da o serie de efecte secundare, evident neplacute (uscarea mucoaselor, perturbarea vederii pe timp de noapte, etc). Plus ca te face varza la ficat...

Edited by Anduran, 21 August 2006 - 10:39.


#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Incearca la clinica Biomedica, pe str. M. Eminescu, la 100m de Comert (ASE). Medici: Dna si Dl Giurganeanu.
Roaccutane este bun, dar sub supraveghere medicala.
Cel mai indicat tratament ti-l poate da un medic cu experienta (precum cei 2 mai de sus).
Si btw, din ce stiu, clinica dispune de aparaturi f moderne: laser cu CO2, erbium, peeling, etc. Dar si pret pe masura...

#6
floby

floby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.08.2006
Merci fain pt aceasta indicatie,dar as dori (daca stii si poti) mai multe detalii....unde este(Bucur. banuiesc) si un nr de contact sau o modalitate.Astept si alte oferte.

#7
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Centrul medical BIODERM
Str. Mihai Eminescu, nr. 42
Telefon:
+40 (0)21.211.96.74
+40 (0)21.211.71.36

http://www.bio-medic.../ro/contact.htm

Edited by Dokken, 21 August 2006 - 12:26.


#8
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Nu zic ca o sa aiba efect in cazul tau dar cunosc oameni care se trateaza cu Asocilin (uz veterinar). Si cu efecte bune, even.

#9
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
"Roaacutan" este un medicament foarte bun. Sunt sanse foarte mari sa ofere rezultate. Dar intai medicul dermatolog te trimite sa faci o serie de analize pt a vedea daca poti sa folosesti acel medicament.

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
M-am mirat cand am vazut ca nu a zi nimeni de Zynerit (se elibereaza cu prescriptie medicala). Am avut un coleg de clasa in aceeasi situatie ca a ta si dupa un an de tratament (Zynerit, regim alimentar si altele) s-a vindecat total  :w00t: .

#11
floby

floby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.08.2006
Zynerit il folosesc demult(cateva luni)dar nu are nici un efect bun asupra pielii mele  :confuzzled:  , si de asta nu am mai amintit de el ...Stiu ca are in continut Zinc, si in trecut am folosit multe mixturi si solutii pe baza de zinc,dar degeaba.La tot ceea ce am folosit...pot spune ca "acneea mea" a reactionat si e devenit imuna...asa cum este cu gandacul de colorado si pesticidul de cartofi :P (nush cat se potriveste comparatia,in fine... )

#12
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postfloby, on Aug 22 2006, 15:13, said:

Zynerit il folosesc demult(cateva luni)dar nu are nici un efect bun asupra pielii mele  :confuzzled:  , si de asta nu am mai amintit de el ...Stiu ca are in continut Zinc, si in trecut am folosit multe mixturi si solutii pe baza de zinc,dar degeaba.La tot ceea ce am folosit...pot spune ca "acneea mea" a reactionat si e devenit imuna...asa cum este cu gandacul de colorado si pesticidul de cartofi :P (nush cat se potriveste comparatia,in fine... )
parca Zynerit se folosea doar o perioada limitata  :)

#13
floby

floby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.08.2006
Stiu ca se folosea pe o perioada de maxim 10-12 saptamani parca...dar nu mai conteaza, si asa nu a fost util.Thx anyway! :D

#14
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
lol... io il folosesc de vreo 2 ani... oricum.. da rezultate.. cel putin la mine...
totusi.. este important sa ai fata curata si uscata ( fara urme de grasime si sebuum)... daca simti ca s-a depus un strat de "grasime" pe fata si este unsuroasa spala-te imediat cu un sapun ( eventual Protex)

#15
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Centrul Medical „Santo Rafael” (produsele "steaua divina"), b-dul Dimitrie Pompei nr. 3-5, tel. 021/232.22.45, Bucuresti
Au si laborator propriu si va pot prepara un produs personalizat.

#16
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

View Post3com, on Aug 26 2006, 03:25, said:

Centrul Medical „Santo Rafael” (produsele "steaua divina"), b-dul Dimitrie Pompei nr. 3-5, tel. 021/232.22.45, Bucuresti
Au si laborator propriu si va pot prepara un produs personalizat.


si cam care sunt preturile ?
cat timp trebuie sa aplic tratamentul si cat de des ?

#17
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostMeltdown, on Aug 26 2006, 02:36, said:

lol... io il folosesc de vreo 2 ani... oricum.. da rezultate.. cel putin la mine...
totusi.. este important sa ai fata curata si uscata ( fara urme de grasime si sebuum)... daca simti ca s-a depus un strat de "grasime" pe fata si este unsuroasa spala-te imediat cu un sapun ( eventual Protex)
:w00t:  cum sa se spele pe fata cu sapun? vrei sa-si nenoroceasca tenul?
Wtf, exista geluri speciale pentru fata. Sapunul iti usuca pielea, iti inchide porii si o sa-ti apara si mai multe cusuri  :deadtongue:

#18
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
asta era si ideea.. sa-i usuce pielea... decat sa o aiba plina de grasime
oricum, daca are o igiena corespunzatoare o sa-i scada nr de cosuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate