Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dodge Caliber

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Ma bate gandul sa imi cumpar la anul masina asta, daca strang suficienti bani, off course. Ce parere aveti? Ma incanta ideea ca este inalta..si are un motor VW diesel de 140 CP.

Si-a luat cineva pana acum?

Hai sa vedem niste poze: Attached File  Caliber.jpg   75.34K   1368 downloadsAttached File  Caliber.jpg   75.34K   1368 downloadsAttached File  Caliber.jpg   75.34K   1368 downloadstachment]

Interior:

Loc spate:

Exterior:

Se pare ca masina are succes la americani. Prestul DPP e neclar inca pentru mine, unii spun 18,000 Euro DPP pt  cea mai scumpa versiune, altii 20,000 dpp pt cea mai ieftina. Oricum, de la anul taxele vamale pt SUA ar trebui sa scada de la 30% la 10%, daca nu ma insel.

Attached Files



#2
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
Probabil cel mai prost interior de masina din ultimii 5-6 ani, dar imi place masina la nebunie! Imi place faptul ca e urata dar are personalitate, iar garda la sol mare in combinatie cu motorul TDI o fac aproape perfecta pentru drumurile noastre.
BTW, eu vazusem un DDP pe la 26, nu 20 mii euro!
Oricum, daca iti place go for it, e o masina pentru cei care vor o compacta mai speciala si vor sa iasa din afara gramezii de Golf/Megane/Astra/C4/307 etc.

#3
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Hm...mai studiaza si celelalte oferte de pe piata...poate un Santa Fe 2.2 CRDI la 150CP la pretul de 19900-26590 E (varianta full cu AT :naughty: )

#4
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postalegros, on Aug 9 2006, 01:25, said:

Hm...mai studiaza si celelalte oferte de pe piata...poate un Santa Fe 2.2 CRDI la 150CP la pretul de 19900-26590 E (varianta full cu AT :naughty: )
Pai cred ca exact asta nu vrea sa-si ia. Caliber e "altfel", e o compacta (nu SUV) cu o garda la sol mai mare si un design americanesc brut. Nu o sa vezi prea multe la noi, si tocmai asta e ideea.

#5
vladd

vladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.03.2005
Asa cum spunea si colegu' de mai sus... studiaza si Santa Fe-ul. Da' vezi neaparat sa fie cel diesel!
Ce daca Dodge a facut o masinuta superba (atat la interior cat si la exterior - spre deosebire de alte pareri), cand avem noi Hyundai aici pentru Romanica noastra...
De ce sa ai ceva inedit, putin exclusivist si facut de americani cand poti se te complaci in fluviul de coreene ce ne inunda soselele?
Concluzie (cu ironia adecvata): daca masina (sau marca) nu are succes pe piata noastra, este PROASTA. Exista tot timpul oferte mai bune. Daca mai are si taxe este un fiasco total.
Concluzie la topic: daca iti place masina cumpar-o fara ezitare.

Edited by vladd, 09 August 2006 - 09:30.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
ce-mi place mie ca fix tetiera aia din mijloc spate au facut-o fara gaura.
ah, si interiorul e un pic din topor, dar ei au presupus ca probabil masina va fi folosita la scopul initial al suv-urilor si n-ar avea rost sa se complice cu fineturi.

#7
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postsebulbus, on Aug 9 2006, 10:44, said:

ah, si interiorul e un pic din topor

Huge understatement! :D  Unele portiuni sunt mai prost asamblate sau iti zgarie degetele la atingere mai rau ca Logan-ul. Dar imi place la nebunie masina! :w00t:

#8
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
N-am vazut nici macar una in trafic,in ro cam cate s-au vandut ?

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
sunt un pic mai rare decat maybachul lui gigi :)

#10
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postseerkan, on Aug 9 2006, 13:22, said:

N-am vazut nici macar una in trafic,in ro cam cate s-au vandut ?

La Salonul Tiriac ziceau ca au deja vreo 20 de comenzi si aveau target de 40 pe tot anul. De ajuns insa nu stiu cand ajung.

#11
Dromichete

Dromichete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.04.2006
Am vazut ieri un demo car pe bd. Ion Mihalache. Arata ciudat, desi nu pot spune ca nu mi-a placut. De la distantapare solida. Cum o sta cu consumul?

#12
chevrolet

chevrolet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.04.2006
am vazut una in cta!!! meserie masinutza!! vis pe rotzi!! :naughty:

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vazui si eu unul. e.. altceva, insa nu as da banii pe un caliber. Interiorul ala e din 1900 toamna. Si nici macar nu pot spune ca mi-a placut masina dpdv al designului :P ci doar ca e altceva

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am vazut azi prin bucuresti ziua pe la mall ,iar prin buzau seara pe la Mc`donalds ,pe cei de la Simplu intr-unul visiniu  :rolleyes:

Edited by cosmin_miu, 13 August 2006 - 19:12.


#15
KOPETDAG

KOPETDAG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.08.2006
Am in fata What Car? iulie 2006, test Dodge Calibre. Pe scurt, ei spun asa: "not quite the right calibre", si-i acorda 2 din 5 stele.
- motorizari: 1.8 (148 CP), 2.0 (154 CP) si 2.0 TD (138 CP, de la VW);
- "calitatea interiorului este o mare problema: plasticele sunt tari, zgarie, ieftine si prost finisate";
- "spatiul este acceptabil, desi dezamagitor pentru dimensiunile masinii";
- "cu atatea lipsuri Calibre este greu de recomandat";
- for: pret, look, dotari;
- against: manevrabilitate, consum (benzinare nn), interior cheap;
Acum, mie personal imi place mult designul si imaginea de ansamblu a masinii. Insa, nu as da banii astia doar pentru aparitia in trafic sau pentru ca-mi place prea mult; variante mai bune exista destule.
Test drive si te mai gandesti dupa!

#16
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
totusi se observa ca este un Logan undercover la interior. Ma intreb oare cum or scartai plasticile prin `nauntru dupa 20.000 km pe strazile din Ro. Pe dinafara e frumusica.

Edited by cosmin_miu, 14 August 2006 - 12:18.


#17
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
[quote name='KOPETDAG' date='Aug 13 2006, 22:58' post='1775579']
Am in fata What Car? iulie 2006, test Dodge Calibre. Pe scurt, ei spun asa: "not quite the right calibre", si-i acorda 2 din 5 stele.
- motorizari: 1.8 (148 CP), 2.0 (154 CP) si 2.0 TD (138 CP, de la VW);
- "calitatea interiorului este o mare problema: plasticele sunt tari, zgarie, ieftine si prost finisate";
- "spatiul este acceptabil, desi dezamagitor pentru dimensiunile masinii";
- "cu atatea lipsuri Calibre este greu de recomandat";
- for: pret, look, dotari;
- against: manevrabilitate, consum (benzinare nn), interior cheap;
Acum, mie personal imi place mult designul si imaginea de ansamblu a masinii. Insa, nu as da banii astia doar pentru aparitia in trafic sau pentru ca-mi place prea mult; variante mai bune exista destule.
Test drive si te mai gandesti dupa!
[/quote]
quote name='KOPETDAG' date='Aug 13 2006, 22:58' post='1775579']
Am in fata What Car? iulie 2006, test Dodge Calibre. Pe scurt, ei spun asa: "not quite the right calibre", si-i acorda 2 din 5 stele.
- motorizari: 1.8 (148 CP), 2.0 (154 CP) si 2.0 TD (138 CP, de la VW);
- "calitatea interiorului este o mare problema: plasticele sunt tari, zgarie, ieftine si prost finisate";
- "spatiul este acceptabil, desi dezamagitor pentru dimensiunile masinii";
- "cu atatea lipsuri Calibre este greu de recomandat";
- for: pret, look, dotari;
- against: manevrabilitate, consum (benzinare nn), interior cheap;
Acum, mie personal imi place mult designul si imaginea de ansamblu a masinii. Insa, nu as da banii astia doar pentru aparitia in trafic sau pentru ca-mi place prea mult; variante mai bune exista destule.
Test drive si te mai gandesti dupa!
[/quote]

Mersi pentru Informatii, sunt de un real ajutor, sunt primele impresii "negative" despre Caliber. Am citit multe reviewuri de la americani, si toti sunt multumiti de masina, nu mai retin acum siturile dar o sa revin cu linkuri.

Stii ce mi se pare ciudat la whatcar? Am incercat de curiozitate sa vad ce spun ei despre Hyundai Sonata, o alta masina care ma atrage mult, si iarasi am gasit primele impresii negative despre masina asta. Average 2 stele. Asa ca am incercat sa vad ce spun despre Seria 3, si in mod surprinzator, am observat ca nici aceasta masina nu are 5 stele decat la manevrabilitate. Avarage 4 stele!

Am observat de asemenea ca sunt multi englezi nemultumiti de seria 5, si care au postat pe situl whatcar.....or fi britanicii mai pretentiosi, nu stiu ce sa zic...

In ceea ce priveste interiorul Caliber, nu da clar impresia de lux, ci se vrea cred mai mult o tenta de sport.

Am intrat intr-un showroom cautand Caliber si deoarece nu aveau, m-am uitat, nu ca sa-mi cumpar, doar ca sa ma uit, la Un Dodge Durango, o imensitate de 4X4 cu geamuri fumurii. Si stiti ceva? Am recunoscut interiorul de la Caliber, este exact acelasi interior! Ce sa zic, asta e nivelul la care au ajuns americanii astia in ceea ce priveste interiorul. Totusi, materialele nu mi s-au parut subtiri, ci foarte solide si durabile, spre deosebire de poze..

#18
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View PostGeorgeM, on Aug 14 2006, 21:44, said:

Am intrat intr-un showroom cautand Caliber si deoarece nu aveau, m-am uitat, nu ca sa-mi cumpar, doar ca sa ma uit, la Un Dodge Durango, o imensitate de 4X4 cu geamuri fumurii. Si stiti ceva? Am recunoscut interiorul de la Caliber, este exact acelasi interior! Ce sa zic, asta e nivelul la care au ajuns americanii astia in ceea ce priveste interiorul. Totusi, materialele nu mi s-au parut subtiri, ci foarte solide si durabile, spre deosebire de poze..

Nu chiar identic, Durango il are si mai prost din cate-mi aduc aminte. De curiozitate, ai pus mana pe materialele de deasupra volanului (de fapt, tot pe volan, dar in partea de sus)?  Stiu ca de obicei nu atinge nimeni partea aia in regim de condus normal, dar poti sa-ti faci o idee destul de buna despre durabilitatea plasticelor. Oricum, repet, mie-mi place masina rau de tot. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate