Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2272 replies to this topic

#1621
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011

View Postcrursu, on 31 iulie 2014 - 12:45, said:

Sti si pretul la motorina ?

http://www.makpetrol.com/index_en.asp

preturile sunt la fel peste tot, 1 Euro = 60 dinari mk

#1622
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvxp, on 31 iulie 2014 - 13:33, said:


http://www.makpetrol.com/index_en.asp

preturile sunt la fel peste tot, 1 Euro = 60 dinari mk
Multumesc frumos de link.Posted Image

#1623
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am o sugestie pentru cei care coboară dinspre centrul și nordul țării.

Deva  > Hațeg > Caransebeș > Orșova >  Se trece în Serbia pe la Porțile de Fier 1 > Kladovo > Negotin > Nis (unde se intra pe autostrada către Macedonia și Grecia).

De la Deva la PF1 se fac cam 3 ore iar drumul este foarte bune, cu porțiuni de șosea unde se poate merge cu peste 100Km/h în siguranță.
De la PF1 la Niș se fac tot cam 3 ore și jumătate, maxim 4 ore, funcție de trafic.  Drumul este relativ ok, ceva mai prost ca în România, dar se poate merge bine.

Nu recomand să treceți pe la PFII.
Am fost pe acolo și nu ai niciun avantaj dacă vii dinspre vestul țării.
Iar drumurile nu sunt dintre cele mai bune.

Edited by tomaso, 06 August 2014 - 16:58.


#1624
vxp

vxp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 17.05.2011
@tomaso

varianata pe Caransebes - Resita - Gradinari - Naidas- Kovin - Ralja/ Smederevo -Nis ai incercat-o?

poate din punctul tau de vedere te favorizeaza trecerea pe la PF I, dar poate sunt eu subiectiv de prefer PF II,
PF II este un puncte de treece unde nu stai la coada, se trece foarte repede.
drumul Severin - Simian - Hinova  este perfect, poti circula cu viteza ridicata, lucru pe care sincer nu prea il fac pe la sarbi, partea negativa este de la Hinova spre PF II pe unele portiuni s-a pus de curand criblura, iar cei care nu sunt din zona si nu prea cunosc drumul intradevar circula cu viteza mai redusa, acuma sunt pareri impartite,

iar Deva - PF I sigur se poate face sub 3 ore, undeva 3 ore se face Sebes - Severin, pe Caransebes, iar PF - Nis via Kladovo - Negotin - Zajecar, 3 ore jumatate e mai ok, 4 ore, mie unu mi se pare cam mult.

#1625
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Salutari la toata lumea,

M-am intors pe acelasi traseu ca si la dus, adica grecia-Mk-Serbia dat jos de pe autostrada la Smederevo -Naidas- Gradinari-Resita- Caransebes- Sebes...

Am plecat din Parga la ora 19.30 si am intrat pe la Naidas la ora 6 dimineata. am facut tot drumul dintr-o bucata, dar este obositor. ai mei au dormit dusi in masina.

Platesti mai mult pt autostrada de la Nis-Smederevo dar eu spun ca merita cei 147 km in plus de autostrada, fata de varianta pe la PF.

Eu ma gandesc de acum inainte sa fac drumul dintr-o bucata, tot asa, cu iesire pe la Naidas. Poate mai finalizeaza ceva km de autostrada sarbii pana la anul si atunci este si mai usor.

#1626
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
Macedonia - Makpetrol - motorina - 1.11 euro/litru - calitate OK, plata cu cardul ( VISA , MAESTRO ) direct din lei .
Taxe autostrada:
- Card Ron - Serbia si Macedonia
- Euro - in Grecia
Macedonia  accepta numai bancnote euro ( metal nu accepta )

#1627
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Timisoara -Halkidiki (polichrono) 850km in 10 ore cu o oprire de 30min sa mancam dupa 450km.

La sarbi sunt cateva portiuni groaznice unde am pierdut o gramada de timp sa depasesc coloanele de zeci de masini, in rest drumul este super ok.
Macedonia se traverseaza cu o medie 110-120km fara probleme, drumurile sunt spectacol , mai ales portiunea de curbe prin munti.
Am platit totul cu cardul, la granita s-a stat relativ putin, 10min cel mai mult.
Aici vremea este superba. Have fun si safe driving oameni buni!

Pretul la motorina este 67dinari /l
benzina 81
In Grecia mult mai scump, 1.36 si 1.7 parca, oricum alimentez doar in MK ;)

Edited by maconfireblade, 10 August 2014 - 17:49.


#1628
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,293
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmaconfireblade, on 10 august 2014 - 17:47, said:



La sarbi sunt cateva portiuni groaznice unde am pierdut o gramada de timp sa depasesc coloanele de zeci de masini, in rest drumul este super ok.


Unde?

#1629
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Nu stiu sa iti zic exact ca era noapte si destul de obositor traseul respectiv, stramt, curbe la greu si coloane interminabile

#1630
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
M-am întors de la Nea Peramos,de lângă Kavala prin Macedonia si Serbia pe la Porțile de Fier 1.Fata de anul trecut se lucrează pe câteva tronsoane si in Macedonia,in Serbia mai mulți kilometri de autostrada fata de anul trecut,dar mai sunt multe tronsoane de facut.S-a mers destul de fluent,doar vreo 20 de km in Serbia am mers cu 30 km/h,erau doua camioane cu piatra pe un drum deviat.La vama a mers ok maxim 20-25 de minute.De la Nis la Porțile de Fier nu s-a schimbat mare lucru,doar ceva kilometri de asfalt nou pe serpentinele alea din munți,si același drum foarte puțin circulat.

#1631
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
la dus prin Macedonia a fost super ok, la intoarcere o tragedie, mult mai rau drumul.
850km in 9 ore cu 15min stop la ultima benzinarie Makpetrol, nici un radar pe drum noaptea.

#1632
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Stie cineva cum se mai prezinta drumul de la Portile de Fier I pana la (Pojarevac) intrarea pe autostrada sarbilor spre Belgrad ?

#1633
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
M-am intors acum 12 zile.
Daca te referi la drumul pe clisura Dunarii, iti spun ca este foarte bun. Sunt cateva pietre cazute (mici) dar nu incurca circulatia. In schimb, intre Golubac si Pojarevac GPS-ul a dat rateuri, in sensul ca am ccolit foarte mult prin localitati micute.

#1634
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc, este o veste buna. Despre drumul prin Golubac vorbeam si eu, ar mai fi prin Majdanpek dar personal nu am fost niciodata. Vreau sa ajung undeva mai jos de Split si planuiesc sa ies de pe autostrada in zona Ruma si sa ma opresc ptr o noapte undeva in zona Loznica ca apoi sa merg catre Mostar spre Makarska.

#1635
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ca idee, acum doi ani cand am fost la Makarska, am folosit traseul: Drobeta - Negotin - Zajecar - Paracin - Cacak - Uzice - Zlatibor - Prijepolje - Zabljak (dormit o noapte - am vrut sa vad podul si Canionul Tara) - Niksic - Kotor (vazut orasul medieval si ocolit fiordul) - Dubrovnik (dormit o noapte - vizitat cetatea medievala) - Makarska.
Autostrada la sarbi costa foarte putin, 3 euro de la Belgrad la granita cu Croatia si 2 euro de la Belgrad spre iesirea spre Pozarevac.
La croati s-au smecherit si nu-ti dau restul corect... (mizeaza pe faptul ca te grabesti si ca esti strain). Benzina/motorina este mai ieftina la croati decat la sarbi.

#1636
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 20 august 2014 - 22:02, said:

... ar mai fi prin Majdanpek dar personal nu am fost niciodata ...

Eu am eliminat din start drumul ăla, e prea virajat. Ar fi interesant drumul doar dacă vrei să vizitezi anumite peşteri, atât. Dar nu pt. tranzit. Dacă o iei pe acolo, cred că o să-ţi aduci aminte de ... Varvara !


Sănătate şi tcb !

#1637
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postflorinbad, on 20 august 2014 - 23:57, said:

Ca idee, acum doi ani cand am fost la Makarska, am folosit traseul: Drobeta - Negotin - Zajecar - Paracin - Cacak - Uzice - Zlatibor - Prijepolje - Zabljak ....
Am fost acum mai multi ani pe traseul asta in drum spre Muntenegru dar as vrea sa vad si alt traseu si in plus ma gandesc ca este util sa mai merg ceva km in plus de autostrada (Pajarevac -Ruma)

#1638
Mihaii32

Mihaii32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.06.2014
de la moravita la smederevo este ok drumul? sau mai bine merg pe la bela krvka-smederevo cu iesire tot pe la moravita prima ruta e vrsac-pancevo-kovin a doua e de la vrsac-bela krkva-kovin, sunt in ceata totala acuma Posted Image

Edited by Mihaii32, 23 August 2014 - 20:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate