Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#577
Cuza_cuza

Cuza_cuza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDarkAngelBv, on 5th January 2012, 15:04, said:

identificarea RAR, taxa de talon, taxa de inmatriculare la primarie (daca nu ai platit-o deja) si taxa de numere la politie.
Multumesc pentru raspuns. Credeam ca ma incadrez la noua taxa de înmatriculare din 2012. Multumesc inca o data.

#578
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
daca a fost prima data inamtriculata dupa 1 ianuarie 2007 nu mai platesti nici o taxa suplimentara.

#579
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Datele problemei:
- am cumparat un auto de la o persoana care a cumparat-o la randul ei de la proprietarul inscris in Cartea de Ident a Veh (CIV)
Am primit urmatoarele acte:
- contract VC intre proprietar si intermediar
- certificat fiscal de la proprietar
- fisa inmatriculare intermediar
- contract VC intre mine si intermediar
- certificat fiscal de la intermediar
- fisa inmatriculare pe numele meu
Am fost la primarie pentru a fi lut in evidenta, mi s-a pus stampila pe fisa de inmatriculare, am platit impozitul si taxa de inmatriculare.
Intrebarea mea este: Care sunt pasii urmatori si daca toate aceste documente trebuiesc atat la RAR cat si la eliberarea numerelor de inmatriculare?
Va multumesc

#580
richard21

richard21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2011
Buna, as avea si eu nevoie de putin ajutor
as vrea sa inmatriculez o masina adusa din anglia in romania ce trebuie sa fac?
specific ca masina este pe numele meu in anglia
ce acte imi trebuie si care sun demersurile?
rog pe cei care ma pot ajuta sa ma ajute

#581
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postvaliflo, on 6th January 2012, 18:58, said:

Datele problemei:
- am cumparat un auto de la o persoana care a cumparat-o la randul ei de la proprietarul inscris in Cartea de Ident a Veh (CIV)
Am primit urmatoarele acte:
- contract VC intre proprietar si intermediar
- certificat fiscal de la proprietar
- fisa inmatriculare intermediar
- contract VC intre mine si intermediar
- certificat fiscal de la intermediar
- fisa inmatriculare pe numele meu
Am fost la primarie pentru a fi lut in evidenta, mi s-a pus stampila pe fisa de inmatriculare, am platit impozitul si taxa de inmatriculare.
Intrebarea mea este: Care sunt pasii urmatori si daca toate aceste documente trebuiesc atat la RAR cat si la eliberarea numerelor de inmatriculare?
Va multumesc
Pai la RAR mergi cu cartea masinii, talonul si un act doveditor al proprietatii (poate fi si chitanta de la primarie precum ai platit impozitul sau contractele de vanzare cumparare). Ai cateva posturi mai sus lista completa de acte/copii necesare pentru inmatriculare cat si pasii de urmat.

View Postrichard21, on 8th January 2012, 02:10, said:

Buna, as avea si eu nevoie de putin ajutor
as vrea sa inmatriculez o masina adusa din anglia in romania ce trebuie sa fac?
specific ca masina este pe numele meu in anglia
ce acte imi trebuie si care sun demersurile?
rog pe cei care ma pot ajuta sa ma ajute
Aceleasi acte ca cele specificate cateva posturi mai sus, plus chitanta doveditoare a achitarii taxei de mediu.

#582
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Foarte multumesc!

#583
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Am vazut un autoturism cu numere de Germania de vanzare iar vanzatorul spune ca sunt valabile pana in luna august.
Este posibil asa ceva tinand cont de faptul ca in Germania masina este radiata imediat ce este vanduta?Nu ar trebui sa aiba numere  cu data rosii sau galbene?
Imi suna cam dubios treaba asta.....
Daca credeti ca este ok,ce acte ar trebui sa am de la vanzator in vederea inmatricularii?

Edited by jamesbond, 12 January 2012 - 17:39.


#584
boboflo

boboflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.07.2009
salut
vreau sa-mi aduc din Germania un VW Passat 2009.Va rog sa-mi explicati si mie ce formalitati trebuiesc facute incepand cu intrarea in tara. (in germania se ocupa un prieten de acte).

#585
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De ce draku de nenorociți nu au ales ultima înmatriculare,adică ultimul propietar,de ce naiba trebuie cineva să plătească în cazul unei eventuale vânzări dacă eu am luat mașina și sunt al patrulea propietar din august 2009 :thumbdown: .Nu este cinstit și moral ca ultimul propietar să suporte consecințele unei mașini pe care a cumpărat-o de la un alt propietar după 1 ianuarie 2007,chiar dacă mașina a fost înscrisă în cazul meu în 2005 în țară.Se gândesc oare acești cretini de guvernanți de doi bani,că omul nu va mai vinde mașina niciodată unuia poate mai sărac,și astfel nici omul sărac nu va mai putea în acest caz să-și cumpere o mașină second hand mai ieftină ? :crying: ,proștii au impresia că românii vor da năvală să-și cumpere mașini noi cu jde mii de euro !!! :ciocan: .Eu aveam intenția să-mi vând mașina anul ăsta un Opel Zafira diesel 2000cmc. din 2003,nu țineam morțiș să iau cine știe ce pe ea,dar vroiam să mai pun vreo 2-3 mii de euro să-mi iau ceva de prin 2005-2006,acu” mi-au tăiat elanul împuțiții ăștia și voi ține baba mea de mașină până la adânci bătrâneți.Ăsta este efectul acestei legi eronate,promulgată de niște tâlhari de politicieni șpagangii !!!,lua-var ciuma bubonică de ordinari și jeguri penale.Vom ține hârburile noastre până vor curge tablele de pe ele,cine naiba va mai cumpăra mașini second hand înmatriculate înainte de ian.2007 cu astfel de taxe nesimțite.Sperăm că legea să dureze până la viitoarele alegeri,poate vor veni și alți politicieni mai tineri care să scoată țara asta din rahat,să scăpăm odată de lichelele astea de prostituați comuniști,vedea-ia-ș în iad lângă Stalin” !!!,că prea își bat joc de un popor amărât și asta durează de peste 20 de ani. :confuzzled:

#586
qliT

qliT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2006
Situatie: am cumparat de o saptamana o masina din 2008, inmatriculata in 2009 in Romania, deci taxa de poluare este platita. Acum dupa ce am facut toate actele in vederea inmatricularii (trecerii dintr-un judet in altul), mi se cere dovada platii taxei de poluare de la prima inmatriculare in Romania... de unde o obtin? Tin sa mentionez ca sunt al 3-lea proprietar, iar de primul proprietar nu dau nicicum.
Cum sa procedez?

#587
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View PostqliT, on 18th January 2012, 11:59, said:

Situatie: am cumparat de o saptamana o masina din 2008, inmatriculata in 2009 in Romania, deci taxa de poluare este platita. Acum dupa ce am facut toate actele in vederea inmatricularii (trecerii dintr-un judet in altul), mi se cere dovada platii taxei de poluare de la prima inmatriculare in Romania... de unde o obtin? Tin sa mentionez ca sunt al 3-lea proprietar, iar de primul proprietar nu dau nicicum.
Cum sa procedez?

La ce mama dracu mai cer asa ceva odata ce pe CIV apare data primei inmatriculari in Romania ca fiind dupa 2007 ???

:deadtongue:  :deadtongue:

Edited by jamesbond, 21 January 2012 - 00:37.


#588
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
De mentionat o noua procedura la cumpararea unei masini!
Inainte de achitare, solicitati DOVADA platii Taxei de Poluare! Dovada se emite de catre:
DRPCIV, daca masina a mai fost inmatriculata!

Daca nu are DOVADA, in original! inainte de a ajunge la DRPCIV pt inmatricularea vehicolului, va trebui sa faceti un drum la ANAF sa achitati taxa, de unde veti obtine pt prima data DOVADA platii Taxei de Poluare!

View PostqliT, on 18th January 2012, 11:59, said:

Situatie: am cumparat de o saptamana o masina din 2008, inmatriculata in 2009 in Romania, deci taxa de poluare este platita. Acum dupa ce am facut toate actele in vederea inmatricularii (trecerii dintr-un judet in altul), mi se cere dovada platii taxei de poluare de la prima inmatriculare in Romania... de unde o obtin? Tin sa mentionez ca sunt al 3-lea proprietar, iar de primul proprietar nu dau nicicum.
Il suni pe fostul proprietar, sa se duca la DRPCIV, acolo unde a inmatriculat masina, sa ceara eliberarea de la dosar a DOVEZII care atesta plata taxei!
Sau du-te tu, dar nu stiu daca ti le da!

E posibil sa fi luat teapa... sa speram ca nu!

View Postjamesbond, on 21st January 2012, 00:36, said:

La ce mama dracu mai cer asa ceva odata ce pe CIV apare data primei inmatriculari in Romania ca fiind dupa 2007 ???

:deadtongue:  :deadtongue:
Conform legii, taxa se plateste de catre toate masinile ce nu au platit-o!
Institutiile Statului, ONGurile Fundatiile, Pers cu handicap, etc, sunt scutite de la plata taxei...
De asemenea, cei ce au recuperat taxa in instanta! Cumparatorul insa, va plati taxa, daca nu este si el desigur, in categoria exceptata de la plata taxei! Sau daca nu reuseste in instanta, la randul sau, returnarea, sau obligarea Institutiei Prefectului, de a inmatricula masina fara plata acelei taxe!

Edited by Josef_Mengele, 23 January 2012 - 19:51.


#589
psychosane

psychosane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011
Salut,

Aceiasi problema cu "dovada platii taxei de poluare" o am si eu. Am sunat la Admin. Fin sect 3, acolo unde era inregistrat primul proprietar, si mi s-a spus ca momentan nu se elibereaza dovezi pana cand nu se lamuresc lucrurile cu amanarea legii, pentru ca este posibil sa nu mai fie nevoie de aceasta dovada. Mi s-a spus sa revin cu un telefon spre sfarsitul saptamanii.

#590
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postpsychosane, on 25th January 2012, 13:09, said:

Salut,

Aceiasi problema cu "dovada platii taxei de poluare" o am si eu. Am sunat la Admin. Fin sect 3, acolo unde era inregistrat primul proprietar, si mi s-a spus ca momentan nu se elibereaza dovezi pana cand nu se lamuresc lucrurile cu amanarea legii, pentru ca este posibil sa nu mai fie nevoie de aceasta dovada. Mi s-a spus sa revin cu un telefon spre sfarsitul saptamanii.


Să sperăm că o ia dracu de taxă și o anulează definitiv viitorul ministru al mediului,că este o jecmăneală cum nu sa mai pomenit,parcă bozgorul vrea cu tot dinadinsul să facă rău oamenilor amârâți,de parcă noi ne confundăm la salarii și economie cu cetățenii germani.Idioții ăștia de la putere când trebuie să dea o lege prin care mai pot jupui ceva după omul amărât,atunci fac exces de zel și aplică imediat legea,dar când trebuie să dea câte o lege bună în folosul majorității,se fac că nu au bani,că deocamdată nu sunt fonduri și minciuni ordinare.Aștept ca viitorul guvern să gândească de două ori și să taie o singură dată,că suntem sătui de taxe impozite și biruri.BASTA !!!

#591
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Fisa de inmatriculare poate fi folosita cea de pe Internet sau trebuie musai mers la drpciv si acolo cineva autorizat sa o dactoligrafieze?
Iata si fisa in format electronic pe care am gasit-o: http://www.drpciv.ro...F...ng=ro&id=17

Aceeasi intrebare si pentru contractul de vanzare-cumparare.
Nu se pot lua modele de pe net si completate citet de mana? Trebuie neaparat mers acolo sa bata cineva la masina?

Edited by taurash, 26 January 2012 - 18:50.


#592
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se mai adauga la actele necesare inmatricularii unui vehicol:

Adeverinta eliberata de ANAF sau Ministerul Justitiei, care sa dovedeasca faptul ca nu s-a cerut restituirea taxei in instanta, sau obligarea de a inmatricula fara plata acelei taxe!

View Postpsychosane, on 25th January 2012, 13:09, said:

Salut,

Aceiasi problema cu "dovada platii taxei de poluare" o am si eu. Am sunat la Admin. Fin sect 3, acolo unde era inregistrat primul proprietar, si mi s-a spus ca momentan nu se elibereaza dovezi pana cand nu se lamuresc lucrurile cu amanarea legii, pentru ca este posibil sa nu mai fie nevoie de aceasta dovada. Mi s-a spus sa revin cu un telefon spre sfarsitul saptamanii.
Pai tot o sa ai nevoie! Pt ca trebuie sa stii daca la anu vei putea vinde masina, sau nu!
La fel si cu adeverinta ca nu ai dat ANAF in judecata!

#593
psychosane

psychosane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011

View PostJosef_Mengele, on 28th January 2012, 16:57, said:

Se mai adauga la actele necesare inmatricularii unui vehicol:

Adeverinta eliberata de ANAF sau Ministerul Justitiei, care sa dovedeasca faptul ca nu s-a cerut restituirea taxei in instanta, sau obligarea de a inmatricula fara plata acelei taxe!


Pai tot o sa ai nevoie! Pt ca trebuie sa stii daca la anu vei putea vinde masina, sau nu!
La fel si cu adeverinta ca nu ai dat ANAF in judecata!

Masina nu ma poate obliga nimeni sa nu o pot vinde in viitor.In plus problema mea e strict acum, cand vreau sa o inmatriculez. De asemenea in viitor, in caz ca o voi vinde, dovada va trebui sa o obtina viitorul proprietar, pt ca nu sunt eu primul proprietar al masinii , adica cel care a platit taxa.

Din cate am vb la administratia financiara, dovada o obtine noul proprietar de la administratia de care apartine.

Edited by psychosane, 29 January 2012 - 22:19.


#594
psychosane

psychosane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011
Conform Ordinului 62/19.01.2012 eliberarea adeverintei se face de catre organul fiscal de care apartine cumparatorul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate