Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2017
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Stie cineva de unde se pot procura piese de schimb pentru suflantele de aer Secoh EL-S 120 pe care o am la ministatia de epurare?
Doresc o alta firma in afara de Bibus, doresc sa cumpar bobina si magnetul. atasez foto. sper sa primesc un raspuns nu ca la intrebarea anterioara.

Attached Files



#2018
TCosmin

TCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 21.08.2009
Dragi colegi forumisti,
Caut o varianta ieftina pentru fosa septica. La casa de la tara unde locuiesc parintii mei, canalizarea pentru baie si bucatarie se face printr-o conducta de 110 care merge ingropata vreo 30 de metri dupa care curge liber in aratura (unde sunt porumbii  Posted Image )
Ma gandeam la o varianta cu put absorbant, nu stiu exact cat de adanc ar trebui sa fie.
Si am mai gasit pe net o varianta cu butoaie de plastic ingropate pentru fosa septica
Ma gandesc ca ambele variante ar fi ieftine, doar ca in cazul butoaielor trebuie golite la 1 an probabil.
Ce ziceti, cum ar fi mai bine si mai convenabil?

#2019
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Daca vrei la bulau, fa put absorbant. Daca stai bine pe perna ta, fa un bazin izolat vidanjabil. Cel mai ieftin pe termen lung iesi cu o fosa cu drenaj.

#2020
TCosmin

TCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 21.08.2009
Tare asta cu "la bulau". Cred ca am inteles ....
Merci de sfat.

#2021
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Da,tare treaba cu bulaul.. Inseamna ca 99% din mediul rural trebuie bagati la zdup. Legal nu ai voie sa faci put fara fund.
Insa,as vrea sa vad un cetatean dat in judecata in Romania de institutiile statului,pe motivul ca se caca in fundul curtii. N-ai cum...n-ar fi nici moral..  Trebuie sa dispara generatii ca sa schimbam ceva in RO..orice..

#2022
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nici comparatia nu e tocmai corecta si nici nu cred ca merita sa traiesti cu teama ca poate vine unu cu ochi albastri si te incalta.
Put absorbant inseamna ca merge pana in stratul acvifer. Buda din fundul curtii e mult mai putin problematica.

#2023
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
NU MA REFER LA AERISIREA NECESARA PENTRU A NU MIROSI URAT IN BAIE!

1- Cum se poate amplasa aerisirea fosei septice astfel incat in zona unde fosa e amplasata sa nu mirosa?
2- Exista o reglementare referitor la amplasarea fosei fata de gardul dinspre strada?

#2024
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltnume, on 02 august 2015 - 13:11, said:

NU MA REFER LA AERISIREA NECESARA PENTRU A NU MIROSI URAT IN BAIE!
Cred ca pentru asta se folosesc sifoanele la tevile de evacuare.

#2025
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Te referi la cotul in care stationeaza apa, pe care teava de evacuare poate sa il aiba inainte de intrarea in fosa?
Dar tot nu am inteles; e necesara o gura de ventialtie pentru fosa (casa are numai parter)? Unde trebuie amplasata?
Se pare ca e necesara pentru a nu se forma presiune.

Edited by altnume, 02 August 2015 - 13:24.


#2026
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu  neaparat pentru presiune , e vorba  de eliminare a gazelor periculoase dezvoltate in urma fermentarii si a proceselor aerobe   care au loc in timpul procesului de descompunere  bacterian .Da,  trebuie sa  ai  asa ceva , se dezvolta inclusiv gaz metan acolo si expoziile sunt posibile  si superprobabile .A existat odata o explozie la un metantanc al unei statii de epurare in care au rezultat morti si raniti  .Mantaua exterioara si clopotul superior al metantancului au zburat cateva zeci de m .

#2027
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ok, asa e bine ca sa nu mirosa in zona fosei si fosa totusi sa fie (corect) functionala? Daca e bine asa din punct de vedere miros in zona fosei (in curte), oare curba (coturile respective) nu impiedica deversarea?

Edited by altnume, 02 August 2015 - 13:49.


#2028
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Uite ce am gasit (am cautat cu "filtru mirosuri fosa septica):
http://www.septictan...isteme-epurare/

Deci, un fel de horn cu ventilator in varf actionat de vant (il poti face ieftin dein teava PVC neagra de canalizare) si in plus poti sa-i bagi pe traseu filtrul ala cu carbon.
Intrucat chiuvetele/dusurile/vasele WC au deja sifon de izolare, aerisirea se va lega intre iesirea di casa si fosa. Acelasi sistem se foloseste la cladirile cu etaj, se duce o teava pana pe acoperis pentru eliminarea gazelor-mirosurilor. Varianta din link e si mai buna cu ventilatorul ala.

Edited by crouchot, 02 August 2015 - 13:48.


#2029
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Așadar câcatul nu numai că pute abominabil dar și "explodează" în mod regretabil ...
procesul de degradare al acestei lumi este absolut ireversibil Posted Image
Atunci de ce să ne mai mirăm de faptul că unii aruncă cu "căcat în plalele unui ventilator" aflat în plină stare de funcționare ...
Există și aoternative mai rurale, "tradiționale" :  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4flidrcHeAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 02 August 2015 - 13:57.


#2030
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da Teophileos , explodeaza metanul  de  acolo daca nu se  evacueaza desigur .Nu de la o banala fosa desigur , ce  ziceam eu e o  statie  de  epurare a unei companii de apa .

#2031
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcrouchot, on 02 august 2015 - 13:45, said:

Uite ce am gasit (am cautat cu "filtru mirosuri fosa septica):


Deci, un fel de horn cu ventilator in varf actionat de vant (il poti face ieftin dein teava PVC neagra de canalizare) si in plus poti sa-i bagi pe traseu filtrul ala cu carbon.
Intrucat chiuvetele/dusurile/vasele WC au deja sifon de izolare, aerisirea se va lega intre iesirea di casa si fosa. Acelasi sistem se foloseste la cladirile cu etaj, se duce o teava pana pe acoperis pentru eliminarea gazelor-mirosurilor. Varianta din link e si mai buna cu ventilatorul ala.

Da, numai ca asa cum e figurat acolo, singura aerisire e amplasata chiar linga locuinta, la 10 metri fata de fosa; e numai o problema de sustinere a tevii verticale (aprox. 4m inaltime pentru a ajunge deasupra acoperisului)? Nu era mai potrivit o astfel de teava chiar langa fosa (poate nu la fel de inalta)?

Edited by altnume, 02 August 2015 - 14:11.


#2032
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostgingisKHAN2015, on 02 august 2015 - 13:51, said:

Da Teophileos , explodeaza metanul  de  acolo daca nu se  evacueaza desigur .Nu de la o banala fosa desigur , ce  ziceam eu e o  statie  de  epurare a unei companii de apa .
Am facut 2 ani de liceu la o clasa de "Protectia Calitatii Apei", am avut persoane apropiate care au lucrat in pozitii de coordonare
la o regie autonoma apa-canal, putoarea de la o stație de epurare "municipala", se poate extinde uneori Posted Image  pe zeci de kilometri patrati, o adevarata tortura d.p.d.v. olfactiv Posted Image

Edited by Teophileos, 02 August 2015 - 14:26.


#2033
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Corect . Trebuie sa faca asta cineva , nu poti varsa  apa aia in emisar fara o epurare corespunzatoare , sa polueze tot raul in aval  Asta este .

#2034
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ce dracu se intampla aici? Va platiti polite?
Mai bine intrebam la religie ca tot aia e.

Topic inchis la cerere!

Edited by altnume, 02 August 2015 - 14:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate