Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre SPANIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1218 replies to this topic

#1
Iulia Androne

Iulia Androne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2005
Buna,
Anul trecut am fost in Grecia si informatiile gasite pe softpedia ne-au fost de mare ajutor.  Anul acesta intentionam sa mergem in Spania (2 pers/ 7- 10 zile/ buget aprox. 1.500 EUR/iunie-august)).
Ne gandim sa mergem la Palma de Mallorca dar nu excludem nici Costa Brava ( am inteles ca se poate vizita si Barcelona).
Daca a mai fost cineva si poate sa ne ofere ceva informatii si impresii am fi foarte recunoscatori.

#2
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

View PostIulia Androne, on Feb 12 2006, 15:24, said:

Buna,
Anul trecut am fost in Grecia si informatiile gasite pe softpedia ne-au fost de mare ajutor.  Anul acesta intentionam sa mergem in Spania (2 pers/ 7- 10 zile/ buget aprox. 1.500 EUR/iunie-august)).
Ne gandim sa mergem la Palma de Mallorca dar nu excludem nici Costa Brava ( am inteles ca se poate vizita si Barcelona).
Daca a mai fost cineva si poate sa ne ofere ceva informatii si impresii am fi foarte recunoscatori.

eu am vizitat Costa Brava anul trecut.

sunt pasionat de agroturism,asa ca am cautat pe net adrese,preturi locatii.

http://www.gironarur...rg/buscador.php

(e de cáutata nu gluma ;-)
nu am locuit pe malul márii (la cca 15 km departare ),proprietarul casei in care am rámas o sáptámína a fost un ghid excelent.
ne-a indrumat prin Costa Brava (Girona,Figueres,etc.) si ne-a recomandat in fiecare zi alta plajá ,localuri ieftine si specifice (ba chiar a rezervat pt noi)
conditiile sunt ireprosabile micul dejun ajunge pína seara (chiar daca esti un mincau ca mine)
localnicii sunt foarte prietenosi si foarte curiosi iar cum acolo se vorbeste catalana ne-am descurcat in limba materná ;-)
Pretul afisat online  este de regulá orientativ iar o discutie tel in prealabil redce pretul camerei cu citva euroi,pe care i-am platit parte ínainte parte la fata locului

Barcelona s-a aflat la cca 100 km de noi,si s-a dovedit a fii un oras unde nu merita sa ramii doar o zi.

de ex http://www.calanguil...at.situacio.htm :
        -125 Kms. de Barcelona
        - 35 Kms. de Girona
        - 5 Kms. de La Bisbal d'Empordà
        - 8 Kms. de la platja de Pals
        - 19 Kms. de Calella i Llafranc
        - 9 Kms. del Pitch and Putt de Gualta
        - 6 Kms. de l'Empordà Golf Club
una peste alta ,eu  merg in spania de cca. 6 ani si nu am locuit niciodata la hotel,
agroturismul fiind pentru mine cea mai buna solutie,din toate punctele de vedere.

#3
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
sfatul meu: asteptati in primavara. la tirgul de turism vor fi exagerat de multe oferte de Spania organizat cu curse charter

#4
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
pe mine ma intereseaza ptr la vara un circuit Franta si Spania. o sa urmaresc topicul asta si intre timp mai caut si eu oferte. ma intereseaza sa fie undeva la 12-14 zile

#5
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005
Eu locuiesc de 2 ani in Barcelona,dar inca nu am am ajuns sa vad Costa Brava,poate anul asta sa ajung si eu pe acolo,ca am inteles ca e foarte frumos.Daca vreti ceva sfaturi din Barcelona,puteti sa ma intrebati si va voi raspunde in masura in care cunosc despre ce e vorba.

Attached Files



#6
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

View PostTransilvania, on Feb 13 2006, 22:53, said:

Eu locuiesc de 2 ani in Barcelona,dar inca nu am am ajuns sa vad Costa Brava,poate anul asta sa ajung si eu pe acolo,ca am inteles ca e foarte frumos.Daca vreti ceva sfaturi din Barcelona,puteti sa ma intrebati si va voi raspunde in masura in care cunosc despre ce e vorba.

Salut ,

eu ajung vineri pe 17.02 in BCN.
unde(mail,tel ) te pot contacta ?

#7
Iulia Androne

Iulia Androne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2005
Agroturismul e o varianta la care sincera sa fiu nu ne-am gandit dar  buna de luat in calcul.
Mi-ar place sa stau la soare sub palmieri dar in acelasi timp as vrea sa mai si vizitez cate ceva.
Perioada e destul de scurta ( 7zile) de aceea intreb: cam ce as putea sa vad prin zona?

#8
Transilvania

Transilvania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.08.2005

View PostIulia Androne, on Feb 14 2006, 20:12, said:

Agroturismul e o varianta la care sincera sa fiu nu ne-am gandit dar  buna de luat in calcul.
Mi-ar place sa stau la soare sub palmieri dar in acelasi timp as vrea sa mai si vizitez cate ceva.
Perioada e destul de scurta ( 7zile) de aceea intreb: cam ce as putea sa vad prin zona?
Daca o sa ajungi in Barcelona,o sa ai ce vedea,dar parerea mea e sa nu ratezi,fantinile de la castelul de Montjuic(super),se poate vedea seara,mai sigur vinerea sau sambata,Sagrada Familia,parcul Guell,Placa Catalunia,La Rambla si multe altele.Iar daca va place fotbalul,nu uitati sa treceti pe la Nou Camp.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
salutare

si noi vrem sa mergem in iulie in mallorca
referitor la cazare ne-am interesat si am gasit apartamente de inchiriat acolo
cu , cca 30-40 euro pe zi
este o oferta buna tinand cont ca mergem 4 persoane

acum suntem in cautare de curse charter, daca stiti ceva oferte, mi-ati fi de mare ajutor


merci!

#10
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
1500 de euro palma de mallorca? Eu te sfătuiesc să ai 1500 pentru deplasare și hotel și încă 1000 de spart. Că altfel te duci ca săracul acolo, nu poți să îți permiți o terasă, un restaurnat, un suvenir...nu mai zic de închiriat un scuter sau mașină...exclus.

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
In drum spre Tenerife am escala 12h in Madrid. Ce pot face in acest timp, ce pot vedea ..

#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmorogan, on Feb 22 2006, 20:40, said:

In drum spre Tenerife am escala 12h in Madrid. Ce pot face in acest timp, ce pot vedea ..
pai din alea 12 scade cel putin 3 ore (pana iesi/intri din aeroport, pana ajungi/pleci din oras)
deci mai raman 9 ore
daca ajungi in zona muzeului Prado si te intereseaza, il poti vizita (eu am reusit performanta de a-l vizita in 3 ore :D )
In zona este si Parcul ..... (na, ca imi scapa, oricum pana pe la 1900 a fost gradina nu-stiu carui palat)
tot in zona poti vizita si statia de tren Atocha: am inteles ca au amenajat-o f frumos dupa atentate: e ceva gen sera, cu palmieri, bazine de apa. Tot in zona este si muzeul de arta moderna Reina Sophia (dupa parerea mea, pierdere de timp si bani)
Daca vrei sa-ti faci o idee despre Madrid, poti sa iei unul din autobuzele supraetajate care au anumite circuite (parca sunt trei circuite): pretul unui bilet este de cca 10 euro; sunt din alea cu casti care iti si explica cea ce vezi. Au anumite statii de unde poti cobori/urca fara sa mai platesti alt bilet (biletele sunt valabile 24 ore!!!!).
In rest nu stiu ce ai putea vedea; nu ma intelege gresit, sunt multe de vazut( de fapt aproape peste tot e ceva de remarcat), dar nu stiu sa-ti fac un program coerent de vizitare pt doar 9 ore
PS: poti vizita si Santiago Bernabeu (cca 10 eur), Piata Spaniei cu monumentul inchinat lui Cervantes, Palatul regal......

Edited by bogwol, 23 February 2006 - 08:54.


#13
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004

View PostJaxx, on Feb 20 2006, 12:05, said:

1500 de euro palma de mallorca? Eu te sfătuiesc să ai 1500 pentru deplasare și hotel și încă 1000 de spart. Că altfel te duci ca săracul acolo, nu poți să îți permiți o terasă, un restaurnat, un suvenir...nu mai zic de închiriat un scuter sau mașină...exclus.

Jaxx, da-mi voie sa te contrazic. Am fost anul trecut in Palma / Ibiza si iti garantez ca nu ai nevoie de atati bani. Zborul catre Madrid costa vreo 270 eur dus intors iar de la Madrid la Palma am prins o promotie cu 60 de eur dus intors (web-ticket care a costat mai ieftin decat feribotul de la Palma la Ibiza  :w00t: ) Ce-i drept, nu am avut pb cu cazarea pt ca am un prieten ce are apt acolo, dar iti pot spune  ca nu e asa de speriat.
In legatura cu inchirierea masinii, imi pare convenabil . La 40 de euro pe zi, mai ales daca sunteti mai multi , iese chiar rentabil. Despre banii cheltuiti acolo, ce sa spun ... gaseam restaurante la care se manca super bine si cu pret decent, pe undeva in jur de 10 euro / persoana.

#14
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
In Barcelona, daca ajungeti, sa nu va gandtiti sa stati doar o zi, pentru ca sunt multe de vazut, asa cum enumera cineva mai sus cateva obiective. In orice caz, la limita rezistentei, macar 4 zile. Asta daca vreti numai sa vizitati obiective turistice. Daca vreti si plaja, atunci mai adaugati inca cateva. La capitolul mancare, daca stati rau cu banii, si nu aveti de restaurant, vedeti ca sunt si acolo cateva supermarketuri, de unde sa va aprovizionati la preturi mai mici. La capitolul cazare, daca nu optati pentru hotelul clasic, si alegeti asa numitele hostal-uri, preturile se negociaza. Eu am fost de 2 ori, si de fiecare data am negociat din greu. Practic am fost fara sa am asigurata cazarea din Ro, am fost pur si simplu, cum se spune la plesneala.
Daca nu aveti bani prea multi nici de cazare se poate merge chiar si cu cortul (!), dar trebuie sa va documentati mai mult la capitolul asta, ca pe mine nu m-a interesat. Oricum in Barcelona, merita sa ajungeti in weekend-uri, adica sa prindeti o Sambata seara. In ambele cazuri cand am fost, Sambata noaptea nu am dormit-o, din cauza faptului ca nu poti. Prima data cand am mers in Barcelona, la sfatul altora care au fost, nici nu am luat cazare Sambata, dar de...., ce nazbatii nu face omul la tinerete. Spaniolii sunt foarte molipsitori cand vine vorba de distractii, si nu iti vine sa te duci la culcare cand vezi atata forfota pe strada (mai ales pe celebra Rambla).

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbogwol, on Feb 23 2006, 08:51, said:

In zona este si Parcul ..... (na, ca imi scapa, oricum pana pe la 1900 a fost gradina nu-stiu carui palat)
Parco de Grand Retiro se cheama; mi-am amintit! deh, varsta  :coolspeak:

#16
adiboldan

adiboldan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2006
Credeti ca se poate face o vacanta de 3 saptamani cu masina prin Europa prin Ungaria- Austria- Italia- Franta- Spania (dus) si apoi Franta- Belgia- Olanda- Gemania- Cehia- Ungaria- Romania (intors)? Pot sa plec fara rezervare la hotel si care credeti ca sunt costurile pentru 2 persoane?

#17
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Salutare,

are careva idee cum fac sa ajung din aeroportul din Barcelona (cursa Tarom cu aterizare la 19.00) la locul de plecare a autocarelor celor de la HIFE spre Peniscola sau Benicarlo ??

Am intrat pe www.hife.es, am vazut ca am un autocar la ora 21.30 dar ... nu am reusit sa deslusesc de unde il iau din Barcelona ...  :death:

In cazul in care ar trebui sa luam un taxi pana la locul de plecare a autocarelor celor de la Hife (sau eventual alta companie de transport), are cineva idee cam care ar fi distanta si cam cat ar costa drumul ??

Exista vreo alta modalitate de a ajunge in oraselul ala (cu trenul sau cu alta cursa de autobuze)? Precizez ca nu conteaza daca mergem noaptea, ideea de baza este sa ajungem acolo la orice ora din noaptea aterizarii.

P.S. Stiu ca exista si varianta inchirierii unei masini dar asta ramane ultima optiune ...

Cu multumiri ...
:peacefingers:

#18
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

View Postbibicu13, on Mar 13 2006, 19:35, said:

Salutare,

are careva idee cum fac sa ajung din aeroportul din Barcelona (cursa Tarom cu aterizare la 19.00) la locul de plecare a autocarelor celor de la HIFE spre Peniscola sau Benicarlo ??

Am intrat pe www.hife.es, am vazut ca am un autocar la ora 21.30 dar ... nu am reusit sa deslusesc de unde il iau din Barcelona ...  :death:

In cazul in care ar trebui sa luam un taxi pana la locul de plecare a autocarelor celor de la Hife (sau eventual alta companie de transport), are cineva idee cam care ar fi distanta si cam cat ar costa drumul ??

Exista vreo alta modalitate de a ajunge in oraselul ala (cu trenul sau cu alta cursa de autobuze)? Precizez ca nu conteaza daca mergem noaptea, ideea de baza este sa ajungem acolo la orice ora din noaptea aterizarii.

P.S. Stiu ca exista si varianta inchirierii unei masini dar asta ramane ultima optiune ...

Cu multumiri ...
:peacefingers:

Intreabá bibicule la  : HIFE C/Adrià d'Utrech, 1 43500 Tortosa,
Teléfono: 902 119 814

desi conform http://www.hotelbarc...&Itemid=52#cata Hife are statie pt Benicarlo la :
Hife
977 440 300
902 119 814
Destinos: Provincias de Tarragona, Teruel y Zaragoza, Benicarló, Peñíscola y Vinaroz
Salida: Anglesola, 33
Metro: Maria Cristina (L3)

iar ca sa ajungi la Metro: Maria Cristina (L3) vezi :
http://www.tmb.net/c...ols/planols.jsp

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate