Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Viza flotant

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Detin mai multe locuinte in diferite orase ale tarii. De cativa ani, cu facultatea, locuiesc in Bucuresti, desi domiciul in buletin il am in alt judet. In acest caz, sunt obligat sa am viza de flotant in buletin?

Pana acum nu m-a interesat prea tare acest subiect, stiind ca daca sunt proprietar nu este nevoie de acest lucru. Dar in urma unor polemici cu cateva persoane, vreau sa fiu sigur cum stau lucrurile.

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Trebuie sa-ti faci flotant. Si eu sunt intr-o situatie similara si tot trag de mine sa ma duc pana la sectie sa vad cum e cu actele. Daca vine vre-un control ceva, iei amenda.
La mine la bloc (dar cred ca peste tot) este un registru ceva unde sunt scrisi toti locatarii cu datele de identificare. Daca se trezeste vre-un militian sa verificea acea lista si nu gaseste datele tale, sau daca apar alte date, risti sa iei amenda.

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

 johnny bravo, on Jan 30 2006, 12:46, said:

Trebuie sa-ti faci flotant. Si eu sunt intr-o situatie similara si tot trag de mine sa ma duc pana la sectie sa vad cum e cu actele. Daca vine vre-un control ceva, iei amenda.
La mine la bloc (dar cred ca peste tot) este un registru ceva unde sunt scrisi toti locatarii cu datele de identificare. Daca se trezeste vre-un militian sa verificea acea lista si nu gaseste datele tale, sau daca apar alte date, risti sa iei amenda.
registrul se numeste carte de imobil si e la presedintele de asociatie. de fapt e un caiet unde scrie ala datele.
daca vine sectoristu (sau comunitaru' cum ii zice) si esti in cartea de imobil nu ar trebui sa fie vreo problema.
oricum ala vine doar daca e chemat si nici atunci intotdeauna.
eu de 5 ani am tot stat prin diferite locuri fara flotant dar mereu m-am pus in cartea de imobil.
daca vin aia cu razia pentru :ilegali" nu le deschizi si gata...nu intra peste tine. si daca mai esti si proprietar le zici ca nu esti acasa...prin usa  :lol:

#4
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
ACTELE NECESARE APLICARII VIZEI DE RESEDINTA (FLOTANT)

Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc în alta parte decât acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, studenti, persoane care locuiesc în gazda etc.)
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:
1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Certificatul de nastere, de casatorie al solicitantului, certifi-catele de nastere ale copiilor sub 14 ani care însotesc persoana la noua adresa (dupa caz) în original si xerocopie;
3. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit, cu exceptia si-tuatiei când spatiul de cazare apartine unei institutii (camin de nefa-milisti, studentesc, de elevi etc.)
4. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit. Prezenta gazduitorului este obligatorie pentru a semna în fata lucratorului de evidenta a populatiei;
5. Timbre fiscale în valoare de 3.000 de lei.
6. Formular-tip, care se primeste de la ghiseu si se completeaza pe loc.

Inteleg de aici ca cel care cere viza de flotant trebuie sa se prezinte cu gazduitorul. Pai daca eu sunt si propietarul spatiului, atunci dau eu semnatura pentru mine ca stau in propria mea locuinta??

#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Cum sta treaba pana la urma? E cineva mai documentat?

#6
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005

Quote

Inteleg de aici ca cel care cere viza de flotant trebuie sa se prezinte cu gazduitorul. Pai daca eu sunt si propietarul spatiului, atunci dau eu semnatura pentru mine ca stau in propria mea locuinta??
Te duci cu actul de cumparare al imobilului.
Eu m-am dus la politie pentru viza de flotant cu actul de cumparare al apartamentului, apartamentul este al parintilor mei, si cei de la politie in loc sa imi puna doar o viza de flotant mi-au schimbat buletinul :huh:
Desigur apoi schimba si permisul si pasaportul..

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Dokken, on Jan 30 2006, 13:03, said:

Inteleg de aici ca cel care cere viza de flotant trebuie sa se prezinte cu gazduitorul. Pai daca eu sunt si propietarul spatiului, atunci dau eu semnatura pentru mine ca stau in propria mea locuinta??

Exact asa e cum spui tu! Si eu stau in chirie si am fost cu proprietarul ( cu toate actele necesare, inclusiv contractul de inchiriere al apartamentului), el fiind cel care trebuie sa semneze toate documentele, fiind proprietarul!
In cazul tau, daca apartamentul este pe numele tau nu este absolut nimic complicat! Foarte enervante sunt orele pe care trebuie sa le astepti pana iti depui actele... dar sunt convins ca esti obisnuit cu asa ceva, ca si restul oamenilor din Romania!
Si inca o chestie... sa te uiti atent pe lista cu acte si formulare si xerocopii necesare pt dosar... pentru ca risti sa ajungi la ghiseu si sa iti spuna ca mai ai de completat ceva... si banuiesc ca nu ti-ar pica bine la nervi! :P

#8
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Motivul pt care nu mi-am facut CI de Bucuresti e tocmai birocratia pe care o intalnesti peste tot. In mod normal, intr-un an fiscal, trebuie sa ajung la Politie, la Administratia financiara, centrul de recrutare militar (fiind inca student), si alte institutii unde trebuie sa astepti de la o coada la alta.

Stiu ca in Bucuresti, pentru pasaport, trebuie sa stai bine cu nervii; in schimb in localitatea unde am domiciliul, nu am petrecut decat 5 minute pentru depunerea actelor si facut poza. E doar un exemplu.

Daca pana acum am putut sa stau cativa ani buni fara sa am CI de Bucuresti, cred ca pot sa fac asta si in continuare. In plus, cum poate un politist sa dovedeasca ca eu nu sunt doar in trecere in Bucuresti.
Daca de exemplu, pe perioada vacantei de vara hatarasc sa plec la unchiu-meu la munte si doresc sa stau acolo 3 luni, asta inseamna ca trebuie sa imi fac viza de flotant?
Mi se pare o absurditate! Esti obligat sa ai un domiciliu stabil si oricate resedinte doresti. Detinand locuinta in mai multe localitati si intr-un an locuiesc in toate acestea, de cate ori trebuie sa imi schimb viza?

 ripper, on Feb 1 2006, 21:54, said:

Exact asa e cum spui tu! Si eu stau in chirie si am fost cu proprietarul ( cu toate actele necesare, inclusiv contractul de inchiriere al apartamentului), el fiind cel care trebuie sa semneze toate documentele, fiind proprietarul!
In cazul tau, daca apartamentul este pe numele tau nu este absolut nimic complicat! Foarte enervante sunt orele pe care trebuie sa le astepti pana iti depui actele... dar sunt convins ca esti obisnuit cu asa ceva, ca si restul oamenilor din Romania!
Si inca o chestie... sa te uiti atent pe lista cu acte si formulare si xerocopii necesare pt dosar... pentru ca risti sa ajungi la ghiseu si sa iti spuna ca mai ai de completat ceva... si banuiesc ca nu ti-ar pica bine la nervi! :P


#9
Nick Biddy

Nick Biddy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2007

 Dokken, on Jan 30 2006, 14:03, said:

ACTELE NECESARE APLICARII VIZEI DE RESEDINTA (FLOTANT)

Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc în alta parte decât acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, studenti, persoane care locuiesc în gazda etc.)
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:
1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Certificatul de nastere, de casatorie al solicitantului, certifi-catele de nastere ale copiilor sub 14 ani care însotesc persoana la noua adresa (dupa caz) în original si xerocopie;
3. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit, cu exceptia si-tuatiei când spatiul de cazare apartine unei institutii (camin de nefa-milisti, studentesc, de elevi etc.)
4. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit. Prezenta gazduitorului este obligatorie pentru a semna în fata lucratorului de evidenta a populatiei;
5. Timbre fiscale în valoare de 3.000 de lei.
6. Formular-tip, care se primeste de la ghiseu si se completeaza pe loc.

Inteleg de aici ca cel care cere viza de flotant trebuie sa se prezinte cu gazduitorul. Pai daca eu sunt si propietarul spatiului, atunci dau eu semnatura pentru mine ca stau in propria mea locuinta??

AM SI EU O ASTFEL DE PROBLEMA: TREBUIE SA-MI PUN VIZA DE FLOTANT PE BULETIN.

UNDE TREBUIE S-O FAC, LA PRIMARIE SAU LA POLITIE?
DE UNDE AI LUAT (ma adresez lui DOKKEN sau orcui stie) LISTA DE DOCUMENTE DE MAI SUS?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am avut un apartament proprietate personala, pe care l-am vandut. Buletinul si toate actele sint pe acea adresa. Acum nu mai locuiesc evident acolo. Mi-am gasit un apartament, pe care l-am inchiriat. Ce trebuie sa fac in situatia de fata ? Am inteles ca flotant. Dar eu figurez in continuare pe toate actele cu vechea adresa. Ce sa fac ? Acestea trebuie schimbate de fiecare data cand ma mut ? Plus ca am inteles ca nu se poate trece noua adresa in buletin, decat daca proprietarul e de acord sa ma primeasca in spatiu, lucru cu care evident nimeni nu e de acord, ei fac doar contracte de inchiriere. Deci ce sugerati ca e de facut in cazul meu ?

#11
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Eu de 2 ani de cand m-am mutat din camin nu mi-am mai facut flotant. Am auzit ca s-a introdus o lege o data cu intrarea in UE, prin care un cetatean poate sa stea FARA flotant intr-un oras maxim 45 de zile CONSECUTIVE.
Nimeni nu are cum sa demonstreze ca eu am stat 44 de zile si apoi 1 noapte m-am dus acasa. Si iar 44 de zile din nou.
Nu stiu ce impact poate sa aiba faptul ca nu am flotant. Inca nu m-am lovit de nici un fel de probleme.

#12
adrian76nik

adrian76nik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2009

 Dokken, on Jan 30 2006, 13:03, said:

ACTELE NECESARE APLICARII VIZEI DE RESEDINTA (FLOTANT)

Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc în alta parte decât acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, studenti, persoane care locuiesc în gazda etc.)
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:
1. Actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
2. Certificatul de nastere, de casatorie al solicitantului, certifi-catele de nastere ale copiilor sub 14 ani care însotesc persoana la noua adresa (dupa caz) în original si xerocopie;
3. Actul de identitate al titularului spatiului de locuit, cu exceptia si-tuatiei când spatiul de cazare apartine unei institutii (camin de nefa-milisti, studentesc, de elevi etc.)
4. Actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit. Prezenta gazduitorului este obligatorie pentru a semna în fata lucratorului de evidenta a populatiei;
5. Timbre fiscale în valoare de 3.000 de lei.
6. Formular-tip, care se primeste de la ghiseu si se completeaza pe loc.

Inteleg de aici ca cel care cere viza de flotant trebuie sa se prezinte cu gazduitorul. Pai daca eu sunt si propietarul spatiului, atunci dau eu semnatura pentru mine ca stau in propria mea locuinta??
    
      As avea si eu o intrebare si as fi recunoscator celui care ar putea sa ma scuteasca de un drum in plus la politie.
    In cazul in care se prezinta la politie(in vederea obtinerii vizei de flotant)  contractul de inchiriere inregistrat la administratia financiara de catre chirias , mai este necesara/obligatorie prezenta proprietarului cu actul de spatiu  sau , e de ajuns contractul de inchiriere in original ?


As avea si eu o intrebare si as fi recunoscator celui care ar putea sa ma scuteasca de un drum in plus la politie.
    In cazul in care se prezinta la politie(in vederea obtinerii vizei de flotant)  contractul de inchiriere inregistrat la administratia financiara de catre chirias , mai este necesara/obligatorie prezenta proprietarului cu actul de spatiu  sau , e de ajuns contractul de inchiriere in original ?

#13
zangaman

zangaman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2006

 Vlad_Draku, on 24th October 2008, 13:56, said:

Eu de 2 ani de cand m-am mutat din camin nu mi-am mai facut flotant. Am auzit ca s-a introdus o lege o data cu intrarea in UE, prin care un cetatean poate sa stea FARA flotant intr-un oras maxim 45 de zile CONSECUTIVE.
Nimeni nu are cum sa demonstreze ca eu am stat 44 de zile si apoi 1 noapte m-am dus acasa. Si iar 44 de zile din nou.
Nu stiu ce impact poate sa aiba faptul ca nu am flotant. Inca nu m-am lovit de nici un fel de probleme.

Pai iti zic eu ce probeleme poti intampina. Spre exemplu poti comanda ceva pe net sau poate sa iti trimita cineva un colet si sa nu ti-l dea doamna de la ghiseu pe motiv ca "nu corespunde adresa". Eu mi-am comandat ceva din anglia de vreo 2 ori, aveam o viza de flotant expirata de vreo 2 ani si mi-a dat coletele. Ei bine, a3a comanda a fost la alta adresa, unde m-am mutat acum, si exact asa mi-a spus doamna de la ghiseu: "nu corespunde adresa" desi era pe numele meu :-)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate