Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#6409
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Eu am alimentat de la Sandanski (OMV) si odata de la un Lukoil cu 6-7 km inainte de Kulata, pe stanga, pe sensul de mers catre Grecia. A fost OK.

Edited by dcr, 10 May 2012 - 11:03.


#6410
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postvxp, on 9th May 2012, 10:00, said:

am si eu nevoie de o parere
inca nu sunt decis pe unde sa merg in thassos, am 2 variante

Negotin - Nis - Salonic - Kavala - Keramoti cca 840 km - taxe autostrada 5 E,
Negotin - Vidin - Sofia - Kulata - Kavala - Keramoti cca 670 km  - vignieta 5 E

pe primul il stiu foarte bine, numa as  intreba daca se merita sa fac un ocol cam de 170 km, ceva pareri despre drumul Sofia - Kulata - Kavala - Keramoti, m-ar ajuta

cele mai multe pareri erau pentru drumu prin Bulgaria si eu inclinam sa aleg acest traseu, astazi am stat de vorba cu un sarb care a umblat destul de mult prin zona, si mi-a recomandat sa merg pe serbia - macedonia, plus ca mi m-ai povestit cateceva din experiente nefericite, apoi mi-a spus in felul urmator ca as fi avut de castigat cam aproximativ o ora, apoi eu vroaiam sa merg toata noaptea sa prind feribotu de la 9 dimineata, distanta in plus ar fi de cca 170 km, dar ca si cost ar fi undeva cca 20 E pe benzina, si mi-a zis sarbu daca ma opresc doar 2 polititi bulgari le dau cate 10 Euro , lucuru foarte probabil, costul ar fi la fel iara cu timpul pierdut daca ma opresc astia as pierde peste 20 - 30 min, asa ca acuma chiar inclin sa merg tot pe traseul pe care l-am mai facut, si il stiu, asa ca pana la urma merg pe Serbia - Macedonia.

#6411
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006

View Postvxp, on 10th May 2012, 18:01, said:

cele mai multe pareri erau pentru drumu prin Bulgaria si eu inclinam sa aleg acest traseu, astazi am stat de vorba cu un sarb care a umblat destul de mult prin zona, si mi-a recomandat sa merg pe serbia - macedonia, plus ca mi m-ai povestit cateceva din experiente nefericite, apoi mi-a spus in felul urmator ca as fi avut de castigat cam aproximativ o ora, apoi eu vroaiam sa merg toata noaptea sa prind feribotu de la 9 dimineata, distanta in plus ar fi de cca 170 km, dar ca si cost ar fi undeva cca 20 E pe benzina, si mi-a zis sarbu daca ma opresc doar 2 polititi bulgari le dau cate 10 Euro , lucuru foarte probabil, costul ar fi la fel iara cu timpul pierdut daca ma opresc astia as pierde peste 20 - 30 min, asa ca acuma chiar inclin sa merg tot pe traseul pe care l-am mai facut, si il stiu, asa ca pana la urma merg pe Serbia - Macedonia.

OK - hai să-ți spun și varianta nr. 2:

Quote

... am facut 3 km in 4 h 30 la granitza dintre Muntenegru si Serbia si asta exclusiv din cauza vamesilor sarbi care se miscau in reluare si luau o masina de pe sensul spre Muntenegru, una de pe sensul spre Serbia, asta chiar daca pe sensul spre Serbia coada de masini avea vreo 3 km. In plus, politistii sarbi sunt SPAGARI! Inainte de Belgrad cu vreo 50 de km ne-au oprit complet aiurea, intr-un sat, aveam viteza legala, acte in regula, tot ... Politistul m-a amenintat ca ne da amenda 3000 de dinari si cand am intrebat de ce a bagat mana pe geamul deschis, a rasucit butonul de la faruri si mi-a spus zabmind impertinent ca am circulat cu ele stinse ...Ce sa te contrazici, cu cine, ne amenintau intr-una ca trebuie sa cautam banca, sa platim amenda ... pana la urma am dat spaga 15 euro, ca la 10 s-au strambat ... Asa ca mergeti pe oriunde, dar evitati cat puteti Serbia!!!

(dintr-un mail de la un amic). Acu', tu decizi.

Edited by DragosMD, 10 May 2012 - 18:03.


#6412
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postvxp, on 10th May 2012, 18:01, said:

....daca ma opresc doar 2 polititi bulgari le dau cate 10 Euro , lucuru foarte probabil, .....


si daca nu te opresc?
daca mergi regulamentar, nu te opreste nimeni.

#6413
jailor

jailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2010
Personal, sunt din Bucuresti, prefer sa fac drumul in 2 zile cu o oprire la T Severin numai si numai sa nu trec prin Bulgaria. In Iulie spre sfarsit o sa plec catre Parga in vestul Greciei si o sa merg prin Serbia+Macedonia...doar de scarba bulgarilor

#6414
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postjailor, on 12th May 2012, 09:12, said:

Personal, sunt din Bucuresti, prefer sa fac drumul in 2 zile cu o oprire la T Severin numai si numai sa nu trec prin Bulgaria. In Iulie spre sfarsit o sa plec catre Parga in vestul Greciei si o sa merg prin Serbia+Macedonia...doar de scarba bulgarilor
Esti tare.... De frica sa nu te prinda ca incalci legea ( nu respecti regulamentul) ii faci scarbe.
Completeaza tu cu ce trebuie dupa tare...

#6415
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdcr, on 10th May 2012, 12:01, said:

Eu am alimentat de la Sandanski (OMV) si odata de la un Lukoil cu 6-7 km inainte de Kulata, pe stanga, pe sensul de mers catre Grecia. A fost OK.
Confirm,am alimentat de la amandoua,aveau benzina ieftina si buna ambele.atentie la vinieta,am luat teapa la intoarcerea din GR anul trecut,nu au vrut cei de la LUK sa platesc cu cardul 5 E ci cash 6 E :(

#6416
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postjailor, on 12th May 2012, 09:12, said:

Personal, sunt din Bucuresti, prefer sa fac drumul in 2 zile cu o oprire la T Severin numai si numai sa nu trec prin Bulgaria. In Iulie spre sfarsit o sa plec catre Parga in vestul Greciei si o sa merg prin Serbia+Macedonia...doar de scarba bulgarilor

Am traversat Bulgaria de 2 ori (in drum spre Turcia si dinspre Grecia), am mai fost o data pana la Veliko Tarnovo si altadata pana la Golden Sands si nu s-a luat nimeni de noi, desi am intalnit si 8 echipaje de politie la o traversare. Este adevarat ca nu am depasit (cu mult) viteza admisa, nu am mers pe principiul enuntat de cineva nu mai stiu unde: "Merg cat de tare ma tine masina si, daca am ghinion sa ma prinda, dau 10 euro, ceea ce compenseaza cele 1-2 ore castigate." Oricum drumurile bulgaresti sunt cam departe de autostrazile din vestul Europei ca sa-ti poti permite sa te simti la Formula 1.

In schimb, la macedoneni nu mi-a placut deloc faptul ca la plata pe autostrada incercau sa te fraieresca la schimbul euro-dinar!

Edited by fly_dream, 12 May 2012 - 21:16.


#6417
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postfly_dream, on 12th May 2012, 22:10, said:

In schimb, la macedoneni nu mi-a placut deloc faptul ca la plata pe autostrada incercau sa te fraieresca la schimbul euro-dinar!

in macedonia dai o moneda de 1 Euro si gata ce sch sau eventual sch euro cand intri in tara la vama  si platesti in moneda lor, la sarbi o moneda de 2Euro sau sau 2 de 1 Euro, mai primesti si chitanta cateaodata alteori nu.

#6418
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005

View Postmec17, on 8th May 2012, 06:58, said:

vesti bune pt. cei ce merg in Thassos: se va deschide granita de  la Makaza pe 30 iunie!

http://whatsonbulgar...l?m-1336389566/
Pare tentant , dar lipsa de  info  despre starea  drumului pe  partea  BG este cvasitotala. Nu numai ca  nici  un  GPS  nu  stie  de  granita  asta , dar  in lipsa  altor  info , pozele  de  pe goole  earth arata  o  sosea  cu  gropi  la  nivel de  drum  judetean . Daca  cineva poate sa  dea  info sau  feedback  despere Mazaka ,e binevenit .

Edited by alc2, 13 May 2012 - 18:05.


#6419
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postalc2, on 13th May 2012, 19:03, said:

Pare tentant , dar lipsa de  info  despre starea  drumului pe  partea  BG este cvasitotala. Nu numai ca  nici  un  GPS  nu  stie  de  granita  asta , dar  in lipsa  altor  info , pozele  de  pe goole  earth arata  o  sosea  cu  gropi  la  nivel de  drum  judetean . Daca  cineva poate sa  dea  info sau  feedback  despere Mazaka ,e binevenit .
Cred ca glumesti.
De ani de zile se circula prin punctul de frontiera Zlatograd. eventual citeste in urma.
Drumul prin noul punct de frontiera scurteaza cu 50 de km drumul, si anume se merge de la Bucuresti pe directia Sud, pana la 30 de km de granita, cand se merge dreapta, pt a ajunge la Zlatograd.
Noul drum presupune cu aproximatie continuarea drumului spre grecia pe directia sud.
Drumul pe partea bulgara e asfaltat din vara trecuta. Se asteapta grecii, care nu se grabesc de loc. Intarzierea in darea in folosinta a noului punct de frontiera are vreo 4 ani la vara.
Deocamdata GPS=ul nu stie de punctul de trecere, pentru ca el nu exista.
pentru poze, ar trebui sa intri pe forum unde se discuta subiectul , si unde sunt puse poze.
Tocmai s-a dat acel link. Acolo se gasesc cele mai noi stiri in aceasta privinta.

In privinta GPS-ului, stabileste in Bulgaria Momchilograd, de acolo drumul se va continua spre noul punct de trecere.

Si este Makaza.
vezi si http://www.panoramio.../photo/16683517
dar cel mai bine http://whatsonbulgar...?m-1336389566/:


7 mai:


MAKAZA border pass KIRKOVO KARDZHALI (Kardjali) for KOMOTINI KAVALA

so, today, i have it on very good'ish authority   ... that .. the now infamous
MAKAZA border pass from south Bulgaria into northern Greece IS to open
30 June 2012

will keep you posted, hopefooooly with ooodles of photos, of this
long awaiting border opening momentous event

please comment below why you are purrrrsonally so interested in this momentous
border opening ... cheers

Edited by lori_2001, 13 May 2012 - 19:55.


#6420
jailor

jailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2010

View Postlori_2001, on 12th May 2012, 13:30, said:

Esti tare.... De frica sa nu te prinda ca incalci legea ( nu respecti regulamentul) ii faci scarbe.
Completeaza tu cu ce trebuie dupa tare...
De frica sa nu ma beleasca politistii spagari care te iau cu radarele cu 1 km in plus peste limita admisa. Cand te opreste politia ca vrea cei 10 euro spaga poti sa fii tu celmai legal ca tot platesti. In plus nu te poti intelege cu ei si atunci singura metoda sa scapi e sa dai 10 euro.

View Postfly_dream, on 12th May 2012, 22:10, said:

Am traversat Bulgaria de 2 ori (in drum spre Turcia si dinspre Grecia), am mai fost o data pana la Veliko Tarnovo si altadata pana la Golden Sands si nu s-a luat nimeni de noi, desi am intalnit si 8 echipaje de politie la o traversare. Este adevarat ca nu am depasit (cu mult) viteza admisa, nu am mers pe principiul enuntat de cineva nu mai stiu unde: "Merg cat de tare ma tine masina si, daca am ghinion sa ma prinda, dau 10 euro, ceea ce compenseaza cele 1-2 ore castigate." Oricum drumurile bulgaresti sunt cam departe de autostrazile din vestul Europei ca sa-ti poti permite sa te simti la Formula 1.

In schimb, la macedoneni nu mi-a placut deloc faptul ca la plata pe autostrada incercau sa te fraieresca la schimbul euro-dinar!
Eu stiu pe cineva care intr-un drum spre Halkidiki a platit 20 de euro la politistii spagari. Prefer sa merg pe autostrada si sa platesc 1 euro sau 2 si sa merg cu 130 la ora decat sa merc cu 50-60 ca nu cumva sa sara politistul cu radarul. Bulgaria e o tara pe care o voi evita tot timpul daca am cum.

#6421
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postjailor, on 14th May 2012, 05:18, said:

Eu stiu pe cineva care intr-un drum spre Halkidiki a platit 20 de euro la politistii spagari.
Am dat si eu 10 euro de Paste pe ceva inchipuit undeva la Omurtg, dar de aici si pana la a o lua prin Severin e cale lunga.... :w00t: ...prefer de 1000 de ori sa circul prin Bulgaria decat prin Romania pana la PF1

#6422
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postalc2, on 13th May 2012, 19:03, said:

Pare tentant , dar lipsa de  info  despre starea  drumului pe  partea  BG este cvasitotala. Nu numai ca  nici  un  GPS  nu  stie  de  granita  asta , dar  in lipsa  altor  info , pozele  de  pe goole  earth arata  o  sosea  cu  gropi  la  nivel de  drum  judetean . Daca  cineva poate sa  dea  info sau  feedback  despere Mazaka ,e binevenit .

pentru ca gps-ul sa stie noul punct vamal, intai trebuie sa-i de-a drumul, apoi sa ajunga in sistemul de harti si apoi tu sa faci up-grade la hartile existente. vestile despre acest drum le vei gasi, in mod cert tot aici dar asta dupa 1 iulie, daca se va da drumul pe 30 iunie la noua granita. pana atunci ne dam cu parerea.


View Postlori_2001, on 13th May 2012, 20:52, said:

Drumul prin noul punct de frontiera scurteaza cu 50 de km drumul, si anume se merge de la Bucuresti pe directia Sud, pana la 30 de km de granita, cand se merge

drumul prin noul punct vamal, cel de la makaza va avea tot 550 km ca si drumul prin vama de la zlatograd.

#6423
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjailor, on 14th May 2012, 07:18, said:

... Cand te opreste politia ca vrea cei 10 euro spaga poti sa fii tu cel mai legal ca tot platesti. In plus, nu te poti intelege cu ei, si atunci singura metoda sa scapi e sa dai 10 euro ...
Poate sunt eu excepția (nu cred, pt. că mi s-a întâmplat de 2 ori), dar nu e singura metodă să scapi. Se înnoptase, m-au oprit la ieșirea dintr-un sat (accelerasem pt. că văzusem indicatorul de ieșire). N-aveam mai mult de 60-65 și m-am luat de ei, ferm, era evident că mă opriseră pentru șpagă. Până la final m-au lăsat în pace și n-am plătit nimic (am povestit toată tărășenia la pag. 299).
Dacă pleci din București, mi se pare aberant să ocolești Bulgaria ca să nu dai șpagă la polițiștii lor. E o vorbă, "de ce ți-e frică nu scapi", așa că sigur vei cotiza la sârbi, care-s mai ai dreaq. Ca să nu mai spun că devii cam off-topic, ăla nu e drumul spre Grecia. Atunci de ce să nu ocolești prin Italia și să treci cu ferry în Grecia ? Sau să faci ocolul Pământului ...
Treaba ta, faci cum crezi, eu prefer Bulgaria, am "cotizat" doar o singură dată (citește tot la pag. 299), deși am trecut prin Bulgaria de 16 ori. Și nu am detector de radar. Secretul e să "vânezi" iepuri. Și dacă mergi legal, atunci fii sigur că nu te oprește poliția.

Sănătate și baftă !

Edited by OvidiuNS, 14 May 2012 - 10:26.


#6424
jailor

jailor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2010

View PostOvidiuNS, on 14th May 2012, 11:12, said:

Poate sunt eu excepția (nu cred, pt. că mi s-a întâmplat de 2 ori), dar nu e singura metodă să scapi. Se înnoptase, m-au oprit la ieșirea dintr-un sat (accelerasem pt. că văzusem indicatorul de ieșire). N-aveam mai mult de 60-65 și m-am luat de ei, ferm, era evident că mă opriseră pentru șpagă. Până la final m-au lăsat în pace și n-am plătit nimic (am povestit toată tărășenia la pag. 299).
Dacă pleci din București, mi se pare aberant să ocolești Bulgaria ca să nu dai șpagă la polițiștii lor. E o vorbă, "de ce ți-e frică nu scapi", așa că sigur vei cotiza la sârbi, care-s mai ai dreaq. Ca să nu mai spun că devii cam off-topic, ăla nu e drumul spre Grecia. Atunci de ce să nu ocolești prin Italia și să treci cu ferry în Grecia ? Sau să faci ocolul Pământului ...
Treaba ta, faci cum crezi, eu prefer Bulgaria, am "cotizat" doar o singură dată (citește tot la pag. 299), deși am trecut prin Bulgaria de 16 ori. Și nu am detector de radar. Secretul e să "vânezi" iepuri. Și dacă mergi legal, atunci fii sigur că nu te oprește poliția.

Sănătate și baftă !

Am mers 2 ani la rand prin Serbia spre Croatia...nu am vazut politisti. In plus pe nationale merg 200 de km dupa care urc pe autostrada de pe care ma cobor cand ajung la Igoumenitsa...nu te opreste nimeni pe autostrada.Fiecare e liber sa mearga pe unde doreste...eu doar mi-am manifestat intentia de a ocoli Bulgaria chiar si cu pretul a 500 de km in plus...

#6425
nt12krt

nt12krt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2012
Buna seara.
As dori daca se poate sa imi spuneti si mie traseul care trebuie sa-l urmez de la Ruse la Atena, ce taxe am de platit pe aceasta portiune de drum ? Ce se poate intampla daca traversez Bulgaria pe timp de noapte? Multumesc .

#6426
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Raspund repede la treaba cu traversarea pe noapte: e o idee foarte buna, daca poti sa o faci. Intra pe la Ruse pe la ora 23. Traficul e aproape zero, iar politie nu prea mai e dupa miezul noptii. Am traversat Bulgaria noaptea, si dus, si intors, tot cu destinatia Atena, in 2002.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate