Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

melodia de la teleenciclopedia

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
hultan2003

hultan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2004
as vrea si eu melodia din genericul emisiunii Teleenciclopedia , daca poate cineva sa ma ajute

#2
faded

faded

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2006

View Posthultan2003, on Apr 19 2006, 00:26, said:

as vrea si eu melodia din genericul emisiunii Teleenciclopedia , daca poate cineva sa ma ajute


Melodia de la teleenciclopedia este din cate stiu eu Vangelis - Conquest of paradise...nu sunt sigur dar incearca

#3
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postfaded, on Jun 3 2006, 16:25, said:

Melodia de la teleenciclopedia este din cate stiu eu Vangelis - Conquest of paradise...nu sunt sigur dar incearca


raspuns gresit. din pacate nici eu nu stiu raspunsul corect. :P

#4
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
nu o am insa stiu ca a fost compusa de Nicolae Kirculescu si se cheama 'Plutasul de pe Bistrita'

#5
alecsS

alecsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.03.2006
pana la urma are cineva melodia aceasta? ca eu nu gasesc pe nicaieri :( , daca o are sa imi trimita si mie un PM   :kisstogether:

#6
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006

View PostalecsS, on Sep 14 2006, 00:51, said:

pana la urma are cineva melodia aceasta? ca eu nu gasesc pe nicaieri :( , daca o are sa imi trimita si mie un PM   :kisstogether:

Si pe mine ma intereseaza! Trebuie sa fie finalul unui concert de pian dar n-am idee cine l-a compus si nici nu am mai auzit melodia in alta parte. Oricum, e absolut geniala!!! Nu e vorba de varianta asta noua  :puke: pe care au remixat-o astia de la tvr ci cea veche, originala. M-ar mai interesa sa stiu cine a compus melodia din genericul emisiunii "Cultura in Lume" (o emisiune mai veche tot de pe tvr; acum nu cred ca o mai au). Suna ca o simfonie si cineva mi-a spus ca s-ar putea sa fie vorba de un concert (?) de Rachmaninov, dar nimic sigur. Tot asa, as vrea sa stiu cine a compus muzica din genericul Telecinematecii (isi mai aminteste cineva?...  :D ). Sper sa se gaseasca pe forumul asta un meloman dispus sa ne ajute fiindca mie, cel putin, imi suna melodiile astea in creieri de ani de zile si deocamdata nu le-am mai auzit in alta parte si nimeni n-a stiut sa-mi spuna cine le-a compus.  :worthy:

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://ro.wikipedia....eleenciclopedia

Quote

Emisiunea păstrează aceeași melodie a genericului (un fragment dintr-un concert de Nicolae Kirculescu)


#8
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
Mersi de confirmare maximus. Nu m-as fi gindit nici o clipa ca e vorba despre un compozitor roman si mai ales de unul care a compus in mare parte comedii muzicale si cantonete. Cum spuneam, bucata asta e absolut geniala si ma asteptam sa fie finalul unui concert grandios. Oricum fiind vorba de un compozitor roman a cazut posibilitatea de a o scoate de pe un torrent  <_< . Sugestii?

#9
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
Asta e raspunsul TVR:

Stimate domnule xxx,

   Ca urmare a mesajului dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:

   Muzica din genericul emisiunii Teleenciclopedia - Nicolae  
Chirculescu, Piesa "Pentru pian".
   Muzica din genericul emisiunii Telecinemateca - Charles Chaplin ,  
muzica "Contesa din Hong Cong" .
   Va multumim pentru aprecieri si ne dorim sa ramaneti in continuare  
un fidel telespectator.

   Cu stima,
   Departamentul de Comunicare si Relatii Internationale TVR

#10
Barmaleus_piratu

Barmaleus_piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2006
E frectzie ceea ce tzi-au zis adormitzii aia de la TVR.Dorm pe ei asha cum dorm shi in direct pe post.
Astea sunt denumirile adevarate :

Nicolae Kirculescu - Plutasul de pe Bistrita - teleenciclopedia (nu sunt total sigur pentur ca nu o am dar cica asta ar fi)
james last - this is my song - telecinemateca (100% sigur pt. ca o am)


Shi eu vreau foarte mult Nicolae Kirculescu - Plutasul de pe Bistrita.Momentan nu o gasesc nicaieri.Care o gaseshti da shi tu de shtire aici pls.

Danke. :OK:

:camera:


View Postmaddriver, on Oct 17 2006, 22:06, said:

Asta e raspunsul TVR:

Stimate domnule xxx,

   Ca urmare a mesajului dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:

   Muzica din genericul emisiunii Teleenciclopedia - Nicolae  
Chirculescu, Piesa "Pentru pian".
   Muzica din genericul emisiunii Telecinemateca - Charles Chaplin ,  
muzica "Contesa din Hong Cong" .
   Va multumim pentru aprecieri si ne dorim sa ramaneti in continuare  
un fidel telespectator.

   Cu stima,
   Departamentul de Comunicare si Relatii Internationale TVR


#11
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
si eu o caut de vre-o cativa ani si nu o am.
piesa se numeste "studiu pentru pian nr ???" nu mai stiu cat si nu "piesa pentru pian, dar e intradevar de kiritescu. Am gasit-o  intr-o discoteca a casei de cultura acum vre-o 12 ani pe un disc electrecord foarte vechi si distrus incat nu am putut recupera nimic. Cred ca singura posibilitate e de la electrecord sau de la tvr.

Edited by danip00, 21 October 2006 - 18:53.


#12
Barmaleus_piratu

Barmaleus_piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdanip00, on Oct 21 2006, 19:51, said:

si eu o caut de vre-o cativa ani si nu o am.
piesa se numeste "studiu pentru pian nr ???" nu mai stiu cat si nu "piesa pentru pian, dar e intradevar de kiritescu. Am gasit-o  intr-o discoteca a casei de cultura acum vre-o 12 ani pe un disc electrecord foarte vechi si distrus incat nu am putut recupera nimic. Cred ca singura posibilitate e de la electrecord sau de la tvr.

Uite aici ceva care cica ar avea vinilul la 50.000 lei.Eu nu am de ce sa-l cumpar ca nu am cu ce sa il ascult.Poate cineva are scula necesara inregistrarii lui. :worthy:
http://www.carti.gad....ro/muzica.html

#13
saymuh

saymuh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2006
Cultura in lume(TVR) - Henry Purcell - Suita "Abdelazer" - Air , gasibila pe huburi.
Si eu sunt interesat de Kirculescu si plutasul lui :D

#14
Barmaleus_piratu

Barmaleus_piratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2006
Caut shi eu e ani buni numele melodiei de la inceputul rubricii de citire a scrisorilor din cadrul emisiunii Lectii Particulare ce se difuza la radio 21.Nu cea de la inceput.Aceea e Kenny G - song bird.Merci. ;)

Edited by Barmaleus_piratu, 23 October 2006 - 19:55.


#15
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006

View PostBarmaleus_piratu, on Oct 20 2006, 21:17, said:

E frectzie ceea ce tzi-au zis adormitzii aia de la TVR.Dorm pe ei asha cum dorm shi in direct pe post.
Astea sunt denumirile adevarate :

Nicolae Kirculescu - Plutasul de pe Bistrita - teleenciclopedia (nu sunt total sigur pentur ca nu o am dar cica asta ar fi)
james last - this is my song - telecinemateca (100% sigur pt. ca o am)
Shi eu vreau foarte mult Nicolae Kirculescu - Plutasul de pe Bistrita.Momentan nu o gasesc nicaieri.Care o gaseshti da shi tu de shtire aici pls.

Danke. :OK:

:camera:

Mai Barmaleus sa stii ca ai dreptate. E vorba de James Last. Astia chiar ca-s adormiti. JOS TVR!!! Totusi au avut bunul simt sa-mi raspunda...

#16
lemon_demon

lemon_demon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 26.06.2006
this is my song nu e compus de james last.

#17
Iorgu.II

Iorgu.II

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2006
Melodia de la Teleenciclopedia: "Moment muzical" de Nicolae Kirculescu - scrisă în 1946

#18
Neodoru

Neodoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2004

View Postsaymuh, on Oct 22 2006, 17:13, said:

Cultura in lume(TVR) - Henry Purcell - Suita "Abdelazer" - Air , gasibila pe huburi.
Si eu sunt interesat de Kirculescu si plutasul lui :D


mutltzam fain de :peacefingers:  :proud:  Henry Purcell o cautam demult!!! :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate