Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AIG sau ING ?

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#1
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Doresc sa-mi fac o asigurare de sanatate, pensie, viata etc.
Vremea trece si ... vrem, nu vrem incep sa scartaie.
...
Voi v-ati facut ?
Ce ati ales ?
Cat dati pe an, si cat veti primi peste 25 - 30, sau maine in caz de Doamne fereste ?
...
Sau ati semnat polite CASCO, fara sa stiti ce, cum a facut un prieten de-al meu ? Glumesc.

Multam anticipat.

#2
mark_maverick

mark_maverick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2006
Well...io am ING si nevasta AIG...amandoi platim periodic...pentru restul, intreaba un consultant (sau 2, de la fiecare firma cate unul)...Bafta!

#3
SAM&RRR

SAM&RRR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2006
E greu sa alegi. Eu am AIG. Dar cel mai greu este sa fixezi criteriile de alegere. In general, "gunoiul se baga sub pres"

#4
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 phidias, on Apr 22 2006, 14:59, said:

Doresc sa-mi fac o asigurare de sanatate, pensie, viata etc.
Vremea trece si ... vrem, nu vrem incep sa scartaie.
...
Voi v-ati facut ?
Ce ati ales ?
Cat dati pe an, si cat veti primi peste 25 - 30, sau maine in caz de Doamne fereste ?
...
Sau ati semnat polite CASCO, fara sa stiti ce, cum a facut un prieten de-al meu ? Glumesc.

Multam anticipat.

Mai exista si alte oferte pe piata. Spre exemplu Allianz sau Aviva, ca sa vorbim de nume mari. Depinde ce urmaresti de la o asigurare.

Eu unul am optat pentru una fara acumulare. Dar ma gandesc sa-mi fac si una cu acumulare. Pe termen mediu-lung, atent urmarit, pe un astfel de plasament poti obtine un randament mai bun ca la banca.

#5
hummer

hummer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2006
[quote name='Dornan' date='Apr 25 2006, 14:14' post='1450223']
Mai exista si alte oferte pe piata. Spre exemplu Allianz sau Aviva, ca sa vorbim de nume mari. Depinde ce urmaresti de la o asigurare.
Da ` de oferta GRAWE ai auzit?Cred ca e cel mai bine articulata pe piata din Romania...Nu incerc sa fac reclama ,dar vreau sa ajut ...cred ca asigurarile cu acumulare de capital pe termen lung >20ani sint o serioasa optiune la pensiile noastre de c*c*o.mai multe lamuriri dati-mi PM ca nu vreau sa se considere reclama!

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Fara discutie o asigurare de viata este obligatorie. Eu am preferat cu acumulare (10 ani), in ideea in care dupa cei 10 ani scot banii ma folosesc de ei si bineinteles mai fac o noua asigurare. Consider ca asigurarile pe termen foarte lung pot fi riscante, nu stii cand firma poate da faliment, si in aceste conditii cum poti recupera banii.
Iti recomand sa mergi cel mai bine la un broker de asigurari, care iti poate oferi o gama larga de servicii, in functie de nevoile tale. Pe langa asta, in general, un broker de asigurari mai are si "functia" de a te reprezenta pe tine ca si client in fata firmei de asigurari, cunoaste legile in vigoare, acoperirile agentiilor de asigurare, etc. Eu am procedat asa pentru CASCO la masina si in 2-3 evenimente care le-am avut m-am felicitat pentru alegerea facuta: nu umblat prin birouri, nu "asteptati ca vine acusi", nu carcoteli, nu probleme cu reparatie in service. Un broker bun te va indruma cel mai bine si oricand poti apela la el daca ai vreo problema cu asiguratorul.

#7
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Hai sa imi exprim si eu o parere pt ca am lucrat la AIG o perioada de cateva luni ca, consultant financiar.
In primul rand ING nu este companie de asigurari, fac asigurari in Romania pt ca pe partea asta se castiga cel mai bine in tara noastra fata de toate celelalte domenii in care activeaza ei in alte tari dar specificul lor este cu totul altul. Desi nu este o firma cu profil de asigurari ING ramane prima pe piata romaneasca datorita sistemului de marketing bine pus la punct si datorita vechimii pe piata romaneasca, pe locul 2 urmeaza Allianz, pe locul 3 AIG (fiind si cea mai noua pe piata romaneasca fata de primele 2) s.a.m.d.
Desi AIG este lider absolut in SUA, pe plan mondial se situeaza pe locurile 3-4 din cate retin. A fost unica firma de asigurari din state care a platit daune de 1miliard de $ cash atunci cand s-au prabusit turnurile gemene in timp ce alte companii de asigurari au dat faliment incercand sa acopere pagubele produse.
Prin introducerea asta incerc sa iti explic ca o asemenea companie nu are cum sa dea faliment (deoarece au niste rezerve fabuloase de titluri de stat si aur ) dupa cum spunea cineva aici pe forum.
Brokerii nu au absolut nici o legatura cu firmele de asigurari life, ei se ocupa cu credite ipotecare, asigurari casco etc.
Te sfatuiesc sa iti faci o asigurare de viata pe o perioada de minim 20 de ani (depinde si ce varsta ai pt ca daca ai peste 50ani atunci nu mai poti face pe 20 ci pe 10 sunt anumite cazuri) care va include si sistemul de sanatate si pensia viagera pe care o vei obtine dupa expirarea contractului. Inainte de a semna un contract de asigurari life trebuie sa fii f bine informat ca sa cunosti toti termenii contractului. NU vei putea face o asigurare life daca ai probleme de sanatate (inima, plamani sau boli grave). Dupa ce vei semna un contract si iti vei fi facut o asigurare si daca Doamne fereste ramai invalid atunci primesti pe loc dublul sumei garantate la semnarea contractului (care poate fi de la 100milioane pana la 300 parca depinde pe cati ani ai facut asigurarea si cat platesti anual). Hai sa nu te iau ex pe tine ci pe alta pers., deci daca cel care are o asigurare decedeaza atunci pers imputernicita de el in contractul de asigurare plateste de 2 ori suma garantata.
Cu cat contractul tau este pe o per mai mare cu atat la sfarsitul contractului incasezi o suma mai mare care la mom respectiv vei avea de ales cum sa o ridici (sub forma de pensie viagera adica pe viata, sau in anumite rate pe o anumita perioada de cativa ani sau ii poti ridica pe toti odata).
Pe an se plateste in  jur de 8-10 milioane (poti plati si mai mult daca doresti sa ti se stipuleze niste conditii contractuale in plus pt beneficiul tau desigur, dar mai putin de 8mil din cate stiu nu poti plati cel putin la AIG).
Suma care ti se va oferi la expirarea contractului se calculeaza dupa o anumita formula care ia in calcul inflatia pe fiecare an si o serie de factori. Este f. mult de vorbit pe tema asta am incercat sa iti scurtez pe cat de mult am putut.
Oricum eu tinand cont ca am lucrat la AIG (fiind si companie multinationala) te-as putea sfatui sa iti faci la ei pt ca sunt f profesionisti dar te poti interesa si poti compara si alte oferte. Un lucru e sigur si anume daca te vei hotara la AIG, dupa ce ii vei suna te vor chema la unul din sediile lor (4 la nr in Bucuresti) in maxim 2-3 zile deci nu vei pierde vremea pe la usi dupa cum spunea cineva aici.
Mai sunt si alte firme noi aparute recent pe piata gen GRAWE, MERCURY etc care au oferte bune dar sincer nu stiu ce potential financiar au si nici nu le cunosc istoria.
Totusi trebuie sa te interesezi mult mai profund si sa faci alegerea cea mai optima pt tine si familia ta. Succes

Edited by ravy21, 03 May 2006 - 16:06.


#8
botan

botan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.04.2006
te asigur phidias  ca AIG-UL este serios,ca si eu am facut asigurare la AIG si sant multumita de ea.este f adevarat ce a scris ravy21.Dar am facut inca o asigurare si la ING,ca sa am avantaje pt orice eventualitate.

#9
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Multumesc pentru sfaturi.
As mai fi vrut o lamurire. Pe mine ma intereseaza in primul rand pensia.
Mai precis un sfat si o comparatie intre AIG si ING.
Persoana de la ING imi vorbea de plasamente, dobanzi variabile si altele. Ce fac, ma transform in broker ?

Multam inca odata.

#10
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

 ravy21, on May 3 2006, 15:36, said:

Hai sa imi exprim si eu o parere pt ca am lucrat la AIG o perioada de cateva luni ca, consultant financiar.
In primul rand ING nu este companie de asigurari, fac asigurari in Romania pt ca pe partea asta se castiga cel mai bine in tara noastra fata de toate celelalte domenii in care activeaza ei in alte tari dar specificul lor este cu totul altul. Desi nu este o firma cu profil de asigurari ING ramane prima pe piata romaneasca datorita sistemului de marketing bine pus la punct si datorita vechimii pe piata romaneasca, pe locul 2 urmeaza Allianz, pe locul 3 AIG (fiind si cea mai noua pe piata romaneasca fata de primele 2) s.a.m.d.
Desi AIG este lider absolut in SUA, pe plan mondial se situeaza pe locurile 3-4 din cate retin. A fost unica firma de asigurari din state care a platit daune de 1miliard de $ cash atunci cand s-au prabusit turnurile gemene in timp ce alte companii de asigurari au dat faliment incercand sa acopere pagubele produse.
Prin introducerea asta incerc sa iti explic ca o asemenea companie nu are cum sa dea faliment (deoarece au niste rezerve fabuloase de titluri de stat si aur ) dupa cum spunea cineva aici pe forum.
Brokerii nu au absolut nici o legatura cu firmele de asigurari life, ei se ocupa cu credite ipotecare, asigurari casco etc.
Te sfatuiesc sa iti faci o asigurare de viata pe o perioada de minim 20 de ani (depinde si ce varsta ai pt ca daca ai peste 50ani atunci nu mai poti face pe 20 ci pe 10 sunt anumite cazuri) care va include si sistemul de sanatate si pensia viagera pe care o vei obtine dupa expirarea contractului. Inainte de a semna un contract de asigurari life trebuie sa fii f bine informat ca sa cunosti toti termenii contractului. NU vei putea face o asigurare life daca ai probleme de sanatate (inima, plamani sau boli grave). Dupa ce vei semna un contract si iti vei fi facut o asigurare si daca Doamne fereste ramai invalid atunci primesti pe loc dublul sumei garantate la semnarea contractului (care poate fi de la 100milioane pana la 300 parca depinde pe cati ani ai facut asigurarea si cat platesti anual). Hai sa nu te iau ex pe tine ci pe alta pers., deci daca cel care are o asigurare decedeaza atunci pers imputernicita de el in contractul de asigurare plateste de 2 ori suma garantata.
Cu cat contractul tau este pe o per mai mare cu atat la sfarsitul contractului incasezi o suma mai mare care la mom respectiv vei avea de ales cum sa o ridici (sub forma de pensie viagera adica pe viata, sau in anumite rate pe o anumita perioada de cativa ani sau ii poti ridica pe toti odata).
Pe an se plateste in  jur de 8-10 milioane (poti plati si mai mult daca doresti sa ti se stipuleze niste conditii contractuale in plus pt beneficiul tau desigur, dar mai putin de 8mil din cate stiu nu poti plati cel putin la AIG).
Suma care ti se va oferi la expirarea contractului se calculeaza dupa o anumita formula care ia in calcul inflatia pe fiecare an si o serie de factori. Este f. mult de vorbit pe tema asta am incercat sa iti scurtez pe cat de mult am putut.
Oricum eu tinand cont ca am lucrat la AIG (fiind si companie multinationala) te-as putea sfatui sa iti faci la ei pt ca sunt f profesionisti dar te poti interesa si poti compara si alte oferte. Un lucru e sigur si anume daca te vei hotara la AIG, dupa ce ii vei suna te vor chema la unul din sediile lor (4 la nr in Bucuresti) in maxim 2-3 zile deci nu vei pierde vremea pe la usi dupa cum spunea cineva aici.
Mai sunt si alte firme noi aparute recent pe piata gen GRAWE, MERCURY etc care au oferte bune dar sincer nu stiu ce potential financiar au si nici nu le cunosc istoria.
Totusi trebuie sa te interesezi mult mai profund si sa faci alegerea cea mai optima pt tine si familia ta. Succes

As vrea sa-ti pun si eu o întrebare, ca unuia care a lucrat în interiorul firmei: am o polita LIFE+ încheiata prin 2003, am început prin a plati 1000RON si am ajuns sa platesc ~1300RON anul trecut datorita indexarilor si altor "vrajeli"; daca ma retrag acum (2006) mai vad ceva de la firma? Vreau sa ma retrag deoarece în 2004 am alimentat contul de investitii cu 109,03 RON, în 2005 cu 189,3 RON si anul acesta mi-a venit o notificare prin care am fost anuntat ca în urma rezultatelor financiare de exceptie !!! (10% în 2005 si 16% în 2004...) am în contul de investitii 261.59 RON adica mai putin decît am pus. Eu înteleg prin rezultate pozitive situatia în care contul creste nu scade, ca altfel seamana cu "cresterea economica zero" a lui nea Vacaroiu...
Deci ca sa rezum: mai vad ceva de la ei sau ...

Multumesc,

#11
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 roman, on Nov 16 2006, 17:03, said:

As vrea sa-ti pun si eu o întrebare, ca unuia care a lucrat în interiorul firmei: am o polita LIFE+ încheiata prin 2003, am început prin a plati 1000RON si am ajuns sa platesc ~1300RON anul trecut datorita indexarilor si altor "vrajeli"; daca ma retrag acum (2006) mai vad ceva de la firma? Vreau sa ma retrag deoarece în 2004 am alimentat contul de investitii cu 109,03 RON, în 2005 cu 189,3 RON si anul acesta mi-a venit o notificare prin care am fost anuntat ca în urma rezultatelor financiare de exceptie !!! (10% în 2005 si 16% în 2004...) am în contul de investitii 261.59 RON adica mai putin decît am pus. Eu înteleg prin rezultate pozitive situatia în care contul creste nu scade, ca altfel seamana cu "cresterea economica zero" a lui nea Vacaroiu...
Deci ca sa rezum: mai vad ceva de la ei sau ...

Multumesc,
stiu ca in primii doi ani ei extrag din depozitul tau cheltuielile de administrare estimate. din acea cauza depozitul tau e mai mic decat sumele depuse. sau cel putin asa am inteles eu. oricum, poti intreba un reprezentant, macar pe cel care te-a ametit sa iti faci asigurarea. si pe mine m-a ametit unul, acum sa vedem cum merg lucrurile! macar pun niste bani deoparte, chiar daca probabil as avea mai mult daca as face o depunere lunara intr-un cont deschis de mine (chestie pe care e mai greu sa o faci daca ai acces neingradit la contul ala)

#12
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

 ecou, on Nov 16 2006, 18:00, said:

stiu ca in primii doi ani ei extrag din depozitul tau cheltuielile de administrare estimate. din acea cauza depozitul tau e mai mic decat sumele depuse. sau cel putin asa am inteles eu. oricum, poti intreba un reprezentant, macar pe cel care te-a ametit sa iti faci asigurarea. si pe mine m-a ametit unul, acum sa vedem cum merg lucrurile! macar pun niste bani deoparte, chiar daca probabil as avea mai mult daca as face o depunere lunara intr-un cont deschis de mine (chestie pe care e mai greu sa o faci daca ai acces neingradit la contul ala)

Vezi ca este un alt topic pe forum în care se spune ca aproximativ 55% din banii pe care îi depui se vor întoarce la tine. Restul este componenta de asigurare... Asa m-a aburit si pe mine una si mi-a spus ca dupa ce depun 20 ani x 1000 RON/an, la sfîrsit voi primi aprox. 20000 USD ceea ce ar fi fost echivalent cu o dobînda de 6-7% pe an... Si am muscat. Pe contract nu scria nimic legat de suma pe care mi-o returneaza daca nu se întîmpla ceva în perioada asigurarii. Abia dupa primul an mi-au trimis o notificare prin care suma pe care o primesc este 19250 RON adica la prima vedere mai putin decît depun. Si daca mai adaug ca suma platita anual a crescut constanta ajungînd la ~1300 RON dupa 3 ani cred ca în final voi ajunge la procentul mentionat mai sus. De asta vreau sa ma retrag... Pare o pacaleala sinistra. Practic atunci cînd am facut asigurarea aveam nevoie de o asigurare de viata pentru ca am facut vreo 7 zboruri cu avionul într-un interval de 2 saptamîni si m-am gîndit ca nu se stie niciodata. Dar am fost luat de val si am "muscat" la o promisiune desarta.
Vad ca nu-mi raspunde nimeni daca mai primesc ceva în situatia în care ma retrag... As mai lansa o întrebare: pot sa scurtez asigurarea de la 20 ani la 5 ani? Pe site-ul aiglife.ro nu scrie de asa ceva...

Atentie la ce semnati!

#13
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 30.08.2005
Sunt de acord cu Roman. Nimeni nu poate administra mai bine ca mine banii mei. Nu sunt adeptul asigurarilor de pensie, poate doar de viata, care e oricum mult mai ieftina.

#14
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004
Celalalt topic referitor la asigurari este la: http://forum.softped...howtopic=125207

#15
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.12.2004

 CRG, on Nov 17 2006, 09:21, said:

Sunt de acord cu Roman. Nimeni nu poate administra mai bine ca mine banii mei. Nu sunt adeptul asigurarilor de pensie, poate doar de viata, care e oricum mult mai ieftina.

Stii cît de ieftina? Ca sa putem face o comparatie, cît ar costa o asigurare de viata (strict), suma asigurata fiind 20000 RON?

#16
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 roman, on Nov 17 2006, 09:13, said:

Pare o pacaleala sinistra. Practic atunci cînd am facut asigurarea aveam nevoie de o asigurare de viata pentru ca am facut vreo 7 zboruri cu avionul într-un interval de 2 saptamîni si m-am gîndit ca nu se stie niciodata. Dar am fost luat de val si am "muscat" la o promisiune desarta.
Nu e nici o pacaleala - asigurarile de viata sunt investitii cu risc foarte scazut, dar si cu 'profit' mic, comparativ cu alte tipuri de investii. Acel 'profit' (mic cum e) se incaseaza in mod normal doar la sfarsitul perioadei de asigurare (25 - 30 de ani sau cat e), sau in cazul producerii evenimentului asigurat (deces, accident etc...).
Daca cineva reziliaza contractul de asigurare inainte de termen, de obicei in primii trei ani nu va primi mai nimic, iar dupa trei ani suma returnata va fi mult mai mica decat suma primelor depuse.

Un citat din raspunsul primit de la AIG acum un an cand mi-am reziliat o polita de asigurare:

"
In cazul in care doriti rascumpararea politei ..., suma totala este de ... RON, deoarece suma acumulata in Contul Special de Investitii va fi micsorata cu taxa de rascumparare – 3%. (art. 7, pct. 2 – Asigurarea de Viata de Baza – Conditii Generale).

În conformitate cu Art. 17, Asigurarea de Viață de Bază – Condiții Generale, valoarea de răscumpărare se calculează ca procent la mie din Suma Asigurată Garantată. Procentele, pe ani, sunt menționate în tabelul „Valori Garantate și Sumele Asigurate Reduse". Astfel, valoarea de răscumpărare garantată a poliței dumneavoastră la acest moment este de ... RON.

Valoarea de răscumpărare a poliței dumneavoastră  se constituie din Valoarea Garantată de răscumpărare la care se adaugă Beneficiul Investițional obținut din investirea Rezervei Matematice precum și valoarea Contului Special de Investiții (suma prezentată nu include taxa de răscumpărare).

Subliniez faptul că valoarea de răscumpărare nu este egală cu suma primelor achitate; mai mult, acestea din urmă includ costuri de protecție ce nu participă la investiție; în cazul poliței dumneavoastră acestea sunt costurile aferente clauzelor: Deces ca urmare a unui Accident, Invaliditate Permanentă ca urmare a unui Accident, Beneficii Spitalizare/ Chirurgicale din Accident sau Imbolnavire.
...
(*) Beneficiul obținut din Investirea Rezervei Matematice se calculează începând cu cel de-al doilea an al Contractului de Asigurare și pe toată durata cât acesta este în vigoare, în conformitate cu Condițiile Generale ale Asigurării de Viață de Bază. Valorea prezentată este cea de după creditarea aferentă anului ... ..

(**) Contul Special de Investiție este creat odată cu prima acceptare a ofertei de indexare fiind destinat să protejeze valoarea poliței dumneavoastră împotriva inflației. Valoarea prezentată include sumele rezultate din investirea acestui cont până la sfârșitul anului ..., precum și Surplusul creditat până la data curentă, în conformitate cu condițiile Clauzei de Indexare a Asigurării de Bază.
"

Desigur, cele scrise mai sus erau valabile la un anumit tip de polita (AIG Life Capital), si probabil difera la alte polite.
In concluzie, cineva merita sa-si faca o asigurare de viata daca e absolut sigur ca nu va dori sa o rascumpere in viitorul apropiat.

#17
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 tudor_turcu, on Nov 17 2006, 13:18, said:

In concluzie, cineva merita sa-si faca o asigurare de viata daca e absolut sigur ca nu va dori sa o rascumpere in viitorul apropiat.
Corect!
Eu mi-am facut o polita ING cu capitalizare. am un lapsus legat de denumire, insa in rezumat cotizezi x ani (la mine x=17) si la sfarsit copchilul tau primeste un purcoi de bani, fie pleasca, fie rente anuale pe max 5 ani. Smecheria e ca daca tu dai coltul in timpul functionarii politei (chestie pe care nu o consider benefica pentru mine) firma iti continua achitarea ratelor pana la finalizarea perioadei si ii mai da beneficiarului si niste banuti. Deci nu mori degeaba :D
Acum.. ce a fost in capul meu cand am facut polita: am constata ca banii daca ii ai in casa tot se duc! poate pot sa ii pun deoparte, poate nu-de ex de curand am macelarit niste economii pentru a cumpara o masina. Daca stiu ca am datoria sa ii pun deoparte.. strang din masele si ma execut. asa ca... macar raman cu niste bani la final. Repet, daca m-as considera omul care pune banul deoparte la inceputul lunii si in mod sigur nu intra in ei - chestie valabila 20 de ani!-as considera mai convenabila varianta depozitului bancar administrat de mine.

#18
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 ecou, on Nov 17 2006, 13:39, said:

Repet, daca m-as considera omul care pune banul deoparte la inceputul lunii si in mod sigur nu intra in ei - chestie valabila 20 de ani!-as considera mai convenabila varianta depozitului bancar administrat de mine.
Intr-o ecomonie mai sanatoasa, nu cum e acuma la noi, asigurarea de viata si depozitul bancar nu ar trebui vazute ca alternative, ci ca doua chestii complementare - depozitul bancar ar trebui sa fie o investitie pe termen ceva mai scurt, cu risc mic si cu un profit ceva mai mare, iar asigurarea ca fiind ceva pe termen lung, cu risc foarte mic, si care sa vina ca un sprijin pentru familie fie in eventualitatea unui deces/accident sau ca un ajutor la o varsta inaintata..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate