Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Baterie Notebook - Discuții

- - - - -
  • Please log in to reply
999 replies to this topic

#1
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Vreau sa va intreb pe cei care aveti un notebook daca il folositi acasa cu sau fara baterie?Adica doar cablul de alimentare conectat (fara baterie) sau incarcarcati bateria si apoi folosirea laptop-ului pana la descarea lui si tot asa?
Va intreb acest lucru deoarece as vrea sa-l folosesc fara baterie si vroiam sa stiu daca este bine si se poate in acest fel ( se poate conserva durata de folosire a bateriei)!  :)
29.11.2006 EDIT:

Puteti posta in acest thread orice problema legata de utilizarea bateriei!
Inainte de asta, cititi toate paginile, poate va regasiti problema, sau va lamuriti despre ce vreti sa aflati!

Edited by ripper, 30 November 2006 - 00:54.


#2
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
Daca il fol mai mult ca desktop e mai bine sa il tii fara baterie. La www.tomshardware.com la mobile stuff gasesti ceva interesant.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
eu n-am scos niciodata bateria din el.  si merge perfect.  daca totusi o scoti din laptop  grija mare sa nu o lasi descarcata si sa o mai consumi/incarci din timp in timp.

#4
goblenro

goblenro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 13.06.2005
Am auzit de sugestia sa nu tii bateria in laptop daca il folosesti direct la priza...dar daca nu am baterie si cade curentul ... trec pe UPS

Eu il utilizez cu bateria inauntru cam de un an de zile si nu a scazut puterea bateriei

#5
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
depinde de baterie! ce laptop ai? ce tip de baterie?

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 gyany, on Mar 13 2006, 16:45, said:

depinde de baterie! ce laptop ai? ce tip de baterie?

Laptopul e cel din semnatura :P ... si eu tot de aproximativ un an jumate il folosesc tot cu bateria inauntru... ca desktop!
Normal ca daca o fi sa-l folosesc fara baterie o s-o mai incarc din cand in cand... logic :peacefingers:
Alte pareri... il foloseste cineva fara baterie?

 gyany, on Mar 13 2006, 11:54, said:

Daca il fol mai mult ca desktop e mai bine sa il tii fara baterie. La www.tomshardware.com la mobile stuff gasesti ceva interesant.

Nu ai un link direct? Ca nu prea gasesc... <_<

#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Eu nici macar nu am acumulator la laptop. :w00t:
L-am cumparat fara(Compaq 1200).

PS      Urmeaza sfatul lui @add

Edited by bit 61, 13 March 2006 - 21:56.


#8
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005
Imi cer scuze ca postez asa cu tupeu dar as dori sa intreb posesori de Notebook daca ma pot ajuta si pe mine sa fac o alegere? vreau sa-mi cumpar un Laptop am aici doua oferte ,sfatuitima si pe mine pe care sa il iau,deci eu vreu sa-mi mearga si ceva jocuri pe el deci
1         http://www.emag.ro/n...--pLX.TB20C.053

2          http://www.emag.ro/n...--pLX.A550C.065

Va Multumesc anticipat tuturor care ma vor ajuta .

#9
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Eu am un Toshiba Satellite 1.6 GHZ tot de pe Emag cumparat si merg toate jocurile instalate pana acum.Oricum, ideea este ca in cartea lui spune ca tre scoasa bateria daca il foloseti ca desktop. Asa ca eu il scot din priza cand se incarca iar daca satu pe el toata ziua, scot bateria. Imi ia 15 sec si pe termen lung o protejez. Si cred ca asa ar fi bine sa faceti daca scrie intr-un manual.

#10
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001

 niculae, on Mar 13 2006, 23:45, said:

Imi cer scuze ca postez asa cu tupeu dar as dori sa intreb posesori de Notebook daca ma pot ajuta si pe mine sa fac o alegere? vreau sa-mi cumpar un Laptop am aici doua oferte ,sfatuitima si pe mine pe care sa il iau,deci eu vreu sa-mi mearga si ceva jocuri pe el deci
1         http://www.emag.ro/n...--pLX.TB20C.053

2          http://www.emag.ro/n...--pLX.A550C.065

Va Multumesc anticipat tuturor care ma vor ajuta .
Te implor nu lua nici unul din laptopurile alea. Incearca un toshiba L20-100, sau ceva fujitsu siemens ... dar nu acer .. ca-s varza.

#11
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Eu am fost si am intrebat la reprezentanta cum ar fi mai bine si ei au spus categoric cu bateria sa fie folosit. Asa ca m-am conformat si totul este ok dupa aproape un an. Bateria tine mai mult decat prima oara. Recomand citirea cartii tehnice si o intrebare la reprezentanta nu strica. Ciao. B)

#12
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

 apollo_expert, on Mar 14 2006, 00:20, said:

Eu am fost si am intrebat la reprezentanta cum ar fi mai bine si ei au spus categoric cu bateria sa fie folosit. Asa ca m-am conformat si totul este ok dupa aproape un an. Bateria tine mai mult decat prima oara. Recomand citirea cartii tehnice si o intrebare la reprezentanta nu strica. Ciao. B)

normar. cui mai vand baterii dupa aia?!

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 danutgalati81, on Mar 14 2006, 18:03, said:

normar. cui mai vand baterii dupa aia?!

:coolspeak: Clar :D asa e... in cartea tehnica nu am gasit nimic de genu... doar cum trebuie incarcat! Nu specifica daca e indicat sau nu cu baterie ca desktop!
Alte parareri?Numai atatea persoane au un notebook? L-a folosit cineva fara baterie?

#14
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 danutgalati81, on Mar 14 2006, 18:03, said:

normar. cui mai vand baterii dupa aia?!
Mie sigur daca imi moare bateria nu o sa imi cumpar alta. Ca eu unde il folosesc am intotdeauna priza de unde ma alimentez. Bateria e foarte buna ca UPS pentru ca sincer la mine au fost multe caderi de tensiune. Oricum am testat si fara baterie si merge fara probleme. Daca as fi avut un capac special sa nu se mai vada gaura aia ar fi fost super. B)


P.S.: Te sfatuiesc daca totusi o sa scoti bateria, macar o data pe luna sa o mai bagi in laptop sa isi faca un ciclu de incarcare pentru ca risti sa ramai fara ea.

Edited by apollo_expert, 14 March 2006 - 21:34.


#15
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
totusi costa 3-4 milioane si poate chiar ai nevoie de ea peste 2 ani
contactele se pot izola cu o bucata de cauciuc sutire sau hartie

#16
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

 ripper, on Mar 13 2006, 00:54, said:

Vreau sa va intreb pe cei care aveti un laptop daca il folositi acasa cu sau fara baterie?Adica doar cablul de alimentare bagat si fara baterie sau cablul de alimentare folosit pentru incarcarea bateriei si apoi folosirea laptop-ului pana la descarea lui si tot asa?
Va intreb acest lucru deoarece as vrea sa-l folosesc fara baterie si vroiam sa stiu daca este bine si se poate in felul acesta! In acest mod as prelungi durata de viata a bateriei...

N-are nici pe dracu . Suntem in 2006 . Acum se construiesc luand ca etalon cumparatorii cei mai comozi(eufemistic vorbind) si cu cei mai buni avocati in spate , ma gandeam la americani  
Ii vezi pe aia scotand si bagand bateria de fiecare data cand sta mai mult in priza ?
Eu asa as pune problema .
Ce incerc eu este sa nu-l incarc fragmentat , pe cat posibil . Atat cat pot . Asta ca sa nu zic ca n-am grija de acumulator

#17
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

 ripper, on Mar 14 2006, 21:30, said:

:coolspeak: Clar :D asa e... in cartea tehnica nu am gasit nimic de genu... doar cum trebuie incarcat! Nu specifica daca e indicat sau nu cu baterie ca desktop!
Alte parareri?Numai atatea persoane au un notebook? L-a folosit cineva fara baterie?


Eu fac in iunie 2 ani cu un HP nx9010. Am citit la vremea aceea cartea, care recomanda folosirea constanta la alimentarea in priza, dar - macar saptamanal - un ciclu complet de descarcare-incarcare.
Din nefericire, am avut si multe cazuri de folosire alternativa priza/baterie fara descrcare/incarcare completa - deh! portabilitatea ...  ;)
Dupa 2 ani de folosire intensiva, acumulatorul tine (subiectiv apreciind) ca in prima zi
:)

#18
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Il am de aproape trei ani (ASUS) si nu am scos bateria niciodata. Nu sunt diferente mari comparativ cu primele zile. Eu am mai facut un upgrade de HDD (la 7200rpm) si placuta Wi-Fi insa per total consumul nu a scazut considerabil. Doar daca folosesc intens Wi-Fi, suge ala curentul mai rau ca o lipitoare :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate