Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cand dimensiunea conteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#1
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Exista mai multe variante de antene, offset , prime-focar (parabole)
Dar si acestea sunt de mai multe feluri.
Sa ne limitam la mai noile tipuri, offset-urile.
Exista 3 variante principale:

- Aluminiu
- Fier
- Fibra de sticla

Fiind in dilema, m-am gandit sa apelez la voi. Daca diferentele parametriilor de receptie intre antenele de Fe si Al sunt limitate la dimensiuni, la cele de fibra se spune ca sunt realizate profesional, au o rezistenta sporita.
Stau si ma gandesc sa iau ceva intre 1.4m si 1.6m, Aluminiu. Mi s-a spus insa ca una de 1.2m din fibra, realizata profesional bate orice antena de 1.5m Al sau Fe de pe piata romaneasca.
La preturi:  
1.2m fibra = ~4.000.000 lei
1.6m Al     = ~3.900.000 lei   :o

O chestie care ma intereseaza inca f. mult este greutatea . N-am ridicat niciodata vre-o antena de fibra, Al stiu ca e usor, dar e cam exagerat sa "incarc" un digipower H-H cu o antena de 1.6, dar ar fii plauzibil sa o incarc cu una de 1.2m , ca doar pentru asta e facuta. Dar in specificatiile monturii scrie clar ca rezista la 17kg. Daca antena de fibra + brat+lnb + suruburi and co. nu depaseste greutatea ar fi OK. Pe scurt: ce sa iau? Exclus parabola ca nu am acces prea usor la ea sa o curat iarna de zapada.

:eek:

#2
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
AirBoy n-o sa-ti raspund pentru ca ma aflu in aceeasi dilema ... deci sunt curios de un raspuns la aceeasi intrebare. poate ar tebuii postat la RDI, intrebarea ...

Edited by MrMxyzptlk, 06 March 2005 - 13:29.


#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tot eu iti raspund (si tot pe scurt :) )
Din ce stiu, acele antene (din fibra de sticla) sunt intr-adevar bine lucrate, au un castig bun, dar nu cred ca ar fi mai bune ca unele de 1.5M offset obisnuite, din Fe sau Al (realizate tot in fabrica... epoca ''fabricilor'', in garaje, a cam apus)
Ce mai stiu e ca rezista foarte bine in timp si nu apar deformari, sau exfolieri, ca la vechile antene ''de garaj'', facute tot din fibra de sticla.
Am auzit (am discutat cu cineva care vinde asa ceva) ca sunt destul de grele, adica mai grele decat cele clasice din fibra (din astea am carat odata... erau relativ usoare)

Fara discutii alege offset de 1.6M... este optim pentru zona ta si ai sanse foarte mari sa prinzi cam tot de pe Astra (ma refer la muzica & D+, care inca se vad) si Hotbird (aici ma refer la unele transpondere TPS & Sky Italia, care si astea se mai vad inca)
Renunta la H-H  (nu ca nu ar fi bune) si cumpara actuator + pozitioner... Actuatorul rezista cu brio si la vand puternic... cu H-H s-ar putea sa ai probleme, in timp, mai ales daca ai vant in mod frecvent.
Iti spun din experienta proprie, am ''uragan'' aproape lunar, in locatia mea (camp deschis)... imi era frica chiar ca imi smulge antena cu tot cu suport.
Actuatorul rezistat perfect si nu are nici cel mai mic joc, la tija filetata!
Un singur dezavantaj are... ca nu e atat de exact precum un motor H-H, dar se rezolva prin reglaj si memorare manuale (periodic)

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
MrMxyzptlk,
Ai offset de 1.2M?
Spune sincer, la cate transpondere SKY Italia ai semnal?
Eu, in Brasov, cu parabola 1.4M, am aproape pe toate (lipsa semnal la 2 transpondere), dar la limita pe majoritatea!
De asta zic ca merita investitia in antena mai mare... e componenta No.1 care aduce semnal serios , in receiver
Invacom, aduce un plus de semnal, dar vizibil mai putin decat o antena mare.

#5
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Thx folks, probl e ca astia din zona nu au antene de 1.6 offset, numai de 1.4. Iar antena ar trebui sa o procur "din apropiere". Raman la montura polara si actuator. Cam ce dimensiune imi trebuie ? 12'' imi ajunge? sau trebuie 18?

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu 12'' receptionez fara probleme de la 30V la 75E (mai am chiar o mica rezerva, pana la 80E)
Cu 18'' ajungi si la 90-96E :)
Pentru 1.4-1.6M sunt bune si cele subtiri de 12''... dar nu strica cu nimic sa ai unul gros, de 12'' sau 18''
Astea groase sunt chiar BETON si SIGURE la antene de greutate mare...

Edited by rz, 06 March 2005 - 16:31.


#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
ok, adjudecat, 12'' gros :)
Antena 1.4 sau 1.6? ce pierd daca iau 1.4?

#8
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
cu offset 1.1 am semnal de pe sky italia numai in timpul zilei de pe 2 TP-uri ... deci nu prea mult. ma tot gandesc sa cumpar o antena mai mare dar in acest moment am resurse financiare foarte limitate. ma gandesc sa pastrez antena de 1,1+LNB Gold pt. DTH de pe THOR&Intelsat si AMOS (se pare ca o sa avem si aici 2 pachete, daca nu pierd baietii curajul - Adisam si Magic DTH - si chiar ma rog pt. Magic) si sa cumpar unul de 1,4m, offset cu LNB Invacom 0.3 pentru sistemul mobil... ceea ce ma doare este ca nici asa n-o sa prind bine Viva si DSF ... DSF nu prind deloc in acest moment ...

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Sf Gheorge e tot cam acolo ca si Toplita, deci sa insemne treaba asta sa iau 1.6?

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Suntem cam pe acelasi ''meridian''...
Pierzi ce pierd si eu, cu 1.4M...
2-3 transpondere SKY Italia (unele se vad mai bine ziua, altele mai bine noaptea)
Cel putin 1 transponder D+ (19'E)
1 transponder TPS (ala cu Cinestar, Cinetoile, HomeCinema, CineExtreme, CineFamily, etc.) pe care dispare semnalul, la anumite ore din zi.
Probleme cu VIVA (19'E... tot cateva ore pe zi il vad), cu unele canale nordice de pe Sirius (importante, cand se vedeau... de ex.TV1000) iar pe Thor 2 NIMIC!

Sunt curios daca tu, in Toplita, vei prinde o farama de semnal la 1'W, pe KIOSK, cu 1.6M
La mine (si la ovex, in Sibiu) e zona moarta, pentru Thor 2

1.6M si mult calm... poate nu o sa vedeti problemele de mai sus...

P.S. La 1'W, spotul Thor 2 ''vine'' de la nordici... deci cu cat esti mai in nord, cu atat ai sanse sa ai semnal.

Edited by rz, 06 March 2005 - 19:34.


#11
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Miine is la Ciuc iara, man, de unde stiu daca actuatorul e gros sau subtire? La DK au stronguri, din cate am vazut pe site sunt toate acelasi tip. Vreau gros, sa tina, zici ca 12'' e de ajuns. Da vreau sa fie stabil.
Detalii Actuator 12''

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Se vede de la o posta, daca e gros sau subtire :)
Nu-ti face probleme, ei stiu exact ce iti dau...
Nu este diferenta mare (la pret) intre ele
Se cumpara gros in ideea ca peste cativa ani vrei sa vezi mai mult (adica te imbolnavesti de satelistica :) ) si schimbi antena cu una mai mare.
Ai grija ca e si mai greu, acela gros... sa nu te trezesti cu toate sculele pe jos (sau ti-ai montat kitul pe bloc ?)
ATENTIE MARE la cele 4 FIRE... 2 se duc la alimentare si 2 la senzori
Daca duci din greseala alimentarea ( 36V, din pozitioner) la senzor (in actuator) ai prajit instant senzorii si trebuie sa mai faci un drum... pentru un nou actuator :D

Edited by rz, 11 March 2005 - 23:02.


#13
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
:)) , I know, pe vbox sunt conectorii rosii, M1, M2, si cei gri sunt pentru senzori.
Ma gandesc ca pe actuator e si acolo marcat care ce-i.

BTW, ce cablu sa duc la actuator? sus pe bloc. Ma gandeam la cablu telefonic din acela lat cu 4 fire, negru, galben, verde, rosu..... e prea subtire? Cati amperi manca un actuator ?

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu...
Nu te complica cu cablu separat... ajungi aproape la acelasi pret daca cumperi un cablu coaxial special, pentru alimentarea actuatorului... adica e un cablu cu 4 fire (mai subtire) lipit kalumea de cel coaxial!
Este de buna calitate si rezista perfect in timp (al meu cred ca are 7-8 ani)
Am observat totusi ca se gaseste din ce in ce mai greu acest cablu.

Nu stiu cum e marcat la actuatorul Strong... la PowerJack e marcat pe o eticheta care te induce in eroare, daca nu esti atent (este pe capacul care se desprinde complet de restul carcasei)

#15
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
AM luat jucaria, strong A12+ , are explicatii in fitzuica, ma rog, nu-s atat de tembel sa confund un releu reed cu limitatorul si motorul. :))
Nu inteleg insa cum setez limitele, desfac putin actuatorul (dezsurubez 2-3 ture) setez limita pe vbox , il fixez si? se opreste el automat cand scoate tot bratul , il bag inapoi 2-3 ture si setez limita soft din vbox ? ???? Eu asa am inteles.

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact asa se procedeaza... desfaci tija ''1cm'' la actuator si setezi limita VESTICA, din telecomanda...
Incearca sa te orientezi dupa imagine... e posibil sa difere un pic, deoarece exista N tipuri de monturi polare
Practic, se face reglajul initial pe Arabsat 26E (aduci montura exact ca in FOTO) si apoi deschizi actuatorul pana ajungi sa-l prinzi de tija de sustinere a antenei.
cauti sa fixezi (strangi in suruburi ) actuatorul pe montura cat mai aproape de capatul lui (ca in FOTO)
Daca nu ''ghicesti'' exact acei ''3cm'', vei prinde mai mult spre EST si poate nu vei mai ajunge la Hispasat 30'W... incercari repetate la acei ''3cm'' prindere actuator pe montura si se rezolva.
Limita vestica fixeaza imediat dupa 75'E (ca oricum nu cred ca ajungi la 90'E)
Pentru localizare 75'E cauta cu incredere semnal pe TVT (TAJIKISTAN) caci intra si cu antena de 0.9M!
Instalatia din poza se misca de la 30V la 80E...chiar daca ai alta montura, orienteaza-te dupa ea

Attached Files


Edited by rz, 12 March 2005 - 14:11.


#17
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
din cate am vazut montura in magazin, bratul de prindere e pe partea cealalta. Adica antena la W cand e desfacuta. Sper ca am vazut bine :)

BTW, am un satfinder, vreau sa stiu cum functioneaza, l-am legat pe digi, dar acul alearga in sus si jos ca un vu-metru de la mag`urile din anii `80. :)
Are ciripitoare (l-am operat si am vazut) dar nu scoate nici un sunet.

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Merge si pe partea cealalta... atunci fixeaza limita invers (deci actuator ''inchis'' la 75'E si deschis maxim la 30'W)
Ideea e ca pe Hispasat 30'E se fac ture in mod frecvent (pentru CABO :) ) deci era totusi mai buna varianta cu brat actuator pe dreapta.
E chestie de uzura si ''probleme'' (nu grave si numai cateodata)  la revenire, dupa ce actuatorul a fost deschis la maxim (se mai desfileteaza piulitele... la rotiri repetate)

P.S. Cam odata pe luna e bine sa verifici suruburile/piulitele si alte componente
Daca vrei mai multa siguranta, cauta piulite cu plastic la buza (scuze , dar nu stiu exact cum le zice), asa cum sigur ai primit, cel putin cateva.


In viata mea nu am lucrat cu Satfinder... deci nu ma pot pronunta
Mai bine luai un receiver analogic cu 1.400.000 lei... ala e mai util ca satfinderul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate