Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Receptie terestra (TV)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#1
asgardxx

asgardxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.12.2003
Locuiesc la 30 km de emitator (in zona Baia Mare). Cu o antena turceasca receptionez canalele tv purecos (Pro TV si National TV). Ce fel de amplificator ar trebui sa cumpar pentru o receptie cat mai buna? Multumesc anticipat.

#2
miko

miko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.06.2005

asgardxx, pe Sep 9 2005, 09:40, a scris:

Locuiesc la 30 km de emitator (in zona Baia Mare). Cu o antena turceasca receptionez canalele tv purecos (Pro TV si National TV). Ce fel de amplificator ar trebui sa cumpar pentru o receptie cat mai buna? Multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

  
Intai vezi in ce banda transmit, apoi fa-ti rost de o antena Yagi de banda larga si de un amplificator beton pentru toata banda si vei fi multumit. Cu turcismele...mai usor ca e pacat sa te chinui! Bafta!

#3
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 06.09.2004
Poti sa iti faci si singur o antena cu 20 elemente, daca te pricepi - nu e greu. Daca vrei pot sa iti trimit schema peste citeva zile. Amplif. de banda larga romanesc (nu turcesc) e ok daca spui ca prinzi purecos cu turceasca. Eu am facut sistem de 2 antene de 20 elementi - prindeam binisor de la 40km ProTV Buzau. Eram singurul in zona care prindea constant   :)

#4
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
si eu stau in zona
am folosit pentru receptia programului pro tv o antena acordata si amplif acordat pe canal de la alcad.(canal 27)care a costat o caruta de bani(350lei noi).rezultatele nu au fost pe masura asteptarilor si comparativ mergea mai prost decat o antena ruseasca tip gratar cu placuta de 9999!
incearca prima data cu aceasta mai ales ca sunt de banda larga si o sa agate si tvr 1 si 2 si poate si alpha tv.pretul e undeva pe la 30 de lei noi :)

#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Si eu tot o antena ''gratar'' am (probabil aceea despre care vorbeste @boy2good) si confirm ca isi face treaba, pentru cei 350.000 lei cat am dat pe ea :)
Din pacate, televiziunea rtt (retransmite Prima TV) si-a redus puterea de emisie si astfel ca orice as face nu mai am cum sa receptionez clar, ca inainte.

Ca o precizare... antenele tip gratar nu au o directivitate foarte pronuntata, deci sunt foarte indicate in cazul receptiilor mai multor posturi, din locatii diferite (dar totusi apropiate ca ''unghi''), in sensul ca nu mai trebuiesc reorientate pentru o imagine clara si fara ''dubluri''
Antenele cu multe elemente  (directivitate foarte buna) nu reusesc intodeauna performanta asta, dar in schimb sunt mai bune in ceea ce priveste castigul in dB

#6
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
-Mergi pe antena acordata pe canale 18-20 elementi (recomandat 20) din cupru si foloseste amplificatorul turcesc bagat intr-o cutie metalica (amplificatoarele sunt bune durerea este ca se distrug daca fulgera prin zona si nu sunt ecranate).

Eu stau tot la 30km de emitator si cu antena de 18 elementi cu amplif.turcesc vad lacrima tot ce este in UIF fata de alti vecini cu ligheane turcesti. Dezavantajul este ca nu vad bine in FIF.

#7
anitzei22

anitzei22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.09.2005
Salut,

  Am cunostinte minime in ceea ce priveste telecomunicatiile. Pb mea este urmatoarea. Bunica mea locuieste in Moreni, judetul dambovita (oras la 15 km est de targoviste). Pt a ma conecta la reteaua CATV de acolo am depus cereri, dar cica fiind distanta foarte mare de cutie (locuieste la casa), cica trebuie sa platim foarte mult instalarea, plus cablul pana acolo. (sunt peste 80m).
  Preturile pt Focus sau  Digi sau ceva de genu.. ma cam sperie (am inteles ca ceva gen 400 mii/luna =si nu prea isi permite)... De asemenea am vazut pe forum oameni cam nemultum de astfel de servicii.
  Asa ca as vrea sa mi montez acolo o antena terestra. In comunele din jur am vazut un singur tip (unele gen parabolice -lighian, dar din plasa). Localnicii spun ca daor alea merg in zona. Asa ca nu stiu dc merita sa caut din alea, ca nu prea se gasesc sau sa cumpar una normala din targ. Am vazut una relativ smechera cu 2 dipoli si amplif si telecomanda la 400k (direct la producator in Buc) asa ca ... Stau in cumpana. Alea rotunde stiu ca se apropie de 900k.
Ce parere aveti? Pana acolo sunt liniar cam 70-80 km fata de Buc.
A 2 a intrebare: presupunand ca am cumparat o ant si se recep cu ea.. O sa trebuiasca sa folosesc 2 antene: pt tvr 1 si 2 vechea antena, iar pt UIF antena noua? Si daca da, am vazut intr un magazin un 'sumator', in care intrau 2 mufe tata si iesea doar una (de antena). Exista asa ceva? Trebuie sa pun d'ala?
A 3 a intrebare: daca cumpar o antena de satelit, cea mai ieftina.. pot sa prind cu ea protgamele romanesti gen antena 1, protv, prima....? Sau sunt codate? Si cam cat costa o astfel de antena? (cea mai ieftina) Si de unde pot cumpara?

  Va multumesc pt raspunsuri si imi cer scuze ca nu prea ma pricep  :confuzzled:

  Pot intra pe net abia luni. Pana atunci ma mai interesez si sper sa mai aflu cate ceva.

#8
anitzei22

anitzei22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.09.2005
Salut,

Am si eu nevoie de un sfat,
Bunica mea sta in Moreni, Dambvita (15 Km de Targoviste). Acolo, pt a instala CATV, au pus niste conditii destul de naspa (pret mare de conectare plus plata cablului pana la stalp= cutia e la minim 80m).
Asa ca m am hotarat sa incerc sa montez o antena terestra. Stau in cumpana. Toti cei care au in zona antene au unele rotunde, dar din plasa.. se spune ca in zona aia nu merg cele cu elementi. Eu am vazut in Buc, la sediul uni producator o antena destul de misto la un pret mic, cu elementi si cu 2 dipoli (are si telecomanda).
Ce sa fac? (distanta pana in buc e cam de 80km liniar, oare dc o cumpar pe cea cu elementi am sanse sa prind programele romanesti? Sau chiar dc gasesc din aceea rotunda =diam are cam 1m = , o sa resusesc sa recep ceva? )
Pus inca o intrebare. Stiti cumva (eu sunt total incepator in chestii de telecomunicatii), dc cumpar o antena de satelit, pot receptiona progra romanesti (gen protv, ant 1..) fara cartela (ca la digi)? Cam cat costa o astfel de antena prin satelit (una ieftina)?
  Multumesc mult pt sfaturi.

#9
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Citat

Toti cei care au in zona antene au unele rotunde, dar din plasa.. se spune ca in zona aia nu merg cele cu elementi.

Fi serios ;)... cum sa nu mearga antenele cu elementi.

Citat

distanta pana in buc e cam de 80km liniar

Daca stai in Bucutesti treci pe la Metro ca erau pe acolo de vanzare antene UHF cu elementi in X manufacturate in Germania. Cumpara uina dinaia si mai ia-ti si un amplificator UHF si o sa merga brici ;). Nu da banii pe prostii turcesti si rusesti din piata ca nu merita. O alta optiune ar fi sa ii cumperi bunicii tale un abonament baza la MAX TV sau DIGI TV (~220RON) si echipamentul de receptie care este undeva pe la maxim 450RON.

Edited by LR, 12 September 2005 - 08:36.


#10
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004
In legatura cu receptia terestra problema mea este alta: nu lipsa semnalului (cel putin dintr-o localitate ar fi) ci interferentele cu alte posturi. Receptia incerc sa o fac de undeva din judetul Iasi . In linie dreapta distanta
pana la principalele orase "apropiate" (deci si de statiile tv) sunt urmatoarele:  Iasi-46km, Piatra-Neamt -54km.

De aproximativ o luna a inceput sa emita de la Iasi Antena 1 (500W in licenta,canal 36 [591Mhz], receptie buna- f.buna ,teletext),
iar de la Piatra Neamt a inceput sa emita ProTV (300W in licenta, canal 49 [695Mhz]).
Ei dar acum incepe partea frumoasa: ProTv nu se vede
din cauza Tvr2- o statie mai indepartata pe acelasi canal (seara de la 18 la 20 intra Tvr Cluj -se vedea atunci cand ProTv nu emitea.) .Presupun ca  la mine
nivelul semnalului pt cele 2 televiziuni este egal  (se vede cand una, cand alta; se aude cand una cand cealalta; se vad amandouain acelasi timp si alte fenomene  
din astea "frumoase" :) )

Cu un an jumatate in urma ProTv era retransmis de TvM Piatra Neamt la o claritate comparabila cu Tvr1. De atunci TvM retransmite PrimaTV si s-a vazut din ce in ce mai prost pana ce acum nu se mai intelege nimic nici de acolo. In "spate" este Tvr1 -uneori auzindu-se sunetul de pe Tvr1 (deci interferente cu Tvr1)

Antenele pe care le folosesc : doua antene tip gratar una la ~ 13m inaltime spre Iasi (placuta 7777) , iar cealalta la ~7 - 8 m spre Piatra Nemt (placuta 9999 sau 3501) .

As vrea sa stiu daca este vreo solutie sa prind ProTv terestru fara sa mai interfereze cu Tvr2 (in mod normal ProTv s-ar prinde la fel ca Antena 1 prinsa
de la Iasi) .De la Iasi receptionez ProTv, se vede alb negru-in unele nopti mai prinzand cate o culoare.
(In ceea ce priveste receptia radio stau mult mai bine: Iasi, Bacau, Piatra Neamt, Roman, Pascani)

Attached Files



#11
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Ai rabdare pana vine frigul.

In Constanta toate posturile locale pe UIF in timpul verii se interfereaza cu cele bulgaresti si turcesti. Iarna-primavara totul este OK.

Sau achizitioneaza un sistem DTH se pare ca ofertele sunt din ce in ce mai atragatoare..

Edited by pytonu, 15 September 2005 - 06:56.


#12
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
@lheloo

Nu cred ca cineva de la MCTI a fost asa de tampit si dat licenta de emisie exact pe acelasi canal UHF unor posturi de TV diferite daca acestea sunt la mai putin de 100Km unul de altul in linie dreapta :( Conform schemei tale ca sa receptionezi canalele care apar in desen eu zic ca poti rezova cu 3 antene UHF directive:

- prima o folosesti pt. CH 23 + 62
- a doua pt. CH 54
- a treia pt. CH 46

Nr. de elementi ai fiecarei antene depinzand de puterea semnalului in zona ta si mai apoi le insumezi cu un sumator UHF (gasesti scheme in carti specializate cum sa iti manufacturezi asa ceva).

Edited by LR, 15 September 2005 - 07:57.


#13
miko

miko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.06.2005
Retine aspectul directivitatea este cea mai importanta la o antena terestra de tipul Yagi sau asemenea. Pe timpul cand ma ocupam cu astfel de antene era lege faptul ca trebuie sa obtii cea mai buna directivitate. Interferentele pot fi si de la ionizarea puternica ce se creiaza de la vremea umeda si calduroasa de vara.

Edited by miko, 15 September 2005 - 13:05.


#14
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004

pytonu, pe Sep 15 2005, 06:52, a scris:

Sau achizitioneaza un sistem DTH se pare ca ofertele sunt din ce in ce mai atragatoare..

<{POST_SNAPBACK}>



""sigur voi achizitiona un sistem DTH ca doar este o oferta bogata (DigiTV, Focus Sat, MaxTv si in curand QTv)
dar mai astept: sa vad care dintre ele va oferi si servicii internet (daca vor oferi asa ceva) . Sper ca RCS- DigiTV
ca RCS  este un cunoscut furnizor de internet prin cablu (si acceptabil la pret).


Al doilea motiv pt care as vrea in continuare sa receptionez (si) terestru posturile tv este ca  ma  intereseaza
stirile si reclamele locale, mai ales cele din Iasi.

LR a scris:

Nu cred ca cineva de la MCTI a fost asa de tampit si dat licenta de emisie exact pe acelasi canal UHF unor posturi de TV diferite daca acestea sunt la mai putin de 100Km unul de altul in linie dreapta

<{POST_SNAPBACK}>



Nu cred ca-i pasa MCTI sau  posturilor tv de acest lucru, ca posturile interfereaza sau ca emit prost. Interesul lor este
de a acoperi orasele , deci numar de locuitori cat mai mare si nu suprafata cat mai mare. De ce nu le pasa televiziunilor? Pentru ca nu pot vinde publicitate
decat pentru mediul urban .
Acelasi lucru cu interferentele este valabil si in cazul radiourilor dar aici m-am obisnuit cu idea .Incep din ce in ce mai mult sa nu se mai auda decat posturile
care emit cu putere mare . De exemplu: cum este posibil ca in Iasi sa fie Radio VoxT pe 104 Fm iar in Pascani pe 103,9 Radio Nord Est? ( Sau: Iasi- EuropaFm pe
106.5 si Roman- Radio Nord Est pe 106,6;;;   sau Iasi  -KissFm pe 91.9, in Piatra Neamt - Radio Unu pe 92.0 Fm iar in Bacau in curand InfoPro pe 91.8?!)

In cazul receptiei tv, in aceasta zona sau cred ca in orice zona apropiata  de granita la cel putin 65 de km mai exista si
interferente cu televiziunile straine. In cazul meu cu televizinile din Rep. Moldova (Tv Moldova si OPT - care transmit cu putere mare.)

Sper sa gasesc o solutie ca sa receptionez ProTv (sa se inteleaga ceva) pana ce  voi avea  DTH.


In ceea ce priveste directivitatea este adevarat ca antenele de tip gratar au o directivitate foarte mica, ele putand fi rotite chiar si 30 de grade fara sa aiba un cu totul alt rezultat (poate doar o mica schimbare)

#15
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004

lheloo, pe Sep 15 2005, 19:34, a scris:

VoxT pe 104 Fm iar in Pascani pe 103,9 Radio Nord Est?

<{POST_SNAPBACK}>



Ma scuzati, dar am gresit: in Pascani pe 103,9 este radio Impact21 ce retransmite Radio 21 si nu radio Nord Est asa cum am spus mai sus.

#16
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Mai e de mirare ca le da licente cam pe baza orase apropiate  frecvente apropiate.
La noi e posibil orice.
Ex
Bacau - Piatra Neamt

#17
asgardxx

asgardxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.12.2003
Am incercat cu un amplificator de banda larga imprumutat de la cineva (care a costat 1,5 mil.) Intradevar castigul este foarte mic, aproape insesizabil fata de antena ruseasca. Multumesc tuturor pentru ajutor.

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Apropo de chestia asta cu frecventele apropiate: inca vreo 2 exemple:
102.2FM Suceava si 102.2FM Pascani
87.8FM Mangalia si 87.8FM Costinesti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate