Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retragere numerar de pe iKard de la iKobo!

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
Salut.
Am un cont la iKobo, si am primit de curand cardul.
Toate bune si frumoase pana acum.

Mi se par foarte seriosi, iar serviciul pare sa fie foarte bine pus la punct:

- cardul a ajuns in 4 zile din State, prin FEDEX (am urmarit traseul pe site-ul fedex) , mi-a adus curierul plicul la usa.
- banii trimisi au ajuns instant in cont.
- contul personal de pe site iti afiseaza absolut toate miscarile, la retragere de numerar de la bancomat, iti afiseaza chiar si agentia de unde i-ai saltat.
- taxele de 5$+3%*suma primita nu mi se par deloc ucigatoare, nu stiu cum sunt la alte servicii de gen, dar aici chiar mi se par rezonabile.

In fine, nu mi-am propus sa laud iKobo acum, ci doar sa fac cunoscuta experienta mea cu acest serviciu, in caz ca intereseaza pe cineva.

Ceea ce ma intereseaza de fapt, este, daca imi pot spune utilizatori mai vechi ai iKobo, din experienta proprie, daca se pot ridica bani de la alte bancomate in afara de cele BRD/AlphaBank (afisate la ATM Locator pe site-ul visa).

Pana acum am facut retragere de la BRD Kaufland, unde totul a mers snur, iti poti verifica si contul gratuit, singura problema ar fi ca nu ma lasa sa ridic decat cel mult 2 milioane/tranzactie (limita atm-ului respectiv), ceea ce inseamna taxa de 1,99$ pt fiecare 2 milioane ridicate.

Am incercat sa verific contul la un atm Raiffeisen(care afisa sigla VisaPLUS), dar odata introdus pin-ul, nu am avut decat optiunea retragere numerar; nu am incercat sa retrag, pt ca nu vroiam sa vad decat soldul, deci nu va pot spune daca functioneaza.

Si inca ceva, daca vreau sa ridic o suma mai mare, ca sa evit taxa respectiva pe tranzactie, stie cineva daca pot ridica mai multi bani de la un POS din vreo sucursala?

Si, ce ar fi si mai interesant, a platit cineva la comercianti(nu online, ci la cora, carrefour, mall, etc..), cu cardul Ikobo? Daca da, e ceva de stiut?

Mersi. O sa revin cu detalii pe masura ce mai incerc pe pielea mea bancomate si/sau alte modalitati de retragere/plata.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
bcr. merg, iar pe chitanta, dupa extragere iti afiseaza soldul ramas.

#3
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
ok, ai idee ce limita au bancomatele bcr la o tranzactie?
Ai cumparat ceva de la comercianti folosind cardul?

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
nu prea ma omor eu dupa ikobo, totusi am scos parca 5 milioane candva de la ei prin bcr. sau de la un brd am mai scos ceva suma mare, dar nu afisa soldul niciunde.

#5
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
la brd iti poti verifica soldul si il poti lista pe chitanta, in RON, fara sa scoti nici un ban, asta am facut eu, si totul este gratuit, nu se plateste absolut nici o taxa pt verificarea soldului.

Mai are altcineva experienta cu iKobo? A ridicat cineva sume mai mari de bani? 10-15 milionae intr-o singura tranzactie? Sau a platit cineva prin POS, la cumpararea de produse din magazine?

#6
str-evo

str-evo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.09.2005
SAL ALL !
am si eu o intrebare de incepator in ale IKOBO-ULUI
cum fac sa imi alimentez cardul cu bani??, sa pot primi cardul de la ei???
am cont la ei dar este 0.
eventual sa-mi spune-ti de la ce banca pot transfera bani, sau un tip de card cu care pot efectua
aceasta tranzactie,si pe ce cont transfer banii???

multumiri anticipat!!

#7
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
Salut.
Cardul poate fi "alimentat" de catre un sender, o persoana care doreste sa iti trimita bani.
Nu cred ca este posibil sa il alimentezi singur, de pe acelasi cont, am impresia ca este scris pe undeva "you cannot send money to yourself" sau ceva de genu!

Banii se pot transfera de pe un card compatibil cu sistemul lor, nu stiu exact, pt ca nu am trimis niciodata, doar am primit. Transferul se face din contul celui care trimite, in contul tau, pe baza "My iKobo Account No:" pe care il gasesti pe pagina my account in contul tau de pe site, si pe care va trebui sa i-l dai celui care iti trimite bani.

Cam asta ar fi!
Bafta.

#8
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006
Salut,

As avea si eu o intrebare: conturile si cardurile iKobo sunt in USD? Daca da, la ce curs de schimb v-au dat lei bancomatele BRD, BCR, Raiffeisen, etc? La cursul BNR din ziua respectiva sau cursul de cumparare USD de la casa de schimb?

Multumesc

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
la cursul bancii care are atm-ul din ziua de referinta. parca ultima marti, e aia.

#10
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
Incearca la Raiffeisen la ghiseu, te duci cu buletinul sau pasaport-ul si ii spui casierului ca vrei sa scoti o suma de pe card,e posibil sa  mearga, eu am avut un card de pe care nu puteam sa scot de la ATM iar la ghiseu am putut ridica o suma de 3000 RON fara probleme. Nu era un card Ikobo, dar presupun ca procedeul este similar.
Limita de la ATM e posibil sa fie din cauza la frauda care se face in Romania de catre conationalii nostrii

#11
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006
Iepurele#####,

Mi-ar placea sa lucrez cu Raiffeisen pentru ca am mai lucrat cu ei si mi-au lasat o impresie buna. Spune-mi te rog frumos, ce comision ti-au luat cei de la Raiffeisen pentru retragerea de numerar de la ghiseu si la ce banca din strainatate aveai cardul?

Multumesc.

#12
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
mihai124

Am cardul ikobo de 1 luna, si din experienta de pana acum, iti pot spune urmatoarele.

La bancomate, la retragere de numerar, taxa este de $1.99, indiferent de suma retrasa, dar esti limitat de bancomat in functie de banca.

- la bancomat BRD, poti verifica soldul, si il poti tipari pe chitanta (taxa 0.00) , soldul iti va fi afisat in $, dar esti limitat la 2-3 milioane la o retragere (taxa de $1.99 la retragere)
- la bancomat BCR, poti verifica de asemenea soldul, tipari pe chitanta (taxa 0.00), soldul e afisat in RON; la bancomatele din centru am inteles ca nu ai nici o limita la suma retrasa...sau e foarte mare limita, 3000 RON parca (taxa de $1.99 la retragere)
- la bancomat Raiffeisen am incercat sa verific soldul, dar odata introdu pinul, nu ai decat optiunea retragere...si nu am continuat tranzactia, deci nu-ti pot spune daca merge retragerea.
- direct la ghiseu nu am incercat inca, dar sincer, nu prea vad sensul, atata timp cat sunt atatea optiuni valide.

Daca platesti la comercianti (varianta cea mai simpla dupa parerea mea) prin POS, taxa este de $0.00, indiferent de ce suma vei plati, eu am platit pana acum la Cora, Carrefour, Kaufland, fara absolut nici o problema.

Pe site poti urmari account history si card acvtivity, in contul tau, si vei vedea exact ce tranzactii ai facut, cati dolari au fost retrasi (deci poti calcula si cursul de schimb la care s-a facut conversia), poti vedea exact bancomatul sau comerciantul unde ai platit, si poti vedea si taxa aferenta.

Cam asta ar fi, pana acum.

#13
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006

View Postsds, on Jun 15 2006, 02:38, said:

Pe site poti urmari account history si card acvtivity, in contul tau, si vei vedea exact ce tranzactii ai facut, cati dolari au fost retrasi (deci poti calcula si cursul de schimb la care s-a facut conversia), poti vedea exact bancomatul sau comerciantul unde ai platit, si poti vedea si taxa aferenta.

sds,

Multumesc pentru mesajul tau. Am doua intrebari pt tine:

1. Comisionul de $1.99 este perceput de iKobo si nu de banca de la care scoti banii, este corect?

2. Poti sa ne dai cateva exemple de cursuri de schimb care au aparut in contul tau, impreuna cu datele la care au fost postate tranzactiile respective? Te rog acest lucru pentru a-mi da seama 1) daca ATM-ul respectiv a facut conversia la cursul BNR sau la cursul de vanzare USD de la casa de schimb si 2) daca Visa a perceput comisionul ei de 1% pentru tranzactiile internationale.

Multumesc.

#14
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
Ultima tranzactie facuta a fost la Kaufland, pe 12 iun 2006

"RON 66.53"

Pe site imi apare urmatoarea....

"PURCHASE 63134021 KAUFLAND ROMANIA SCS BUCURESTI S2 RO"
"$24.30"

Pe chitanta este sigla BRD!

Spune-ne si noua la ce conlcuzie ajungi. :)

#15
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006

View Postsds, on Jun 15 2006, 08:16, said:

Ultima tranzactie facuta a fost la Kaufland, pe 12 iun 2006

"RON 66.53"

Pe site imi apare urmatoarea....

"PURCHASE 63134021 KAUFLAND ROMANIA SCS BUCURESTI S2 RO"
"$24.30"

Pe chitanta este sigla BRD!

Spune-ne si noua la ce conlcuzie ajungi. :)

Am facut cateva calcule si iata ce am aflat: tranzactia s-a facut la un curs de schimb 2.7378. Presupunand ca Visa ti-a aplicat taxa de 1%, asta inseamna ca, cursul de schimb fara acea taxa este 2.7651. De pe site-ul BRD am luat cursul de schimb la cumparare pt USD la casa de schimb pentru 14 iunie (tranzactia s-a facut pe 12 iunie, dar probabil ca a fost postata pe 14 iunie) 2.7650. Deci 2.7651 si 2.7650 sunt destul de apropriate si putem concluziona ca Visa isi ia 1% si ca BRD-ul a folosit cursul de la casa de schimb (normal mi s-ar parea sa foloseasca cursul BNR deoarece am aflat de prin alte parti ca, in alte tari se foloseste ca curs de referinta cursul Interbank pentru tranzactii en-gross, ceea ce in Romania ar semana cu cursul BNR).

Ai putea te rog frumos sa dai detalii si despre o retragere de numerar, preferabil tot de la BRD?

Multumesc.

#16
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006
18.05.2006
retragere numerar bancomat brd
200RON
$73.84

$1.99 taxa retragere..

#17
mihai124

mihai124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2006

View Postsds, on Jun 15 2006, 11:05, said:

18.05.2006
retragere numerar bancomat brd
200RON
$73.84

$1.99 taxa retragere..

sds,

18 mai este data la care ai scos banii sau data la care tranzactia a fost inregistrata pe site?

#18
sds

sds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.01.2006

View Postmihai124, on Jun 15 2006, 21:36, said:

sds,

18 mai este data la care ai scos banii sau data la care tranzactia a fost inregistrata pe site?

Da, e ziua in care am efectuat tranzactia.
Tranzactia este inregistrata pe site instantaneu (presupun) , cu ora si data, respectiv bancomatul la care s-a facut tranzactia.

Edited by sds, 15 June 2006 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate