Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#1567
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
vreau sa merg si eu catre Lugoj, am o intrebare>
cum se prezinta drumul de la Targu Jiu - Hateg - Caransebes?

#1568
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 alin97, on 16th April 2012, 12:36, said:

vreau sa merg si eu catre Lugoj, am o intrebare>
cum se prezinta drumul de la Targu Jiu - Hateg - Caransebes?

Petrosani-Lugoj f bun, nu mai stiu valea jiului recent cum e.

#1569
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Tg Jiu - Bumbesti Jiu - era prost, prost anul trecut si nu cred ca ar avea vreun motiv sa se fi schimbat

Poti sa consulti si harta de aicipentru informatii privind starea drumurilor

#1570
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
[quote name='alin97' date='16th April 2012, 12:36' post='11366851']
vreau sa merg si eu catre Lugoj, am o intrebare>
cum se prezinta drumul de la Targu Jiu - Hateg - Caransebes?

sau foloseste varianta sigura si foarte buna Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Drobeta Turnu Severin- Caransebes- Lugoj, daca este la indemana ta...

#1571
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009
ms de raspunsuri, am vrut sa merg pe la manastirile Lainici si Prislop, dar daca e rau drumul nu prea se merita. Ce spuneti de aceste drumuri???

#1572
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Daca  e cineva interesat de situatia drumului "national" 15D Negresti-Roman:
(imi pare rau pt masina ta Petronel mai ales ca ziceai ca vrei sa pleci noaptea :D  )

Soseua apare in 2 ipostaze: bucati bune de sute de metri pana la 1-2km pe care pot rula decent cu 80km/h, mai o plomba, mai o gropicica care poate fi ocolita; si bucati grave de tot (adica iti pot pune viata in pericol cred eu), cu gropi de 20-30cm diametru si adanci de 15-20cm una langa alta. Trebuie sa opresti in loc masina care sa poti trece cumva prin cele mai mici si sa le eviti pe cele mai mari. Contrar asteptarilor partea plombata este in judetul VS iar aia neplombata in NT. Si tot in judetul NT drumul devine din ce in ce mai prost si mai greu de circulat fara sa pierzi timp, marginile sunt pline de gropi(de zici ca niste petrolisti au facut sapaturi), in sate praf soseaua fostele plombe se amesteca cu noile gauri, prin padure groapa langa gropa, plombe si asfalt corodat care da impresia de damburi.

In concluzie daca aveti alta varianta evitati acest drum, sunt vreo 49km in total dar eu cred ca i-am facut in peste 1ora si 20' Colac peste pupaza cand intri in Roman ajungi intr-un cartier unde peste vechiul beton au turnat asfalt care evident s-a decopertat, si ai de mers asa vreo 3-4km.

Edited by sandu222, 17 April 2012 - 11:55.


#1573
bobyboss2004

bobyboss2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2012
Buna ziua
Va rog daca are cineva ceva informatii despre starea drumurilor pe ruta Craiova - Brasov sa le impartaseasca aici
Multumesc

#1574
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

 bobyboss2004, on 17th April 2012, 19:40, said:

Buna ziua
Va rog daca are cineva ceva informatii despre starea drumurilor pe ruta Craiova - Brasov sa le impartaseasca aici
Multumesc

O varianta:
Craiova-Slatina-Pitesti = bun spre foarte bun
Pitesti-Campulung= per general prost (mai sunt si ceva portiuni bune)
Campulung-Brasov = portiuni bune, portiuni mai proaste (mai ales pe zona Rucar)
Brasov-Targu Secuiesc-Onesti = bun spre foarte bun
Onesti-Bacau = portiuni proaste, portiuni bune
Bacau-Roman-Iasi = foarte bun

RECOMAND
Craiova-Pitesti-A1-Gaesti-Targoviste-Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Roman-Iasi (tot drumul este foarte bun per general)

#1575
gabipavel

gabipavel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2012

 alin97, on 16th April 2012, 12:36, said:

vreau sa merg si eu catre Lugoj, am o intrebare>
cum se prezinta drumul de la Targu Jiu - Hateg - Caransebes?

Petrosani - Lugoj bun
Tg Jiu - Petrosani acceptabil

iti recomand varianta prin craiova - tr. severin = drum foarte bun

#1576
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 gabipavel, on 18th April 2012, 12:14, said:

... varianta prin craiova - tr. severin = drum foarte bun
Drumul acesta este slăbuț între Tg.-Jiu și Rovinari. Dacă tot recomanzi varianta prin Severin, atunci există drum direct ok între Tg.-Jiu și Severin.

Sănătate și toate cele bune !

#1577
crosslock

crosslock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 08.03.2008
Salutare.
M-ar interesa va rog daca stie cineva situatia drumului Iasi - Tiganasi - Vladeni.
Merci

#1578
flavius72

flavius72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.09.2009
Ma intereseaza starea drumului 585,Bocsa Romana-Comoraste si drumului 581,Resita-Lupac-Gradinari.
Merci.

Edited by flavius72, 21 April 2012 - 17:05.


#1579
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Ca tot am mers ceva pe soselele patriei in ultimele 2 saptamani (inainte si dupa Paste 2012), asa se prezinta urmatoarele drumuri:

Arad - Deva: excelent
Deva - Sibiu: foarte bun
Sibiu - Brasov: bun, cateva gropi (dar maricele si adanci)
Brasov - Onesti: bun, cam plombat si denivelat pe la Oituz
Onesti (oras): praf, sub orice critica
Onesti - Adjud: bun
Adjud - Podu Turcului - Barlad: prost, e din ciment, denivelat rau
Barlad (oras): incredibil de prost, nu mi-a venit sa cred, chiar nu aveai pe unde sa ocolesti gropile... Singura optiune era sa iei doar gropile mai mici. Pe unele portiuni chiar opream masina ca sa-mi fac o idee pe unde as putea sa o iau (ajutat si de faptul ca era gol drumul, fiind ora 1 noaptea). Sunt multe drumuri satesti mai bune ca drumurile din Barlad.
Barlad - Vaslui: pe alocuri excelent (asfalt turnat proaspat) dar intre portiunile asfaltate erau portiuni ramase cu gropi mari si adanci... Era ceva de genul 100 km/h, frana brusca, 20 km/h... si tot asa...
Vaslui - Bacau: bunicel, cu destule gropi din care unele dinspre Vaslui erau deja proaspat plombate. Oricum mi s-a parut foarte bun drumul in comparatie cu perspectiva de a trece din nou prin Barlad, in drum spre Bucuresti (chiar daca am ocolit vreo 80-100 km).
Bacau - Focsani - Buzau - Bucuresti: excelent. E85 arata impecabil dupa atatia ani de cand a fost facut, probabil s-a furat mai putin aici sau poate deloc, altfel nu-mi explic cum unele drumuri se strica dupa 1-2 ani iar altele raman excelente.
Bucuresti - Pitesti: bun
Pitesti - Sibiu: foarte bun

Evident toate calificativele sunt pur parere personala si subiectiva. Eu unul tin la masina si incerc pe cat posibil sa nu arunc cu banii la revizii, de aici si atentia. Am specificat acest lucru pentru ca pe unele drumuri de mai sus pe care le-am catalogat drept proaste si foarte proaste erau destui cei care ma depaseau intr-o veselie, carora probabil drumurile li se pareau OK sau poate aveau masini de firma.
Sper sa fie de ajutor.

Edited by nic_biso, 23 April 2012 - 22:54.


#1580
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
[quote name='nic_biso' date='23rd April 2012, 23:48' post='11399758']
Ca tot am mers ceva pe soselele patriei in ultimele 2 saptamani (inainte si dupa Paste 2012), asa se prezinta urmatoarele drumuri:
Arad - Deva: excelent
Deva - Sibiu: foarte bun
  
Eu iti multumesc pt situatia prezentata . Chiar aveam nevoie de ceva date recente despre anumite portiuni. :peacefingers:

#1581
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
Stiti cumva daca s-a asfaltat cumva drumul de acces la Muntele Rosu, Ciucas? se vorbea din toamna trecuta, dar nu am reusit sa gasesc pe net informatii proaspete.
Multumesc

#1582
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

 marusoi, on 25th April 2012, 13:21, said:

Stiti cumva daca s-a asfaltat cumva drumul de acces la Muntele Rosu, Ciucas? se vorbea din toamna trecuta, dar nu am reusit sa gasesc pe net informatii proaspete.
Multumesc
Buna intrebare.La inceputul lui decembrie am incercat sa urc,ce-i drept masina era joasa dar era catastrofal.Adica praf praf praf,plin de cratere,cred ca nu se mai lucrase din 1960 la drumul ala.Nici nu aveai pe unde sa ocolesti,numai gropi uriase.Asta la inceput,nu am apucat sa merg decat 500m.
Nu cred ca s-a schimbat ceva de atunci,

#1583
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 AdrianHH, on 25th April 2012, 17:51, said:

Buna intrebare.La inceputul lui decembrie am incercat sa urc,ce-i drept masina era joasa dar era catastrofal.Adica praf praf praf,plin de cratere,cred ca nu se mai lucrase din 1960 la drumul ala.Nici nu aveai pe unde sa ocolesti,numai gropi uriase.Asta la inceput,nu am apucat sa merg decat 500m.
Nu cred ca s-a schimbat ceva de atunci,

Mda
Asa cred si eu
Nicio problema, incep tura din Pasul Bratocea, si mai bine..

#1584
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 nic_biso, on 23rd April 2012, 23:48, said:

Ca tot am mers ceva pe soselele patriei in ultimele 2 saptamani (inainte si dupa Paste 2012), asa se prezinta urmatoarele drumuri:

Arad - Deva: excelent
Deva - Sibiu: foarte bun
Sibiu - Brasov: bun, cateva gropi (dar maricele si adanci)
Brasov - Onesti: bun, cam plombat si denivelat pe la Oituz
Onesti (oras): praf, sub orice critica
Onesti - Adjud: bun
Adjud - Podu Turcului - Barlad: prost, e din ciment, denivelat rau
Barlad (oras): incredibil de prost, nu mi-a venit sa cred, chiar nu aveai pe unde sa ocolesti gropile... Singura optiune era sa iei doar gropile mai mici. Pe unele portiuni chiar opream masina ca sa-mi fac o idee pe unde as putea sa o iau (ajutat si de faptul ca era gol drumul, fiind ora 1 noaptea). Sunt multe drumuri satesti mai bune ca drumurile din Barlad.
Barlad - Vaslui: pe alocuri excelent (asfalt turnat proaspat) dar intre portiunile asfaltate erau portiuni ramase cu gropi mari si adanci... Era ceva de genul 100 km/h, frana brusca, 20 km/h... si tot asa...
Vaslui - Bacau: bunicel, cu destule gropi din care unele dinspre Vaslui erau deja proaspat plombate. Oricum mi s-a parut foarte bun drumul in comparatie cu perspectiva de a trece din nou prin Barlad, in drum spre Bucuresti (chiar daca am ocolit vreo 80-100 km).
Bacau - Focsani - Buzau - Bucuresti: excelent. E85 arata impecabil dupa atatia ani de cand a fost facut, probabil s-a furat mai putin aici sau poate deloc, altfel nu-mi explic cum unele drumuri se strica dupa 1-2 ani iar altele raman excelente.
Bucuresti - Pitesti: bun
Pitesti - Sibiu: foarte bun

Multumiri pt. precizari.
Cum? deja pe SB-BV au aparut unele gropi?

In Barlad, nu sunt chiar toate gropi ceea ce ai traversat tu :) cred ca te referi la iesirea spre Vaslui. Acolo sunt de fapt gauri si musuroaie de cartitza :)  Sunt denivelari, plombe inalte, guri de canal multe si  inalte, urme din vechiul asfalt care s-a "ros", unele gropi care, toate la un loc dau impresia asta.

Barlad-VS e de fapt putin invers decat ai scris tu, adica drumul e excelent in mare parte iar pe alocuri sunt portiuni proaste.

VS-BC zici ca e bunicel dupa standardele tale? el pe multe forumuri e catalogat drept drum de evitat :confuzzled:
De aceeasi parere am fost si eu cand l-am tranzitat ultima data. Si eu sunt ca tine atent la gropi si la denivelari, dar nu cred sa fi pus asfalt nou (decat petice) pe acolo in ultimii 8-10ani, de asta ma mir cand zici ca e bunicel.
Uite un link, ceva mai vechi(cu mentiunea ca omul a scris sus ca drumul a fost modernizat in 2011 dar de fapt el se refera la drumul Barlad-Puiesti-Dragomiresti pe care a intrat el la un momentdat) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMqfEenzbFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate