Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Un post de 40 de zile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Cate zile ati tinut cel mai mult post negru ? Din ce ati auzit, cat au stat altii fara sa manance ? In general in religia crestina se obisnuieste sa se tina post, insa am auzit si despre alte religii cum ca anumiti lideri spirituali se hranesc doar cu energie solara. Nu rade, ca nu glumesc ! In domeniul bioenergiei am auzit lucrul acesta. Dar am vrut doar sa va dau o altfel de idee.

Insa in ceea ce priveste crestinatatea, credeti ca o persoana poate supravietui fara sa manance 40 de zile ?

#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
fara sa manance, da ... fara sa bea apa, mai mult ca sigur nu :huh:

de stat in post negru, niciodata, poate doar cand nu aveam bani si nu era nimeni acas :D

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003
Nu poti sa muncesti si sa  postesti . <_<
Chestia cu ,, n '' zile de post negru sau de alte culori se aplica celor care nu au nici o treaba cu lumea asta plina de rautate si ipocrizie , unde trebuie sa muncesti din greu ca sa traiesti bine ! :P

Edited by radumiki, 11 April 2006 - 19:57.


#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 oneill333, on Apr 11 2006, 20:50, said:

Cate zile ati tinut cel mai mult post negru ? Din ce ati auzit, cat au stat altii fara sa manance ? In general in religia crestina se obisnuieste sa se tina post, insa am auzit si despre alte religii cum ca anumiti lideri spirituali se hranesc doar cu energie solara. Nu rade, ca nu glumesc ! In domeniul bioenergiei am auzit lucrul acesta. Dar am vrut doar sa va dau o altfel de idee.

Insa in ceea ce priveste crestinatatea, credeti ca o persoana poate supravietui fara sa manance 40 de zile ?

din ras o sa ma abtin, dar permite-mi sa ma indoiesc.  <_<

cel mai mult am tinut post negru vreo 10 ore. si atunci fortat de circumstante.  :P

am auzit si eu de oameni care pot tine post negru 1 luna+, dar nu am vazut niciodata unul.

#5
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

 Pollux, on Apr 11 2006, 21:20, said:

am auzit si eu de oameni care pot tine post negru 1 luna+, dar nu am vazut niciodata unul.
Stii de  ce ??....

Pentru ca au murit la scurt timp dupa post  :D ....sa tii post negru o luna e ca si cum ai lua tratament pentru a te imbolnavi !!

#6
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Nu-i deloc imposibil sa se tina post negru de 40 de zile. Cu apa si mincare nedulce se poate trai destul de bine. Fara mincare se poate trai sa zicem... o luna, asta daca nu ai ghinionul sa faci un ulcer. Dar nu spune nimeni ca trebuie sa nu se manince 40 de zile. Faza dura-i ca un om, in lipsa unei activitati mai consistente, poate supravietui mult timp cu 500 de calorii pe zi (echivalentul a 250 grame de piine), dar cu o dieta echilibrata. Un om normal are nevoie de 2000 - 2500 de calorii pe zi, max 3500 la efort mare, care se pot procura din mincare nedulce (piine, orez, morcovi, zarzavaturi, cartofi). Oricum, ideea postului e de limitare, si la cantitate, si la calitate. Un fel de modestie culinara :).

Bine, asta-i putin teorie si pentru mine. Oricum, ce am constatat e ca odata ce am trecut de perioada de crestere mi-a fost mult mai usor sa stau nemincat o zi intreaga. Asta-i facultatea, ce sa-i faci :).

#7
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ce-i ala post? mai sunt cretini care tin asa ceva?

oameni buni (cretini), reveniti la realitate, nu va infometati pentru ala inexistentu!

#8
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Aolex fii on-topic. Aici nu se vorbeste despre post in general. Raspunde la intrebare, sau abtine-te.

P.S. eu sincer nu prea vad rostul topicului (mai ales ca foarte putini tineri de aici sunt ortodocsi practicanti)

Edited by fellow, 11 April 2006 - 21:07.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 aolex, on Apr 11 2006, 21:46, said:

ce-i ala post? mai sunt cretini care tin asa ceva?

oameni buni (cretini), reveniti la realitate, nu va infometati pentru ala inexistentu!


:ban:

#10
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005

 fellow, on Apr 11 2006, 22:07, said:

P.S. eu sincer nu prea vad rostul topicului (mai ales ca foarte putini tineri de aici sunt ortodocsi practicanti)

Nu trebuie sa fii "ortodox practicant" ca sa tii post... trebuie doar sa fii destul de inteligent si sa iti pese de tine insuti.
Eu cunosc personal cel putin o persoana care a tinut post 40 zile (in post se bea apa). Eu am reusit sa tin post 3 zile consecutiv...si ma tot gandesc sa mai repet eperienta, merita.

#11
Remembering_Sonia

Remembering_Sonia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.03.2006
dumnezeu daca exista ar trebui sa ne iubeasca neconditionat..ce parinte isi flamanzeste copiii? deci..in concluzie si prin urmare..postul e degeaba..

#12
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
Din cand in cand e bine sa tii si post. Dar nu post negru. Iti fortezi organismul aiurea.

#13
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003

 Pollux, on Apr 11 2006, 22:10, said:

:ban:

De ce ? Lasa-l in mediocritatea lui !  -_-

Astfel de oameni nu merita atentie , dupa aia trebuie sa-i mai trimit si un PM sa-i spun ca : ,, cine zice , ala este !''  :P si nu o sa inteleaga oricum nimic...

Nu intelege ca , macar pentru a tine post este libera optiune a fiecaruia , asa cum libera optiune este si sa fumezi , sa te imbeti ca porcul sau sa jignesti persoane necunoscute ce au alte pareri decat ale tale in spatele unui nick-name pe forum .

Ca sa ma justific pentru postul meu anterior o sa dau exemplu ziua de azi : m-am trezit la 6 dimineata , am mancat ceva frugal , am baut o cafea ,  am fugit la job si am ajuns acasa dupa 7 seara , timp in care am mancat doar doua cornuri , din lipsa de timp...sigur ca acasa am mancat cateva gratare cand am ajuns...postul nu mi se potriveste cu ritmul de zi cu zi .
Nu am nimic impotriva celor ce simt nevoia si conditiile ( agenda zilnica ... ) le sunt favorabile... :)

#14
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Postul e indicat religios pentru ca lipsa mincarii, infrinarea poftei, duce la apropierea de Dumnezeu, prin indurarea Lui si, daca vreti, prin limitarea "orizontului de asteptare" a omului in sensul valorilor lumii asteia materiale. Post nu inseamna neaparat ca flaminzesti. Poate fi si asta, dar nu cu consecinte patologice, ca nu e voie; de-aia copiii mici si femeile insarcinate nu sunt tinute la post. Dar nu e neaparat. Maninci mai putin eventual, dar destul. Nu sa te apleci din sale de foame dupa masa. Si se evita mincarurile care sunt mai grele, cum e carnea.

De ce intotdeauna, cind vine vorba de biserica sau religie, unii simt nevoia sa exagereze?

#15
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Adevarat. Cand vine vorba de religie, fiecare se crede un fel de Gica-contra.

De mentionat ca postul are si alte intelesuri psihologice sau spirituale, conotatii diferite de simpla abtinere de la mancare. Regula nu se aplica si pentru partea de oameni care cred au evoluat din maimute :)

Mi-am adus aminte si de experimentul David Blaine, parca... dar nu mai stiu cat a stat asta in cubul ala de gheata...

..dar revin la autocunoastere si implicatiile pe care le are postul, cunosterea limitelor psihologice, meditarea si gandirea la un alt nivel

Edited by oneill333, 11 April 2006 - 22:30.


#16
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 3com, on Apr 11 2006, 22:18, said:

Nu trebuie sa fii "ortodox practicant" ca sa tii post... trebuie doar sa fii destul de inteligent si sa iti pese de tine insuti.
Eu cunosc personal cel putin o persoana care a tinut post 40 zile (in post se bea apa). Eu am reusit sa tin post 3 zile consecutiv...si ma tot gandesc sa mai repet eperienta, merita.

te rog, spune-mi si mie ce efect pozitiv a avut postul ala, incat sa merite ?

 oneill333, on Apr 11 2006, 23:30, said:

Adevarat. Cand vine vorba de religie, fiecare se crede un fel de Gica-contra.

De mentionat ca postul are si alte intelesuri psihologice sau spirituale, conotatii diferite de simpla abtinere de la mancare. Regula nu se aplica si pentru partea de oameni care cred au evoluat din maimute :)

Mi-am adus aminte si de experimentul David Blaine, parca... dar nu mai stiu cat a stat asta in cubul ala de gheata...

..dar revin la autocunoastere si implicatiile pe care le are postul, cunosterea limitelor psihologice, meditarea si gandirea la un alt nivel

cel putin ei pot vedea si atinge pe cei din care sustin ca au evoluat, restul ( inclusiv tu ) pot sau sunt convinsi ca exista fiindca scrie intr-o carte ?

Edited by sandossu, 11 April 2006 - 23:11.


#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 radumiki, on Apr 11 2006, 22:30, said:

De ce ? Lasa-l in mediocritatea lui !  -_-

Astfel de oameni nu merita atentie , dupa aia trebuie sa-i mai trimit si un PM sa-i spun ca : ,, cine zice , ala este !''  :P si nu o sa inteleaga oricum nimic...

pentru ca a jignit persoane de pe forum care probabil tin post .
(nu e cazul meu... din pacate  :notangel: )

#18
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005

 sandossu, on Apr 12 2006, 00:10, said:

te rog, spune-mi si mie ce efect pozitiv a avut postul ala, incat sa merite ?

Din punct de vedere fizic, dupa post, mi s-a imbunatatit digestia, s-a normalizat glicemia, am consumat grasimi asimilate inestetic...merita...si o sa mai postesc macar pentru rezultatele pe care le-am enumerat.
Sigur mai sunt si alte efecte bune, care, poate nu sunt chiar fizic vizibile , imbunatatesc activitatea organismului.
Din punct de vedere spiritual am remarcat ca in timpul postului inteleg (constient) care sunt adevaratele valori ale vietii (de ex. "Exist ca sa mananc? sau Mananc pentru a exista?).
Un alt efect remarcabil este intarirea vointei...
Merita felicitari toti cei care macar de curiozitate postesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate